تمپر قهوه چیست؟ راهنمای خرید تمپر قهوه برای باریستا ها

یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که یک باریستا نیاز دارد،یک تمپر قهوه خوب و مناسب است. اگر می‌خواهید اسپرسویی عالی داشته باشید، باید یک تمپر خوب هم تهیه کنید.

ممکن است بسیاری از افرادی که در خانه برای خود قهوه دم می‌کنند، ندانند تمپر قهوه چیست و چه کاربردی دارد.

در این مقاله قصد داریم شمارا با تمپر و کاربرد آن و راهنمای خرید تمپر قهوه آشنا کنید.

فروشگاه قهوه کافی مافی

تمپر قهوه چیست؟

تمپر قهوه

بهتر است قبل از این‌که به طرز استفاده و اهمیت این ابزار بپردازیم، آن را به‌خوبی معرفی کنیم. تمپر قهوه ابزاری کوچک است. باوجود اندازه کوچک، اهمیت زیادی در تهیه قهوه‌ای مناسب دارد.

این دستگاه در دست جا می‌شود و طراحی بسیار ساده‌ای دارد، درعین‌حال، استفاده از آن نیز آسان است.

اگر می‌خواهید یک اسپرسو خوبی تهیه کنید مطلب طرز تهیه قهوه اسپرسو را در سایت کافی مافی مطالعه کنید

تمپر برای چه چیزی استفاده می‌شود؟

تمپر قهوه

علت اهمیت به کار بردن تمپر این است که این ابزار دانه‌های اسپرسو را کمپرس می‌کند. باریستاها هر بار که اسپرسو دم می‌کنند، پورتافیلتر قهوه‌ساز را با پودر قهوه پر می‌کنند.

قبل از این‌که پورتافیلتر در قهوه‌ساز گذاشته شود، باید پودر قهوه را فشرده کرد. از تمپر برای انجام عمل فشرده‌سازی، استفاده می‌شود.

خرید تمپر قهوه 

سه دلیل اهمیت تمپر

تمپر

فشرده کردن پودر قهوه اهمیت زیادی دارد و علت آن، این است که هر چه پودر قهوه فشرده‌تر باشد، آب سخت‌تر از آن عبور خواهد کرد.

این سخت عبور کردن موجب می‌شود تا عطروطعم قهوه بهتر و بیشتر وارد آب شود و درنتیجه قهوه باکیفیت‌تری داشته باشید.

یک تمپر قهوه خوب موجب می‌شود دانه‌های قهوه به‌خوبی فشرده شوند و درنهایت سطح بسیار صافی از قهوه در پورتافیلتر ایجاد شود.

این صاف بودن سطح قهوه موجب می‌شود هیچ کانالی در پورتافیلتر وجود نداشته باشد و آب گرم به‌صورت یک دست در پودر قهوه فشرده‌شده جریان پیدا کند.

کاربرد دیگر صاف شدن سطح پودر قهوه این است که کمی فضا در پورتافیلتر برای آب جوش باقی می‌ماند. اگر پودر به‌درستی فشرده شود، آب فوراً وارد آن نمی‌شود.

درنتیجه اگر فضایی در پورتافیلتر وجود نداشته باشد، آب جوش از سطح پورتافیلتر بیرون می‌ریزد.

کاربرد این فضا این است که به آب جوش زمان می‌دهد تا به‌خوبی وارد پودر فشرده‌شده، شود.

نحوه استفاده از تمپر قهوه

تمره قهوه اسپرسو

1. ابتدا تمپر را درون پورتافیلتر بگذارید و با انگشت شصت، وسط و اشاره آن را نگه‌دارید..

2.سپس بازوی خود را در حالت نود درجه نگه‌دارید و ساعد را به‌صورت عمودی روی تمپر بگذارید. اکنون کمی تمپر را فشار دهید تا پودر قهوه فشرده شود. درنهایت، کمی آن را روی سطح پودر قهوه حرکت دهید تا کاملاً صاف شود.

خرید قهوه ساز

نکاتی درباره نحوه استفاده از تمپر

تمپر قهوه

زمانی که پودر قهوه را با تمپر فشار می‌دهید، باید به آن نیرو وارد کنید. نیازی نیست، بیش‌ازحد تمپر را فشار دهید. بهتر است قبل از استفاده کردن تمپر، کمی با آن تمرین کنید.

تمپر را روی سطحی بگذارید و فشار دهید تا میزان مقاومت سطح را متوجه شوید. هر چه بیشتر آن را فشار دهید، نیروی بیشتری از سطح به شما وارد می‌شود. همین امر برای پودر قهوه درون پورتافیلتر هم صدق می‌کند.

ممکن است در هنگام استفاده از تمپر قهوه دو اشتباه رایجی را که اغلب افراد دچار آن می‌شوند، انجام دهید. باید تمپر را درست درون پورتافیلتر بگذارید و میزان فشاری که به سطح قهوه وارد می‌کنید، برابر باشد.

تمام سطح تمپر باید یکدست وارد پورتافیلتر شود؛ یعنی اول لبه یک‌طرف آن را وارد پورتافیلتر نکنید.

اگر تمپر را درست درون پورتافیلتر قرار ندهید، سطح صافی که از آن صحبت کردیم، ایجاد نخواهد شد.

علاوه بر این، نیرویی که بر تمپر وارد می‌کنید باید یکنواخت باشد. منظور ما این است که به یک سمت آن بیشتر از سمت دیگر نیرو وارد نکنید.

به همین علت بهتر است دست خود را در حالت نود درجه قرار دهید تا نیرویی که وارد می‌کنید در تمام سطح یکسان باشد.

ویژگی‌های مهم در راهنمای خرید تمپر قهوه

تمپر قهوه

برای انتخاب درست تمپر، ویژگی‌های زیر را در نظر بگیرید:

قطر

هر دستگاه اسپرسو ساز پورتافیلتر مخصوص خود را دارد و اندازه آن‌ها باهم فرق دارد. درنتیجه تمبرها هم در اندازه‌های مختلف موجود هستند.

اصولاً اندازه پورتافیلترها 58 میلی‌متر است؛ اما اندازه‌های 49، 51،53 و 57 میلی‌متر هم وجود دارد. تمپر خود را باید با توجه به سایز پورتافیلتر خریداری کنید.

وزن

وزن تمپر قهوه هم مهم است زیرا اگر سبک باشد پودر را به‌خوبی فشرده نمی‌کند و شما باید نیروی بیشتری وارد کنید. اگر هم سنگین باشد، فقط دست را خسته می‌کند.

خرید دانه قهوه

جنس تمپر

تمپر قهوه اسپرسو ساز

جنس قسمت پایه تمپر در طعم و کیفیت قهوه مؤثر است. استفاده از تمپر پلاستیکی راحت است و برای کارهای فوری مناسب است.

اگر تمپر از پلاستیک بی‌کیفیت ساخته شود، ممکن است پس از مدت کمی سطح صاف خود را از دست دهد و کمی کج شود و شما هم متوجه این ناصافی نشوید.

چون آن‌قدر محسوس نیست که بتوانید به‌راحتی با چشم آن را ببینید. علاوه بر این، چگالی پلاستیک کمتر است. به همین علت سبک‌تر است و ممکن است فشار مناسبی را وارد نکند.

به همین دلیل، باریستاهای باتجربه بیشتر از تمبرهایی استفاده می‌کنند که از مواد قوی‌تر و محکم‌تری مانند فلز و استیل ساخته‌شده باشد. کیفیت این مواد هم بهتر است و دیرتر خراب می‌شوند و بیهوده پولتان را هدر نمی‌کنند.

دسته تمپر قهوه

جنس دسته تمپر هم به‌اندازه جنس پایه آن مهم است. دو نوع دسته برای تمپر وجود دارد که بعداً در راهنمای خرید تمپر قهوه بیشتر به آن می‌پردازیم: دسته کالیبری و غیر کالیبری

انواع سطح تمپر

اکنون می‌خواهیم نگاهی تخصصی‌تر به تمپر بیاندازیم. همان‌طور که اندازه و جنس دسته و… در تمپر اهمیت دارند، نوع سطح تمپر نیز یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود.

سطح تخت

تمپر قهوه

برخی از تمبرها سطحی کاملاً صاف دارند و تمام این سطح به هنگام فشرده‌سازی با پودر قهوه به یک اندازه در تماس است.

خرید قهوه لاوازا

سطح محدب

این تمبرها سطحی کمی محدب دارند و برای افرادی خوب هستند که ترجیح می‌دهند از تمپرهای صاف استفاده نکنند. این نوع به شما کمک می‌کند تا لبه‌های بیرونی پودر اسپرسو را هم صاف کنید.

این سطح کمی نازک‌تر از بخش مرکزی است و به هدایت آب در دیواره‌های داخلی پورتافیلتر کمک می‌کند.

استفاده از این نوع، برای باریستاهای باتجربه مناسب است، زیرا درصورتی‌که نحوه عملکرد آن را به‌خوبی نشناسید ممکن است سطحی ناهموار درست کنید و میزان فشرده شدن پودر قهوه در همه جای پورتافیلتر یکسان نشود.

نیمه محدب

این نوع که به آن C-Flat گفته می‌شود، ترکیبی بین صاف و محدب است. لبه‌های این نوع کمی خمیده است و وسط آن صاف است و موجب می‌شود قسمت وسط بیشتر فشرده شود.

سطح شیاردار

تمپر

این نوع، خطوطی دایره‌ای بر روی سطح پودر ایجاد می‌کند تا آب بهتر توزیع و اشباع شود. این شیارها کمک می‌کنند تا جریان حرکت آب کنترل شود.

شستن این نوع کمی سخت‌تر است و درنهایت، اسپرسوی متفاوتی به شما نخواهد داد! این مدل طرفدار زیادی در بین قهوه‌دوستان ندارد.

خرید اسپرسوساز

دسته کالیبری

تمپر قهوه کالیبری

در این مدل، دسته تمپر مستقیماً به پایه وصل نیست. این ویژگی موجب می‌شود نیرویی که به تمپر وارد می‌کنید به میزان یکسان به پایه برسد.

اغلب این مدل‌ها تقریباً به 14 کیلوگرم نیرو احتیاج دارند و این میزان، اندازه مناسبی محسوب می‌شود. بهتر است باریستاهای تازه‌کار از این مدل استفاده کنند.

دسته غیر کالیبری

تمپر دسه غیر کالیبری

طراحی این نوع تمپر ساده‌تر است و دسته و پایه مستقیماً به هم وصل هستند. استفاده از این مدل در بین باریستاهای باتجربه بیشتر است.

در این مقاله به معرفی تمپر و ویژگی‌های آن و راهنمای خرید تمپر قهوه پرداختیم و انواع و طرز استفاده این ابزار را بررسی کردیم.

درنهایت، بهترین توصیه‌ای که می‌توانیم به شما بکنیم این است که تمپری را انتخاب کنید که استفاده از آن برایتان راحت‌تر است. همیشه در انتخاب تمپر به قطر، جنس، وزن و نوع پایه آن توجه کنید.

0/5 (0 نظر)
منبع espresso-tampers

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. نادر می‌گوید

    دمت گرم

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      ممنون 🙂

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture