استخراج عصاره قهوه و تاثیر آن بر طعم نهایی فنجان قهوه شما چیست؟

استخراج هر آن چیزی است که آب از قهوه می گیرد و شما آن را در فنجان قهوه تان می نوشید! پس بسیار لازم است تا با دانستن و انجام روند صحیح آن، تمام مواد موثر و مفید قهوه را استخراج کنیم تا بهترین عطر و طعم قهوه را بنوشیم!

وقتی قهوه و آب را مخلوط می کنید، اتفاقات زیادی رخ می دهد به طوریکه آب بسیاری از طعم های قهوه را رد خود حل می کند. این طعم های حل شده تقریباً همه عطر و طعمی است که شما هنگام نوشیدن یک فنجان قهوه احساس می کنید!

عصاره قهوه، 28 درصد وزن مایعی است که شما در یک فنجان به عنوان قهوه می نوشید! و این بدان معناست که شما می توانید 28 درصد از جرم دانه های قهوه را در آب استخراج کنید و بقیه تقریباً سلولز و مواد گیاهی دیگری است که ساختار دانه را تشکیل می دهند!

تئوری استخراج عصاره قهوه را بدانیم!

آسیاب قهوهآب برای حل کردن مواد شیمیایی موجود در قهوه حلال بسیار مناسبی است، اما به کمک نیاز دارد تا بتواند ترکیباتی که باید رو از قهوه بیرون آورد و اگر شما تنها بیاید و قهوه رو داخل آب داغ بریزید، فقط مواد موجود در لایه بیرونی دانه قهوه را استخراج می کنید نه آنچه را که باید!

دلیل این امر آنست که ساختار دانه قهوه فوق العاده متراکم و پیچیده است. آب به تنهایی نمی تواند از آن عبور کند و تمام طعم ها را در مسیر خود جمع کند. برای کمک به آن، ما باید سطح دانه های قهوه را افزایش دهیم!

یعنی ما باید “آنها را باز کنیم” تا آب به راحتی در وجود دانه نفوذ کند و اون عطر و طعم فوق العاده را در خود حل کند. با استفاده از آسیاب قهوه این کار به راحتی انجام می شود، که نهایتا دانه کامل قهوه به صورت پودر در می آید و این یعنی، بطور نمایی سطح آنها را افزایش می دهد و به آب اجازه می دهد کار خود را انجام دهد!

اکثر مردم استخراج را به عنوان یک خیابان دو طرفه درک می کنند، خیابانی که همیشه سعی می کنیم قهوه را به سمت وسط بکشیم و از استخراج بیش از حد و یا کمتر از میزان لازم عصاره قهوه اجتناب کنیم!

میزان استخراج کمتر از حد لازم قهوه!

عصاره قهوهکمبود استخراج  عصاره قهوه زمانی اتفاق می افتد که هنوز طعم قهوه از آسیاب های قهوه گرفته نشده باشد یعنی هنوز چیزهای زیادی باقی مانده است که می تواند موارد غیر قابل انکار را به تعادل برساند!

ذهن خود را به یک شات از اسپرسو ببرید که طعم آن ترش، فاقد شیرینی , عجیب اسیدی است و خیلی سریع طعم قهوه از دهان شما می رود! این چهار مورد بارزترین شاخص های استخراج ضعیف هستند، بیایید کمی با جزئیات بیشتر به آنها بپردازیم.

طعم های دیگری نیز وجود دارد که نشان دهنده کمبود استخراج است، اما مطمئناً این چهار مورد مشهودترین هستند. هر زمان که آنها را چشیدید ، مطمئن باشید که بخشی از طعم واقعی قهوه شما هنوز استخراج نشده است!

استخراج، بیش از حد عصاره قهوه!

عصاره قهوه،استخراج بیش از حد زمانی اتفاق می افتد که بعد از خوردن قهوه، بیش از حد طعم های نامطلوب آن را احساس می کنید!

اکنون ذهن خود را به یک اسپرسو از یک نوع دانه قهوه رست شده مخصوص اسپرسو ویژه  اختصاص دهید که برای 40-50 ثانیه دم می کشد.  لطفا وقتی یکبار طعم بدی را تجربه کردید کلا قید آن نوشیدنی را نزنید بلکه به دنبال مورد خوب آن بگردید! حتما پیدا می کنید!

تلخی نامتعارف قهوه، خشک کردن دهان و اینکه وقتی دارید قهوه می نوشید احساس می کنید توخالی است! یعنی یه مدلی هست که بعد خوردن هیچ احساس خوبی از اینکه یه قهوه کامل خوردید ندارید و سریع طعمش از دهنتون میره! این سه مورد بارزترین شاخص های استخراج بیش از حد عصاره قهوه است.

البته موارد بیشتری نیز وجود دارد، اما اینها بسیار ساده برای شناسایی هستند تا شما به راحتی بتونید استخراج بیش از حد عصاره قهوه رو تشخیص بدید!

استخراج ایده آل عصاره قهوه!

قهوهیک قهوه خوب استخراج شده یک معجزه کوچک است. بسیاری از کارها برای ایجاد یک فنجان خوشمزه نیاز است که با کسب دانش و ایجاد مهارت از طریق تجربه، به تعادل در عصاره گیری از این دانه های جادویی قهوه می رسیم!

ذهن خود را به بهترین فنجان قهوه خوش عطر و طعمی که تا به حال خورده اید معطوف کنید. مطمئنا طعمی لذیذ داشته که دوست دارید همیشه آن را تکرار کنید!

اگر عصاره قهوه به میزان درست آن استخراج شده باشد، طعمی شفاف با اسیدیته متعادل و مثبت دارد که بعد از نوشیدن آن، مزه قهوه هرگز از خاطرتان پاک نمی شود! و این یعنی تجربه ناب خوردن یک فنجان قهوه ایده آل!

منبع: www.baristahustle.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture