طرز تهیه کافه لاته خوش طعم کافی‌شاپی بدون دستگاه اسپرسوساز

کافه لاته یا لته یک انتخاب ویژه است که ممکن است تا حدودی از درست کردنش در خانه دوری کنید، زیرا احتمالاً از یک طرف فکر کنید که درست کردن آن کار سخت است و از طرف دیگر موضوع هزینه می باشد که خیلی ها تصور می کنند که مواد تشکیل دهنده و دستگاه های استفاده شده برای آن بسیار خاص می باشند.

شاید همه این‌ موارد به نوعی درست باشد اما شما می توانید بدون آنکه نیاز به بودجه یا فضای خاصی احتیاج داشته باشید نیز، آن را در خانه و منزل خود آماده کنید، به همین دلیل ما در این مقاله از کافی مافی که یکی از مراجع بزرگ خرید قهوه می باشد تصمیم گرفتیم تا این بار طرز تهیه کافه لاته را بدون تجهیزات گران قیمت و با طعم و رایحه لاته کافی‌شاپی به شما آموزش دهیم.

در ادامه متوجه خواهید شد که درست کردن کافه لاته باکیفیت آن قدرها هم که فکر می‌ کردید سخت نیست.

کافه لاته چیست؟

قهوه لاته

قبل از این که طرز تهیه کافه لاته را به شما آموزش بدهیم، باید بدانید این قهوه بسیار خوش مزه و مواد تشکیل دهنده آن واقعاً چیست و از چه چیزهایی تشکیل شده است تا بتوانیم در طرز تهیه آن به ساده ترین و ارزان قیمت ترین حالت ممکن عمل کنیم.

کافه لاته از عبارت ایتالیایی Caffe latte آمده است که به معنی قهوه (caffe) و شیر (latte) است. قهوه لاته یا همان کافه لاته ترکیبی از اسپرسو و شیر داغ با مقدار زیادی کف شیر است که اگر بخواهید آن را با شکل و طرحی فانتزی سرو کنید می‌توانید طرح‌های هنری خاصی روی آن دربیاورید که به آن در اصطلاح لاته آرت گفته می شود.

جالبه بدونید که هرچند نام این قهوه از دو واژه ایتالیایی تشکیل شده است ولی لته ای که ما امروزه در کافی شاپ ها سرو می کنیم برای اولین بار در دهه 1980 در سیاتل آمریکا سرو شده اما از آنجایی که کشور ایتالیا به عنوان مهد نوشیدنی های بر پایه قهوه می باشد، سال ها قبلتر از آمریکایی ها ترکیب قهوه و شیر را امتحان کرده بودند و نام آن را نیز انتخاب کرده بودند.

کافه لاته سبک‌ترین قهوه‌ای است که با کمترین نسبت اسپرسو تهیه می‌شود و طعمی غلیظ، رایحه‌ای تند، بافتی نرم و بسیار عالی دارد. در ادامه طرز تهیه قهوه لاته را به صورت خلاصه توضیح خواهیم داد.

تفاوت کافه لاته با کاپوچینو چیست؟

تفاوت کافه لاته با کاپوچینو

اگر شما با کاپوچینو نیز آشنایی داشته باشید میدانید که این نوشیدنی نیز از ترکیب قهوه و شیر بدست می آید، پس تفاوتش با لته چیست؟ لازمه بیان کنیم که این دو نوشیدنی شباهت های زیادی دارند و به همین خاطر خیلی از افراد حتی لاته را با نام کاپوچینو بزرگ نیز صدا می زنند ولی تفاوت های ساختاری نیز در بین این دو نوشیدنی وجود دارد.

 • همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، کاپوچینو از یک لایه اسپرسو + یک لایه شیر + یک لایه فوم یا کف شیر درست شده که همه نسبت ها مساوی هستند، اما لاته از یک لایه اسپرسو + دو لایه شیر + نصف لایه فوم شیر درست می شود.
 • لاته نسبت به کاپوچینو در فنجان ها و لیوان های بزرگتری سرو میشه، پس اگر به حجم قهوه اهمیت می دهید لاته را انتخاب کنید 🙂
 • لاته حالت خامه ای تر و شیری تری نسبت به کاپوچینو دارد. (به خاطر شیر بیشتر)
 • روی لاته را اصولا با طرح های هنری زیبایی به نام لته آرت تزیین می کنند که در کاپوچینو این موضوع کمتر اتفاق می افتد.

نکته: از لحاظ میزان کافیین هیچ فرقی این دو نوشیدنی ندارند چون هر دو از یک شات اسپرسو درست می شوند، ولی لته به خاطر شیر بیشتر، کمی تاثیر کافیینش بر بدن، کمتر از کاپوچینو می‌باشد.

درست کردن کافه لاته بدون استفاده از اسپرسوساز

قهوه لاته

با وجود این که داشتن یک دستگاه، کار شما را برای درست کردن کافه لاته راحت‌تر می‌کند اما نگران نباشید حتی اگر دستگاهی برای جوشاندن شیر یا دم کردن اسپرسو نداشته باشید به راحتی و تنها با کمی ابتکار و چند وسیله اضافه بر قوری معمولی که برای ساخت قهوه استفاده می‌کنید، می‌توانید کافه لاته مخصوص خود را در خانه درست کنید.

با توجه به انواع وسایلی که قبلاً برای ساخت قهوه داشتید ممکن است نیازی به خرید چیزهای بیشتری نداشته باشید اما اساساً به لوازم زیر نیاز خواهید داشت:

برای آشنایی با روش‌های مختلف تهیه قهوه می‌توانید مقاله 37 روش تهیه قهوه در کافی شاپ های جهان را مطالعه کنید.

 • وسیله‌ای برای درست کردن اسپرسو ( موکاپات ) در صورت نبودن موکاپات می توانید از فرنچ پرس نیز قهوه مورد نیاز خود را آماده کنید.
 • وسیله‌ای برای داغ کردن شیر
 • وسیله‌ای برای تولید کف و فوم شیر

درست کردن اسپرسو مناسب کافه لاته

قهوه لاته

درست کردن کف شیر بدون دستگاه بسیار راحت‌تر از درست کردن اسپرسو بدون دستگاه است اما با این وجود این کار غیر ممکن نیست اما با این حال کافی است که در خانه یک آئروپرس، موکاپات یا فرنچ پرس داشته باشید تا به راحتی اسپرسو خود را تهیه کنید چرا که عملکرد هر سه این‌ها بر مبنای تولید فشار است.

همچنین شما می‌توانید از پودر قهوه اسپرسو فوری استفاده کنید. که به راحتی با مقداری آب جوش آماده می‌شود، از آنجایی که ممکن است هر یک از شما در خانه یکی از این وسیله ها را برای تهیه قهوه در اختیار داشته باشید، ما روش های تهیه قهوه با موکاپات ، آیروپرس و فرنچ پرس را به طور جداگانه برای شما تهیه کرده ایم و کافیست روی آنها کلیک کنید.

تهیه کف شیر 

کافه لاته

برای تولید کف شیرمناسب کافه لاته حتماً به شیر داغ (نه شیر جوشیده شده) نیاز داریم. شیر داغ ما نهایتاً باید دارای دمای 60 درجه باشد.

حتماً دقت کنید از سر رفتن شیر جلوگیری کنید چون شیر سر رفته هم از نظر طعم کیفیت خوبی ندارد و هم دیگر فوم شیر خوبی به ما نمی‌دهد.

حباب‌های ظریف شیر بدون حرارت پابرجا نمی‌مانند و بعد از برداشتن شیر از روی حرارت عملاً از بین می‌روند. در نتیجه فوم شیر اساساً نتیجه هوادهی به شیر جوشیده شده است. پس در تهیه کف شیر ما به شیر داغ و همزن برقی یا دستی نیاز داریم.

شیر داغ را با همزن تا حدی هم می‌زنیم تا شیر ما به حجم یک و نیم برابرِ حجم اولیه برسد و همچنین حالت فوم یا همان کف لطیف و با غلظت مناسبی را بدست آورد.

این یکی از ساده‌ترین روش‌های درست کردن کف شیر مناسب کافه لاته در خانه است.

روش‌های مختلفی برای درست کردن کف شیر وجود دارد.اگر فرنچ پرس یا مایکروویو داشته باشید تنها یک دقیقه و نیم با یک کف شیر تازه فاصله دارید اما مسلماً استفاده از دستگاه کف شیرساز کار شما را بسیار راحت‌تر می‌کند و برای فوم گیری شیر لازم است نکات مهمی را رعایت کنید.

ترکیب شیر و اسپرسو

کافه لاته

بعد از آماده شدن اسپرسو و کف شیر که مهمترین مواد تشکیل دهنده کافه لاته می باشند نوبت به ترکیب کردن این دو می‌رسد، ما به 1/3 فنجان اسپرسو نیاز داریم و ما بقیه فنجان را با کف شیر آماده شده پر می‌کنیم.

به همین راحتی ما یک فنجان کافه لاته خوشمزه و خوش عطر داریم. نوش جان کنید و لذت ببرید و همانطور که گفتیم شما برای اضافه کردن شیر به اسپرسو می توانید طرح های فوق العاده جذابی را بر روی فنجان خود اینجاد کنید.

توجه داشته باشید که اگر چه کافه لاته صنعتی فقط از شیر و اسپرسو تهیه می‌شود اما شما مجبور نیستید فقط از روی روش مشخصی که روی سایت‌های مختلف یا کتاب‌ها می‌بینید کپی برداری کنید.

بلکه با توجه به سلیقه شخصی خود می‌توانید از انواع طعم‌دهنده‌ها به عنوان مثال از دارچین، پودر کاکائو، عصاره وانیل و… به مقداری دلخواه در طرز تهیه کافه لاته استفاده کنید.

منبع /latte-without-espresso-machine

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر
 1. یاس مطوری می‌گوید

  سلام وقت بخیرر…لاته با کاپوچینو چه فرقی میکنه؟؟؟ هر دو به یک روش تهیه میشن

 2. مرضیه فراهانی می‌گوید

  درود دوست گرامی، تفاوت اصلی در درصد استفاده از شیر و نوع میزان فوم استفاده شده هست، ما داخل یک مقاله کاملاً این موضوع رو بررسی کردیم، دوست داشتین مطالعه کنید.
  https://cafimafi.com/mag/what-is-the-difference-between-cappuccino-and-latte-and-their-comparison-with-mocha-coffee/

 3. مهدی می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من باریستا هستم و مطالبتون رو مطالعه می‌کنم، ممنون از شما🙏
  خواستم بگم بهتر بود می‌نوشتین که با فرنچ پرس یا آئروپرس هرگز اسپرسو ساخته نمیشه و لته نوشیدنی بر پایه اسپرسوست. اون چیزی که فرمودین، نوشیدنی قهوه ای که با اسپرسو درست نشه نهایتا اسمش شیرقهوه است نه لته. چون انسجام و غلظت اسپرسو را نخواهد داشت.
  متشکرم✨

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از نکته ای بیان کردید و خوشحالیم که مطالبمون برای باریستاها هم جالب و مفیده

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture