ترکیبات قهوه چیست، داخل یک فنجان قهوه شما چه موادی وجود دارد؟

شاید دوست داسته باشید بدانید ترکیبات قهوه ای که هر روز می نوشید چیست، قهوه از چه موادی ساخته شده است و هر یک چه تاثیری بر بدن ما دارند. پس با ما همراه باشید!

قهوه دارای 11 ماده اصلی و متفاوت در ساختار خود می باشد که نام و خصوصیات هر کدام از آنها در ادامه توضیح داده شده اند.

این اطلاعات از پایگاه داده کامل دکتر جیمز دوک، پژوهشگر آمریکایی استخراج شده اند، کسی که بر روی ترکیبات فیتوشیمیایی گیاهان GRAS و سایر گیاهان اقتصادی پژوهش انجام می دهد.

کافئین، از اصلی ترین ترکیبات قهوه

کافئین

اصلی ترین وموثرترین ماده درون قهوه است که علت تولید بیش از شانزده میلیارد پوند دانه قهوه جهان در سال می باشد.

کافئین در واقع سمی گیاهی به نام آلکالوئید است (مانند نیکوتین و کوکائین) است. گیاهان از آن برای از بین بردن آفات خود استفاده می کنند.

با مسدود کردن گیرنده های عصبی آدنوزین، خواب ما را تحریک می کند و هنگامی که ماده شیمیایی خواب توسط کافئین مسدود شود، نتیجه اش بیدار نگه داشتن شما خواهد بود.

آب

آب آب داغ یک حلال فوق العاده است که طعم دهنده ها و روغن ها را از درون دانه های قهوه بیرون می کشد. یک فنجان خوب قهوه حاوی 98.75 درصد آب و 1.25 درصد ماده های موجود در قهوه است.

کافئین یک ادرارآور است، که توسط آب داغ از قهوه بیرون میاید. آب کمک به بروز خواص مفید ترکیبات موجود در قهوه می کند.

2-اتیل فنل

ترکیبات قهوه

این ماده عامل ایجاد عطر و بوی خوب قهوه است که می تواند صبح شما را دل انگیز کند.

اسید کوینیک

اسیدیته یا همان ترشی موجود در قهوه به دلیل وجود اسید کوینیک در ون آن است. افرادی که مشکل رفلاکس معده دارند معمولا بعد از نوشیدن قهوه دچار سوزش معده می شوند که علتش حضور همین ترکیب است.

3،5 اسید دیکافئویوکلینیک

اجزای موجودهنگامی که دانشمندان سلول های عصبی را در معرض حضور این اسید در آزمایشگاه قرار می دهند، سلول ها بطور قابل توجهی (البته نه کاملاً) از آسیب رادیکال آزاد محافظت می شوند. بله: قهوه منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است.

سرحال شدن و نشاط بعد از خوردن قهوه را همین ماده به عنوان عضوی از ترکیبات قهوه ایجاد می کند.

دی متیل دی سولفید

یک محصول وماده طبیعی است که بعد از رست دانه های سبز قهوه در آن ایجاد می شود و به نوعی از عوامل ایجاد بوی قهوه رست شده می باشد

استیل متیل کربینول

اجزای قهوهشیرینی درون قهوه با حضور میزان استیل متیل کربونیل در آن است که در واقع ماده ای زرد رنگ روغنی درون دانه ها است که بعد از دم کردن قهوه خود را بروز می دهد.

پوترسین

از ترکیبات قهوه که موجب می شود ما بوی قهوه را حس کنیم پوترسین است که به طور طبیعی در دانه های قهوه سبز موجود هستند و وقتی قهوه را دم هم می کنیم به مشام ما می خورد.

تریگونلین

از نظر علم شیمی، این یک مولکول از ترکیبات قهوهاست که به نیاسین شناخته شده است و به یک گروه متیل متصل است. این ماده به پیریدین ها تجزیه می شود، که به قهوه، طعم به اصطلاح خاکی و شیرین می دهد.

همچنین این ماده مانع از اتصال باکتری های مضر موجود در قهوه به دندان ها و آسیب به آنها می شود.

نیاسین

ترکیبات قهوهموسوم به ویتامین B3 است. درواقع همان تریگونلین است که در اثر دمای بالای 70 درجه درجه سانتیگراد ناپایدار شده است. در آن دما یعنی زمانی که آب داغ را ردوی قهوه بریزید، گروه متیل جدا می شود و نیاسین را داخل فنجان شما می ریزد.

تئوفیلین

یکی از مواد همچون کافئین است. این ماده محرک و آرامش بخش عضله برای تسکین علائم آسم، برونشیت و آمفیزم است. که حتی می تواند با برخی از آنتی بیوتیک های جدیدتر واکنش نشان دهد.

ترکیبات قهوه را با هم بررسی کردیم. حال می توان متوجه شد که چرا اعتیاد به قهوه دومین اعتیاد شیوع یافته در جهان (پس از نیکوتین) است.

تا جاییکه ترانه هایی در مورد آن نوشته شده است، از ترانه “قهوه یوهان سباستین باخ” گرفته تا “قهوه نژادپرستانه”جولیان اسمیت.

بسیاری از مردم به معنای واقعی کلمه نمی توانند روز را بدون آن طی کنند. با توجه به خواص آن جای تعجب نیست که چرا مردم واقعاً دوست ندارند قهوه را از خودشون جدا کنند.

و همچنین جای تعجب نیست که معدود تولید کنندگان معروف قهوه در جهان مانند نسکافه و استارباکس، اطلاعات مفیدی را در مورد مواد شیمیایی موجود در دم کرده خود به مشتریان و وب سایت های خود ارائه می دهند.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture