طرز تهیه قهوه با قوری و 4 روش ساده دیگر، در آشپزخانه

طرز تهیه قهوه با قوری را شاید بتوان رایج ترین سوالی معرفی کرد که افرادی که قصد دارند نوشیدن قهوه را شروع کنند به دنبال آن می روند. آموزش و یاد گرفتن روش های ساده تهیه قهوه باعث می شود که شما در زمان های که با محدودیت وسایل همراه می شوید به راحتی بتوانید با این روش های قهوه مورد نظر خود را دم کنید.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم به سراغ روش های ساده و ابتدایی برویم که با کمترین تجهیزات می توان به وسیله آنها قهوه را دم کرد و از نوشیدن آن لذت برد، هر چند که شاید در بعضی از این دستور العمل ها نتوان به طعم اصلی قهوه دست پیدا کرد، اما فراموش نکنید که از لحظ هزینه ای و قیمت این روش ها بسیار به صرفه می باشند.

طرز تهیه قهوه با قوری ، مایکروویو ، دستمال پارچه ای و…

درست کردن قهوه با قوری

شاید در نگاه اول کمی برای شما تعجب برانگیز باشد که چگونه می توان با وسایل رایج در آشپزخانه قهوه را تهیه و آماده کرد، اما باید بگوییم این نوشیدنی فوق العاده که بعد از آب محبوب ترین نوشیدنی جهان به شمار می رود، با روش های بسیار ساده ای قابل دم کردن می باشد.

1. دم کردن قهوه ترک با قوری

طرز تهیه قهوه با قوری برای بسیاری از پودر های قهوه امکان پذیر نمی باشد، اما قهوه ترک یکی از معروفترین گزینه هایی می باشد که می تواند برای تهیه کردن آن به سراغ قوری رفت.

احتمالاً می دانید افراد حرفه ای در روش اصلی تهیه این قهوه از وسیله ای به نام ایبریک استفاده می کنند که هم دم کردن شما را بسیار سریع تر و بهتر از قوری انجام می دهد و هم از لحاظ قیمتی نیز هزینه خیلی زیادی برای شما به همراه ندارد.

مواد لازم برای تهیه قهوه با قوری

 • پودر قهوه ترک به ازای هر نفر یک قاشق مرباخوری سرپر
 • قوری یا شیر داغ کن یا ابزاری شبیه آن
 • به ازای هر نفر یک فنجان آب
 • شکر به عنوان شیرین کننده به مقدار لازم

مراحل دم کردن قهوه با قوری نیز به شکل بسیار ساده ای در منزل شما انجام می شود؛ در ابتدا آب، پودر قهوه و شکر را با هم درون قوری یا شیر داغ کن مخلوط کنید و سپس آن را بر روی شعله با حرارت پایین قرار دهید.

فراموش نکنید، زمانی که قوری را بر روی حرارت قرار دادید دیگر نیازی به هم زدن قهوه نمی باشد و تنها کافیست منتظر باشید تا زمانی که این دو مشخصه را احساس کنید:

اول اینکه قهوه شما شروع به بالا آمدن با فوم کند و دومین مورد، پر شدن عطر و رایحه قهوه در فضای آشپزخانه شما می باشد. این دو ویژگی نشان دهنده دم کشیدن و درست شدن قهوه شما می باشد.

در پایان نیز کمی منتظر بمانید تا پودر قهوه ته قوری شما ته نشین شود و سپس می توانید نسبت به سرو کردن آن اقدام کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

2. طرز تهیه قهوه دمی با دستمال

قهوه با فیلتر دستمال آشپزخانه

بعد از بررسی طرز تهیه قهوه با قوری به سراغ بررسی تهیه قهوه دمی می رویم. روشی که در بین دوست داران قهوه بسیار رایج می باشد و از طرفداران بسیار زیادی برخودردار می باشد.

یکی از مشکلات رایج در این روش عدم دسترسی به فیلترهای مناسب برای دم آوری می باشد، اما ما در اینجا می خواهیم روشی را به شما معرفی کنیم که به راحتی بتوانید در منزل خود این مشکل را برطرف کنید.

استفاده از یک دستمال پارچه ای تمیز مناسب می تواند شبیه به یک فیلتر عمل کند و نیاز شما را برطرف کند. برای انجام اینکار لازم است به این صورت عمل کنید:

مواد لازم و روش دم آوری قهوه با دستمال

 • پودر قهوه با درجه آسیاب متوسط 45 گرم
 • آب 90 گرم
 • دستمال پارچه ای تمیز
 • فنجان شیشه ای یا ظرف مناسب

ما قبلاً روش تهیه قهوه با کمکس که روش اصلی دم آوری می باشد را بررسی کرده ایم، ولی در اینجا قصد داریم این کار را با وسایل ساده آشپزخانه و به صورت کاملاً دستی انجام دهیم.

برای انجام اینکار در ابتدا دستمال پارچه ای را بر روی فنجان یا لیوانی که از قبل آن را با ریختن آب جوش  و خالی کردن آن داغ کرده اید، بیاندازید.

در گام بعدی لازم است که 45 گرم پودر قهوه، را بر روی دستمال ریخته و سپس به آرامی کمی از آب جوشی را که از قبل آماده کرده اید را بر روی قهوه بریزید تا قهوه شما کمی نمناک شود، حال زمان آن رسیده که به مدت 30 ثانیه منتظر بمانید تا قهوه شما خیس بخورد.

در گام پایانی کار، شروع به اضافه کردن آب جوش بر روی پودر قهوه کرده و آن را به آرامی و به صورت دورانی انجام دهید، این کار را تا تمام شدن آب جوش خود انجام دهید.

دقت کنید آب از فیلتر پارچه ای بالا نزند، قهوه شما آماده است و می توانید با کنار زدن فیلتر آن را سرو کنید.

3. دم کردن قهوه با مایکروویو

قهوه با مایکروویو

روش دیگری که برای تهیه قهوه به صورت سریع و ساده می توانید انجام دهید استفاده از مایکروویو می باشد. روشی که برای زمان هایی که با کمبود وقت رو به رو هستید گزینه بسیار مناسبی می باشد.

بر خلاف تهیه قهوه با قوری و پارچه که در قسمت های قبل به آن اشاره کردیم، استفاده از مایکروویو تنها برای درست کردن قهوه های فوری کاربرد دارد و باید از پودرهای آماده قهوه استفاده کنید.

روش کار در استفاده از مایکروویو بسیار ساده می باشد، قبل از هر چیزی شما به خرید یک قهوه فوری با کیفیت می باشید، چالشی که در ایران همیشه با مشکلاتی رو به رو می باشد، افزایش مارک ها بی کیفیت و تقلبی باعث آن شده که در بسیاری از موارد طعم قهوه شما بسیار نامناسب شود که ما تلاش کردیم برای شما بهترین گزینه های خرید قهوه فوری را در کافی مافی به شما معرفی کنیم.

بعد از خرید قهوه، تنها کافیست شما یک لیوان نسبتاً بزرگ را از آب پر کنید و در وسط مایکروویو قرار دهید. بعد از روشن شدن دستگاه، قبل از آنکه آب شروع به جوشیدن کند آن را بیرون بیاورید.

در گام بعدی به اندازه یک قاشق بزرگ از قهوه فوری خود را به آب اضافه کنید، این مقدار می تواند متناسب با ذائقه شما کم یا زیاد شود.لازم است به این نکته دقت کنید که اگر دمای آب شما مناسب باشد، باید بعد از ریختن پودر قهوه درون آن، قهوه شروع به جلز ولز کند.

در پایان نیز به مدت دو دقیقه اجازه دهید تا قهوه شما خیس بخورد و قهوه در کف فنجان ته نشین شود. می توانید از شکر و شیر نیز به عنوان دو چاشنی برای طعم دهی به قهوه خود استفاده کنید.

4. تهیه قهوه با شیشه مربا

قهوه با قوری

آخرین گزینه و روش تهیه قهوه ای که قصد داریم با هم بررسی کنیم روشی ساده و بسیار جذابی می باشد که شاید تا بحال استفاده از آن را در جایی ندیده باشید، آن هم قهوه با شیشه مربا می باشد!! 🙂

برای انجام اینکار تنها کافیست دو شیشه مربا و وسیله ای مانند چای صاف کن را در اختیار داشته باشید.

روش کار بسیار ساده و آسان می باشد و می توانید به راحتی در آشپزخانه منزل و یا هر جای دیگر انجام دهید.  در ایتدا به اندازه 3 الی 4 قاشق غذاخوری پودر قهوه را درون یکی از شیشه های مربا بریزید و سپس به اندازه دو فنجان آب جوش بر روی آن بریزید و سپس درب شیشه را ببندید.

به مدت 3 الی 4 دقیقه منتظر بمانید تا قهوه شما دم بکشد. در گام پایانی صافر را بر روی دهانه شیشه مربا دیگر قرار دهید و یک پارچه تمیز بر روی آن بیاندازید و سپس قهوه را از آن عبور دهید تا صاف شود. قهوه شما آماده نوشیدن می باشد.

ما در این مقاله تمام تلاش خود را کردیم آسانترین روش ها و طرز تهیه قهوه با قوری، مایکروویو و سایر وسایل موجود در آشپزخانه منزل را به شما معرفی کنیم، اگر شما هم ایده ای در مورد روش های آسان دم کردن قهوه دارید می توانید آن را در قسمت پیشنهادها با ما و دوستان دیگر به اشتراک قرار دهید.

یادمان باشد همه وسایل و تجهیزات قهوه برای لذت بردن از یک نوشیدنی فوق العاده به نام قهوه می باشد، پس خود را درگیر وسایل و تجهیزات غیر ضروری نکنید.

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر
 1. حمید می‌گوید

  درود بر شما

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از لطف شما دوست عزیز

 2. علی می‌گوید

  دم شما گرم

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از لطف شما دوست عزیز

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture