کافئین چیست؟ آیا کافئین برای سلامتی مضرر است یا مفید

هر روزه میلیارد ها نفر در دنیا برای بیدار شدن و هوشیاری کامل در حین رانندگی از مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی کافئین استفاده می کنند در واقع این محرک طبیعی یکی از رایج ترین مواد مورد استفاده در جهان می باشد.

کافئین بیشتر به تاثیرات منفی آن بر خواب و افزایش استرس معروف می باشد اما مطالعات علمی از تاثیر مثبت آن بر بدن نیز صحبت می کند

کافئین چیست؟

کافئین

یک ماده طبیعی مانند ویتامین ها می باشد که مقدار آن در چای، قهوه و کاکائو بیشتر از سایر مواد غذایی دیگر یافت می شود.

اثر گذاری کافئین بر سیستم عصبی مرکزی انسان می باشد که با تحریک آن باعث افزایش هوشیاری و بیدار ماندن برای زمان طولانی و جلوگیری از بروز خستگی می شود.

قهوه و چایی شناخته ترین منابع کافئین در جهان می باشند

روایت تاریخی از کشف چای از حدودا 3000 سال قبل از میلاد مسیح اعلام کرده اند و قهوه سال ها بعد توسط یک چوپان که انرژی اضافی که به بزهایش داد کشف شده است

برای اطلاعات بیشتر به مطلب آیا کاشف قهوه یک بز بوده است سایت کافی مافی مراجعه کنید.

و به دلیل استقبال مردم از محصولات کافئین دار تعداد  این محصولات هر روزه بیشتر شد بطور مثال نوشابه های انرژی زا یا نوشابه های کافئین دار که در 1800 میلادی تولید شدند یکی از این محصولات بود که مورد استقبال عمومی بخصوص ورزشکاران قرار گرفت.

تاثیر این ماده اعجازانگیز به چه صورت می باشد

کافئین

کافئین بسرعت از طریق روده جذب خون می شود و از طریق کبدبه ترکیباتی تقسیم می شود که می تواند بر عملکرد قسمت های مختلف تاثیر بگذارد.

تاثیر اصلی کافئین بر مغز می باشد به این صورت که با مسدود کردن گیرنه های آدنوزین  مغز  باعث کاهش خستگی شود.

همچنین با افزایش سطح آندرنالین خون را افزایش داده  در نتیجه باعث تولید انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین  و نورا پی نفرین در بدن می شود این ترکیبات مغز را تحریک کرده و  باعث افزایش هوشیاری ،تمرکز  و برانگیختگی مغز می شود.

تاثیر گذاری کافئین بیشتر بر مغز است از آنجا که تاثیر پذیری آن خیلی سریع و مدت زمان زیادی اثر آن در بدن باقی میاند از آن به عنوان اصلی ترین ماده تشکیل دهنده داروی روان گردان یاد می کنند .

کدام غذا ها و نوشیدنی ها حاوی کافئین است؟

کافئین

این منبع طبیعی سپس برای تولید غذاهای کافئین دار و نوشیدنی برداشت و فرآوری می شوند.

در اینجا مقادیر کافئین در هر240 میلی لیتر معادل یک لیوان در  برخی از نوشیدنی های محبوب در نظر گرفته شده است.

اسپرسو: 240-720 میلی گرم

قهوه: 102-200 میلی گرم

نوشیدنی های انرژی زا: 50-160 میلی گرم

چای دم کرده: 40-120 میلی گرم

نوشابه: 20-40 میلی گرم

قهوه بدون کافئین: 3-12 میلی گرم

نوشیدنی کاکائو: 2-7 میلی گرم

شیر شکلات: 2-7 میلی گرم

برخی نیز غذاها حاوی کافئین  هستند. به عنوان مثال ، 28 گرم شکلات شیر حاوی 1-15 میلی گرم است ، در حالی که 28 گرم شکلات تیره 5-35 میلی گرم دارد.

همچنین می توانید آن  را در برخی داروهای بدون نسخه مانند داروهای سرماخوردگی ، حساسیت و ضد  درد پیدا کنید. همچنین یک ماده رایج در مکمل های کاهش چربی است.

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture