اسپرسو آفوگاتو یک دسر کلاسیک و اصیل ایتالیایی و نحوه تهیه آن!

اسپرسو آفوگاتو یا همان آفوگاتو یک نوشیدنی یا دسر فوق العاده جذاب می باشد که بخاطر تلفیق طعم شیرینی بستنی با تلخی یک اسپرسو توانسته با ایجاد یک طعم خاص و ویژه مورد محبوبیت بالایی در جهان قرار بگیرد.

خرید قهوه فوری

نام این نوشیدنی برگرفته شده از حالت آن می باشد، “غرق شده” که تقریبا نشان دهنده حالت بستنی ما در اسپرسو می باشد که غرق شده است.

به یاد داشته باشید که در تهیه این نوشیدنی فقط به سراغ استفاده از یک اسپرسو داغ در آن بروید و از به کار بردن قهوه های فوری در آن خودداری کنید، ما دنبال تهیه یک اسپرسو آفوگاتو واقعی هستیم، همان دسری که در کشور ایتالیا بسیار محبوب است.

تاریخچه اسپرسو آفوگاتو!!

فوگاتو

اگر بخواهیم به سراغ تاریخچه ای کوتاه از این نوشیدنی برویم باید به سراغ کشور مادر غذاهای خوشمزه یعنی ایتالیا برویم.

در میان انگلیسی زبان ها، این وعده خوشمزه با عنوان آفوگاتو سیاه جنگل معروف است و در انگلستان توسط کسی جزء از جیمی الیور، سرآشپز معروف انگلیسی که به دلیل غذاهای ارگانیک انگلیسی و ایتالیایی محبوبیت پیدا نکرد.

نمایش برنامه های تلویزیونی او با عنوان  “وعده های غذایی 30 دقیقه ای” انگلیس را به عنوان کشوری پر از غذاهای ی دلپذیر معرفی کرد و باعث شد بسیاری از سرآشپزها و رستوران های خانگی بتوانند نسخه های مخصوص غذای خود را تهیه کنند.

با این حال، آفوگاتو تا سال 1992 میلادی وارد صحنه آشپزی آمریکایی ها نشده بود! اما این کشور هم به سرعت این دسر را وارد  لیست غذاهای دهه 90 میلادی خود کرد که از آن زمان به بعد در لس آنجلس تایمز عجیب  محبوب شده است و حتی در منوی فصلی سال 2016 استارباکس نیز آمده است!

خرید قهوه اسپرسو 

نحوه سرو و خوردن این دسر جذاب!

قهوه با بستنی

این نوشیدن یا دسر ترکیب بسیار جذابی برای سرو کردن در بعد از یک غذای سنگین به حساب می آید و می تواند یک بعدازظهر دلنشین برای شما به ارمغان بیاورد.

در هنگام سرو این دسر رعایت چند نکته ضروری می باشد، اولی اینکه باید اسپرسو شما کاملا داغ باشد بر خلاف بستنی شما که لازم است کاملا یخ باشد، همین دو تضاد باعث جلوگیری از ترکیب و مخلوط زود هنگام آنها می شود.

در صورتی که شما این دسر را در تعداد بالا و برای مهمانی های خود آماده می کنید ترجیحا سعی کنید که اسپرسو و بستنی خود را جدا از هم برای سرو کردن میهمانان آماده کنید و اجازه دهید که خودشان آنها را ترکیب کنند تا از ذوب شدن بستنی در اسپرسو خودداری کنید.

برای خوردن و سرو آن نیز به سبک ایتالیایی ها عمل کنید و ایتدا با یک قاشق کار خود را شروع کرده و از خوردن بستنی آغاز کنید و پس از آن به سراغ نوشیدن مخلوط بستنی و اسپرسو خود بروید.

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

نحوه آماده کردن یک اسپرسو آفوگاتو اصیل

اسپرسو آفوگاتو

روش های گوناگونی برای تهیه این دسر وجود دارد و انواع افزودنی ها مانند توت فرنگی، نارگیل، بیسکوییت و … در تهیه آن بکار برده می شود ولی ما سعی داریم در اینجا روش اصلی تهیه این دسر را برای شما معرفی کنیم.

مواد بازمی که برای تهیه این نوشیدنی نیاز دارید، 1شات اسپرسو و 1 پیمانه بستنی که ترجیحا وانیل یا فندق باشد به همراه افزودنی هایی از جمله آجیل، وافل، شکلات و پودر کاکائو!

در ابتدای کار خود بستنی را بهتر است در فریزر قرار دهید و بعد از پایین آمدن کامل دمای آن یک اسکوپ از بستنی خود را درون لیوان انداخته و در ادامه اسپرسو داغ خود را به آن اضافه کرده و در انتهای کار مواد افزودنی خود را بر روی آن به صورت دلخواه تزیین کنید و از نوشیدن این دسر دلچسب لذت ببرید.

منبع: www.baristainstitute.com

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture