دم آوری قهوه و معرفی روش های مختلف انجام این کار؟

قهوه را قطعاً می توان جز برترین و بهترین نوشیدنی های جهان به حساب آورد که از معدود نوشیدنی هایی می باشد که در سرتاسر جهان شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد به همین خاطر شناخت نحوه دم آوری قهوه یکی از موضوعات مهمی می باشد که در مورد قهوه باید به آن پرداخت.

برای دم آوری قهوه وسایل و روش های گوناگونی وجود دارد که می توان آنها را در دو دسته اصلی تقسیم کرد، روش غوطه وری و روش خیساندن (infusion)!! که ما در اینجا سعی داریم به طور کلی این دو روش را برای شما معرفی کنیم:

معرفی روش غوطه وری

روش غوطه وری

اگر بخواهیم به طور ساده این روش که اصلی ترین روش تهیه دم آوری قهوه است بازگو کنیم باید بگوییم، روش غوطه وری به این معنی است که قهوه آسیاب شده کاملا در آب غرق می شود و سپس این آب در طول زمان، عمل عصاره گیری قهوه را انجام می‌‌دهد.

روش غوطه وری را می‌‌توان یک روش بدون مداخله مستقیم در دم کردن دانست، و کافیست شما فقط آب را اضافه کنید و منتظر بمانید، 4 الی 5 دقیقه که تقریبا زمان استاندارد برای تهیه قهوه های مختلف است.

رایج ترین روش غوطه وری استفاده از فرنچ پرس است، علوه بر آن در روش های ارزیابی کیفیت استاندارد صنعت قهوه، کاپینگ نیز از تکنیک غوطه وری استفاده می شود.

در حالی که بسیاری از روش‌های دم کردن سرد که شامل خیس خوردن طولانی مدت می باشند نیز به روش غوطه وری هستند.

می توان گفت تقریبا همه روش‌های غوطه وری دم آوری قهوه به فیلتر کردن هم نیاز دارند، دلیل آن هم این است که در این روش ها تفاله ها باقی می مانند و  هر فیلتری که استفاده شود، وظیفه حذف تفاله‌های قهوه و ریزترین ذرات موجود در نوشیدنی نهایی را بر عهده دارد.

البته برای قهوه ها و روش های مختلف نوع فیلتر استفاده شده متفاوت است برای مثال، فرنچ پرس از فیلتر فلزی استفاده می‌‌کند در حالی که فیلتر کلور کاغذی است.

با ادامه غوطه وری سرعت عصاره گیری کم می‌‌شود، این اتفاق به این دلیل است که، همانطور که مواد جامد قهوه در آب حل می‌‌شوند و نوشیدنی به تدریج بیشتر و بیشتر اشباع می‌‌شود.

دم آوری قهوه با روش خیساندن

خیساندن قهوه

در ابتدا سعی می کنیم تعریف ساده ای از این روش ارائه کنیم، دم آوری به روش خیساندن، شامل جریان ثابتی از آب است که از طریق بستر قهوه آسیاب شده و از فیلتر عبور می‌‌کند.

در واقع تمام روش‌های دم آوری قهوه قطره ای از روش خیساندن استفاده می‌‌کنند، کمکس، کالیتا ویو، و V60 از روش‌های رایج قطره‌ای دستی استفاده می‌‌کنند

اما حتی یک ماشین قطره ای-خودکار مثل Mr. Coffee، BonaVita یا ماشین دم کردن Fetco از روش خیساندن استفاده می‌‌کنند.

روش خیساندن در عصاره گیری مواد محلول قهوه، مقداری بهتر از روش غوطه وری عمل می‌‌کنند، این موضوع به این دلیل است که مشکل اشباع شدن روش غوطه وری را با منبع ثابتی از آب تازه حل می‌‌کند.

مواد انحلال پذیر بیشتری می‌‌توانند به نوشیدنی وارد شوند و در نهایت، آب داغ همه مواد محلول قهوه را استخراج خواهد کرد.

روش خیساندن چالش‌هایی را نیز می‌‌تواند ایجاد کند. روش‌های دستی مستعد تکنیک‌های ریختن نادرست آب هستند برای مثال، روش‌های خیساندن ریسک کانالی شدن را دارند که در آن جریان آب مسیری در اطراف قهوه آسیاب شده می‌‌یابد و این بدان معنی است که بخشی از پودر قهوه عصاره گیری نخواهد شد.

بعلاوه، اگر قهوه آسیاب شده بسیار ریز باشد می‌‌تواند جریان آب را مسدود کند و این امر می‌‌تواند زمان دم را بصورت غیر معمولی طولانی کرده یا باعث سر ریز شدن سبد فیلتر شود.

ما در اینجا دو روش اصلی دم آوری قهوه را به طور کامل برای شما معرفی کردیم تا با بهره گیری از آنها بتوانید یک نوشیدنی با کیفیت آماده کنید.

منبع: www.craftcoffeeguru.com

0/5 ( 0 نظر )

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. adelf می‌گوید

  درود بر شما . من این قسمت دم آوری را خواندم واضع نیست اینهمه توضیع ولی یه دم کردن ساده اصولی را من درک نکردم .!! البته من توی قهوه جوش روی اجاق درست میکنم .بروشی که قبلا در مقاله دیگری خوانده بودم آب و پودر قهوه را میریزم تا جوش بیاد .به دو روش نوشته بود .1_در حدی که کف کند وقبل از سر ریز کردن زیرشو خاموش کنیم .2_در حدود 3 دقیقه بجوشد بعد زیرشو خاموش کنیم. اما روش شما را متوجه نشدم خیلی گنگ است ..

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام و وقت بخیر دوست عزیز، این روش هایی که در این مقاله گفته شده روش های تئوری و مفهومی می باشد برای متخصصان اینکار، اگر شما دنبال روش دم کردن قهوه هستید به صورت عملی با قهوه جوش هستید این مقاله رو حتما نگاه کنید.
   https://cafimafi.com/mag/macke-turkish-with-boilng-coffee/

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture