اسموتی چیست؟ نوشیدن یک لیوان خنک پر از ویتامین هاست!

اسموتی یک نوشیدنی ترکیبی بسیار سالم و مغذی برای ما است که به طور معمول با استفاده از یک مخلوط کن حاوی میوه و سبزیجات و همچنین یک مایع اضافه شده مانند آب میوه، آب سبزیجات، شیر یا حتی ماست تهیه می شود!

به طور سنتی، بیشتر اسموتی ها از سه قسمت تشکیل شده اند: نوعی از مایع که اغلب آن را “پایه” اسموتی می نامند، مجموعه ای از میوه ها و یا سبزیجات، و یخ می باشد که البته در صورت استفاده از میوه یا سبزیجات منجمد، خنکی آن بدون استفاده از یخ حاصل می شود.

معمولاً غلظت این نوشیدنی پرخاصیت با نسبت مایعات به مواد جامد تعیین می شود، بنابراین برای پرقوام تر شدن هر نوع دستورالعمل اسموتی به طور کلی می توانید مقدار مایع اضافه شده را کاهش داده یا برعکس مقدار میوه یا سبزیجات اضافه شده را افزایش دهید.

اسموتی 100 ساله شد!

اسموتیاسموتی ها از دهه 1920 میلادی یعنی دقیقا امسال شد یک قرن که از آغاز آنها می گذرد و در ابتدا توسط فردی آمریکایی به نام ژولیوس فرید (Julius Freed) که اختلالات بهداشت معده داشت اختراع شد.

او این نوشیدنی را تهیه کرد و بعد از 6 سال موفق به افتتاح فروشگاه انواع نوشیدنی ها به نام Orange Julius در بزرگ ترین شهر کالیفرنیا یعنی لس آنجلس شد.

فرید همیشه توصیه می کند که میزان وجود کربوهیدرات ها، پروتئین ها و ویتامین ها در اسموتی به خوبی متعادل باشند چون آنها به عنوان نوشیدنی های بهداشتی شناخته می شوند.

طعم دار کردن اسموتی،

نوشیدنی خنکبه صورت اختیاری، بعضی از افراد به عنوان مکمل و مزه دار کردن اسموتی، پودرهایی را به آن اضافه می کنند که باعث افزایش غلظت آن نیز می شود. نمونه ای از این پودر پروتئین طعم دار یا مکمل های ویتامین است.

اغلب برای تزئین ظاهری نیز برگ های نعناع تازه و میوه های قاچ شده مانند برش های لیمو استفاده می شود تا در تبلیغات جذاب تر جلوه کند و به طور کلی از نظر زیبایی شناختی نیز جذاب تر باشد.

برخی از دستور العمل های درست کردن این نوشیدنی مغذی حاوی بستنی یا مقادیر زیادی شکر اضافه شده یا عسل، سیروپ یا سایر مواد افزودنی هستند. البته معمولا به اسموتی ها به طور سنتی لبنیات یا قند اضافه نمی کنند تا فقط از ” مواد طبیعی” تشکیل شده باشد.

انواع و دسته بندی اسموتی ها!

انواع اسموتیمردم تقریباً 100 سال است که اسموتی درست کرده اند و در این زمان کشف مواد جدید باعث ایجاد انواع یا دسته های مختلف آن شده است آنها را به موارد زیر تقسیم کرد:

میوه ای: اسموتی ساخته شده از میوه ها، مخصوصاً برای عطر و طعم شیرین آنها!
سبز: این نوع به دلیل استفاده از سبزیجات تیره رنگ مانند اسفناج معمولاً به رنگ سبز تیره هستند.

اسموتی سالم:

اسموتی سالم

 

هر مدل اسموتی که هدف آن بهینه سازی میزان مواد مغذی و با هدف جایگزینی مکمل ها و ویتامین ها توصیه شده روزانه به صورت طبیعی باشد.

اسموتی کاهش وزن: در این نوع معمولاً هرگونه شکر اضافه شده را حذف می کنند و غالباً حاوی چربی های سالم مانند بذر کتان یا کره بادام هستند تا به روند کم کردن وزن فرد کمک کند. محرک های مبتنی بر کافئین مانند چای سبز یا قهوه نیز می توانند اضافه شوند که هم با افزایش متابولیسم و ​​هم با کاهش اشتها باعث کاهش وزن می شود.

اسموتی دسر: اسموتی های دسر به طور معمول حاوی شکر یا چربی اضافه شده به صورت بستنی یا شربت هستند، بسیاری از کتاب ها، دستور تهیه اسموتی را با استفاده از شکر اضافه شده یا لبنیات به وجود می آورند که دسری مانند نوشیدنی را درست کنند!

 

منابع:

  1. www.perfectsmoothie.com
  2. www.respitecafe.com

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture