کرما قهوه : کف برنزه رنگ بر روی یک فنجان اسپرسو ایده آل است!

کرما همان کف برنزه رنگی است است که در بالای یک شات تازه اسپرسو قرار گرفته می گیرد، در حالی که به نظر می رسد یک وجه ثانویه در یک فنجان قهوه عالی باشد، اما اهمیت آن کمی بیشتر از آن است! بیایید با هم بدونیم!

شاید تعجب کنید اگر بهتون بگم که بدست آوردن کرما بر روی اسپرسو، در واقع با جنجال و رقابت همراه است!

این فوم برنزه، در اصل نشانه درست کردن یک اسپرسو کامل است که بسیار گرانبهاست! اگر اون رو بدست آورید عالی است، اما اگر این کار را انجام ندهید، در اصل اسپرسو خوبی درست نکردین!

کرما چیست؟

کرماکرما یک لایه کف مانند با رایحه خوشبو، معطر و رنگ بنزه است که در بالای شات اسپرسو قرار دارد.

هنگامی تشکیل می شود که حباب های هوا با روغن های محلول در قهوه آسیاب شده ترکیب شوند. برخی از افراد از این امر به عنوان “اثر گینس” یاد می کنند.

حضور رضایت بخش کرما در یک شات اسپرسو نشان دهنده یک قهوه با کیفیت، خوب و یک باریستا ماهر (سازنده قهوه حرفه ای) است، در واقع به اسپرسو کمک می کند تا طعمی کامل تر و طعم دار تر از طعم قهوه قطره ای داشته باشد.

کرما ایده آل چیست؟

اسپرسوباریستاها نظرات متفاوتی درباره آنچه که آنها فکر می کنند کرمای عالی است دارند. هدف این است که یک شات اسپرسو را با کرمای که خیلی ضخیم و یا خیلی نازک نباشد، بنوشید و چیزی حدود دو دقیقه طول بکشد تا از روی سطح اسپرسو برود!.

عیب یابی کرما می تواند پیچیده باشد، اما مواردی را باید در نظر داشته باشید:

 • اگر خیلی زیاد کرما در جام دارید، اسپرسو کمتری خواهید داشت. بسیاری از باریستاها در تلاش برای یک کرمایی است که تقریبا یک دهم از اسپرسو است.
 • استخراج بیش از حد، عدم استخراج و درشت بودن آسیاب شما می تواند بر کرما تأثیر بگذارد.
 • اگر بعد از كمتر از يك دقيقه كرما شما “فرو رفت” (از بين مي رود)، یعنی فرایند استخراج خيلي سريع بوده يا قهوه دیگه گرم نیست و سرد شده!
 • استخراج از یک دستگاه اسپرسو با کیفیت باید بین 15 تا 30 ثانیه طول بکشد، هرچند ممکن است این دستگاه با اسپرسوساز دیگری متفاوت باشد.
 • به یاد داشته باشید قبل از کشیدن شات اجازه دهید ماشین شما گرم شود و مرتباً دستگاه را تمیز کنید تا از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل شود. یک ماشین کثیف باعث تلخی در اسپرسو شما نیز خواهد شد.

عوامل مؤثر بر کرما،

اسپرسو، ایده آل شما ممکن است کنترل کاملی بر روی کرما اسپرسو نداشته باشید. فراتر از تکنیک آماده کردن اسپرسو، کرما می تواند تحت تأثیر چند عامل اضافی قرار بگیرد:

دانه های قهوه تازه رست و آسیاب شده باعث ایجاد کرما بیشتر در اسپرسو می شوند. دلیل این امر آنست که روغن های دانه قهوه در اثر فرایند رست قهوه خارج می شوند و راحت تر در حین درست کردن  اسپرسو آزاد می شوند.

به طور کلی، هر چه دانه های قهوه قدیمی تر باشد، کرما کمتری نیز ایجاد می کند. این به دلیل از دست رفتن مقدار زیادی از روغن دانه ها در هنگام دست زدن به بسته بندی و جذب روغن توسط سطح بسته بندی است.

لطفا توجه کنید که بسیاری از شرکت های قهوه، دانه های رست شده اسپرسو را ارائه می دهند که باید از روغن مناسبی برخوردار باشد، در هنگام خرید به تاریخ آن و تازه بودنش نگاه کنید.

کلا، حبوبات فرآوری شده طبیعی اغلب بهترین کرما را تولید می کنند زیرا بیشتر این روغن ها دست نخورده باقی مانده اند.

بسیاری از دستگاه های اسپرسو که برای مصارف خانگی فروخته می شوند دارای کنترل های اتوماتیک هستند، هر چند راحت هستند ولی این در حالی است که این روند درست کردن اسپرسو می تواند تشکیل کرما را در مقایسه با یک شات کشیده شده دستی محدود کند زیرا شما کنترلی بر آن ندارید!

آیا کرما واقعاً مهم است؟

شات اسپرسواگرچه به نظر می رسد که یک کرما خوب، تعریف یک فنجان اسپرسو کامل است، اما به همین اندازه آروما یا همان عطر و بوی آن هم مهم است، با این وجود، در واقعیت، داشتن یک فنجان با مزه عالی اسپرسو با داشتن کرما و آرومای خوب امکان پذیر است!

به یاد داشته باشید که کیفیت قهوه ایی که انتخاب می کنید و همچنین، رست قهوه و دستگاه اسپرسوساز نقش بزرگی در داشتن یک فنجان اسپرسو کامل دارند!

منبع: www.thespruceeats.com

0/5 ( 0 نظر )

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. مجید اصلاحی می‌گوید

  سلام مشتاق همکاری جهت خرید هستم

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   با سلام خدمت شما،
   لطفا بر روی لینک زیر کلیک کنید تا بتونید با همکاران ما در بخش فروش ارتباط بگیرید:
   http://www.cafimafi.com

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture