قهوه های سرد کدامند؟ تفاوت بین قهوه سرد و قهوه یخ را بدانیم!

وقتی بیرون هوا خیلی گرم است و یک روز کاری شلوغ را گذرانده اید هیچ چیزی مثل یک نوشیدنی خنک شما را سرحال نمی کند! قهوه سرد و قهوه یخ از نوشیدنی های کافئین دار و لذت بخش فصل گرما هستند!

اما وقتی صحبت از نوشیدنی های سرد درست شده با قهوه می شود،منظورمان قهوه سرد و قهوه یخ تفاوت بین قهه سردو قهوه یخ چیست ذهنمان را درگیر می کند در کل تفاوت همه در روش تهیه است!

اما در ادامه بطور کامل این ها را توضیح میدهم!

آیا می دانید که از حدود سال1840 میلادی، قبل از قهوه سرد، قهوه یخ وجود داشته است! یعنی نزدیک به 200 سال پیش! اما امروزه قهوه سرد پرطرفدار تر است!

قهوه سرد چیست؟

قهوه سرد

اگر به روند مصرف چندین سال گذشته قهوه توجه کرده باشید متوجه می شوید که قهوه سرد تقریباً دو برابر قهوه یخ در کافی شاپ ها حضور دارد! به هر حال چه چیزی قهوه دم کرده سرد یا قهوه سرد را خاص می کند؟

یکی از ویژگی های بارز قهوه سرد اینست که طعم آب کمتری می دهد و طعم اصل قهوه را بیشتر احساس می کنید! زیرا در درست کردن قهوه سرد، به جای آب گرم، در آب سرد (یا دمای اتاق) تولید می شود.

جزئیات بیشتری برای آن وجود دارد! بیایید جزئیات این نوشیدنی تابستانی محبوب را بررسی کنیم و همچنین به شما بهترین روش برای تهیه قهوه سرد در خانه را بگوییم تا بتوانید چند تومن پس انداز کنید.

طرز تهیه قهوه سرد

طرز تهیه قهوه های سردبرخلاف قهوه معمولی، تهیه قهوه سرد هرگز در معرض گرما صورت نمی گیرد قهوه سرد به جای حرارت از زمان استفاده می کند تا روغن، قند و کافئین قهوه را استخراج کند.

قهوه سرد برای کسانی است که برای تهیه قهوه با برنامه ریزی پیش می روند و از قبل به فکر تهیه قهوه شان هستند. چون یک روند طولانی و تدریجی است که می تواند حتی 24 ساعت طول بکشد!

نتیجه، یک قهوه سرد بسیار صاف و غنی با سطح اسیدیته پایین است که می تواند برای افرادی که دارای سیستم گوارشی حساس هستند، یک مسکن باشد.

درست کردن آن بسیار آسان است. دانه های قهوه را با آب سرد مخلوط کنید، بگذارید به مدت 12 تا 24 ساعت بماند، صاف کنید و سپس کنسانتره را با آب با نسبت 1به 1 رقیق کنید.

در اصل، شما فقط آن را تنظیم کرده و کارهایتان را انجام می دهید تا اینکه زمان آن فرا رسد و از نوشیدن فنجان قهوه با طعم واقعی لذت ببرید.

در هنگام نوشیدن قهوه سرد می توانید چند تکه یخ به برای خنکی بیشتر به آن اضافه کنید.

قهوه یخ را چگونه درست کنیم؟

تهیه قهوه یخقهوه یخ زده یا قهوه یخ، در اصل برای درست کردن این نوع قهوه شما ابتدا باید قهوه را به روش معمول خود دم کنید بعد از خنک شدن نسبی قهوه آن را آرام آرام برای روی تکه های یخ داخل لیوان ریخته به این صورت قهوه یخ شما آماده می شود.

دقت کنید ریختن قهوه که مدتی از مان دم آوری آن گذشته درون لیوان واضافه کردن مکعب های یخ به معنی درست کردن قهوه یخ نمی باشد و یا حداقل قهوه یخ زده باکیفیت نیست.

زیرا قهوه دم کرده اگر مدتی از دم کردنش بگذرد اکسیده می شود و عطر و طعم تلخ قهوه از بین رفته و بد بو می شود!

کسانی که در مورد تهیه قهوه یخ بسیار جدی هستند از روش ژاپنی استفاده می کنند:

برای ریختن قهوه بر روی مکعب های یخ، لازم است که فوراً قهوه دم شده را بروی تکه های یخ بریزید این روش با حفظ غنا، اسیدیته و عطر قهوه تازه، قهوه یخ باکیفیتی در اختیارتان می گذارد.

در این روش فقط حدود 10 درصد قهوه بیشتر می خواهید استفاده کنید. چون ریختن یکدفعه ای کل قهوه داغ روی مکعب ها، باعث رقیق شدن بیشتر قهوه یخ می شود. قهوه یخی درست شده نباید آبکی شود.

دقت به این نکته که بیشتر کافه ها تفاوتی در تهیه قهوه سرد و قهوه یخ قائل نمی شوند و این نکته رو از مسئول آنجا جویا شوید تا از طرز تهیه قهوه مورد نظر خود مطمئن شوید.

فواید سلامتی قهوه های سرد

آیس کافیقهوه سرد در سال های اخیر در بین قهوه سازان محبوبیت زیادی یافته است. به جای استفاده از آب گرم برای جلب طعم و کافئین دانه های قهوه، قهوه سرد که در آنها قهوه را به مدت 12 تا 24 ساعت در آب سرد قرار می دهند.

این روش نوشیدنی را نسبت به قهوه داغ کمتر تلخ می کند. اگرچه بیشتر تحقیقات در مورد فواید سلامتی قهوه گرم استفاده می کنند، اما قهوه سرد اثرات مشابه زیادی  را ارائه می دهد.

متابولیسم شما را تقویت کند!

کافئین موجود در قهوه حاوی سرد می تواند باعث افزایش مقدار کالری سوزی حتی در زمان استراحت شما می شود. این ممکن است باعث کاهش وزن یا حفظ وزن راحت تر شود.

خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد

نوشیدن مرتب قهوه سرد ممکن است سلامت قلب شما را بهبود بخشد. با این وجود، البته اگر فشار خون بالای کنترل نشده ای دارید، باید کافئین محدود شود یا از آن جلوگیری شود.

تقویت روحیه

آیس کافی

نوشیدن قهوه سرد روحیه شما را تقویت کند، خطر افسردگی شما را کاهش داده و عملکرد مغز را بهبود بخشد.

خطر ابتلا به پارکینسون و آلزایمر را کاهش می دهد

قهوه سرد حاوی ترکیباتی به نام فنیلیندان ها و همچنین مقادیر کمتری از ترکیبات غیرهارمونی و هارمونی است. اینها می توانند به محافظت از مغز شما در برابر بیماری های مرتبط با سن کمک کنند.

از قهوه داغ برای معده شما بهتر است

قهوه سرد فقط کمی نسبت به قهوه داغ اسیدی تر است اما حاوی ترکیباتی است که می تواند معده شما را از این اسیدیته محافظت کند. به همین ترتیب، ممکن است باعث هضم بهتر و جلوگیری از رفلاکس اسید معده نسبت به قهوه داغ شود.

افزایش طول عمر شما

اگر چه قهوه سرد، حاوی آنتی اکسیدان های کمتری نسبت به قهوه گرم است، اما پر از ترکیباتی است که فعالیت آنتی اکسیدانی بالایی دارند. آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از بیماری هایی که می توانند طول عمر شما را کاهش دهند، کمک می کنند.

محتوای کافئین مشابه قهوه داغ

دم کرده سرد و داغ قهوه حاوی مقادیر مشابه کافئین هستند. با این حال، اگر شما نوشیدنی غلیظ کنسانتره قهوه را بدون رقیق کردن آن نوشیدید، حدود دو برابر کافئین را به بدنتان وارد کرده اید.

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture