آیس کافی و انواع قهوه سرد جهان + ویدیو طرز تهیه

آیس کافی و قهوه سرد یکی از گزینه های بسیار فوق العاده می باشد که با رسیدن فصل گرما و تابستان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردا میشود. شما میتوانید برای درست کردن قهوه خنک با روش های مختلفی اینکار را انجام دهید که مهمترین آنها استفاده از نسکافه ، قهوه فوری ، اسپرسو ، بستنی ، کاپوچینو و شیر می باشد.

وقتی گرما طاقت فرسا می شود هیچ چیز به اندازه یک قهوه یخی و سرد که در اصطلاح به آن آیس کافی (Ice Coffee) گفته میشود برای ایجاد طراوت و حال خوب در بدن ما مفید نمی باشد، آی کافی و قهوه دمِ سرد میتواند به آسانی ریختن قهوه یا اسپرسو بر روی یخ تهیه شود اما توصیه ما این است  فقط به این دو مورد اکتفا نکنید، ما اینجا می خواهیم مهمترین انواع قهوه یخ زده و سرد جهان را به اختصار برای شما معرفی کنیم.

ویدیو طرز تهیه انواع آیس کافی

برای درست کردن آیس کافی به طور کلی شما با کار سختی مواجه نیستید و اگر ساده بخواهیم توضیح بدهیم کافیست که به روش های معمولی درست کردن قهوه تنها یخ را اضافه کنید و تمام!

اما موردی که لازمه موقع آماده کردن آیس کافی به آن دقت شود این نکته میباشد که در چه مرحله ای و به چه روش قطعه های یخ را اضافه کنید. به همین خاطر ما یک ویدیو برای شما آماده کردیم که در این ویدیو این موضوع را به شما به سادگی توسط یکی از برترین باریستاهای جهان آموزش دادیم که میتوانید با مشاهده آن به راحتی انواع آیس کافی را در منزل خود آماده کنید.

نکته مهم: اگر ویدیو برای شما نمایش داده نشد، کافیه فقط صفحه خود را یکبار رفرش کنید. (صفحه گوشی را از بالا به سمت پایین بکشید)

1. آیس اسپرسو : برای درست کردن آیس اسپرسو دو روش رایج وجود دارد که در روش اول شما اسپرسو خود را روی حبه های یخ عصاره گیری میکنید (4حبه یخ + اسپرسو) روش دوم نیز برعکس روش اول می باشد یعنی شما ابتدا اسپرسو رو آماده میکنید و سپس حبه های یخ را به آن اضافه میکنید. (یخ + اسپرسو) روش اول گزینه بهتری می باشد چون اسپرسو شما در حین عصاره گیری خنک میشود و طعم قهوتون بیشتر حفظ میشود.

2. شاکرتو shakereto : این روش تهیه اسپرسو خنک نیز گزینه بسیار محبوبی می باشد که مزیتش نسبت به روش قبلی این می باشد که نوشیدنی شما حالت خامه ای پیدا میکند. برای درست کردن این آیس کافی شما کافیه اسپرسو را با مقداری یخ و شکر داخل شیکر ریخته و خوب تکان دهید. (اسپرسو + یخ + شکر)

3. آیس کاپویچنو Iced Cappuccino : ما قبلا به شما روش تهیه کاپوچینو را به شما آموزش دادیم ولی درست کردن آیس کاپوچینو کمی متفاوت می باشد. برای درست کردن این قهوه سرد شما باید ابتدا اسپرسو خود را آماده کرده و شیر را با استفاده از استیم وند دستگاه اسپرسوساز یا با استفاده از فرنچ پرس فوم دار کنید. (آموزش فوم دار کردن شیر) در پایان 200 میلی گرم شیر فوم دار را به حبه های یخ اضافه کرده و سپس یک شات اسپرسو به آن اضافه میکنید. (شیر فوم دار + یخ  + اسپرسو)

4. آیس لاته Iced latte : ما قبلاً آموزش درست کردن لاته را آموزش دادیم. روش درست کردن آیس لته بسیار شبیه به روش آیس کاپویچنو می باشد با این تفاوت که حجم یخ و شیر استفاده شده شما بیشتر می باشد. در این قهوه یخی شما لازمه که 300 میلی لیتر شیر را با یخ و اسپرسو تک ترکیب کنید. (شیر فوم دار زیاد + یخ + اسپرسو)

5. آیس فراپه Iced frappe : درست کردن آیس فراپه که یک نوشیدنی یونانی می باشد به این شکل می باشد که علاوه بر شیر و یخ و اسپرسو لازمه که مقداری سیروپ وانیل نیز به نوشیدنی خود اضافه کنید. یک شات اسپرسو را با 100 میل شیر ترکیب کرده و سپس 10 میل سیروپ و یخ 200 گرم را به آن اضافه میکنید. ( یخ + شیر + سیروپ + اسپرسو)

6. آفوگاتو Affogato : باید بدونیم قهوه آفوگاتو یک نوشیدنی ایتالیایی می باشد که بیشتر شبیه دسر می باشد تا نوشیدنی و به همین خاطر باید با قاشق سرو شود. روش درست کردن این آیس کافی بدین صورت می باشد که یک شات اسپرسو را بر روی یک اسکوپ بستنی وانیل ریخته و میل می کنید. (اسپرسو + بستنی)

این 6 روش تهیه آیس کافی که داخل ویدیو به شما آموزش دادیم اصلی ترین نوع قهوه های سرد می باشد که در جهان و کافه های معتبر جهان سرو میشود که روش درست کردن آنها نیز بسیار آسان می باشد. علاوه بر این موارد روش های دیگری نیز برای درست کردن قهوه های تابستونی وجود دارد که در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می شویم.

1. قهوه دم سرد یا کلد برو

انواع قهوه یخ زده

در حالی که ریختن قهوه ای که قبلا تهیه شده بر روی تکه های یخ ممکن است برای بعضی از افراد دلچسب باشد و برخی دیگر دوست دارند اسپرسو را تهیه بکنند و بر روی یخ ریخته و قهوه یخ زده خود را درست کنند اما بهترین عطر و طعم قهوه خنک و سرد را می توان از قهوه دمِ سرد یا کلد برو پیدا کرد که روش درست کردن آن کمی خاص می باشد.

قهوه دم سرد که گاه به آن قهوه پرس سرد Cold Press Coffee هم می‌گویند را نباید با آیس کافی و ترکیبات آن اشتباه گرفت؛ چرا که در تهیه این نوع نوشیدنی تنها یخ به قهوه اضافه نمی‌شود و شیوه عصاره‌‌گیری آن متفاوت است.

شما برای قهوه کلد برو به یک ظرف شیشه‌ای دهان گشاد نیاز دارد که بتواند 500 میلی‌لیتر (گرم) آب را داخل آن ریخت. به ازاء هر پانصد میلی لیتر آب نزدیک 50 تا 60 گرم قهوه به آن اضافه کنید. دقت کنید که پودر قهوه شما باید کاملاً درشت آسیاب شده باشد در غیر اینصورت قهوه شما بسیار بد مزه و تلخ خواهد شد.

آب و قهوه را با مهم مخلوط کنید و هم بزنید تا یکدست شود. درب ظرف را گذاشته و آن را به مدت 12 تا 24 ساعت داخل یخچال بگذارید. بعد از زمان محلول حاصل به وسیله صافی ریز فیلتر کنید تا ذرات درشت قهوه جدا شوند. برای حصول نتیجه بهتر می‌توانید تا دو یا سه مرتبه قهوه عصاره گیری را صاف کنید.

در پایان میتوانید به قهوه کلد برو خود یخ نیز اضافه کرده و میل کنید. این قهوه را میتوانید داخل یخچال نگهداری کنید و تا زمانی که رنگ آن کدر نشده قابل مصرف می باشد.

2. آیس کافی تایلندی

آیس کافی تایلندی

استفاده از شیر تغلیظ شده شیرین شده (شیر عسل) به قهوه یخ زده تایلندی طعم منحصر به فردی می بخشد که برای برخی از افراد این طعم شیرین و خامه ای شدید یک طعم غیر قابل مقاومت ایجاد می کند! 🙂

سیروپ شیر یا شیر عسلی رو میشه آماده بخریم یا خودمون توی خونه درستش کنیم. موادی هم که لازم داریم: شیر، شکر و وانیل. همه مواد رو ترکیب کرده و روی شعله ملایم میگذاریم تا غلیظ شود.

3. فراپاچینو خانگی

فراپاچینو

یکی از انواع مهم قهوه یخ زده فراپاچینو می باشد که محمترین دلیل محبوبیت آن خوشمزه و لذیذ بودن آن است.

فراپاچینو، جزء نوشیدنی های سرد می باشد و در واقع مخلوطی از یخ خرد شده، قهوه، خامه پرچرب، شیر پرچرب و احتمالاً یک سیروپ می باشد، که همه این ها با هم مخلوط می شوند!
کاپوچینو و یک فراپاچینو، نوشیدنی های بسیار متفاوتی هستند، اما منشأ یکسانی دارند و در واقع می توان گفت فراپاچینو نوعی پاسخ برای نیاز به دوستداران کاپوچینو است که مایل به نوشیدنی سرد هستند.

4. آیس فراپه یونانی

فراپه یونانی

شما نمی توانید تابستان را در کشور یونان بدون نوشیدن فراپه آن بگذرانید، خنک، خامه ای و یخی ، بهترین راه برای مصرف قهوه در هنگام گرمای بالا در روز می باشد.

فراپه از قهوه فوری، شکر، آب و تکه‌های یخ درست می‌شود و می‌توان آن را با یک شیکر قهوه یا یک همزن دستی درست کرد. آب سرد و تکه‌های یخ در انتهای سرو، به فراپه اضافه می‌شوند. البته می‌توان از شیر نیز به‌جای آب خنک، برای تهیه فراپه استفاده کرد.

5. آیس کافی آلمانی

آیس کافی

این قهوه یک نوع درمان سنتی و کلاسیک تابستانی برای گرما در کشور آلمان است که با عنوان اِیس کافی eiskaffee معروف می باشد، و نوشیدن این قهوه در کافه های کنار جاده ای آلمان در روزهای طولانی تابستان بسیار محبوب است.

این نوشیدنی شامل قهوه سرد (قهوه فوری سرد هم استفاده میشود.) نزدیک به ۶۰ میلی لیتر، بستنی وانیلی دو توپ، خاک قند و خامه، روی خامه از چیپس شکلات هم میتوان استفاده کرد، جالب است بدانید معنی نام این نوشیدنی قهوه بستنی است.

خرید قهوه استارباکس

6. آیس کافی کاناریو

آیس کافی

این قهوه مورد علاقه مردم اسپانیا می باشد که می توان آن را گرم یا یخ زده سرو کرد، کافه کاناریو، همچنین به عنوان کافه بومن نیز شناخته می شود.

این قهوه از ترکیب اسپرسو، شیر تغلیظ شده (شیر عسل)، عصاره وانیل و پودر کاکائو تهیه می شود، این اسپرسو برای نوشیدن در صبح بسیار مناسب است، هرچند شیرینی وسوسه انگیز این قهوه برای انتخاب در بعد از ظهر نیز کار خود را می کند.

7. قهوه یخ زده دهلی

قهوه یخ زده

برای تهیه این نوشیدنی کافیست فقط شیر سرد و قهوه فوری و مقدار زیادی یخ را با هم مخلوط کنید البته این روش تهیه کلاسیک آن است، این نسخه خاص از قهوه یخ زده فوری با نام دهلی شناخته می شود.

هر چند که نام این نوشیدنی از شهر دهلی در هندوستان جایی که این نوشیدنی با محبوبیت بالایی همراه است گرفته شده اما نتایج مشابه زیادی با این نوشیدنی در اقلیم های گرم در سراسر جهان یافت می شود.

در برخی مناطق جهان مخصوصا ایران نوشیدنی هایی که از قهوه فوری برای تهیه آن استفاده می شود، با عنوان “نسکافه” شناخته می شوند.

خرید قهوه فوری

8. قهوه سرد ژله ای

قهوه ژله ای

برای مواقعی که برای نوشیدنی قهوه داغ هوا خیلی گرم است و شما بیش از حد عجله دارید، می توانید به سراغ گزینه ای ژله ای بروید که قبلا در یخچال و فریزر خود آماده کرده اید که به قهوه ژله ای معروف است.

ژله قهوه یکی از دسرهای بی‌نظیر است که از ترکیب بلک کافی (قهوه سیاه) و ژلاتین تهیه می‌شود، این دسر در ابتدا در بریتانیا و ایالت متحده وارد منوی دسر قهوه شد.

ژله قهوه طعم ملایم رو به شیرین دارد و برای بعد از شام یک انتخاب عالی محسوب می‌شود، این دستور العمل آسان باعث می شود یک ژلاتین قهوه همانند قهوه یخ زده و بدون نیاز به یخ و با همان طراوت قهوه در اختیار داشته باشد.

9. آفوگاتو

آفوگاتو

آفوگاتو همان بستنی است که در شات اسپرسو داغ غرق می شود! در واقع یکی از دسرهای ایتالیایی بر پایه قهوه است که بسیار خوشمزه و نشاط بخش است!

آفوگاتو در زبان ایتالیایی به معنای غرق شدن است و در اینجا هم منظور غرق شدن بستنی در اسپرسو داغ است! گرچه رستوران ها و کافه های ایتالیا، آن را به عنوان یک دسر دسته بندی می کنند، اما برخی رستوران ها و کافه های خارج از ایتالیا آن را با عنوان نوشیدنی به کار می برند!

10. شیک شکلات قهوه

قهوه سرد

با این دستور تهیه شیک شکلات قهوه، آیس کافی خود را به میان وعده یا حتی یک وعده غذایی تبدیل کنید!

از ترکیب قهوه یا اسپرسو قوی به علاوه شیر و پروتئینی که آن دارد به همراه پودر شکلات باعث می شود این قهوه یخ زده یک صبحانه کامل به حساب بیاید و اگر به آن یک موز اضافه کنید شما یک اسموتی واقعی و فوق العاده در اختیار خواهید داشت.

شیک قهوه یکی از محبوب‌ترین شیک‌ها به شمار می‌رود و می‌توان در ترکیب با مواد اولیه گوناگون شیک‌هایی با طعم‌های مختلف که بر پایه قهوه هستند ایجاد کرد.

11. قهوه سرد لاته وانیل

قهوه یخ زده

لاته وانیل ( Vanilla Latte ) یک نوشیدنی خوشمزه‌ بر پایه‌ی قهوه اسپرسو می‌باشد،تهیه و امتحان انواع نوشیدنی با استفاده از قهوه در منزل می‌تواند لذتی فوق‌العاده برای شما به همراه داشته باشد، بخصوص اگر این نوشیدنی‌ها طعم و رایحه‌ای دلپذیر را به همراه داشته باشند.

لاته وانیل یکی از این نوشیدنی‌های بی‌نظیر است . وانیل یک ادویه‌‌ی بسیار خوشبوست که برای سلامتی نیز مفید است و از خواص آن می‌توان به کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان ، درمان درد و زخم معده ، کاهش اضطراب و افسردگی و استرس ، درمان سینوس و سرفه و … اشاره کرد.

خرید دانه قهوه عربیکا

12. آیریش کافی سرد

آیریش کافی

آیریش کافی سرد یک قهوه سرد ملایم و راحت و بسیار خوشمزه می باشد که پایه اصلی آن اسپرسو می باشد.

ابتدا قهوه، شکر و آب را با هم ترکیب می کنیم و می جوشانیم و اجازه می دهیم که خنک شود و سپس آن را با مالشعیر ترکیب کرده و واخل لیوان ریخته و خامه زده شده بر روی آن می ریزیم و یک نوشیدنی فوق العاده تهیه می کنیم.

منبع: www.thespruceeats.com

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture