استارباکس و 10 حقیقت جالب درباره بزرگترین شرکت قهوه در جهان!

شرکت استارباکس در بازار جهانی بسیار موفق است. در حقیقت، آنها بزرگترین شرکت قهوه در جهان هستند که تا سال 2017 میلادی، 19،555 فروشگاه در 58 کشور از جمله 12.811تا در ایالات متحده، 1،248تا در کانادا، 965تا در ژاپن، 766تا در انگلیس، 580تا در چین و تا420 در کره جنوبی دارند.

چون می توانیم به اعداد اعتماد کنیم این آمار یعنی آنها هر روز پنج فروشگاه جدید را باز می کنند.

شروع و دوام این زنجیره در شهر سیاتل واقع در ایالت واشنگتن آمریکا است. تعداد فروش آنها از مک دونالد بیشتر است، حتی اگر آنها فقط نوشابه  بفروشند! این بدون شک یک دستاورد بزرگ است.

خرید قهوه استارباکس

لوگو استارباکس به طور مداوم در حال تغییر است: نشان واقعی از سومین ظاهر آن به 30 سال پیش برمی گردد یعنی با رشد شرکت علاوه بر افزایش کیفی و کمی خدمات، حتی لوگو هم به روز می شود و این یعنی حرکت با سرعت بالای دنیای امروزی لازمه توسعه یک کسب و کار است.

در این مطلب بر آن شدیم تا 10 واقعیت جالب در مورد شرکت استارباکس را گردآوری کنیم تا شاید به تداوم موفقیت آن پی ببریم و یاد بگیریم!

1) استارباکس 87000 نوع نوشیدنی دارد!

انواع نوشیدنی هاباور کردنش سخته! 87000 گزینه؟ عالی نیست! چقدر زمان لازم دارید که همه اینها رو امتحان کنید؟ در سال 2008، این تعداد در یک آگهی تمام صفحه در دو روزنامه مهم ظاهر شد.

2) نام استارباکس الهام بخش ادبی است!

لوگو استارباکسرئیس و مدیرعامل استارباکس هوارد شولتز كتابی با عنوان “قلب خود را در آن ریخت: چگونه استارباكس یك شركت یك فنجانی را یكباره ایجاد كرد” نوشت، و در آنجا توضیح داد كه نام این شرکت از استارباك، شخصیتی در مبی دیك (Moby Dick) که یکی از رمان های هرمان ملویل (Herman Melville) گرفته شده است.

این مضمون دریایی به لوگو شرکت نیز گسترش یافته است، که شولتز گفت الهام گرفته از چاپ جدید کتاب از “پری دریایی دو دم یا آژیر” در قرن شانزدهم است.

خرید قهوه لاوازا

3) میزهایی برای پذیرایی های انفرادی انتخاب شده اند!

میزهای انفرادیمیزهای کوچک مدور توسط شرکت طراحی شده اند به طوری که به نظر نمی رسد هیچ صندلی “خالی” وجود داشته باشد و مشتریانی که به تنهایی غذا می خورند، احساس نمی کنند و یا ظاهر نمی شو  که تنها هستند.

روبینفلد می گوید: “در روانشناسی محیط زیست، میزگرد برای نشستن فرد و یا افراد گروهی بسیار راحت تر و غیررسمی است.

وی می افزاید: به زودی استارباکس از یک شکل جدید میز گرد رونمایی می کند: دور آن با یک لبه مستقیم که به شما امکان می دهد تا میزها را به هم بچسبانید تا فضای چهار نفره فراهم شود.

4) فنجانی با حجم یک قاشق چایخوری!

فنجان ها برای بچه هاهمیشه در منوی سفارش استارباکس، یک فنجان به اندازه 8 اونس ( تقریبا 1 قاشق چایخوری پر) برای کودکان ساخته شده است  و می تواند به عنوان گزینه ای ذکر نشده باشد. به گفته مور “این همان چیزی است که کاکائو بچه در آن سرو می شود.”

5) استارباکس روزانه دو یا سه فروشگاه جدید باز می کند!

فروشگاه های استارباکسکتاب تیلور کلارک با عنوان “استارباکس: یک داستان سه قلو از کافئین ، تجارت و فرهنگ” در سال 2007 منتشر شد.

براساس این نوشتار ، شش فروشگاه جدید استارباکس هر روز در سراسر جهان برای دستیابی به مجموع 40،000 فروشگاه در سراسر جهان افتتاح می شوند (این نقل قول مربوط به سال 2017 است)، بنابراین برنامه شولتز را عملی می کنند.

و به همین ترتیب تا روزی که بحران مالی را آغاز کرد، پیش رفت و پس از آن رشد، سرانجام به “فروشگاه های دوگانه (two-plus stores)” در روز کاهش یافت.

فروشگاه قهوه کافی مافی

6) قانون 10 دقیقه ای استارباکس

قانون 10 دقیقه ایمور می گوید استارباکس به “قانون 10 دقیقه ای” پایبند است، حتی اگر ساعت های کاری به دلیل تنوع مکان ها متفاوت باشد (بعضی از آنها ساعت 5 بعد از ظهر باز هستند، برخی دیگر ساعت 8 صبح)،

این قانون 10 دقیقه یعنی تمام شعب فروشگاه های استارباکس بایستی 10 دقیقه قبل از زمان ارسال شده برای هر کشوری فروشگاه را باز کنند و 10 دقیقه پس از زمان رسمی بسته شدن، بسته شوند.

به گفته مور، “این موضوع فقط برای ارائه خدمات به مشتری خوب است، زیرا تقریباً همیشه مشتری در انتظار افتتاح و زود باز شدن و دیر بسته شدن استارباکس است”.

7) لبخند زدن بخشی از شغل یک کارمند استارباکس است!

احترام به مشتریاین موضوع توسط Marissa Bea، که در سه سال گذشته در نقاط سیاتل و شهر نیویورک کار می کرد، به تصویب رسید.

به گفته مور ، “دفترچه راهنمای کارمندان ، با نام” پیش بند سبز “، در مورد اتصال، کشف و پاسخ دادن ، لبخند زدن … به عنوان راهی برای پیوند با مشتریان، صحبت می کند.”

8) شیرینی استارباکس!

شیرینی استارباکسعلاوه بر تولید قهوه ، استارباکس یک فروشنده شیرینی مگا است. به گفته جان مور، مدیر بازاریابی شرکت ها در استارباکس در سال 2002 و نویسنده وبلاگ کالبد شکافی برند “اگر صرفاً به عنوان خرده فروشی شیرینی از آن نام برده شود، بزرگترین آن در ایالات متحده خواهد بود.” اما من باید شما را ناامید کنم، زیرا برخی از آن شیرینی های خوش طعم دوست کیف پول شما نیستند.

9) طراحی و تزیین اختصاصی بیشتر فروشگاه های استارباکس

طراحی فروشگاه های استارباکسدر فضای داخلی فروشگاه ها از آینه کاری بسیار استفاده شده است. روبینفلد می گوید: داشتن زیبایی شناسی در طراحی محلی از اهمیت بالایی برخوردار است.

استارباکس تلاش می کند تا در طراحی های خود سه موضوع میراث: به کار بردن چوب فرسوده، کف بتونی یا کاشی رنگی و صنعت: استفاده از سازه های فولادی، دیواره های سنگ تراشی، شیشه ها و چوب های جلا داده شده؛ و منطقه ای مدرن: فضای پر نور و پر از مبلمان با الهام از منطقه و پارچه های فرهنگی مرتبط از مواردی هستند که استارباکس در طراحی های خود به کار می برد.

خرید قهوه ساز

10) داشتن قهوه مخصوص با کافئین چهار برابر

قهوه استارباکسیک قهوه گرانبهای استارباکس بیش از چهار برابر کافئین موجود در یک فنجان قهوه سیاه معمولی دارد!

استارباکس به دلیل داشتن نوشیدنی های نسبتاً پر کالری و کافئین در دنیا خصوصا در میان عاشقان قهوه بسیار مشهور است.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. ساره می‌گوید

    حیف تو ایران نیست 🙁

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      دقیقا 🙁

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture