لاته آرت و شناخت این هنر جذاب قهوه به سبک حرفه ای ها

شاید شما نامه لاته آرت را قبلا شنیده باشید ولی با مفهوم یا نحوه تهیه آن هیچ آشنایی نداشته باشید، هنر قهوه، هنر باریستا، طرح های قهوه، نقاشی روی قهوه و… همه و همه بیانگر یک هنر و یک نکنیک ویژه برای تهیه طرح های مخصوص بر روی قهوه و اسپرسو می باشد که در اینجا سعی داریم آن را بهتر بشناسیم.

لاته آرت این طراحی ویژه و ایجاد نقش‌های مختلف، نیازمند ذوق سلیقه خاصی است که به خلاقیت باریستا بسیار وابسته است و پدید آوردن آن کمی سخت است و غیر از این موارد قهوه و شیر مرغوب و دستگاه اسپرسو ساز هم تأثیر به سزایی در انجام این کار دارد، شاید به همین خاطر است نه تنها در تهیه قهوه های منزل بلکه گاهاً حتی درون کافی شاپ ها نیز از آن استفاده تخصصی نمیشود.

تاریخچه ای کوتاه از لاته آرت

هنر قهوه

در ابتدا باید بگوییم لاته آرت در هر کشوری به صورت مستقل گسترش پیدا کرد اما منشأ اولیه این هنر را می‌توان ایتالیا نامید؛ اما هرکسی با دنبال کردن ساختار اصلی تهیه اسپرسو و فوم شیر و ترکیب این دو و در وجود آوردن یک سری نقوش بروی سطح فنجان می‌تواند هنر خود را نشان دهد.

این تکنیک که در واقع یک هنر ویژه به حساب می آید در دهه 80 و 90 میلادی در کشور آمریکا بسیار گسترده و همه گیر شد، ما در واقع این هنر را مدیون تلاش های آقای دیوید شومر در اواسط سال 1980 در آمریکا هستیم که توانستن این هنر را به سایر نقاط جهان معرفی کنند.

در اصل لاته آرت شامل ریختن ماهرانه کف شیر روی اسپرسو برای ایجاد طرحی با کرم قهوه ای و کف سفید می باشد که اولین نقوش مورد استفاده قلب و روزتا بود، که بعداً تکنیک ایجاد الگوهای تزئینی با سس شکلات به وجود آمد.

روشهای انجام لاته آرت

latte art

اگر بخواهیم به طور خلاصه لاته آرت و نحوه انجام آن را توضیح دهیم باید بگوییم که این کار به دو روش تهیه می شود که در پایین برای شما بازگو می کنیم.

اما نکته ای که لازم است به آن دقت کنیم این است که در هر صورت همانطور که از نام این اثر مشخص است، این روش یک تکنیک و هنر است که قطعا با بازگو کردن روش تهیه آن شما قادر به انجام آن به نحو احسنت نخواهید بود و نیاز است تا به اندازه کافی این کار را تمرین و تکرار کنید تا به آن مسلط شوید.

طرز تهیه اول

طراحی روی قهوه

روش اولی که قصد داریم برای انجام لاته آرت برای شما توضیح دهیم روش حرفه ای تر و تخصصی تر آن می باشد که باریستاهای حرفه ای قادر به انجام آن می باشند.

بعد از اضافه کردن شیر طراحی شروع می‌ شود، روش اضافه کردن و همزمان طراحی کردن سبکی است که در بین کافه دارهای آمریکایی بسیار رایج است.

زمانی که صرف این روش می‌ شود بسیار کم است در نتیجه ماندگاری بالاتری دارد. چون زمان کمی صرف طراحی می ‌شود پس دیرتر فوم شیر حل می ‌شود و طرح دیرتر از بین می‌ رود. این روش حرفه‌ای ‌تر و مقاوم ‌تر است.

از طرح‌ های مرسوم این روش که بسیار استفاده می شود می ‌توان به قلب و روزتا (نوعی گل)، لاله و حتی گاهی عقرب اشاره کرد.

طرز تهیه دوم

لاته آرت

در این روش با یک جسم خارجی مانند سوزن و البته ابزار حرفه‌ای مخصوص به اینکار که نوک تیز است، طرح ‌هایی حتی ساده و یا انتزاعی و یا شکل‌ های دلخواه هر کسی مانند حیوانات، گل ‌ها و… طراحی می‌ شود.

زمان طراحی برای این روش طولانی ‌تر و کیفیت نیز نسبت به روش اول پایین ‌تر است. در این روش فوم خیلی سریع داخل لاته حل و ناپدید می‌ شود و در واقع می‌ توان گفت عمر طرح با این روش خیلی پایین است.

فراموش نکنیم که لاته آرت یک هنر است که می تواند قهوه و نوشیدنی شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود علاوه بر طعم و مزه، زیبایی نوشیدنی شما نیز باعث جذب افراد شود. این موضوع می تواند کمک ویژه ای به کافی شاپ ها و باریستا برای جلب رضایت و جذب مشتریان بسیار تاثیر گذار باشد.

منبع: www.latteartguide.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture