آفوگاتو چیست؟ دسر انرژی بخش و خوشمزه بستنی و اسپرسو!  

آفوگاتو همان بستنی است که در شات اسپرسو داغ غرق می شود! در واقع یکی از دسرهای ایتالیایی بر پایه قهوه است که بسیار خوشمزه و نشاط بخش است!

آفوگاتو در زبان ایتالیایی به معنای غرق شدن است و در اینجا هم منظور غرق شدن بستنی در اسپرسو داغ است! گرچه رستوران ها و کافه های ایتالیا، آن را به عنوان یک دسر دسته بندی می کنند، اما برخی رستوران ها و کافه های خارج از ایتالیا آن را با عنوان نوشیدنی به کار می برند!

در آفوگاتو ترجیحا و اغلب اوقات از بستنی سنتی وانیلی استفاده می شود اما بعضا و با توجه به تنوع بخشیدن به منوهای سفارش و همچنین توجه به سلیقه مشتری از بستنی های با طعم های دیگه مثل نارگیلی، شاتوت هم به قهوه اضافه می شود.

در حالی که دستور العمل آماده کردن آفوگاتو کم و بیش استاندارد در ایتالیا، متشکل از یک قاشق چای خوری بستنی یا ژلاتین وانیلی به همراه یک شات اسپرسو است، اما امروزه در رستوران های اروپایی و آمریکایی تغییراتی هم در روش تهیه آن مشاهده می شود!

پیشینه آفوگاتو در جهان!

دسر آفوگاتوآفوگاتو به عنوان یک دسر محبوب در ایتالیا جایگاه خود را در میان اصطلاحات مربوط به منوهای قهوه از گذشته تا به امروز حفظ کرده است!

در میان انگلیسی زبان ها، این وعده خوشمزه با عنوان آفوگاتو سیاه جنگل معروف است و در انگلستان توسط کسی جزء از جیمی الیور، سرآشپز معروف انگلیسی که به دلیل غذاهای ارگانیک انگلیسی و ایتالیایی محبوبیت پیدا نکرد.

نمایش برنامه های تلویزیونی او با عنوان  “وعده های غذایی 30 دقیقه ای” انگلیس را به عنوان کشوری پر از غذاهای ی دلپذیر معرفی کرد و باعث شد بسیاری از سرآشپزها و رستوران های خانگی بتوانند نسخه های مخصوص غذای خود را تهیه کنند.

با این حال، آفوگاتو تا سال 1992 میلادی وارد صحنه آشپزی آمریکایی ها نشده بود! اما این کشور هم به سرعت این دسر را وارد  لیست غذاهای دهه 90 میلادی خود کرد که از آن زمان به بعد در لس آنجلس تایمز عجیب  محبوب شده است و حتی در منوی فصلی سال 2016 استارباکس نیز آمده است!

چگونه می توان آفوگاتو، درست کرد؟

طرز تهیه آفوگاتوآماده کردن آفوگاتو به همان سادگی است که در تصویر آن به نظر می رسد، در واقع هیچ علمی در پشت ریختن یک شات اسپرسو روی یک ظرف بستنی وجود ندارد، و تقریباً هر کس می تواند آن را به آسانی درست کند!

در واقع اگر شما بتونید شات اسپرسو خود را به خوبی دم کنید، و بستنی هم که آماده بخرید بعدش می مونه مخلوط کردن این دوتا!

همانطور که جلوتر هم گفته شد می تونید از بستنی با طعم های مختلف آن برای آماده کردن یک آفوگاتو متناسب با سلیقه و ذائقه خودتون درست کنید! حتی می تونیدبه جای اسپرسو گرم از قهوه سرد، موکا و یا حتی هات چاکلت برای این کار استفاده کنید!

بله درسته، شما اگر طعم یک دسر را دوست نداشتید، البته به شیوه سنتی درست کردن آن، می تونید حداقل از اون ایده بگیرید و با تغییر مواد اولیه و یا حتی اضافه کردن افزودنی ها مثل تکه های شکلات، از انرژِی آن استفاده کنید!

بنابراین می توان گفت آفوگاتو دسر موردعلاقه جدید شماست 🙂

منابع: 

  1. www.en.wikipedia.org
  2. www.spoonuniversity.co
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture