اسیدیته قهوه همان اسید قهوه است یا خیر؟

ترشی قهوه چیست؟ در علم قهوه و قهوه شناسی اصطلاحات و کلماتی به کار میرود که دوستان کافی من و کسانی که با این ماده تلخ دوست داشتنی سر کار دارند احتیاج دارند این موارد را بدانند مانند اسیدیته قهوه و اسید قهوه .

این 2 اصطلاح کاربردی به خاطر شباهت زیادی که با هم دارند  معمولا با هم اشتباه گرفته میشوند ولی در کل دو مقوله کاملا جدا هستند برعکس شباهتی که در واژگان با هم دارند در معنا اصلا شباهتی با هم ندارند در این مقاله میخواهیم به فرق این دو موضوع بپردازیم.

اسیدیته قهوه چیست؟

اسیدیته قهوه

اسیدیته قهوه همان ترشی قهوه می باشد. اکثریت مردم ایران تلخی قهوه را به ترشی قهوه ترجیح می دهند ولی با گذشت زمان و استفاده کردن از قهوه های تجاری و قهوه های تولید خارج، ذائقه دوستداران قهوه در ایران کم کم تغییر کرد و امروز طرفداران ترشی قهوه کم نیستند و طرفداران خاص خود را پیدا کرده است.

اگر دوستدار قهوه هایی با ترشی و اسیدیته بالا می باشد ما به شما دو مدل قهوه میکس شده زیر را پیشنهاد می کنیم مطمئنا پشیمان نخواهید شد.

دوستداران اسپرسو پیشنهاد ما قهوه اسپرسو کافی مافی مدل مونالیزا که از  قهوه ها 100% عربیکا با زیر مزه ترش تولید شده است.

و برای دوستداران قهوه فرانسه پیشنهاد ما قهوه فرانسه کافی مافی مدل هوگو که این هم میکس(ترکیبی) از قهوه های  100% عربیکا تولید شده است.

2 عامل تاثیر گذار در اسیدیته یا ترشی قهوه

1- نژاد قهوه: در بحث تفاوت بین دو نژاد عربیکا و روبوستا یکی از تفاوت های بزرگ و عمده این دو نژاد قهوه، زیرمزه یا ته‌مزه آنهاست که در قهوه‌های عربیکا قهوه شما به سمت ترشی میرود در حالی که در قهوه های روبوستا این ته‌مزه به تلخی میل می کند.

پس اسیدیته یا همان ترشی قهوه در قهوه های عربیکا اتفاق می افتد و در روبوستا (ربوستا) اسیدیته تا حدودی معنی و مفهومی ندارد. پس به نوعی می‌توان گفت وقتی صحبت از ترشی قهوه میکنیم یا درصد اسیدیته قهوه را بیان می کنیم دقیقا داریم از میزان عربیکا استفاده شده در قهوه میکس شده صحبت میکنیم.

2- درجه رُست قهوه: در عمل رست دادن قهوه اتفاقی می افتد این است که دانه های قهوه تحت دمای بالا برشته می شود و همان طور که باید حدس زده باشید با برشته کردن، قهوه شما مزش به سمت تلخی میل خواهد کرد و از ترش بودن آن کاسته می شود.

پس قهوه با رست کم (لایت) دارای بیشترین ترشی در بین رست های قهوه می باشد و قهوه با رست بالا (دارک) دارای کمترین ترشی می باشد.

اسید قهوه چیست؟

اسیدیته قهوه

اسید قهوه همان میزان اسید یا PH موجود در دانه های قهوه می باشد.

در بحث دون های مختلف میزان اسید دون های مختلف عربیکا متفاوت است ولی طبق مطالعات انجام شده دانه های مکزیک، جاماییکا و اتیوپی به خاطر شرایط اقلیمی رشد دانه ها دارای بیشترین اسید و PH می باشند و اگر دوست دارید قهوه ترش داشته باشید بهتره به سراغ این دانه ها بروید.

برای میکس کردن این قهوه ها با سایر قهوه ها، به طور کامل چگونگی میکس قهوه را در مطلب میکس محبوب توضیح داده ایم و شما می توانید با خرید این دانه ها و ترکیب آنها از یک ترشی متعادل و لذت بخش بهره‌مند شوید.

یادتان باشد اگر ما از دانه های قهوه با درصد اسید بالا در میکس خود استفاده کنیم، به طبع قهوه ما اسیدی می شود و میزان اسید قهوه ما بالا میرود.

به طور کلی حدود 35 نوع اسید در قهوه ها یافت شده است که در ادامه به چند تا از آنها اشاره میکنیم:

اسیدیته قهوه

اسید سیتریک در پرتغال

اسید سیتریک  یا همان جوهر لیمو یکی از اسیدهای آلی می باشد که در لیمو ترش و پرتغال وجود دارد که به نام آیوپاک نیز شناخته می شود که فرمول علمی آیوپاکC6H8O7می باشد.

اسید مالیک در سیب

مالیک اسید یا جوهر سیب یک آلفاهیدروکسی اسی ( اسید میوه ) با شناسه پاب کم 525 است. هیدروکسی اسید ها گروهی از اسیدهای کربوکلسیلیک هستند که یک گروه عاملی هیدروکسیل به آنها افزوده شده است که با فرمول علمی   C4H6O5 شناخته شده می باشد.

اسید استیک

اسید استیک یا اتانوئیک اسیدیا همان جوهر انگور یا جوهر سرکه که جز اسید های آلی  از گروه کربوکسیلیک اسید ها  است که با فرمول علمی CH3COOH ناخته شده می باشد.

اسید کلروژنیک

فراوان ترین اسید های قهوه  متعلق به گروه بزرگ اسید کلروژنیک می باشد طبق اخرین بررسی که دانشمندان علم طب  در اگوست سال 2013 انجام داده اند در واقع این اسید های آنتی اکسیدان هایی  هستند که ممکن است خطر مبتلا شدن به دیابت نوع 2 را کاهش بدهد و باعث کاهش قند خون شده و  اثر ضد دیابتی دارند.

اسید کلروژنیک یکی از مواد تشکیل دهنده در دانه های قهوه سبز میباشد که با کاهش جذب کربوهیدرات مواد غذایی  باعث لاغری و کاهش وزن و چربی سوزی می شود.

اسید کلروژنیک یک ترکیب شیمیایی طبیعی است که ترکیبی از اسید کافئیک و اسید کینیک است.که با فرمول علمی C9H8O4 شناخته شده می باشد.

موارد گفته شده در بالا تنها 4 اسید از 35 اسید موجود در قهوه می باشد. میزان مناسب اسید قهوه دارای خواص مفید در بدن می باشد اما اگر این مقدار از حد مجاز بالاتر رود دارای عوارضی می شود که د رادامه د ر مورد آن توضیح می دهیم .

عوارض اسید قهوه چیست و چه مشکلاتی در بدن به وجود می آورد.

اسید قهوه و رفلاکس معده

یکی از عمده مشکلات خوردن قهوه با اسید بالا رفلاکس معده است

 رفلاکس اسید معده در واقع به بازگشت اسید معده گفته میشود که با سوزش سر معده همراه هست .

و اگرمشتری شما با خوردن قهوه شما دچار رفلاکس معده ( ترش کردن ) شود این برای یه کافی شاپ یا کافه یا قهوه فروشی اصلا خوب نیست و مشتری را یا کلا قهوه زده کرده اید که پیش خودش میگوید قهوه به من نمیسازد یا برای تهیه قهوه روزانه خود دیگر به سراغ شما نمی آید.

راه های مقابله با اسید قهوه ( چگونه اسید قهوه را خنثی کنیم )

 

اسیدیته قهوه

1 -کلسیم

میتوان گفت یکی از راههای مقابله با اسید قهوه کلسیم که ماده اصلی تشکیل دهنده لبینات نیز می باشد است

در نتیجه  می توان از شیر یا خامه برای کاهش میزان اسید  در قهوه استفاده کرد حدالامکان از خامه به علت میزان بالای چربی استفاده نکنید  میتوان کمی شیر کم چرب مصرف کرد

اصولا یکی از دلایل استفاده از شیر در قهوه همین داستان خنثی کردن میزان اسید قهوه می باشد اصولا یه سری از افراد به اسید های قهوه حتی در مقادیر کم هم حساس هستند و قهوه ها با اسید پایین نیزحساسیت دارند و توصیه ما به این افراد مصرف قهوه ها با پایه ی شیر مانند کاپوچینو ، کافه لاته، آفاگاتو و … می باشد.

2-سرد دم کردن

اگر قهوه خود را در اب سرد دم کنید که دم کردن قهوه 24 ساعت قبل ان را در اب سرد قرار داده و ان را بعد یک شبانه روز مصرف کنید

بیشتر بدانید : 37 روش تهیه قهوه که در کافی شاپ های جهان رایج است

3-درجه روست قهوه ( رست )

در دانه ها با روست بالا یا همان دارک یا مدیوم دارک قهوه ما دارای اسید پایین تر می باشد. وقتی قهوه ما روست بالا تری دارد ترکیباتی را ایجاد میکند که باعث قطع شدن تولید اسید معده میکند و رفلاکس معده را کاهش میدهد

بیشتر بدانید : تفاوت درجه رست قهوه لایت،مدیوم و دارک و نحوه رست دادن قهوه

4-میزان آسیاب

هر چه میزان آسیاب قهوه ما ریز تر  باشد میزان اسید هایی که آزاد می شوند بیشتر است پس با این وجود میشود نتیجه گیری کرد که بیشترین اسید های آزاد شده در قهوه ترک بوده و کمترین میزان در قهوه فرانسه میباشد و اسپرسو حد وسطی از این موضوع است.

بیشتر بدانید : راهنمای خرید آسیاب قهوه ، چرا باید یک آسیاب قهوه بخریم

5- نمک در قهوه

اسیدیته قهوه

یکی از راه های که معمولا کافی من های حرفه ای انجام میدهند اضافه کردن مقدار کمی نمک به قهوه است که علاوه بر کاهش میزان تلخی قهوه  باعث افت اسید قهوه نیز می شود فقط باید این را در نظر بگیریم که اصلا نباید میزان نمک  زیاد باشد که شوری در قهوه نمایان شود و به تلخی چیره شود باید این مقدار خیلی نامحصوص باشد.

حرف اخر

پس همان طور که فهمیدیم چه فرق بزرگی بین اسیدیته و اسیدی وجود داردو قهوه ای ایده آل  همه چیز ها را همزمان در یک فنجان دارد.هم باید میزان اسیدیته مناسبی داشته باشد هم اسیدی کنترل شده ای داشته باشد.

اگر روزی خواستید قهوه خودتون رو خودتون میکس کنید حتما مطلب 4 قسمتی میکس محبوب من را مطالعه کنید اون وقته که شما میکس خاص و مخصوص کافه خود را دارید و میتوانید کاری کنید که مشتری هاتون اون قهوه رو جز پیش شما هیج جا پیدا نکنند و مشتری اول تا اخر خودتون باشند.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture