طرز تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسوساز برقی، مثلِ حرفه ای ها

قهوه اسپرسو یکی از نوشیدنی‌های خاص است که می‌توان آن را در خانه هم درست کرد. ویژگی ظاهری یک قهوه اسپرسو تهیه شده با اسپرسوساز برقی، کِرما یا همان فوم کرمی رنگی است که بر روی سطح قهوه به وجود می آید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو آن‌چنان پیچیده نیست و با داشتن ابزار کافی شما می‌توانید هر وقت که بخواهید این قهوه خاص را آماده کنید ، با ما همراه باشید تا شما را با فرایند انجام کار آشنا کنیم.

خرید قهوه اسپرسو 

مواد اولیه و تجهیزات لازم

آب

بسیاری از افراد به کیفیت آب استفاده شده در فرایند تهیه اسپرسو توجه نمی‌کنند و اهمیت آن را نادیده می‌گیرند. در دنیای آشپزی می‌گویند: «اگر شما مواد اولیه نامناسبی داشته باشید، هر چقدر هم مهارت در آشپزی داشته باشید خروجی خوبی نخواهید داشت.»

آب عنصری مهم در تهیه اسپرسو به حساب می‌آید و به همین خاطر شما باید از کیفیت آبی که استفاده می‌کنید اطمینان داشته باشید. در صورتی که آب کیفیت لازم را نداشته باشد طعم‌های ناخوشایندی را به قهوه شما اضافه می‌کند.

قهوه

قهوه عنصر اصلی تهیه قهوه اسپرسو است. نوع قهوه و نوع آسیاب شدن آن اهمیت بسیار زیادی دارد. قهوه مخصوص برای اسپرسو باید به روش درستی آسیاب شود و در غیر این صورت کیفیت مورد نظر را نخواهد داشت.

اگر پس از تهیه قهوه در زمان خالی کردن پُرتافیلتر ، ذرات قهوه به طور یکدست و منسجم به یکدیگر متصل بودند،میزان آسیاب قهوه شما مناسب بوده است.

اسپرسوساز برقی

یک دستگاه اسپرسوساز برقی خانگی برای شروع کار کفایت می‌کند و روند انجام کار در دستگاه های نیمه صنعتی و صنعتی هم تقریبا به همین صورت خواهد بود. مهم‌ترین ویژگی یک اسپرسوساز برقی خوب فشار پمپ آب آن می‌باشد که در مشخصات فنی دستگاه ذکر شده است.

بیشتر بدانید: اسپرسوساز چیست ؟

آسیاب قهوه

اگر شما در خانه از آسیاب برای آسیاب کردن قهوه استفاده می‌کنید، سعی کنید قهوه را به اندازه ای آسیاب کنید که در زیر انگشتان دست به اندازه دانه‌های شکر لمس شود.

تمپر

تمپر قهوه اسپرسو

تِمپِر وسیله ای است که به کمک آن قهوه موجود در پُرتافیلتر را باید فشرده کنید . عمل تمپر کردن بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر مقدار آن کم یا زیاد باشد در کیفیت نهایی اسپرسو شما تاثیر گذار خواهد بود .

برای اطلاعات بیش تر درباره خرید تمپر میتوانید مطلب تمپر قهوه چیست؟ را مطالعه کنید

ناک باکس Knock Box

ناک باکس اسپرسو

این وسیله برای خارج کردن و دور ریختن پودر قهوه استفاده می‌شود. اگر در منزل قهوه اسپرسو آماده می کنید اشکال ندارد که شما ناک باکس نداشته باشید . ولی دقت کنید در زمان خارج کردن تفاله قهوه ، فیلتر جدا شونده داخل سطل زباله انداخته نشود .

فروشگاه قهوه کافی مافی

طرز تهیه قهوه اسپرسو

مرحله اول

اگر دستگاه شما مخزن آب دارد به میزان کافی مخزن دستگاه را با آب تصفیه شده پُر کنید. معمولا دستگاه‌ها یک خط برای تعیین میزان آب مورد نیاز قرار داده‌اند. توجه داشته باشید که دمای آب به اندازه دمای اتاق باشد و از ریختن آب داغ یا جوش درون آن خودداری کنید.

توصیه می‌شود از آب مقطر برای دستگاه استفاده نکنید زیرا به دستگاه آسیب می‌رساند. از آب شیر برای دستگاه استفاده نکنید چون املاح آن باعث می‌شود در طول زمان دستگاه جرم بگیرد و کیفیت اسپرسو شما روز به روز پایین‌تر بیاید.

اگر از آب شیر استفاده می‌کنید، باید حتما به صورت مرتب دستگاه را تمیز و جرم‌گیری کنید. توصیه می‌کنیم اگر آبی که استفاده می‌کنید کیفیت ندارد، بهتر است آن را بجوشانید و پس از سرد شدن درون دستگاه بریزید و یا از دستگاه تصفیه آب استفاده کنید.

مرحله دوم

پرتافیلتر اسپرسو ساز

5 دقیقه (برای دستگاه های صنعتی تا 15 دقیقه) قبل از اینکه بخواهید از دستگاه استفاده کنید، آن را روشن کنید ، پُرتافیلتر را بر روی هد گروپ ببندید و دکمه خروج آب را بزنید تا آب و پودر قهوه باقی مانده درون آن و هد گروپ خالی شود و پرتافیلتر نیز تمیز شود .

پس از این کار پرتافیلتر را باز کنید و با یک دستمال کاغذی داخل سبد آن را خشک کنید.

دستگاه‌های اسپرسوساز با هم متفاوت هستند و به همین دلیل طرز تهیه قهوه اسپرسو با هر کدام از آن‌ها ممکن است کمی متفاوت باشد، بنابراین طرز استفاده از دستگاه خود را از دفترچه راهنمای آن مطالعه کنید.

خرید قهوه لاوازا

مرحله سوم

قهوه اسپرسو

شما می‌توانید از انواع قهوه‌ با درجه رُست اسپرسو ، بسته به سلیقه خود، استفاده کنید.البته اینکه حتما از قهوه هایی با درجه رُست اسپرسو (مدیوم دارک) استفاده کنید صرفا یک استاندارد است و شما می‌توانید با توجه به ذائقه خودتان درجه رُست را انتخاب کنید.

در زمان خرید قهوه به زمان رُست قهوه و آماده‌سازی آن‌ توجه ویژه ای داشته باشید زیرا دُرست است که تازگی قهوه بسیار مهم است اما قهوه‌هایی که یک یا دو روز از زمان رُست آن ها می‌گذرد، هنوز کربن دی اکسید از خود آزاد می‌کنند و برای سلامتی مضر هستند.

علاوه بر مورد ذکر شده طبق تجربه کرما کمتری در زمان تهیه روی اسپرسو شما ایجاد می‌کنند پس بهتر است دانه‌ یا پودر قهوه‌ای که خریداری می‌کنید 5 تا 10 روز قبل آماده شده باشد.

اگر خودتان دانه های قهوه را آسیاب می‌کنید،طبق موردی که در بالا ذکر شد حتما به میزان آسیاب آن توجه داشته باشید.

اگر میزان پودر اسپرسو تهیه شده زیاد بود، آن را در یک بسته و در جای خشک و خنک نگهداری کنید. پودر اسپرسو را در یخچال و فریزر نگهداری نکنید چون رطوبت به آن آسیب خواهد رساند.

حتما مطالعه کنید: میزان آسیاب قهوه

مرحله چهارم

پُرتافیلتر را از داخل دستگاه بردارید و بین 15 تا 21 گرم (18 گرم میزان استاندارد می‌باشد) پودر قهوه را اندازه‌گیری کرده و درون سبد آن بریزید. پودر اسپرسویی که در پرتافیلتر ریخته‌اید را به وسیله یک تمپر (Tamper) فشرده کنید.

سعی کنید به صورت یکنواخت و متمرکز به تمپر فشار وارد کنید که همه پودر به صورت یکسان فشرده شود. دقت کنید که فشار شما آنقدر نباید زیاد باشد که عبور آببا مشکل مواجه شود ، فشاری متوسط برای دستگاه های خانگی کافی است.

تمپ کردن قهوه اسپرسو

قبل از شروع به تهیه قهوه ، فنجان یا فنجان های تان را زیر دستگاه قرار دهید و درون آن ها آب جوش بریزید ، به این عمل پیش گرم کردن فنجان گفته می شود . انجام این کار سبب می‌شود که قهوه‌تان پس از ورود به فنجان سریعا سرد نشده و در نتیجه کف روی آن بیشتر باقی بماند.

پس از این کار آب درون فنجان‌ها را خالی کنید و به صورت برعکس بر روی سینی گرم کن دستگاه قرار دهید.

مرحله پنجم

تهیه قهوه اسپرسو

حال پرتافیلتر را سر جای خود (درون هد گروپ) قرار دهید و آن را ببندید ، پس از بستن فنجان را زیر خروجی پرتافیلتر قرار داده و دکمه خروج آب را بزنید .

دستگاه شروع به کار می‌کند ، در این مرحله قهوه خروجی از دستگاه باید به صورت یکنواخت و آرام درون فنجان بریزد و نباید به صورت چکه چکه از دستگاه خارج شود .

اگر خروج اسپرسو به صورت چکه چکه است به احتمال زیاد در زمان تمپر کردن ، فشار زیادی وارد کرده اید. اگر این روند ادامه داشت خروج آب را متوقف کرده ، قهوه را دور بریزید و بار دیگر فرایند را تکرار کنید.

اگر خروج اسپرسو به صورت یکنواخت و مناسب بود ، تا پر شدن فنجان اسپرسوتان (یا اگر می‌خواهید حرفه ای و دقیق عمل کنید تا زمانی که مقدار اسپرسو خروجی به 36 گرم برسد، که البته باید قبل از شروع زیر فنجان یک ترازو قرار دهید) صبر کنید و سپس جریان آب را قطع کنید .

خرید اسپرسوساز

مرحله ششم

اسپرسو

معمولا افراد قهوه اسپرسو را بدون هیچ مکملی استفاده می‌کنند اما سرو کردن قهوه اسپرسو با شکلات تلخ هم تجربه بسیار خوبی است . در زمان سرو قهوه اسپرسو حتما یک فنجان آب هم در سینی یا بشقاب قرار دهید تا پس از سرو کردن قهوه حتما آب سرو شود .

اگر به یادگیری در مورد این قهوه دوست داشتنی علاقه مند هستید می‌توانید به این مقاله ویکی پدیا انگلیسی هم سری بزنید .

در زمان تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسوساز برقی بیشتر باید به نکات گوناگونی توجه داشت تا کیفیت نهایی قهوه ایده آل شود ، به همین دلیل تا هر روز تهیه قهوه را تمرین نکنید و تجارب مختلفی بدست نیاورید در تهیه آن حرفه ای نخواهید شد.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 نظر
 1. هاجر می‌گوید

  سلام خسته نباشید , فیلم و فایل اماده از تهییه کردن قهوه اسپرسو را ارسال کنید با تشکر

 2. دانیال می‌گوید

  سلام جالب بود تشکر

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از همراهیتون

 3. امیر فلاحی می‌گوید

  با درود و خسته نباشید به شما دوستان ارجمند بنده به تازگی یکدستگاه اسپرسوساز گرفته ام و هیچ گونه تجربه درست کردن قهوه مذکور را ندارم . مقالات بالا را هم مطالعه کردم متأسفانه چیزی متوجه نشدم . اگر برایتان مقدوره یک کلیپ از نحوه تهیه کردن قهوه اسپرسو برای بنده ارسال نمایید. در ضمن برند دستگاه شد من MEXXI میباشد. با درود و سپاس فراوان .
  امیر فلاحی

 4. میلاد می‌گوید

  سلام
  ببخشید من شنیدم آب خنکی که کنار قهوه قرار داده میشه رو قبل از نوشیدن قهوه استفاده می کنن تا طعم قهوه رو بهتر احساس کنن اما شما نوشتید که بعد از نوشیدن قهوه از آب استفاده بشه، میخواستم بدونم کدوم یک بهتره؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز، هم قبل و هم بعد قهوه میشه استفاده کرد، هر کدوم خاصیت های خودشو داره. قبل قهوه بخورید باعث میشه که ذاعقه چشایی باز بشه طعم قهوه رو بهتر بفهمید. بعد قهوه باعث میشه که تپش قلب نگیرید، دندون ها سالم بمونن و موارد دیگه ای.

 5. عباس منصوری می‌گوید

  سلام خدمت دوستان گرامی من به تازگی یک دستگاه اسپرسوساز مباشی 2020 تهیه کردم و تا الان درجه های مختلفی از قهوه را آسیاب و امتحان کردم و میزان آمد هم از کم تا کاملا فشرده امتحان کردم ولی خامه روی قهوه مثل یه کف سفید رنگ که انگار با موکاپات گرفتی و فقط قهوه هم زده شده تا کف کنه مثل کف مصنوعی که موکاپات موکاکرم میده میشه نمی‌دونم کجاش دارم اشتباه میکنم که به جای کریمای قهوه‌ ای رنگ کف سفید رنگ حباب حبابی روی قهوه جمع میشه لطفاً راهنمایی کنید

 6. عباس می‌گوید

  سلام خدمت دوستان گرامی من به تازگی یک دستگاه اسپرسوساز مباشی 2020 تهیه کردم و تا الان درجه های مختلفی از قهوه را آسیاب و امتحان کردم و میزان آمد هم از کم تا کاملا فشرده امتحان کردم ولی خامه روی قهوه مثل یه کف سفید رنگ که انگار با موکاپات گرفتی و فقط قهوه هم زده شده تا کف کنه مثل کف مصنوعی که موکاپات موکاکرم میده میشه نمی‌دونم کجاش دارم اشتباه میکنم که به جای کریمای قهوه‌ ای رنگ کف سفید رنگ حباب حبابی روی قهوه جمع میشه لطفاً راهنمایی کنید

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز اولین موردی که باید چک کنید اینه که احتمالا مدت زمان عصاره گیریتون بالاست و قهوه شما میسوزه که کف سفید میده، مدت زمان عصاره گیری رو کم کنید و زودتر دستگاه رو قطع کنید ببینید مشکل حل میشه یا نه

 7. هادی نیکنام می‌گوید

  چکار کنیم قهوه خامه دار شود

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز اگه منظورتون خامه دار شدن اسپرسو و کرما گرفتن از اونه لطفا این مقاله رو مطالعه کنید
   https://cafimafi.com/mag/karama-coffee-tanned-floor-color-on-ideal-espresso-cups/

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture