قهوه تازه و 3 مشخصه اصلی آن برای بهترین خرید + ویدیو

قهوه تازه را می توان یکی از مهمترین مواردی اشاره کرد که بسیاری از دوست داران قهوه در خرید خود به دنبال آن می باشند. استفاده از واژه تازگی کمی گنگ و نامفهوم است و هر کس می تواند از برداشت متفاوتی داشته باشد، اما زمانی که شما از این واژه برای قهوه استفاده می کنید به احتمال فراوان یکی از این 3 دیدگاه مد نظر شما می باشد؛ 1. دانه قهوه تازه تولید شده 2. تازگی آسیاب 3. تازگی رست.

ما در این مقاله از کافی تلاش کرده ایم هر 3 مشخصه که ممکن است شما از قهوه تازه مد نظر داشته باشید و به نوعی به آن دقت کنید را به طور دقیق بررسی کرده تا اگر قصد خرید را دارید بتوانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

1. قهوه تازه تولید شده

تازگی فهوه تولید شده

گاهاً مشاهده می شود که شرکت هایی از این موضوع استفاده می کنند که دانه های قهوه استفاده شده در کارخانجات آنها بسیار تازه می باشند، اما آیا این ادعا صحیح می باشد؟ به طور صریح خواهیم گفت خیر!!

کشورهای تولیدکننده قهوه در جهان بسیار محدود می باشند و همچنین عمل فرایند فرآوری قهوه نیز زمانبر می باشد و امکان اینکه شما بتوانید از قهوه تازه تولید شده برای دم کردن قهوه استفاده کنید، به جز در کشورهای معدودی مثل، برزیل، کنیا، کلمبیا و سایر تولیدکنندگان قهوه امکان پذیر نمی باشد.

پس آیا این شرکت ها دروغ گو می باشند؟ پاسخ به این سوال نیز خیر می باشد!! شاید تعجب کنید و با خود بگویید بالاخره چی شد؟ این شرکت ها نه راست می گویند و نه دروغ؟ بله دقیقاً همینطور است! 🙂

همانطور که گفتیم واژه قهوه تازه نسبی می باشد و این شرکت ها نسبت به سایر دانه های قهوه موجود در بازار این موضوع را بیان می کنند.

به طور کلی روش کار به این شکل می باشد که شرکت های بزرگی در دنیا مثل قهوه لاواز، قهوه استارباکس، قهوه ایلی و… وجود دارند که دانه های قهوه تازه را از مزارع خریداری میکنند و آن ها را به سه صورت اصلی در جهان عرضه می کنند، دانه قهوه سبز، دانه قهوه رست شده و پودر قهوه آسیاب شده.

 

2. دانه قهوه تازه رست شده

رست قهوه تازه

رست قهوه و یا همان برشته کردن قهوه را می توان از اصلی ترین بخش های داشتن یک قهوه ایده آل معرفی کرد که بسیار حائز اهمیت می باشد و بیشتر افراد قهوه تازه را در تازگی فرایند رست می دانند.

همانطور که گفتیم دانه های سبز قهوه وقتی به شرکت های مختلف فرستاده می شوند به حالت های مختلف در بازار عرضه می شود و این به شما بستگی دارد که کدام روش را انتخاب کنید.

اگر شما به دنبال یک قهوه تازه هستید بهترین حالت ممکنی که می توانید پیش بیاورید این است که از تازه ترین دانه های قهوه سبز را از شرکت ها تهیه کنید و کار رست و آسیاب کردن قهوه را خودتان انجام دهید.

اما اینکار برای مشتریان و خریداران معمولی تقریباً غیر ممکن است. از طرفی تجهیزات و وسایلی که برای رست کردن حرفه ای قهوه می باشد بسیار سنگین می باشد و همچنین حتی اگر بتوانید با تجهیزات ساده اینکار را انجام دهید، نیاز است که شما به فرد حرفه ای در اینکار تبدیل شود.

اما شما دو راه دیگر برای خرید دانه های قهوه خود دارید:

دو راه اصلی رایج، برای دانه قهوه تازه

تازگی قهوه

راه اول اینکه دانه های رست شده توسط شرکت های بزرگ را خریداری کنید که کار برشته کاری و رست را برای شما انجام داده اند و دانه ها را در بسته هایی که هوا به آنها نفوذ نکند بسته بندی کرده اند، خریداری کنید و خودتان اقدام به آسیاب دانه ها کنید.

با اینکار شما از یک رست حرفه ای توسط شرکت های بزرگ بهره مند شده اید که بسیار دقیق و مناسب انجام شده است، اما یک مشکلی که وجود دارد؛ افتادن فاصله زمانی طولانی میان عمل رست و مصرف می باشد که باعث می شود مقداری از عطر و طعم قهوه از دست برود، که این موضوع بسته به تاریخ دانه قهوه و نوع بسته بندی می تواند کمی تغییر کند.

اما راهکار دوم اچیست؟ شرکت ها و کارگاه هایی در سراسر جهان و همچنین در خود ایران وجود دارند که دانه قهوه سبز را از کشورهای تولیدکننده به صورت عمده خریداری می کنند و عمل رست را با تجهیزات حرفه ای انجام می دهند و دانه ها را بسته بندی و یا به صورت فله و تازه تازه در اختیار شما قرار می دهند.

در واقع با اینکار شما به دانه های قهوه تازه رست شده دسترسی خواهید داشت که هم عطر و هم طعم دانه ها حفظ شده است و هم زحمت استفاده از آنها بسیار کمتر است. امانکته ای که  لازم است در خرید این دانه ها به آن دقت کنید کیفیت دانه ها و رست انجام شده بر آنها می باشد.

اما شاید سوالی که برای شما پیش بیاید این مورد باشد که اگر بخواهیم این نوع دانه ها را نیز خریداری کنیم ممکن است چند روز بین خرید و استفاده از دانه ها فاصله بی افتد، پس چه فرقی با روش اول می کند؟

بهتر است بدانید که همه کارشناسان بر این باورند که استفاده و مصرف قهوه هایی که تازه رست می شوند به خاطر آزاد کردن گاز CO2 در قهوه، بسیار اشتباه می باشد و افتادن فاصله چند روزی (حداقل 3 روز) نه تنها بد نیست، بلکه نتایج مثبتی برای نوشیدنی شما است.

و مورد دیگر این موضوع می باشد که دانه های رست شده توسط شرکت های بزرگ بیش از چندین ماه و گاهاً یک سال به دست شما می رسد و قابل مقایسه با این روش نمی باشد.

ما در فروشگاه اینترنتی قهوه کافی مافی هم دانه قهوه تازه رست شده و هم دانه های برشته شده توسط برندهای معتبر جهانی را برای فروش در اختیار شما دوست داران قهوه قرار داده ایم.

3. قهوه تازه آسیاب شده

آسیاب قهوه خوب

به سراغ بخش پایانی بررسی قهوه تازه می رسیم و آن هم انتخابی روشی برای آسیاب کردن قهوه می باشد که بتواند تازگی را برای شما به ارمغان بیاورد.

قبل از هرچیزی لازم است بدانید زمانی که شما تصمیم به آسیاب قهوه می گیرید به نوعی استارت از دست دادن طعم و عطر قهوه را به شکل جدی زده اید، منظور چیست؟

بررسی های انجام شده نشان می دهد که قهوه ی آسیاب شده به خاطر زیاد بودن سطح تماس با هوای بیرونی، در آزاد سازی گازها بیشترین نقش ممکن را دارد و اگر هر نوع قهوه آسیاب شده ای در معرض هوای آزاد قرار بگیرد طعم و عطر خود را به شدت از دست خواهد داد.

با این شرایط شما با یک قهوه ی بسیار بد طعم و یا بی مزه و بیات شده رو به رو خواهید شد که نه تنها از لحاظ مزه، بلکه از لحاظ خواص و فواید ارزش غذایی پایین تری دارد.

اما فرایند آسیابی که بتواند یک قهوه تازه را در اختیار ما قرار دهد به چه شکلی می باشد؟ لازم است با 3 حالت آشنا شوید:

3 حالت قهوه تازه آسیاب شده

قهوه تازه

حالت اول این می باشد که شما به سراغ خرید قهوه هایی می روید که از از قبل توسط شرکت های بزرگ آسیاب می شوند. زمانی که شما اقدام به خرید این محصولات می کنید باید انتظار این موضوع را داشته باشید که بخاطر فاصله زمانی زیاد میان آسیاب و مصرف تازگی قهوه شما کم باشد.

اما باز هم این موضوع نسبی می باشد، زمانی که شما از برندهای برتر مثل لاوازا و استارباکس خریداری می کنید، به خاطر بسته بندی فوق العاده حرفه ای محصولات که گاهاً از روش بسته بندی تحت خلا، از ارتباط مستقیم قهوه آسیاب شده با هوا به طور کامل محافظت شده و همین موضوع باعث شده که تازگی تا حد قابل قبولی در محصولات آنها حفظ شود.

حالت دوم بدین شکل می باشد که شما به سراغ شرکت های داخلی بروید که دانه قهوه سبز را خریداری می کنند و عمل رست و آسیاب را بر روی آنها انجام می دهند و مدت زمان استفاده از قهوه و عمل رست دادن و آسیاب را به شکل قابل توجهی کاهش می دهند.

در این نوع محصولات همانطور که گفتیم تازه بودن قهوه از حالت اول بالاتر می باشد، اما موضوعی که وجود دارد، گاهاً بسته بندی های ضعیف تر نسبت به شرکت های بزرگتر می باشد که می تواند باعث شود در نهایت محصول خریداری شده توسط شما کیفیت پایین تری نسبت به شرکت های خارجی داشته باشد.

اما شرکت هایی مثل کافی مافی که از بسته بندی حرفه ای و اصولی به همراه سوپاپ تخلیه هوا استفاده می کنند این موضوع را برای شما رفع کرده اند.

حالت سوم نیز مراجاعه به فروشگاه های حضوری می باشند که عمل رست و آسیاب را در لحظه برای شما انجام می دهند و قهوه آماده را به شما تحویل می دهند.

در این روش شاید تازه ترین روش تهیه قهوه به چشم بیاید ولی به خاطر دو مشکل بزرگ می تواند نتیجه مناسبی برای شما به همراه نداشته باشد.

اول اینکه تجهیزاتی که این مغازه ها برای آسیاب استفاده می کنند گاهاً استاندارد نمی باشد و پودر قهوه تحویلی به شما یک اندازه نمی باشد. همین موضوعی باعث می شود عمل عصاره گیری قهوه شما با مشکل رو به رو شده و در بسیاری از موارد تلخی قهوه شما بیش از حد مناسب شود.

از طرفی دیگر چون این فروشگاه ها از آنجایی که بسته بندی برای محصولات خود ندارند و همه چیز را به صورت فله به شما می فروشند، در بسیاری از مواقع طعم و رایحه قهوه شما به سرعت از دست می رود و ماندگاری آنها به شکل بسیار زیادی کم می باشد.

ویدیو تشخیص قهوه و اسپرسو تازه از کهنه

خیلی از ما با این مشکل روبه رو می شویم که اگر قهوه و پودر اسپرسویی که برای خرید انتخاب کرده ایم را چگونه تشخیص بدیم که تازه است یا خیر؟

قبل هر چیزی بو و عطر قهوه خود را چک کنید تا مطمئن شوید که قهوه شما عطر و بو موندگی و در اصطلاح “نا” نداشته باشد و سپس طبق ویدیو پایین به عصاره گیری قهوتون دقت کنید و در آن زمان متوجه خواهید شد که قهوه شما مونده و کهنه می باشد یا خیر. (نکته : گزینه مشاهده نسخه با کیفیت سایت را در پایین صفحه بزنید تا ویدیو را مشاهده کنید)

 

نتیجه گیری

اینکه شما برای خرید قهوه تازه خود به کدام روش عمل می کنید می تواند بسته به شرایط شما و توضیحاتی که در کل مقاله برای شما ارائه کردیم متفاوت باشد، اما ما در فروشگاه آنلاین قهوه کافی مافی تلاش کرده این که تازه ترین قهوه ها را برای شما دوست داران قهوه آماده کنیم.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture