فوم یا کف شیر و نحوه تهیه آن بدون استفاده از فرنچ پرس!

رفتن به کافه و نوشیدن قهوه برای کسانی که عاشق قهوه هستند را می توان یکی از محبوبترین لحظه های روزانه آنها دانست، که یکی از مهمترین ملاک های لذت بردن از قهوه هایی که با شیر ترکیب می شوند (کاپوچینو،لاته و سایر نوشیدنی های گرم) را می توان فوم شیر یا همان کف شیر دانست.

ما در این مقاله سعی داریم با آموزش تهیه این فوم شیر در منزل و بدون استفاده از فرنچ پرس، دستگاه اسپرسو ساز و وسایل حرفه ای کافی شاپ این لذت را به خانه شما بیاوریم.

نکته: تهیه فوم شیر با استفاده از فرنچ پرس کار سختی به شمار نمی آید و شما می توانید با ریختن شیر گرم (جوشیده شده نباشد) در دمای حدود 60 درجه سانتی گراد در فرنچ پرس، با بالا و پایین کردن دسته مخصوص فرنچ پرس به راحتی فوم شیر شما تهیه می شود.

روش های مختلف تهیه فوم شیر، در منزل

فوم شیر

همانطور که گفتیم در کافی شاپ ها به راحتی با استفاده از دستگاه اسپرسو ساز و لوازمی که در اختیار دارند می توانند فوم شیر را تهیه کنند.

ما در این جا سعی داریم دو روش اصلی که می توان برای تهیه فوم شیر در منزل استفاده کنید را برای شما توضیح دهیم که مهمترین و بهترین آن استفاده از مایکروویو می باشد.

نحوه تهیه فوم شیر با مایکروویو،

مایکروویو

یک ظرف شیشه ای دلخواه که بهتر است شیشه مربا یا سس باشد انتخاب کنید و درون آن به مقدار دلخواه شیر بریزید (دقت کنید که از نیمه بیشتر نباشد چون با کمبود فضا روبه رو می شوید.

پس از ریختن شیر سرد درون ظرف شیشه ای درب آن را محکم ببندید و به مدت 45 ثانیه آن را محکم تکان دهید این کار باعث می شود که هوا داخل شیر شما نفوذ کند و حجم آن تقریبا دوبرابر شود، همانند کاری که برای زدن خامه انجام می دهید.

برای تثبیت فوم شیر درب ظرف را برداشته و ظرف خود را به مدت 30 الی 45 ثانیه درون مایکروویو قرار دهید تا حرارت ببیند.

همزمان به ظرف شیر خود دقت کنید تا دمای آن خیلی بالا نرود، چون دمای بالا باعث از بین رفتن هوای داخل شیر می شود، یک کار عملی برای انجام این کار لمس کردن ظرف شیشه ای می باشد، ظرف شما باید آنقدر گرم باشد که نیاز به استفاده از دستگیره برای گرفتن آن نداشته باشید.

حال بعد از خارج کردن ظرف خود از مایکروویو اگر می خواهید از شیر نیز درون قهوه خود استفاده کنید با کج کرد ظرف و با استفاده از قاشق فوم ایجاد شده بر روی شیر را نگه دارید و به آرامی شیر را درون قهوه خود بریزید و در انتهای کار فوم شیر را روی قهوه خود بریزید.

نحوه تهیه فوم شیر با استفاده از همزن و مخلوط کن

همزن فوم شیر برای قهوه

در روش قبل که با استفاده از مایکروویو برای تهیه فوم شیر انجام می شد اصولا کف های ایجاد شده نسبتا درشت می باشند و اگر شما دنبال فوم های ریز برای تزیین زیباتر و بهتر توصیه می کنیم از همزن و مخلوط کن برای این کار استفاده کنید.

برای اینکار شما به یک همزن برقی در صورت عدم دسترسی می توانید از همزن دستی یا همان لیسک نیز استفاده کنید.

شیر خود را در ابتدای کار گرم کنید و با استفاده از همزن به صورت رفت و برگشتی هم بزنید، از همزدن دایره ای خود داری کنید چون باعث می شود حباب های شما خوب شکل نگیرند و تا زمانی که حباب های مورد نظرتان شکل بگیرد این کار را انجام دهید.

برای استفاده از مخلوط کن نیز در ابتدا شیر خود را گرم کرده و درون مخلوط کن ریخته و سرعت آن را روی دور متوسط بگذارید.

اگر دنبال حباب های ریز و یک دست می باشید استفاده از مخلوط کن گزینه بسیار مناسبی می باشد.

منابع: 

  1. www.thespruceeats.com
  2. www.thekitchn.com
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture