موکاپات چیست و چطور کار می‌کند؟ با بهترین برند موکاپات در جهان آشنا شوید

موکاپات (moka pot) که به عنوان اسپرسو ساز رو گازی یا اجاقی نیز شناخته می‌شود، از قوانین پایه فیزیک برای تهیه یک فنجان قهوه عالی استفاده می‌کند. این دستگاه عملکردی شبیه اسپرسو ساز برقی دارد و با فشار آب عصاره قهوه را می‌گیرد.

موکاپات سه بخش دارد: یکی برای آب، یکی برای پودر قهوه و بخشی هم برای قهوه اسپرسو آماده شده.

وقتی موکاپات روی گاز قرار می‌گیرد، آب داغ می‌شود و بخار ایجاد می‌کند. بخار فشار را در محفظه پایینی افزایش می‌دهد، آب را با فشار از بین دانه‌های قهوه رد می‌کند و به محفظه بالایی می‌فرستد. جایی که قهوه اسپرسو آماده سرو است.

فشار محفظه بخار موکاپات فقط 1.5 بار است، این میزان حتی نزدیک به اسپرسو سازهای سنتی هم نیست که حدود 9 بار فشار ایجاد می‌کردند. با این حال طراحی مناسب و توانایی موکاپات در تهیه یک فنجان قهوه عالی، باعث شد این دستگاه در میان خانواده‌ها محبوبیت پیدا کند.

خرید قهوه اسپرسو 

اختراع اسپرسو ساز گازی:

آلفونسو بیالتیموکاپات را آلفونسو بیالتی ایتالیایی در دهه 1930 اختراع کرد. می‌گویند ایده موکاپات را از تماشای لباس شستن همسرش گرفت. ماشین لباسشویی آن‌ها شامل یک سطل آب صابون بود که روی آتش می‌جوشید.

آب از لوله بیرون می‌آمد و روی لباس‌های کثیف می‌ریخت. این تصویر چندان اشتها برانگیز نیست، نه!؟ با این حال، بیالتی تصمیم گرفت قهوه را با فرایند مشابهی تهیه کند و طراحی او تا امروز همچنان پرطرفدار است.

از زمان تولید و پخش اولین اسپرسو ساز رو گازی در سال ۱۹۳۳ تا کنون، بیش از 300 میلیون نمونه از آن در سراسر جهان فروخته شده‌ است و هنوز در میان مشتاقان قهوه پرفروش است.

موکاپات محصولی از دوران فاشیسم

اختراع بیالتی در دوران بنیتو موسولینی تولید شد. زمانی که ایتالیا در حالت جنگ، تنش و خشونت بود و واردات و صادرات آن شدیدا کنترل می‌شد.

ماده معدنی مورد نیاز برای تهیه آلومینیوم بومی ایتالیا بود و به همین دلیل در آن رژیم فاشیستی نسبت به فلزات وارداتی بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

موکاپات از آلومینیوم «ملی» ساخته شد و تولید آن ارزان و سریع تمام می‌شد. به علاوه تهاجم ایتالیا به  اتیوپی جدید، قهوه غنی این کشور را به ایتالیا وارد کرد.

این اتفاق، قهوه بیشتری به ایتالیا وارد کرد؛ کشوری که از قبل هم شیفته قهوه بود و حالا موکاپات را هم داشت؛ اسپرسو ساز رو گازی ملی که بهترین وسیله برای دم کردن قهوه بود.

در دوران پس از جنگ، موکاپات به اروپای مرکزی و دنیای لاتین هم رسید و به موفقیت بین‌المللی دست یافت.

معرفی بهترین برند موکاپات در جهان

موکاپات موکا اکسپرس بیالتی

با گذشت چندین دهه از اختراع این قهوه ساز دوست داشتنی، برند بیالتی همچنان به تولید موکاپات ادامه می‌دهد. گفته می‌شود موکا اکسپرس بیالتی پر فروش‌ترین اسپرسو ساز رو گازی در جهان است.

در هر صورت، این برند نوستالژی ایتالیایی را همراه قهوه عالی به خانه‌ها می‌آورد و بسیاری از مردم جهان ترجیح می‌دهند از این دستگاه برای تهیه قهوه روزانه خود استفاده کنند. (منبع)

بیالتی نزدیک به 90 سال است که محصولاتش را به سراسر دنیا ارسال می‌کند. آلیاژ به کار رفته در این محصولات روی طعم قهوه اثر منفی نمی‌گذارد. در ضمن می‌توان در خانه، محل کار یا حتی در طبیعت از موکاپات استفاده کرد.

بنابراین تعجبی ندارد که این دستگاه یکی از محبوب‌ترین اختراعات بشر به شمار بیاید.

خرید قهوه ساز

اینفوگرافیک اجزا یک موکاپات :

موکاپات

درون موکاپات چه می‌گذرد؟

داخل دستگاه اسپرسو ساز رو گازی اتفاقات زیادی می‌افتد تا در نهایت یک فنجان قهوه خوش طعم در اختیارتان قرار گیرد. مراحل کار دستگاه به این شکل است:

  • مرحله اول: وقتی آب در قسمت پایینی به جوش می‌آید، هوای گرم منبسط می‌شود و فشار ایجاد می‌کند. این فشار باعث می‌شود آب جوش درون تونل حرکت کند و به سمت محفظه پودر قهوه برود.
  • مرحله دوم: پس از این که آب جوش به سمت بالا حرکت کرد،پودر قهوه موجود در محفظه فشرده شده و به سمت فیلتر متراکم می‌شود .
  • مرحله سوم: با جذب کردن آب جوش، قهوه هم منبسط شده و فشار بیشتری در میان دو محفظه ایجاد می‌کند.
  • مرحله چهارم: وقتی قهوه کاملا خیس و اشباع شد، آب از میان فیلتر فلزی می‌گذرد و به سمت تونل بالایی می‌رود.
  • مرحله پنجم: وقتی آخرین قطره‌های آب جوش هم به سمت محفظه بالایی بروند، یک صدای آشنا و هیجان‌انگیز می‌شنوید. نشانه‌ای که می‌گوید قهوه آماده سرو است.

چرا از اسپرسو ساز گازی استفاده کنیم؟

موکاپات

شاید از خود بپرسید وقتی اسپرسو ساز برقی وجود دارد، چه نیازی هست که از اسپرسو ساز رو گازی استفاده کنیم؟

خرید قهوه لاوازا

اولین دلیل آن بسیار ساده است. قیمت مناسب! قیمت این دستگاه بسیار ارزان‌تر از سایر دستگاه‌های قهوه‌ساز برقی است. پس کسی که قهوه دوست دارد و نمی‌خواهد هزینه زیادی برای دستگاه‌ اسپرسوساز بپردازد، می‌تواند با قیمتی پایین‌تر موکاپات بخرد.

مزیت دیگر این دستگاه، قابل‌حمل بودن آن است. این دستگاه کوچک و سبک است و می‌توانید به سادگی آن را با خود به هر جایی که می‌خواهید ببرید.

ویژگی دیگر، نیاز نداشتن آن به برق است؛ یعنی می‌توانید با روشن کردن آتش، در هر جایی که هستید، قهوه درست کنید.

علاوه بر این، اگر سختگیر نباشید می‌توانید با این دستگاه، چند نوع قهوه دیگر هم درست کنید. با این که امروزه ماشین‌های قهوه‌ساز فراوان‌اند اما ایتالیایی‌ها هنوز هم از این دستگاه برای ساخت اسپرسو استفاده می‌کنند.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم به مطلب طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات مراجعه نموده و نحوه تهیه قهوه با این دستگاه دوست داشتنی را بیاموزید.

و برای درست کردن کافه لاته با موکاپات میتوانید مطلب طرز تهیه کافه لاته بدون دستگاه را مطالعه کنید

5/5 ( 1 نظر )
منبع how it works daily home world business

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. مریم وثوقی می‌گوید

    خب چه کاریه قهوه رو میریزی تو قوری همراه با آب ده دقیقه میجوشونی .پودر قهوه رو هم همراهش میخوری هم فیبر داره هم خواصش کاملا جذب بدن میشه. جنس این دستگاه آلومینیومه که برای سلامتی مضر هست

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture