عطر قهوه یا همان آروما قهوه چیست؟ راز عطر این نوشیدنی تلخ اما دلنشین رو بدانیم

عطر پیچیده ترین عنصر قهوه است. جای تعجب نیست، زیرا یک دانه قهوه به تنهایی حاوی بیش از 800 ماده معطر محلول در آب است که عطر و طعم چند وجهی آن را فراهم می کند که با پیشرفت دستگا های تست جدید مرتبا کشف می شوند.

بهتره بدونیم که عطر قهوه با رایحه قهوه متفاوت است. عطر قهوه همان بوی قهوه است که به مشام می رسد که مسئول بسیاری از ویژگی های طعم دهنده است که به طور مستقیم توسط زبان قابل درک نیستند که شیرین، نمکی، تلخ، ترش و اومامی هستند.

از آنجا که آروما رها شدن ترکیبات طعم دهنده از قهوه از طریق هوا است، قهوه تازهآروما بسیار قوی تری نسبت به قدیمی دارد و همچنین به همین دلیل طعم بهتری می بخشد!

بهترین عطر قهوه

فرآیند رست دادن باعث می شود قهوه به سرعت طعم خود را از دست بدهد، که بو را حس می کنید. عطر کمتر قهوه = طعم ضعیف تر قهوه دارد. انجمن تخصصی قهوه آمریکا (SCAA) آروماهای قهوه را به سه دسته اصلی تقسیم می کند: “رست لایت” (آنزیمی) ، “رست مدیوم” (قهوه ای قند) و “رست دارک” (تقطیر خشک) می شود.

رست های لایت، آروماهای میوه ای، علفی و گلدار تولید می کنند تا به قهوه مزه میوه ای و اسیدی بدهند. از طرف دیگر رست های مدیوم​​، عطرهای مغذی، کارامل شکل، شکلاتی ایجاد می کنند در حالی که رست های دارک تند، کربن و رزین است و عطر و طعمی کمی شیرین و در عین حال قوی به قهوه می دهد.

بهترین آروما برای قهوه ایی است که تازه رست داده و خنک شده است. اما در نهایت چگونه همه این آروماهای قهوه را از دانه گرفته تا فنجان، درست می کنند؟

اگر بهترین آروما را می خواهید، لازم است که آن را مستقیماً از یک رست دهنده قهوه بخرید، نه از قفسه فروشگاه ها . سفارش قهوه با کیسه دریچه ای یک طرفه، قهوه را تا حد امکان تازه نگه می دارد. در صورت امکان ، دانه قهوه را سفارش داده و در خانه آسیاب کنید.

کیفیت های اولیه قهوه

عطر یکی از ویژگی های اصلی قهوه است که عطر و طعم قهوه را به همراه اسیدیته، شیرینی، تلخی و مواد مغذی را نشان می دهد. همینطور توسط باریستا ها و طعم دهنده های حرفه ای قهوه برای قضاوت در مورد کیفیت قهوه استفاده می شود.

این عطر را می توان به عنوان مثال پیچیده، دودی، مغذی، گیاهی یا میوه ای توصیف کرد. بسیاری از قهوه های خوب، عطر و بوی ظریف گل را در عطر نشان می دهند. اغلب در لحظه شکسته شدن پوسته دانه قهوه در هنگام رست صحیح قهوه، بهترین تجربه عطر است.

تازگی، طراوت و رست قهوه از عوامل مهم در حفظ و تقویت عطر و طعم مطلوب قهوه است.

آروما قهوه و ارتباط آن با طعم و اسیدیته قهوه

آروما قهوه نیز به طعم و اسید قهوه مربوط می شود. به عنوان مثال، اگر یک قهوه بسیار خوش طعم باشد، آن آروما نیز آن را منعکس می کند و اگر یکی اسیدی باشد، بوی اسیدی می گیرد.

برخی از نکات ظریف طعم دهنده یک قهوه به وضوح در آروما آن ظاهر می شود. از آنجا که حواس انسان تمایل به تشخیص جمعی ویژگی ها در هر چیزی دارد، عطر ممکن است بر ویژگی های طعم یا احساس طعم قهوه نیز تأثیر بگذارد، که ممکن است بسیار لطیف باشد.

ترکیبات فرار قهوه و تأثیر آنها بر آروما: آروما قهوه، که ممکن است از گیاهی تا میوه ای باشد، توسط ترکیبات تشکیل دهنده فرار قهوه، بخارات و گازهاکه از قهوه دم شده رها می شوند ایجاد می شود و در صورت تماس با غشاهای بویایی، از طریق بینی استنشاق می شود.

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture