37 روش و طرز تهیه قهوه که در کافی شاپ های جهان رایج است!

طرز تهیه قهوه و انتخاب آن برای تازه‌کارها کمی سخت و گیج‌کننده است. به همین خاطر تلاش کرده ایم یک راهنمای کامل برای انواع قهوه تهیه‌ کنیم که امیدواریم بتواند به تمام سؤالات شما پاسخ بدهد. در زمان های گذشته برای انتخاب قهوه فقط باید به این فکر می‌کردید که قهوه را با شیر میل کنید یا با شکر، یا اصلاً با هردو و یا اینکه بدون هیچکدام(قهوه سیاه و ساده)!! اما این روزها انواع مختلفی از روش تهیه وجود دارد که ممکن است باعث سردرگمی شما در کافی‌شاپ‌ها، مهمانی‌ها و… شود.

در ادامه فهرستی از انواع مختلف طرز تهیه قهوه که می‌توانید آن‌ها را در منزل امتحان کنید را برای شما آماده کرده‌ایم تا بتوانید در بین انواع این روش ها، متناسب با سلیقه خود گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

خرید قهوه اسپرسو 

انواع روش تهیه قهوه سیاه (قهوه بدون افزودنی)

قبل از هرچیزی لازمه اشاره کنیم که انواع طرز تهیه قهوه شاید در نگاه اول برای شما ساده به نظر برسه و خیلی باهم فرق نکنند، اما همین موارد ساده می باشد که باعث می شود طعم های انواع قهوه با هم فرق کند. پس یادتون باشه در این آموزش دنبال چیزهای عجیب و غریب نباشید و تنها کافیست به درصد ترکیب شدن مواد اولیه و روش های دم کردن قهوه ها دقت کنید و تمام.

1 – Drip Coffee: این نوع روش تهیه قهوه را می توان یک روش بسیار قدیمی و کلاسیک معرفی کرد. این نوع قهوه با استفاده از وسیله ای به نام قهوه ساز برقی چکه‌ای به همراه فیلتر کاغذی آماده می شود.

اگر جز دوستدارن قهوه باشید می توان گفت باید این نوع قهوه را امتحان کرده باشید و طبیعتاً می‌دانید که آن را دوست دارید یا نه، اما اگر امتحان نکرده اید توصیه می کنیم که حتماً یکبار این نوع طرز تهیه قهوه را امتحان کنید.

2 –Espresso: قهوه اسپرسو یک نوع قهوه است که در شات سرو می‌شود و اندازه آن تقریباً حدود 30 میلی‌لیتر است. منشأ اسپرسو از کشور ایتالیا است. اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شود به‌این‌ترتیب که آب داغ از پودر قهوه با فشار حداقل ۹ بار عبور داده می‌شود.

روی اسپرسو لایه‌ای فوم(کف خامه‌ای طلایی_قهوه‌ای) تشکیل می‌شود. این نوع قهوه پایه بسیاری از انواع دیگر قهوه ها می باشد؛ که برای یادگیری طرز تهیه قهوه با آن می‌توانید به مطلب طرز تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسوساز برقی مراجعه نمایید.

روش تهیه قهوه اسپرسو

3 –Batch Brew: این نوع طرز تهیه قهوه شبیه به قهوه قطره‌ای است اما غالباً با دستگاه‌های بزرگ‌تر تهیه می‌شود. بسیاری از کافی‌شاپ‌های حرفه‌ای و تخصصی این نوع قهوه را تهیه می‌کنند. اگر می‌خواهید یک فنجان قهوه خوش‌طعم بدون افزودنی بنوشید، این گزینه بسیار عالی است.

منبع زبان انگلیسی در مورد Batch Brew

4 – Americano: این نوع قهوه، درواقع نوعی اسپرسو رقیق‌شده با آب است که دو برابر میزان قهوه اسپرسو آب جوش به آن اضافه می‌شود و از قهوه قطره‌ای کمی سنگین‌تر است. عطر و طعم این نوع قهوه کمی دودی و ملایم است.

طرز تهیه قهوه امریکانو

5 – Pour Over: پوراور شبیه به قهوه قطره‌ای است با این تفاوت که توسط باریستا و به‌صورت دستی دم می‌شود. معمولاً کسی که قهوه را آماده می‌کند از کمکس یا وی 60 استفاده می‌کند و آب را به‌آرامی به آن اضافه می‌کند. این نوع طرز تهیه قهوه از روش هایی می باشد که قطعا ما به شما توصیه می کنیم.

6 – Turkish Coffee: قهوه ترک ، قهوه آسیاب شده بسیار ریزی است که در قهوه‌جوش ترک (ایبریک) تهیه می‌شود و ممکن است همراه با شکر سرو شود. این نوع قهوه فقط در ترکیه استفاده نمی‌شود بلکه در اروپای شرقی و خاورمیانه نیز طرفداران بسیاری دارد.

خرید دانه قهوه

5 طرز تهیه قهوه که کمتر شناخته‌شده

7 – Ristretto: نصف قهوه اسپرسو است و تفاوت اصلی آن در درجه آسیاب نیز می باشد که ریزتر است، به همین تغییرات می باشد که قهوه قوی‌تر ولی کمتر در فنجان خواهیم داشت.

8 – Doppio: واژه‌ای ایتالیایی است که برای اسپرسو دبل (دوبل) استفاده می‌شود.

طرز تهیه قهوه دو پیو

9 – Long Black: عبارتی استرالیایی است که برای طرز تهیه قهوه آمریکانو استفاده می‌شود.

10 – Siphon Coffee: این نوع قهوه با دستگاه شیشه‌ای به نام سایفون (Siphon) یا قوری خلأ تهیه می‌شود. این دستگاه برای تهیه قهوه از خلأ استفاده می‌کند.

این نوع قهوه معمولاً در کافی‌شاپ‌های خاص و در حضور مشتری تهیه می‌شود، روش تهیه قهوه با سایفون جسورانه و البته ظریف است.

11 – Aeropress: این نوع از روش تهیه قهوه با استفاده از چیزی شبیه به یک سُرنگ بزرگ تهیه می‌شود. این نوع دم کردن، ترکیبی از غوطه‌ور کردن قهوه و فشار است.

روش تهیه قهوه آئروپرس

با استفاده از فشار هوا قهوه دم‌کرده از طریق فیلتر کاغذی عبور داده می‌شود. کیفیت این نوع قهوه عالی است درعین‌حال که راهی ارزان و آسان برای تهیه قهوه در خانه هم است.

طرز تهیه قهوه‌ های بر پایه شیر

روش تهیه قهوه های با پایه شیر

12 – Cappuccino: کاپوچینو یکی از رایج‌ترین انواع قهوه است که از دوشات قهوه اسپرسو و مقدار مساوی شیر جوشیده و کف یا فوم شیر روی آن استفاده شده است.

13 – Cafe Au Lait: نوعی قهوه لاته است که با قهوه فرانسه درست می شود و  در فنجان مانند کاپوچینو سرو می‌شود.

خرید قهوه ساز

14 –Latte: که با سه اسم قهوه لاته، کافه لاته یا لاته شناخته‌شده است. یک نوشیدنی قهوه بر پایه شیر است که از دهه ۸۰ در آمریکا رواج پیداکرده است.

لاته شبیه به کاپوچینو است اما حجم شیر آن بیشتر و کف شیر روی آن کمتر است. این نوع قهوه در فنجان‌های سرامیکی همراه با تزیینات خاص لاته آرت روی آن، سرو می‌شود.

روش تهیه قهوه لاته

15 – Caffè Macchiato: کافه ماکیاتو در واقع یک شات اسپرسو است که کف نازکی از شیر روی آن قرار دارد و حتماً باید حداقل 80 درصد آن، قهوه سیاه باشد.

16 – Latte Macchiato: نام لاته ماکیاتو کمی گیج‌کننده است چون این نام ترکیبی از لاته و ماکیاتو است، درحالی‌که قهوه‌ای کاملاً متفاوت با این دو مدل است.

این نوع قهوه در لیوان شیشه‌ای بلند همراه با شیر جوشیدِه و کف کرده و یک شات اسپرسو سرو می‌شود. در این نوع روش تهیه قهوه ابتدا شیر و کف در لیوان ریخته می‌شود و بعد اسپرسو را به آن اضافه می‌کنیم.

روش تهیه قهوه لاته ماکیاتو

17 – Cortado: منشأ طرز تهیه قهوه کورتادو بر پایه شیر است که از اسپانیا و کوبا سرچشمه می‌گیرد؛ و شبیه به کاپوچینو است اما شیر کمتری دارد. از این‌ رو این روش جایگزینی قوی برای سایر نوشیدنی‌های قهوه بر پایه شیر است.

18 – Gibraltar: این قهوه مشابه Cortado است با این تفاوت که در لیوان سرو می‌شود و همچنین به قهوه Blue Bottle نیز معروف است.

19 – Flat White: این قهوه در واقع نام استرالیایی کافه لاته است که به‌جای لیوان‌های شیشه‌ای بلند، معمولاً در فنجان‌های کوچک سرامیکی سرو می‌شود و کف شیر آن کمتر است.

20 – Mocha: همان کاپوچینو است که به‌جای یک شات اسپرسو، از هات چاکلات (شکلات داغ) در آن استفاده می شود و گزینه ای جذاب برای دوست داران طعم شکلاتی می باشد.

21 – Espresso con Panna: نوعی روش تهیه قهوه با اسپرسو می باشد که با مقدار زیادی خامه زده‌ شده روی آن سرو می‌شود.

روش تهیه اسپرسو کان پانا

22 – Affogato: اسپرسو آفوگاتو بیشتر از نوشیدنی قهوه، نوعی دسر است که معمولاً در کاسه‌های کوچک شامل یک اسکوپ بستنی وانیلی و یک شات اسپرسو سرو می‌شود.

خرید قهوه لاوازا

روش تهیه قهوه آفاگاتو

23 – Bulletproof Coffee: این قهوه از ترکیب کره آب نشده و یک نوع روغن نارگیل به نام MCT تهیه می‌شود و به دلیل داشتن کالری زیاد جایگزین مناسبی برای صبحانه است. این قهوه به کاهش وزن و افزایش حافظه کمک می‌کند.

روش تهیه قهوه بولت پروف

24 – Irish Coffee: قهوه ایرلندی نوعی کوکتل است که شامل قهوه داغ مخلوط با ویسکی و شکر قهوه‌ای است. روی این قهوه خامه زده‌شده ریخته می‌شود.

طرز تهیه قهوه یخی یا آیس کافی و انواع مختلف ICE COFFEE

25 – Japanese Ice Coffee: برای تهیه قهوه یخ ژاپنی، نیمی از مقدار آب معمول با تکه‌های یخ جایگزین می‌شود و قهوه دم کشیده مستقیما روی یخ ریخته می‌شود. این نوع قهوه طعم خوبی دارد.

روش تهیه آیس کافی ژاپنی

26 – Ice Americano: برای تهیه قهوه آیس آمریکانو، دوشات اسپرسو در لیوانی پر از یخ ریخته می‌شود. این روش در بسیاری از کافه‌ها کاربرد دارد.

روش تهیه قهوه آیس امریکانو

27 – Ice latte: برای درست کردن آیس لاته، مانند کافه لاته، قهوه روی لیوانی پر از یخ ریخته می‌شود و کف شیر روی آن ریخته می‌شود.

28 – Cold Brew: در این روش تهیه قهوه آب سرد و دانه آسیاب شده قهوه به مدت ۲۴ ساعت خیسانده می‌شود. به دلیل استفاده نکردن از آب داغ در این روش، اسیدیته آن بسیار پایین است.

خرید قهوه 

29 – Cold Drip: در این روش دم کردن، آب سرد به‌صورت قطره‌ای از قهوه عبور داده می‌شود. هرچند طعم قهوه در این روش از Cold Brew بیشتر است اما همچنان اسیدیته آن کم است.

30 – Nitro Coffee: اخیراً نیترو کافی به عنوان یک قهوه تازه محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در این روش، قهوه روی شیر ریخته می‌شود. قهوه با نیتروژن دم می‌شود از همین رو دارای حباب است.

31 – Espresso Tonic: یکی از معروف‌ترین روش‌های سرو قهوه در این سال ها اسپرسو تونیک است که این نوشیدنی یک شات اسپرسو یا گاهی اوقات قهوه ساده و غلیظ است که روی آب تونیک ریخته می‌شود. اسپرسو تونیک با یخ، یک‌ تکه لیمو یا چند برگ رزماری سرو می‌شود.

روش تهیه اسپرسو تونیک

فهرست انواع قهوه کمیاب و دانه‌های آن

انواع دانه و روش تهیه قهوه های کمیاب
قهوه های کمیاب

32 – Cascara: می‌توان این قهوه را چای_قهوه نامید که از پوسته و خمیر گیلاس قهوه خشک‌شده، تهیه می‌شود. روش دم کردن آن شبیه به دم کردن چای است. رنگ قرمز طلایی و طعم میوه‌ای شیرین دارد. کافئین آن از قهوه معمولی کمتر است.

روش تهیه قهوه کاسکارا

33 – Geisha: در ده سال گذشته، این قهوه گران‌ترین و پرفروش‌ترین قهوه در جهان بوده است. دانه‌های این نوع قهوه درازتر از دانه‌های معمولی است و دارای طعم‌های ترنج، یاس و هلو است. در سال ۲۰۱۸ گران‌ترین قهوه Geisha به قیمت ۸۰۳ دلار برای هر پوند فروخته شد. باکیفیت‌ترین Geisha در پاناما یافت می‌شود.

34 – Pacamara: این نوع قهوه گاهی با Geisha مقایسه می‌شود هرچند که طعم کاملاً متفاوتی دارد. اندازه دانه Pacamara در مقایسه با سایر انواع قهوه‌ها بزرگ‌تر است و در السالوادور کشت می‌شود.

روش تهیه قهوه پاکامارا

35 – Liberica: همان‌طور که قبلاً در انواع قهوه گفتیم به‌طورکلی قهوه سه گونه نژاد دارد. بیشتر قهوه‌های مخصوص از خانواده عربیکا تهیه می‌شود. برای قهوه‌های فوری و سایر انواع تجاری از قهوه روبوستا استفاده می‌شود. لیبریکا گونه کمیاب و خاصی است که امروزه بیشتر در فیلیپین رشد می‌کند و تا ۲۰ متر ارتفاع دارد. این‌گونه بسیار مغذی است.

36 – Kopi Luwak: درواقع روشی خاص برای پردازش قهوه است که در اندونزی رایج است. در این روش، زباد نخلی یا گربه زباد، گیلاس قهوه را می‌خورد و آن را دفع می‌کند. بسیاری از مردم معتقدند این روش عطروطعم بی‌نظیری به قهوه می‌بخشد.

اما کارشناس قهوه بر این باور هستند که این روش، برآمده از فیلم هالیوودی باکت (The Bucket List) است و اصالت ندارد. علاوه بر این‌که این روش پردازش قهوه درواقع بهره‌کشی از حیوانات است.

خرید چای ماسالا

روش تهیه قهوه کوپی لواک

37 – Honey Processed Coffee: در این روش از عسل استفاده نمی‌شود و درواقع فقط یک اصطلاح برای پردازش قهوه است. در این روش گیلاس‌های قهوه که زباد آن‌ها را دفع کرده است همراه با لعاب آن خشک می‌شود. در این حالت کمی شبیه به عسل است.

این نوع قهوه در بسیاری از کافی‌شاپ‌های خاص دیده می‌شود و یادآور طعم هلو و توت است.

طرز تهیه قهوه Honey Processed Coffee

در این مقاله تمام تلاشم را کرده ام تا تمام نکته‌ها درباره روش و طرز تهیه قهوه به شما ارائه بدهیم تا دفعه بعدی که می‌خواهید قهوه سفارش بدهید یا خودتان یک قهوه خاص تهیه کنید دچار سردرگمی نشوید.

0/5 (0 نظر)
منبع coffeechronicler

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 نظر
 1. ب می‌گوید

  وای عالی بودن من درست کردم خیلی خوش مزه بود

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که رضایت داشتید
   تشکر بابت اشتراک گذاری نظرتون 🙂

 2. سارا می‌گوید

  عالی

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سپاس فراوان

 3. مهدی می‌گوید

  سلام من تازه مغازه زدم میشه بیشتر راهنماییم کنید

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز میتونید به پیج اینستاگرام ما به آدرس cafi.mafi مراجعه کنید تا از آموزشها و راهنماییمون به صورت رایگان استفاده کنید.

 4. کارن می‌گوید

  عالی بود ممنونم

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از شما

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture