موکاچینو چیست؟ مرموزترین قهوه ای که تا الان وجود داشته است!

موکاچینو در بین قهوه های موجود یکی از مرموزترین و گیج کننده ترین گزینه های موجود می باشد که برای خیلی از دوست داران قهوه و حتی کسانی که به صورت حرفه ای در این زمینه کار می کنند مواردی همچون طرز تهیه و شناخت این قهوه با مشکل و سوال برایشان همراه بوده است.

بنابراین ما سعی کردیم در این مقاله کمی این موارد و ابهامات را با شما بررسی کنیم و با همدیگر چک کنیم که این قهوه موکاچینو در واقع چیست و چگونه تهیه می شود.

موکاچینو چیست؟

کاپوچینو و موکا

همانطور که گفتیم این نوشیدنی همیشه با تعبیرات و نظرات مختلفی همراه است و ممکن است نظر هر شخص در مورد این قهوه با شخص دیگر متفاوت باشد اما اکثر افراد باهم هم عقیده اند که موکاچینو mochaccino در واقع نوشیدنِ نوشیدنی سنتی موکا است، یا حداقل اینکه حاوی مقداری شکلات یا پودر کاکائو است.

اما این تمام ماجرا نیست و اگر شما بخواهید بر اساس نام نیز قضاوتی در مورد این نوشیدنی کنید، قطعاً حدس خواهید زد که  موکاچینو همانطور که به نظر می رسد نباید با کاپوچینو بدون ارتباط باشد، اما با این توضیحات باز هم باید گفت که هنوز هیچ کسی دستور العمل مشخص و روشنی برای این نوشیدنی تا به امروز معرفی نکرده است!

این اتفاق در مورد تهیه قهوه فراپه نیز افتاده است و دستور العمل های متفاوتی در مورد آن وجود دارد اما در مورد موکاچینو این موضوع بسیار شدیدتر و با اختلافات بیشتری همراه است.

برخی ادعا می کنند موکاچینو یک لاته کوچک می باشد که به آن سس شکلات اضافه شده است، اما افراد دیگر هستند که ادعا می کنند که این قهوه  یک نوشیدنی شیری همراه با پودر کاکائو است که بیشتر برای کودکان مناسب است تا افراد بزرگسال، برخی دیگر نیز می گویند که موکاچینو فقط یک قهوه موکا می باشد که به آن یک اسم فانتزی داده شده است.

به نظر می رسد که موکاچینو برداشت شخصی افراد در مورد قهوه موکا معمولی می باشد، کمی شبیه چگونگی ثبت اختراع استارباکس بر روی فراپاچینو که نه کاپوچینو است  و نه یک فراپه و نه یک میلک شیک!

در انتها اگر بخواهیم یک نتیجه کلی در مورد تعریف آن ارائه دهیم می توان گفت که موكاچينو يك نوشيدني گرم است كه تركيبي از قهوه و شكلات  بوده و براي كساني كه تلخي قهوه را دوست ندارند  بسيار مناسب مي باشد.

شما می توانید یک موکاچینو، مخصوص خود بسازید!

طرز تهیه موکاچینو

خوب نتیجه ای که می توان گرفت از بحث بالا این است که اگر کسی دستور العمل خاصی از آن نمی داند، پس کسی نیست که به شما بگوید قهوه خود را اشتباه درست کرده اید و این بدین معنیست که تقریباً می توانید موکاچینوی خود را اختراع کنید. 🙂

آنچه که در اینجا قصد انجام آن را داریم بررسی دستورالعملی است که هنگام تهیه این نوشیدنی بسیار استفاده می شود، آنهم ترکیب بین موکا و کاپوچینو می باشد که درصد های آن را برای شما بازگو می کنیم.

درصد لازم برای تهیه یک موکا معمولی

 • 1 قسمت اسپرسو
 • 1 قسمت سس شکلات یا هات چاکلت
 • 1 قسمت کف شیر

درصد لازم برای تهیه یک کاپوچینو

 • 1 قسمت اسپرسو
 • 4 قسمت شیر جوشیده و کف دار

حال اگر این دو درصد و ترکیب را باهم یکجا بخواهیم اعمال کنیم درصدهایی که به دست می رسد به حالت زیر می باشد!

 • 1 قسمت اسپرسو
 • 1 قسمت سس شکلات یا هات چاکلت
 • 2 قسمت شیر جوشیده و کف دار

لازم است گفت که البته می توانید هر نوع تزئینی و چاشنی را که دوست دارید به آن اضافه کنید، با توجه به روشی که مردم معمولاً موکا خود را تزئین می کنند، می توانید از مواد شکلاتی مانند پودر کاکائو، دارچین، پاشیدن شکلات بر روی نوشیدنی خود استفاده کنید.

باید به این موضوع نیز دقت شود که از لحاظ حجمی نیز این نوشیدنی باید در حدود 5 اونس یا همان 150 میلی لیتر باشد و در ادامه سعی می کنیم به طور مختصر هر بخش از بالا که نام برده شد روش تهیه آن را در منزل به شما توضیح دهیم.

خرید قهوه نسکافه

نحوه تهیه موکاچینو در منزل

موکاچینو

ما در قسمت قبل با بررسی که کردیم به این نتیجه رسیدم که اگر بخواهیم ترکیبی از قهوه موکا و کاپوچینو برای تهیه موکاچینو استفاده کنیم لازم است از درصدهای زیر استفاده کنیم.

 • 1 قسمت اسپرسو
 • 1 قسمت سس شکلات یا هات چاکلت
 • 2 قسمت شیر جوشیده و کف دار

حال سعی میکنیم به صورت گام به گام با شما پیش برویم و روش تهیه آن را برای شما توضیح دهیم تا به طور کامل با نحوه تهیه آن آشنا شوید و بتوانید در منزل خود آنها را به آماده کنید:

1. قهوه را دم و شیر را آماده کنید!

قهوه موکا و شیر

قبل از هرچیزی شما برای تهیه موکاچینو به قهوه دم کرده، تازه و گرم نیاز دارید، توصیه ما استفاده از اسپرسو می باشد که البته برای اینکار نیز دلیل داریم، در واقع هر چیز دیگری به غیر از اسپرسو منجر به یک قهوه بسیار ضعیف می شود که نتیجه آن می شود که شکلات و شیر موجود در این قهوه بیش از حد قدرت می گیرد و طعم غالب به جای قهوه به سمت این دو ماده کشیده می شود.

همانطور که گفته شد، شما می توانید از انواع دیگر قهوه نیز استفاده کنید، فقط بدانید که عطر و طعم متفاوتی خواهد داشت ولی اگر جز افرادی می باشید که خیلی وابسته به طعم قهوه نمی باشید شاید استفاده از مدل های دیگر دم کرده قهوه را بیشتر بپسندید و دوست داشته باشید.

اگر می خواهید این نوشیدنی را بیش از 5 اونس (150 میلی لیتر) تهیه کنید، به یاد داشته باشید که این نسبت را در همان حد نگه دارید، بنابراین قهوه خود را همانطور که دوست دارید و از هر راهی که دوست دارید دم کنید، اسپرسو توصیه می شود، اما در صورت استفاده از چیز دیگری، هیچ کس قضاوتی در مورد شما نخواهد داشت.

سپس شیر خود را آماده کنید. در حالت ایده آل این شیر باید جوشیده و حالت فومی باشد که شما برای انجام اینکار اگر اسپرسو ساز ندارید می توانید به راحتی فوم شیر را در منزل خود و با دستگاه های معمولی آماده کنید، بعد از آماده کردن شما می توانید در این مرحله شیر خود را به قهوه اضافه کنید و آن را درون فنجان خود بریزید.

خرید قهوه نسکافه

2. شکلات یا کاکائو را اضافه کنید!

شکلات

در ادامه تهیه موکاچینو شما لازم است سس شکلات یا پودر کاکائو خود را آماده کنید، در صورت استفاده از پودر کاکائو لازم است ابتدا به قسمتی از قهوه خود اضافه کنید و سپس آن را هم بزنید تا جایی که قهوه حالت غلیظ به خود بگیرد و کمی سفت شود و در ادامه قسمت باقی مانده قهوه و شیر را اضافه کنید و کاملا هم بزنید.

به این نکته دقت کنید که کاکائو خام تلخ است و اگر می خواهید از آن استفاده کنید نیاز است که مقدار زیادی شکر به قهوه خود اضافه کنید.

استفاده از چیزی مانند نسکویک یا پودر کاکائوی فوری نتیجه بسیار راحتتر و سریع تری برای شما به همراه دارد ولی از طعم قهوه شما کمی می کاهد، و اگر از سس شکلات معمولی استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که خیلی غلیظ نباشد تا در ته فنجان شما ته نشین نشود و کار شما را سخت کند.

در بین برندهای ایرانی تولید کننده پودر کاکائو و سس شکلات می توان شرکت فرمند را یکی از بهترین گزینه های معرفی کرد که به راحتی می توانید برای خرید خود اقدام کنید.

خرید قهوه اسپرسو 

3. ترکیب کنید و تزئین کنید!

موکاچینو

بعد از انجام مرحله قبل در تهیه موکاچینو ، در فنجان شما قهوه، شکلات یا کاکائو، شیر جوشیده و کف وجود دارد ک لازم است کمی آنها را باهم ترکیب کنید.

برای تزیین لاته آرت نوشیدنی خود می توان پودر کاکائو را بهترین گزینه به حساب آورد، یا اگر دوست دارید که احساس زیبایی نیز داشته باشید می توانید کمی خامه زده شده را نیز به آن اضافه کنید و کمی سس شکلات را روی آن بپاشید که ترکیب بسیار دلنشینی را برای نوشیدنی شما به همراه دارد.

در آخر نیز می توان گفت درست است که تعریف مشخصی برا موکاچینو وجود ندارد ولی شما با رعایت این دستور العمل نوشیدنی فوق العاده ای در اختیار خواهید داشت که نام آن را هر چیزی بخواهید می توانید بگذارید!

به طور قطع نه اسم، نه برند، نه نوشیدنی و موارد دیگر تا زمانی که شما از آنها لذت نبرید نمی تواند حال شما را خوب کند، پس به هر روشی که می توانید قهوه ای را تهیه کنید که از آن لذت ببرید.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. علی می‌گوید

  سلام. من پودر کاکائو که به کف شیر اضافه میکنم سریع حل میشه و اصن کف شیر هم نابود میشه! چکار باید کنم؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست گرامی، به احتمال زیاد پودر کاکائوتون زیادی درشته که این اتفاق براش میفته، پودر کاکائو شرکت فرمند برای این گزینه مناسب تر هستند

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture