تفاله قهوه : اجازه ندهید که قهوه ها به هدر روند! 5 مورد استفاده مجدد!

هر روز صبح شما از خواب بیدار می شوید و فنجان قهوه خود را دم می کنید، روز را با عطر دلنشین قهوه شروع می کنید. اما درست بعد از اینکه از قهوه خود لذت بردید، یک فکر همیشه از ذهن شما عبور می کند! با تفاله قهوه چیکار کنم؟ یعنی دوباره بریزمش سطل آشغال یا؟

هر روز بیش از 2 میلیارد فنجان قهوه در سراسر جهان مصرف می شود. بیشتر قهوه های مورد استفاده برای تهیه این فنجان ها دور ریخته می شوند و سالانه شش میلیون تن برای دفن زباله ارسال می شوند.

این برای محیط زیست بد است: تجزیه قهوه باعث آزاد شدن متان به جو می شود. متان دومين گاز گلخانه اي است و پتانسيل گرم شدن کره زمين را تا 86 برابر بيشتر از گاز دی اکسید کربن دارد.

ما اینجا و در خدمت شما بزرگواران هستیم تا  پنج روش جالب استفاده مجدد قهوه و کمک به اقتصاد و محیط زیست را با هم یاد بگیریم. لطفا با ما همراه باشید 🙂

شرکت معروف نسپرسو و تفاله قهوه!

نسپرسو و استفاده مجدد از آنبیشتر مردم تفاله قهوه را مستقیماً به سطل آشغال می اندازند، اما این نمی تواند تنها راه باشد بلکه آخرین انتخاب است! حتی پس از دم شدن قهوه، دانه های قهوه هنوز پر از مواد مغذی هستند که می توانند از جهات مختلف به نفع زندگی روزمره ما و ‘گلدان های ما باشند.

با تأکید روزافزون بر پایداری در تمام بخش های جامعه ، افراد و سازمان های بیشتری امکان تبدیل مجدد از تفاله های قهوه را با تبدیل آنها به موارد مفید کشف می کنند.

نسپرسو یکی از این سازمان ها است که از 25 سال پیش برنامه پایداری خود را در سوئیس آغاز کرده و برنامه بازیافت خود را در سال 2011 در هنگ کنگ معرفی کرده است.

از طریق سرویس Recycling @ Home، نسپرسو کپسول های قهوه استفاده شده را از خانه های مشتریان خود جمع آوری کرده و برای بخش بازیافت خود ارسال می کند. همچنین این سرویس را به شرکای شرکتی خود مانند هتل ها و رستوران ها در تمام نقاط جهان نیز ارائه می کند.

در کارخانه بازیافت نسپرسو در هنگ کنگ، دانه های قهوه از پوشش آلومینیوم آنها جدا می شوند و سپس قهوه ها برای پردازش بیشتر و تبدیل به کمپوست مزرعه به مرکز بازیافت زباله های آلی ارسال می شوند.

مشتریان همچنین می توانند کپسول های استفاده شده را در نزدیکترین بوتیک نسپرسو بگذارند. طبق گفته این شرکت، آنها می توانند 100 درصد کپسول هایی را که به آنها برگردانده شده، بازیافت کنند.

رفع بوی بد یخچال و جاکفشی با تفاله قهوه!

رفع بوی بد یخچال با تفاله قهوهتفاله قهوه به خنثی سازی بوهای نامطبوع کمک می کند، بنابراین یکی از بهترین راه های استفاده از آنها قرار دادن آنها در یخچال به عنوان بوی پاک کننده است.

برای این کار ابتدا باید با قرار دادن مقداری از تفاله قهوه در نزدیکی پنجره یا مکان هایی که دارای تهویه مناسب هستند، قهوه را ابتدا به خوبی خشک کنید.

پس از خشک شدن تفاله قهوه، آنها را می توانید در هر جای یخچال قرار دهید. این کار در جاکفشی و کمد نیز به خوبی برای رفع بوی بد جواب می دهد.

این یک روش ساده برای تمیز کردن بوی خانه یا محل کار شماست و در عین حال شما زندگی مجدد به قهوه استفاده شده خود می دهید!

تفاله قهوه به عنوان یک تمیز کننده طبیعی برای وسایل آشپزخانه!

تمیز کردن سینک با قهوهکمی نمک و صابون معمولی را به تفاله قهوه خود اضافه کنید و می توانید از این مخلوط برای تمیز کردن سینک خود، پلو پز، وسایل آشپزخانه خود استفاده کنید.

فقط مراقب باشید که از آنها بر روی سطوح با سوراخ های ریز استفاده نکنید چون ممکنه باعث ایجاد لکه های قهوه ای شود!

درست کردن گلدان گیاهی با تفاله قهوه!

گلدان گیاهی با قهوهقهوه ها منبع خوبی از نیتروژن برای کمپوست هستند زیرا باعث بهبود سطح و ساختار خاک می شوند.

به جای رشد گیاهان در محیط های غیر طبیعی مانند گلدان های ساخته شده از پلاستیک و سایر مواد مصنوعی، ما به ایجاد یک گلدان گیاهی اعتقاد داریم که از 100 درصد مواد طبیعی در ساخت آن استفاده شده باشد!

با مخلوط کردن قهوه با ضایعات مواد غذایی می توانیم به آنها اجازه دهیم تا به راحتی در طبیعت رشد کنند!

شما می توانید با فشار دادن این مخلوط در یک قالب یا ظرفی که می خواهید گلدانتان اون شکلی باشه و همچنین بشه اون رو روی شعله اجاق گذاشت، خودتان در منزل یک گلدان کاملا طبیعی و گیاهی بسازید! به نظرم بسیار کار جالبیه!

البته اینجا مواد به جای مایع ذوب شده به طور طبیعی گرانول یا دونه دونه هستند، بنابراین شکل گیری آنها دشوار است. ما با فهمیدن بهترین نسبت مواد در مخلوط کردن، دمای گرمایش و فشار پس از تکرار و امتحان کردن می توانیم یک محصول نهایی دقیقاً مانند سنگ با ظاهری قشنگ داشته باشیم!

کود کمپوست برای گلدان و باغچه شما!

کود گلدان تفاله قهوه سرشار از نیتروژن است. در صورت استفاده عاقلانه، آنها می توانند منبع بسیار خوبی برای مواد مغذی خاک باشند. حتما دقت داشته باشید که از آنها به طور مستقیم روی گیاهان خود استفاده نکنید، حتما آنها را قبل از پاشیدن در گلدان خود همیشه یکدست و خورد کنید.

دلیل این امر آن است که اگر یکجا و بدون خورد کردن آنها را روی خاک گلدان بریزید، قبل از اینکه گیاهان بتوانند مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب کنند، ترکیب دانه های قهوه تخریب می شود.

دلیل دوم این است که گرمای حاصل از فرآیند تجزیه می تواند به ریشه های گیاه آسیب برساند. به همین دلیل مهم است که مستقیم از قهوه استفاده نکنید.

در مرکز بازیافت زباله های آلی هنگ کنگ، جایی که تفاله های قهوه نسپرسو را جمع آوری می کنند، آنها را با انواع دیگر زباله های مواد غذایی مخلوط می کنند و مخلوط را درون یک تونل کمپوست قرار می دهند تا روند تخریب و تجزیه قهوه را تسهیل کند.

سپس مخلوط  مرتباً هم زده می شود تا به طور مناسب هوادهی شود و بعد از اینکه میکروارگانیسم ها کار خود را انجام دادند، کمپوست بالغ شده و آماده مخلوط کردن با خاک است.

تفاله قهوه به عنوان یک ابزار آموزشی

کشت گیاه طبیعت موسیقی و کلاس درس ماست که می توانیم در مورد شگفتی های محیط و اطلاعات بیشتر در مورد خودمان ازش یاد بگیریم.

شرکت نسپرسو در پارک طبیعت دیسکاوری، تفاله دانه های قهوه را جمع آوری می کنند و کارگاه هایی را برگزار می کنند که در آن از تفاله دانه هایی قهوه برای معرفی و اثبات فواید استفاده مجدد از دانه های استفاده شده قهوه صحبت می کنند.

به طور مثال یک گارگاهی به نام «از مزرعه به صورت ما» که در آن در مورد تولید محصولات زیبایی پوست  آموزش می دهند و پتانسیل تبدیل تفاله قهوه به صابون دست ساز طبیعی که می تواند به عنوان یک اسکراب بدن مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر اینها، با این روش می توانیم به کمپین زباله صفر که برای حذف زباله های خانگی و استفاده مجدد از آنهاست بپیوندیم!

ما با کمپوست کردن تفاله قهوه با پوست میوه و سبزیجات زندگی دومی برای دانه های قهوه فراهم می کنیم و از آنها به عنوان کود در گلدان های خود استفاده می کنیم.

جالبه بدونید که شرکت نسپرسو در گلخانه خود، 180 گونه بومی و عجیب و غریب از گیاهان با ارزش های متمایز و اکولوژیکی را در پارک خود کشت می کند که به نظرم بسیار فوق العاده است!

حرف آخر!

چقدر خوب است اگر ما بفهمیم که چقدر گزینه های بهتری به جز سطل زباله و متعاقبا محیط زیست برای زباله ها وجود دارد!

لازمه هممون بدونیم که شیرابه های حاصل از دفن زباله های خانگی در  همین محیط اطراف خودمان به مرور در آب های زیرزمینی نشت می کنند و نهایتا این آلودگی از روش های مختلف به لیوان آبی که ما داریم می نوشیم می رسد! و این موضوع بسیار وحشتناک و خطرناک برای سلامتی من و شماست!

امیدوارم همه ما با همین کار های به ظاهر کوچک و ساده حداقل وظیفه خودمون رو در قبال سلامتی خودمون، محیط زیست مون و جامعه انجام دهیم و با این مدل عادات زندگی روزمره،  الهام بخش این حرکت ها به دیگران هم باشیم 🙂

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. حمیدرضا فرزادیان می‌گوید

  سلام و عرض ادب و تشکر بابت سایت بسیار عالی که دارید
  آیا به نظر شما در ایران هم ایجاد یک شرکت بازیافت تفاله قهوه شدنیه ؟
  به نظرتون چقدر سرمایه میخواد و چقدر بازدهی داره
  من که خیلی مشتاقم این کار را انجام بدم …

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   با سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی،
   بله در ایران شرکت های بازیافتی هستن که بازیافت تفاله قهوه رو هم انجام می دهند و اکثرا به عنوان کود گیاهی به فروش هم میرسه،
   حتی جدیدا با تفاله قهوه ماده اولیه تولید کفش هم تولید می شود. البته در لندن هم به عنوان سوخت اتوبوس های شهری استفاده می گردد.
   شما می توانید با ارتباط با این شرکت ها در مورد سرمایه و بازدهی آن اطلاعات دقیق تری بدست بیاورید.
   در کل که کار بسیار ارزشمندی است 🙂
   انشالله موفق باشید

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture