موکاپات چیست و چطور کار می‌کند؟ بهترین برندهای 2024 جهان

موکاپات (moka pot) که به عنوان اسپرسو ساز رو گازی یا اجاقی نیز شناخته می‌شود، از قوانین پایه فیزیک برای تهیه یک فنجان قهوه عالی استفاده می‌کند. این دستگاه عملکردی شبیه اسپرسو ساز برقی دارد و با فشار آب عصاره قهوه را می‌گیرد، در حالی که از لحاظ قیمت برای خرید ، گزینه بسیار مناسب تری می باشد.

موکاپات ها به طور کلی از سه بخش اصلی تشکیل می شوند: یکی برای آب، یکی برای پودر قهوه و بخشی هم برای قهوه اسپرسو آماده شده.

وقتی موکاپات روی گاز قرار می‌گیرد، آب داغ می‌شود و بخار ایجاد می‌کند. بخار فشار را در محفظه پایینی افزایش می‌دهد، آب را با فشار از بین دانه‌های قهوه رد می‌کند و به محفظه بالایی می‌فرستد. جایی که قهوه اسپرسو آماده سرو است.

فشار محفظه بخار موکاپات فقط 1.5 بار است، این میزان حتی نزدیک به اسپرسو سازهای سنتی هم نیست که حدود 9 بار فشار ایجاد می‌کردند. با این حال طراحی مناسب و توانایی موکاپات در تهیه یک فنجان قهوه عالی، باعث شد این دستگاه در میان خانواده‌ها محبوبیت پیدا کند.

خرید قهوه اسپرسو 

اختراع اسپرسو ساز گازی:

آلفونسو بیالتیموکاپات را آلفونسو بیالتی ایتالیایی در دهه 1930 اختراع کرد. می‌گویند ایده موکاپات را از تماشای لباس شستن همسرش گرفت. ماشین لباسشویی آن‌ها شامل یک سطل آب صابون بود که روی آتش می‌جوشید.

آب از لوله بیرون می‌آمد و روی لباس‌های کثیف می‌ریخت. این تصویر چندان اشتها برانگیز نیست، نه!؟ با این حال، بیالتی تصمیم گرفت قهوه را با فرایند مشابهی تهیه کند و طراحی او تا امروز همچنان پرطرفدار است.

از زمان تولید و پخش اولین اسپرسو ساز رو گازی در سال ۱۹۳۳ تا کنون، بیش از 300 میلیون نمونه از آن در سراسر جهان فروخته شده‌ است و هنوز در میان مشتاقان قهوه پرفروش است.

موکاپات محصولی از دوران فاشیسم

اختراع بیالتی در دوران بنیتو موسولینی تولید شد. زمانی که ایتالیا در حالت جنگ، تنش و خشونت بود و واردات و صادرات آن شدیدا کنترل می‌شد.

ماده معدنی مورد نیاز برای تهیه آلومینیوم بومی ایتالیا بود و به همین دلیل در آن رژیم فاشیستی نسبت به فلزات وارداتی بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

موکاپات از آلومینیوم «ملی» ساخته شد و تولید آن ارزان و سریع تمام می‌شد. به علاوه تهاجم ایتالیا به  اتیوپی جدید، قهوه غنی این کشور را به ایتالیا وارد کرد.

این اتفاق، قهوه بیشتری به ایتالیا وارد کرد؛ کشوری که از قبل هم شیفته قهوه بود و حالا موکاپات را هم داشت؛ اسپرسو ساز رو گازی ملی که بهترین وسیله برای دم کردن قهوه بود. در دوران پس از جنگ، موکاپات به اروپای مرکزی و دنیای لاتین هم رسید و به موفقیت بین‌المللی دست یافت.

ویدیو طرز تهیه قهوه با مکاپات

در ابتدا یک ویدیو دقیق توسط قهرمان باریستا جهان؛ جیمز هافمن برای شما آماده کردیم که طرز تهیه قهوه با موکاپات را برای شما آموزش داده است و سپس در ادامه راهنمای خرید و بهترین انتخاب را برای شما بررسی کرده ایم:

 

نکته مهم: اگر ویدیو برای شما نمایش داده نشد، کافیه فقط صفحه خود را یکبار رفرش کنید. (صفحه گوشی را از بالا به سمت پایین بکشید)

اینفوگرافیک اجزا یک موکاپات :

موکاپات

درون موکاپات چه می‌گذرد؟

داخل دستگاه اسپرسو ساز رو گازی اتفاقات زیادی می‌افتد تا در نهایت یک فنجان قهوه خوش طعم در اختیارتان قرار گیرد. مراحل کار دستگاه به این شکل است:

 • مرحله اول: وقتی آب در قسمت پایینی به جوش می‌آید، هوای گرم منبسط می‌شود و فشار ایجاد می‌کند. این فشار باعث می‌شود آب جوش درون تونل حرکت کند و به سمت محفظه پودر قهوه برود.
 • مرحله دوم: پس از این که آب جوش به سمت بالا حرکت کرد،پودر قهوه موجود در محفظه فشرده شده و به سمت فیلتر متراکم می‌شود .
 • مرحله سوم: با جذب کردن آب جوش، قهوه هم منبسط شده و فشار بیشتری در میان دو محفظه ایجاد می‌کند.
 • مرحله چهارم: وقتی قهوه کاملا خیس و اشباع شد، آب از میان فیلتر فلزی می‌گذرد و به سمت تونل بالایی می‌رود.
 • مرحله پنجم: وقتی آخرین قطره‌های آب جوش هم به سمت محفظه بالایی بروند، یک صدای آشنا و هیجان‌انگیز می‌شنوید. نشانه‌ای که می‌گوید قهوه آماده سرو است.

راهنمای خرید موکاپات

برای خرید موکاپات اولین و مهمترین نکته ای که لازم است به آن دقت شود این موضوع می باشد که شما باید موکاپاتی خریداری کنید که برای شما مناسب باشد؛ دقت کنید برای شما مناسب باشد.

قبل از هرچیزی لازمه بدونیم اصلاً چرا باید این دستگاه موکاپات را برای خرید انتخاب کنیم:

 1. موکاپات یک دستگاه قهوه ساز بسیار ساده می باشد که در عین حال یک طراحی کاملاً هوشمندانه دارد.
 2. کار کردن با موکاپات بر خلاف بسیاری از قهوه سازها مثل وی 60 و کمکس نیاز به اطلاعات و مهارت خاصی نیست و شما به راحتی با یک سری اطلاعات جزیی میتوانید با آن کار کنید.
 3. موکاپات به خاطر ساختاری که دارد نزدیکترین قهوه را به اسپرسو برای شما آماده میکند که محبوبترین نوع قهوه بین ما ایرانی ها به شمار میرود.
 4. موکاپات نسبت به اسپرسوساز برقی قیمت بسیار ارزانتری دارد که شما میتوانید در واقع با یک هزینه بسیار کم یک قهوه بسیار شبیه به اسپرسو داشته باشید.
 5. موکاپات یک قهوه ساز قابل حمل می باشد که شما میتوانید به راحتی آن را حمل کرده و حتی در محل کار و مسافرت ها نیز یک قهوه عالی برای خود آماده کنید.

نکات مهم خرید موکاپات

موکاپات موکا اکسپرس بیالتی

به طور کلی چهار مورد مهم وجود دارد که در هنگام خرید موکاپات باید به آن دقت کنید :

 1. جنس بدنه موکاپات
 2. نوع برقی و گازی
 3.  جنس دسته
 4.  ظرفیت آن

1. جنس بدنه موکاپات : به طور کلی جنس بدنه موکاپات ها در دو دسته اصلی آلومینیوم و استیل می باشد. جنس بدنه روی موارد مختلف تاثیر گذار می باشد مثل دمای آب عصاره گیری و نوع خروج قهوه. نکته ای که لازمه به آن دقت شود این است که قهوه یک نوشیدنی اسیدی می باشد و به همین خاطر در صورتی که جنس بدنه استاندارد نباشد می تواند باعث فرسایش آن شود.

جنس بدنه آلمینیومی مزیتی که دارد این است که قیمت پایینتری دارد و انتقال حرارت آن مناسب تر می باشد ولی یک نقطه ضعف بزرگی که دارد این موضوع می باشد که به مرور با شست و شو و خاصیت اسیدی قهوه دچار فرسودگی می شود و همین موضوع باعث میشود که قهوه در این فرسودگی ها باقی مانده و طعم و عطر قهوه شما را خراب کند.  به همین خاطر توصیه میکنیم برای خرید موکاپات جنس بدنه استیل را انتخاب کنید.

2. نوع برقی و گازی : موکاپات های برقی یک مزیت بسیار مهم نسبت به موکاپات های معمولی دارند و این موضوع می باشد که میتوانند یک حرارت ملایم را برای عصاره گیری شما آماده کنند که روی نتیجه قهوتون تاثیر زیادی دارد.

ولی یک مشکل بزرگی که وجود دارد موکاپات های برقی قیمت بسیار بالاتری نسبت به مدل های معمولی دارد و به نظر من اصلاً توجیه اقتصادی ندارد چون اگر قرار بود این مقدر هزینه کنیم با قرار داده مبلغی بیشتر دستگاه اسپرسوساز خریداری میکردیم و نکته اینجاست که شما با کمی دقت خودتان قادر هستید برای مدل های معمولی یک حرارت ملایم و استاندارد را ایجاد کنید. پس توصیه ما در اینجا برای خرید موکاپات معمولی و گازی میباشد.

3. جنس دسته موکاپات : این مورد خیلی ساده می باشد و شما لازمه به آن دقت کنید این موضوع می باشد که جنس دسته باید نسوز باشد. اکثر موکاپات ها جنس دستشون نسوز میباشد ولی باز هم برای اطمینان از فروشگاه این مورد رو استعلام کنید.

4. ظرفیت موکاپات:  میتوان گفت مهمترین نکته موقع خرید موکاپات همین مورد چهارم می باشد. خیلی ها به اشتباه تصور میکنند که اگر موکاپات 6 کاپ خریداری کنند میتوانند از آن برای درست کردن قهوه برای دو نفر استفاده کرد که این یک اشتباه محض می باشد. شما برای عصاره گیری صحیح لازم است که کل بسکت قهوه موکاپات را پر کنید والا قهوه شما بد مزه و در اصطلاح آندر خواهد شد.

پس اگر شما به طور مداوم روزی یک فنجان قهوه مینوشید موکاپات 1 کاپ خرید کنید، اگر دو فنجان میل میکنید موکاپات 2 کاپ خرید کنید. مکاپات 4 کاپ اگر خرید کنید امکان درست کردن یک فنجان قهوه با آن وجود ندارد مگر اینکه 4 فنجان قهوه درست کنید و 3 فنجان آن را دور بریزید!

معرفی بهترین برند موکاپات در جهان

با گذشت چندین دهه از اختراع این قهوه ساز دوست داشتنی، برند بیالتی همچنان به تولید موکاپات ادامه می‌دهد. گفته می‌شود موکا اکسپرس بیالتی پر فروش‌ترین اسپرسو ساز رو گازی در جهان است.

در هر صورت، این برند نوستالژی ایتالیایی را همراه قهوه عالی به خانه‌ها می‌آورد و بسیاری از مردم جهان ترجیح می‌دهند از این دستگاه برای تهیه قهوه روزانه خود استفاده کنند. (منبع)

بیالتی نزدیک به 90 سال است که محصولاتش را به سراسر دنیا ارسال می‌کند. آلیاژ به کار رفته در این محصولات روی طعم قهوه اثر منفی نمی‌گذارد. در ضمن می‌توان در خانه، محل کار یا حتی در طبیعت از موکاپات استفاده کرد.

بنابراین تعجبی ندارد که این دستگاه یکی از محبوب‌ترین اختراعات بشر به شمار بیاید ولی به طور کلی برند موکاپات خیلی لازم نیست به آن دقت شود و شما کافیست نکاتی که در قسمت قبل اشاره کردیم رعایت کنید تا یک موکاپات مناسب خرید کنید. یعنی کافیست یک موکاپات گازی استیل با دسته نسوز و با ظرفیت مناسب انتخاب کنید و تمام. 🙂

خرید قهوه ساز

چرا از اسپرسو ساز گازی استفاده کنیم؟

موکاپات

شاید از خود بپرسید وقتی اسپرسو ساز برقی وجود دارد، چه نیازی هست که از اسپرسو ساز رو گازی استفاده کنیم؟

خرید قهوه لاوازا

اولین دلیل آن بسیار ساده است. قیمت مناسب! قیمت این دستگاه بسیار ارزان‌تر از سایر دستگاه‌های قهوه‌ساز برقی است. پس کسی که قهوه دوست دارد و نمی‌خواهد هزینه زیادی برای دستگاه‌ اسپرسوساز بپردازد، می‌تواند با قیمتی پایین‌تر موکاپات بخرد.

مزیت دیگر این دستگاه، قابل‌حمل بودن آن است. این دستگاه کوچک و سبک است و می‌توانید به سادگی آن را با خود به هر جایی که می‌خواهید ببرید.

ویژگی دیگر، نیاز نداشتن آن به برق است؛ یعنی می‌توانید با روشن کردن آتش، در هر جایی که هستید، قهوه درست کنید.

علاوه بر این، اگر سختگیر نباشید می‌توانید با این دستگاه، چند نوع قهوه دیگر هم درست کنید. با این که امروزه ماشین‌های قهوه‌ساز فراوان‌اند اما ایتالیایی‌ها هنوز هم از این دستگاه برای ساخت اسپرسو استفاده می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم به مطلب طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات مراجعه نموده و نحوه تهیه قهوه با این دستگاه دوست داشتنی را بیاموزید. و برای درست کردن کافه لاته با موکاپات میتوانید مطلب طرز تهیه کافه لاته بدون دستگاه را مطالعه کنید.

دلایل خرید قهوه ساز موکا پات

وقتی شما برای خرید یک محصول مراجعه می کنید به دو نکته بسیار اساسی دقت می کنید، آن هم قیمت و کارایی می باشد، درسته که شاید قهوه ای که با دستگاه اسپرسوساز تهیه می کنید از لحاظ طعم و مزه بیشتر باب میل شما باشد، اما به قیمت این دستگاه ها و موکاپات نیز دقت کنید.

قیمت دستگاه های اسپرسوساز  امروزه در ارزانترین حالت از 4 میلیون تومان شروع شده تا مدل های بسیار حرفه ای که سی میلیون نیز می رسند. حال منطقیست که کیفیت کار این دستگاه ها را با موکا پاتی مقایسه کنیم که قیمت آن در اکثر موارد زیر یک میلیون تومان می باشد؟

اگر بخواهیم به طور ساده تر بیان کنیم می توان گفت در واقع موکا پات جایگزین خوش‌ قیمت‌ تری برای دستگاه‌های اسپرسوساز است.

علاوه بر قیمت نقطه قوت دیگر این قهوه ساز ها را می توان سادگی در استفاده و دوام و مقاومت بالای این دستگاه در برابر گرما معرفی کرد که باعث شده میزان خرابی این دستگاه بسیار پایین می باشد.

ساختار ساده و شیک؛ جنس آلومینیومی و ضد زنگ بودن آن از مزایا دیگه این دستگاه می باشد، اما تنه نکته  منفی که شاید در تهیه قهوه با این قهوه ساز وجود دارد، تلخ شدن قهوه در صورت بی دقتی در استفاده شما می باشد.

 

منبع how it works daily home world business

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. مریم وثوقی می‌گوید

  خب چه کاریه قهوه رو میریزی تو قوری همراه با آب ده دقیقه میجوشونی .پودر قهوه رو هم همراهش میخوری هم فیبر داره هم خواصش کاملا جذب بدن میشه. جنس این دستگاه آلومینیومه که برای سلامتی مضر هست

 2. مریم می‌گوید

  عزیزم اسپرسو رو نمیشه اونجوری که شما میگی خورد. مگه چایه؟؟

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture