پرتافیلتر چیست؟ یکی از وسایل همراه دستگاه اسپرسوساز! انواع و طرز کار با آن!

پرتافیلتر وسیله ای که همراه دستگاه های اسپرسوساز است و باعث می شود حباب های کوچک کرما که همه به دنبال آن هستیم، در یک شات کامل، دست نخورده و بی ضرر باشد. کرمای بیشتر یعنی طعم بیشتر اسپرسو!

پرتا فیلتر قطعه مهمی از تجهیزات دستگاه اسپرسوساز است که در تشخیص مشکلات استخراج اسپرسو کمک می کند، تفاله ها برداشته می شوند، سبد در معرض دید شما قرار می گیرد و به شما امکان می دهد که کل مراحل استخراج عصاره قهوه را در حین دم کردن اسپرسو تماشا کنید.

پرتافیلتر به باریستا اجازه می دهد تا بلافاصله استنباط کند که آیا تکنیک های درست کردن اسپرسو به درستی در حال انجام است یا خیر؟ و فرایند استخراج عصاره قهوه به صورت هم تراز در تمام سطح قهوه در حال انجام است و به طور منظم پیش می رود!

پورتا فیلتر یکی از ابزارهای کار با اسپرسوساز می باشد که در طول دم کردن اسپرسو لازمتون میشه! این مطلب می تواند کمک کند تا درک خوبی از پرتافیلتر داشته باشید و با اجز و طرز صحیح کار با آن آشنا شوید. لطفا با ما همراه باشید.

خرید اسپرسوساز

معرفی پرتا فیلتر!

پرتا فیلتر!اگر تا به حال دستگاه اسپرسو دیده اید، حتماً متوجه شده اید وسیله به همراه آن وجود دارد که دانه های قهوه آسیاب شده درون آن ریخته می شود تا با فشار شدید آب که توسط دستگاه اسپرسوساز بر روی آنها پاشیده می شود، و مراحل بعد، عصاره قهوه به همراه کرما خارج شود.

دسته و سوراخ های کوچک پرتافیلتر به کاربر یا باریستا اجازه می دهد تا آن را به دستگاه ببندد تا در طی دم کردن به راحتی در دسترس اش باشد.

دستگاه های اسپرسو کوچکتر به طور معمول دارای یک پرتافیلتر هستند، در حالی که مدل های بزرگتر تعداد بیشتری برای آماده کردن حجم و تقاضای بالاتر قهوه دارند.

اجزای ساختمان پرتا فیلتر

اجزاءدسته:

بخشی از پرتافیلتر است که کاربر برای نگه داشتن آن روی دستگاه قرار می دهد. وزن و احساس دسته می تواند نقش بزرگی در ارگونومی یا نحوه احساس پرتافیلتر در دست کاربر داشته باشد.

سبد:

بخشی از پورتافیلتر است که دانه های آسیاب شده با اندازه های درست برای اسپرسو را نگه می دارد و در زیر محلی قرار دارد که آب از درون دانه ها عبور می کند. مکانیسم ایجاد فشار اضافی با استفاده از برخی از مدل های پرتافیلتر تحت فشار ساخته شده است.

حلقه ها:

پرتافیلترها یک یا دو حلقهدارند که به اسپرسو کمک می کنند تا قهوه به طور مساوی از پرتافیلتر خارج شود. یعنی، اگر یک شات اسپرسو دوتایی می خواهید، داشتن دو حلقه به شما امکان می دهد اسپرسو به طور مساوی در دو فنجان جریان یابد.

خرید قهوه اسپرسو 

فشارسنج:

در بعضی از پرتافیلترها فشار سنج وجود دارد که از اهمیت ویژه ای در دستگاه های اسپرسو تجاری برخوردار است که این امکان را به شما می دهد تا فشار خروجی پمپ خود را در صورت عدم وجود عدد فشار سنج روی خود دستگاه بررسی کنید.

انواع پرتافیلتر

انواع پرتافیلتردر حالی که همه پرتافیلترها عملکرد مشابهی را ارائه می دهند، انواع مختلفی وجود دارد که به روش های متفاوت عمل می کنند:

پرتافیلترهای تحت فشار:

همانطور که از این نام پیداست، مکانیزمی برای ایجاد فشار اضافی در طی فرآیند دم کردن دارند. هر تولید کننده از نظر سبدهای فیلتر، اندازه سوراخ ها و الگوهای سوراخ دارای طراحی کمی متفاوت است، اما کلا یکسان هستند.

برای برخی از مارک ها، مکانیزم فشار در سبد پرتافیلتر ساخته شده است. بقیه، در داخل دستگاه ساخته شده است.

پرتافیلترهای بدون فشار:

بر خلاف قطعات ضد فشار آنها، پرتافیلترهای غیر تحت فشار با تکیه بر اندازه، میزان و طراحی سوراخ ها کار می کنند تا فشار مناسب را در طی فرآیند تولید اسپرسو بر قهوه ایجاد کنند.

باریستاهای باتجربه تر ممکن است استفاده از یک پرتافیلتر بدون فشار را ترجیح دهند، زیرا این امکان را به شما می دهد تا با تغییر متغیرهای ذکر شده در بالا (اندازه، میزان و طراحی سوراخ ها)، اسپرسو خروجی را ترسیم کنند.

پرتافیلترهای سطح پایین:

که به نام پرتافیلترهای بدون کف نیز شناخته شده هستند نیز برای تهیه اسپرسو استفاده می شوند ولی به دلیل کارایی پایین آنها و اینکه عصاره گیری قهوه به خوبی انجام نمی شود به طوریکه، کرما اسپرسو استخراج نمی شود!.

خرید دانه قهوه

نحوه استفاده از پرتافیلتر

طرز کار پرتافیلتر

  • پودر آسیاب دانه های قهوه خود را درون پرتافیلتر بریزید تا کاملا پر شود.
  • سطح رویی و اضافی قهوه راکنار بزنید تا یکدست شود.
  • پودر رو با دستتون درون پرتافیلتر فشار دهید تا به اون خطی که معمولا در سبد علامت گذاری شده است که نشان می دهد کاربر باید تا چه اندازه عمیق کار کند.
  • پرتافیلتر را درون دستگاه قفل کرده و شات اسپرسو خود را مطابق نوع دستگاه اسپرسو مورد نظر خود آماده کنید.
  • تنظیم مجدد: اگر اسپرسو شما به روشی که می خواهید از دانه های قهوه استخراج نشد، سعی کنید برخی تنظیمات را مجدد انجام دهید.
  • تبریک میگم! شما این مطلب رو تا آخر با دقت خوندید! شما یک طرفدار واقعی نوشیدن اسپرسو با عطر و طعم دلنشین آن هستید!
0/5 ( 0 نظر )

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture