طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش در پنج مرحله به صورت تصویری+ ویدئو آموزش

ترکیه مناظر دیدنی و آثار باستانی زیادی دارد به همین‌ دلیل این کشور یک مقصد توریستی جذاب برای گردشگران به حساب می‌آید؛ اما این کشور به چیز دیگری هم معروف است، قهوه ! با اینکه ترکیه جزو کشور های تولید کننده قهوه نیست اما اکثر افراد دوست دارند طرز تهیه قهوه ترک را بیاموزند و حتما سرو یک فنجان قهوه ترک دلچسب را در کافه های ترکیه تجربه کنند.

بعضی از افراد (به خصوص عاشقان قهوه) انگیزه اصلی سفرشان به ترکیه را امتحان یک فنجان قهوه ترک اصیل به سبک مردم ترکیه عنوان می‌کنند. حتی داستان‌هایی از کسانی شنیده‌ام که دور دنیا سفر کرده‌اند تا بتوانند قهوه‌ خاص هر کشور را امتحان کنند. اگر به ترکیه سفر کردید و مهمان یک ترک شدید؛ باید از قبل نکاتی را درباره قهوه ترک بدانید.

پس ازاین‌که وارد منزل میزبان ترک شدید، او از شما درباره سبک قهوه‌ای که می‌پسندید سؤال می‌کند. در حقیقت او از شما می‌پرسد که چه میزان شکر در قهوه‌تان ریخته شود؟ بنابراین توجه داشته باشید، اگر بخواهید مانند مردم ترکیه قهوه ترک درست کنید علاوه بر این که باید طرز تهیه قهوه ترک را یاد بگیرید، نوع سرو را نیز باید بدانید.

خرید قهوه ترک

ترکیه‌ای‌ها از اصطلاحات زیر برای توصیف قهوه مورد‌پسندشان استفاده می‌کنند:

 • «Sade»: بدون شکر
 • «Az seker»: مقداری کمی شکر
 • «Orta»: یک یا دو قاشق چای‌خوری شکر
 • «Sekerli»: سه تا چهار قاشق چای‌خوری شکر

ویدئو آموزش طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش

برای اطلاع از میزان دقیق ترکیبات و نکته های تهیه قهوه به این روش ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

وسایل و مواد مورد نیاز برای تهیه قهوه ترک

تهیه قهوه ترک کار بسیار راحتی است و فرایند پیچیده‌ای ندارد. تنها لوازمی که نیاز دارید، قهوه آسیاب شده بسیار نرم و قهوه جوش است. علاوه بر این لوازم، کمی هم صلیقه در فرایند تهیه قهوه می‌تواند کارساز باشد.

 • آب تصفیه شده (دقت داشته باشید که آب باید سرد باشد و این یکی از نکات مهم در طرز تهیه قهوه ترک است.)
 • قاشق مربا خوری
 • دانه‌های آسیاب شده قهوه (پودر قهوه ترک باید بسیار نرم باشد در حد نرمی آرد)
 • در صورتی که دانه‌های قهوه آسیاب نشده باشد نیاز به آسیاب هم دارید.
 • قهوه جوش ترک «جزوه – ایبریک»
 • فنجان‌های سرو قهوه ترک
 • شکر

خرید قهوه لاوازا

نکته : استفاده از قهوه جوش ترک استاندارد در فرایند تهیه بسیار حائز اهمیت است ، زیرا شکل ظاهری خاص این قهوه جوش باعث کیفیت نهایی ایده آل این نوشیدنی می‌شود.

آسیاب دانه‌های قهوه ترک

آسیاب قهوه ترک

با اینکه طرز تهیه قهوه ترک ساده است اما کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در آن بسیار مهم است.

 • اولین چیزی که باید برایتان اهمیت داشته باشد، دانه‌های قهوه هستند که باید مرغوب ‌و تازه رُست باشند.
 • نکته دوم میزان آسیاب کردن قهوه است. شاید برای شما باورنکردنی باشد اما در آسیاب کردن دانه‌های قهوه اگر اندازه مناسب برای قهوه ترک رعایت نشود، طعم قهوه‌ای که درست می‌کنید با قهوه‌ای که مردم ترکیه درست می‌کنند تفاوت زیادی خواهد داشت.

بنابراین در انتخاب آسیاب توجه لازم را داشته باشید.

حتما مطالعه کنید: میزان آسیاب قهوه برای تهیه قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو

ترکیه‌‌ای‌ها برای انتخاب دانه‌های قهوه خود به سوپرمارکت‌ یا قهوه فروشی ها می‌روند و بنا به سلیقه و طعمی که دوست دارند پودر یا دانه‌های قهوه مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند.اما کسانی که به دنبال قهوه ترک اصیل هستند، تاکید دارند که دانه قهوه سانتوس برزیل خریداری کنند  ، زیرا قهوه عربیکا بسیار خوش طعم و عطری است با قیمتی مناسب. سپس با استفاده از آسیاب‌های مخصوص با وسواس زیادی شروع به آسیاب می‌کنند تا به اندازه استاندارد پودر مناسب برای تهیه قهوه ترک برسند .

حتماً متوجه اهمیت فراوان میزان آسیاب و نقش بسیار پررنگ آن در طرز تهیه قهوه ترک شده‌اید، پس سعی کنید در آسیاب کردن دانه‌ها از آسیاب مناسب استفاده کنید، و یا قهوه آسیاب شده را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.

طرز تهیه قهوه ترک- مثل خود ترکیه‌ای‌ها

مرحله اول

طرز تهیه قهوه ترک

برای تهیه قهوه ترک در ابتدا باید میزان آب مورد نیاز را مشخص کنید. بدین منظور به ازای هر فنجان قهوه‌ای که می‌خواهید تهیه کنید، ۱ فنجان آب (به وسیله فنجان سرو قهوه‌تان) درون قهوه جوش بریزید. یا اگر ظرفیت قهوه جوش خود را میدانید و به همان اندازه می‌خواهید قهوه آماده کنید ، کافی است تا زیر قسمت پرچ شده دسته به بدنه قهوه جوش آب بریزید.

دقت داشته باشید که در قهوه ترک به کف حاصل از جوش آمدن قهوه نیاز داریم و از آنجایی که قهوه جوش نمی‌‌تواند کف را در خود مهار کند، ممکن است قهوه سرریز شود و روی اجاق گاز بریزد؛ پس برای این‌که از این مشکل جلوگیری شود،بیش از حد در قهوه جوشتان آب نریزید و مقداری فضا برای کف قهوه در نظر بگیرید.

مرحله دوم

طرز تهیه قهوه ترک

حال به ازای هر نفر یک قاشق مربا خوری سر پُر پودر قهوه ترک درون قهوه جوش بریزید ، اگر می‌خواهید قهوه‌تان غلیظ‌تر شود می‌توانید این مقدار را کمی بیشتر کنید .

فروشگاه قهوه کافی مافی

طرز تهیه قهوه ترک

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که افزودن شکر در این مرحله علاوه بر شیرینی باعث قوام بیشتر قهوه‌تان نیز می‌شود . پس اگر بخواهید طعم قهوه شما شیرین باشد باید در این مرحله شکر را  نیز به قهوه اضافه کنید.

مرحله سوم

پس از اضافه کردن پودر قهوه و شکر محلول را به خوبی هم بزنید تا کامل یکدست شود و پودر قهوه به صورت گرد شده وجود نداشته باشد.

مرحله چهارم

طرز تهیه قهوه ترک

قهوه جوش را بر روی شعله ملایم قرار دهید و به مدت ۳-۴ دقیقه منتظر باشید. همین‌طور که قهوه داغ‌تر می‌شود کف سیاهی شروع به بالا آمدن می‌کند. در این لحظه قهوه جوش را از روی شعله بردارید تا کف کمی فروکش کند بعد از گذشت 10 ثانیه مجدداً قهوه جوش را بر روی شعله قرار دهید و صبر کنید تا دوباره کف به دهانه ظرف برسد.

نکته : برای قوام بیشتر می‌توانید این عمل را دو یا سه بار انجام دهید ، این کار باعث می‌شود آب بیشتری تبخیر شده و قهوه با آب بیشتر مخلوط شود.

باید توجه داشته باشید که این کف برای تهیه قهوه ترک اهمیت زیادی دارد چرا که در سرو قهوه ترک باید حتماً روی آن کف قهوه وجود داشته باشد.

مرحله پنجم

طرز تهیه قهوه ترک

کف به وجود آمده بر روی قهوه جوش را با استفاده از قاشق مرباخوری در فنجان‌های قهوه بریزید و پس از انجام این کار قهوه را از دهانه قهوه جوش به درون فنجان‌ها بریزید.

با انجام این کار قهوه ترک غلیظ و دلچسب شما آماده است و می‌توانید آن را برای سرو آماده کنید.

خرید اسپرسوساز

طرز تهیه قهوه ترک

در هنگام سرو قهوه ترک به این نکته توجه داشته باشید که در کنار فنجان‌های قهوه باید یک فنجان کوچک آب هم وجود داشته باشد که قبل از سرو قهوه استفاده شود، همچنین بشقاب سرو باید تمیز باشد و همیشه از مسن‌ترین فرد جمع سرو قهوه را آغاز کنید.

امیدواریم این مطلب آموزشی درمورد طرز تهیه قهوه ترک توانسته باشد به شما برای ورود به دنیای قهوه خور ها کمک کرده باشد . اگر در این زمینه تجربه ای دارید که باعث بهبود کیفیت تهیه قهوه می‌شود آن را با ما در میان بگذارید .

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

36 نظر
 1. محمد می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید همه چیزم درسته برای قهوه ترک اما اون کفی که میگید روش نمیاد
  حباب حباب میشه و فوری فروکش میکنه

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   این تا حد زیادی وابسته به کیفیت و نوع پودر قهوه مصرفی شما می باشد

  2. یاسمین می‌گوید

   به احتمال زیادمقدار قهوه ی شما کم است،یااینکه شعله ی گازتان بایدکم باشدتا کم کم قهوه خوب دم بکشد. یقینأ بااینکارحتما کف میکند واجازه ندهیدکه کف اولیه(طلایی)به کف قهوه ای یا تیره تر از کف اولیه شود.

  3. زنبور می‌گوید

   آب باید حتما سرد باشه . و اگه بعد از اینکه قهوه جوش رو روی شعله قرار دادین محلول رو هم بزنید کف تشکیل نمیشه . اصلا نباید هم زد

  4. qoli می‌گوید

   مال منم همینطوریه اصن کف نمیکنه … فک کنم کردن تو پاچمون

 2. Matin می‌گوید

  درود فراوان، خیلی ممنونم بابت راهنمایی خوب و کامل درست کردن قهوه ترک، واقعا مفید و عالی بود، من درست میکردم اما زیر شعله را زیاد میکردم تا یه قل که میزد خاموش میکردم، کف می‌کرد اما نه به این طریقی که شما گفتین، خیلی متشکزم

 3. جواد می‌گوید

  سلام. باتوجه به فیلم درست کردن قهوه برا دونفر، وقتی قهوه درست شد و دوتا فنجان رو پرکردیم مقداری قهوه در قهوه جوش باقی میماند، آیا میشه خوردش یا باید دور ریز شود؟؟

  1. کسری می‌گوید

   نه دانه های قهوهست اون قهوه نیست.

  2. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   معمولا استفاده نمیشه در واقع اون لرد یا همان تفاله قهوه است که در ته قهوه جوش میماند

 4. محسن می‌گوید

  با تشکر از دستورالعمل کاملتون. این گویاترین و بهترین دستورالعملی بود که توی نت پیدا کردم.

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام روزخوش
   خوشحالیم که مفید بوده براتون

 5. علی می‌گوید

  1فنجان اب واسه چیه بایدقبل ازخوردن قهوه اب بخوریم

  1. شهرام می‌گوید

   منم تو کافه های سنتی ترکیه که قهوه خواستم همراه با یه فنجان آب آوردند.
   برخی دوست دارند برای آنکه طعم قهوه ای غلیظ مثل قهوه ترک را به درستی درک کنند قبل از آن یک لیوان آب سرد بنوشند.
   _ برخی هم بر این باورند که قهوه روی دندان های آنها تاثیر می گذارد و ممکن است به دندان هایشان رنگ بدهد به همین دلیل بعد از قهوه آب می نوشند.
   _ بعضی افراد هم عقیده دارند که قهوه ترک به دلیل غلظت زیاد آن به سقف دهان می چسبد و برای پاک کردن آن بعد از قهوه آب می خورند تا دهان با این غلظت زننده باقی نماند.
   نهایتا تمام این موارد یک عادت یا سلیقه افراد است که می تواند به روشهای مختلف برداشت شود.

  2. سمانه صفایی می‌گوید

   سلام واسه بعد از مصرف تا گلو اذیت نشه و دونه ها مثل پرز رو گلو نشینه

  3. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   چندتا دلیل اساسی دارد:
   1-برخی افراد هم دوست دارند برای آنکه طعم قهوه ای غلیظ مثل قهوه ترک را به درستی درک کنند قبل از آن یک لیوان آب سرد بنوشند.
   2: یک دلیل سنتی هم وجود دارد اینکه ترک‌ها بسیار مهمان نوازن و خیلی به مهمان احترام می‌گذارند به همین دلیل وقتی مهمان ناخوانده دارن و میخواهند ازش بپرسن که غذا میل دارد یا نه از قهوه ترک و فنجان آب کنارش استفاده می‌کنند.اگه مهمان قبل از نوشیدن قهوه اول فنجان آب و برداشت پیامش این است که گرسنه است و میل به غذا داره.

   3:قهوه‌ترک چون به صورت مستقیم با آب دم می‌شود همیشه یک مقدار ذرات قهوه که بهش لرد هم گفته میشود همراهشه و نوشیدن آب به تمیز شدن دندان‌ها از لرد کمک می‌کند.

   4:بعضی افراد بخاطر اینکه قهوه ترک، قهوه سنگینی است و بعد از نوشیدن آن دهان گس می‌شه. نوشیدن آب کمک می‌کند تا طعم دهان متعادل بشود.

  4. حامد می‌گوید

   ربطی به اینایی که گفتین نداره یک رسم قدیمی از زمان تورک های عثمانی بود وقتی کسی مهمان میامد قهوه همراه اب برده میشد اگر طرف لیوان اب ورمیداشت یعنی گرسنه هست باید براش غذا بیارین اگرم قهوه ور میداشت یعنی گرسنه نیست این رسم قدیمی تورک ها هست که الانم به احترام رسمو رسوماتشون رعایت میشه همیشه همراه اب اورده میشه

 6. Ferii می‌گوید

  بسیارعالی👍👍👍👍👍👌👌👌💋❤

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   تشکر از توجه شما:)

 7. امید می‌گوید

  سلام خسته نباشید چرا قهوی رو درست میکنیم و بعدش دونه های خیلی ریزی هستش ک حال ادم بد میکنه همون اون دونه های ریزی ک بیشتر توی قهوه ترک هست ک حل نمیشه رو چطوری جدا باید کرد

  1. کسری می‌گوید

   بعد اینکه توی فنجون ریختید چند دقیقه صبر کنید ته نشین بشه بعد نوش جان کنید.
   میتونید فنجون رو از قبل توی یخچال هم بزارید کمک میکنه.

 8. مسعود می‌گوید

  درود بر شما
  لطفا میشه بگید یک فنجون قهوه ترک معادل چند میلی لیتر هست
  با سپاس

 9. علیرضا می‌گوید

  سلام ببخشید من درست می کنم حس می کنم تهش خیلی لرد داره
  ایا طبیعیه ؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   بله کلا لرد ته قهوه ترک طبیعی و باید قبل از نوشیدن کمی صبر کنید تا لرد قهوه ته نشین بشه و بعد مصرف کنید

 10. ABOLFAZL می‌گوید

  من که هرکارکردم درست نشدهیچ کفی بالانمیدادوفقط قل میزدجوش میومدزیرشعلشم کم بودقهوه اندازه ریختم ولی فقط جوش میومد

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   به نوع قهوه مصرفیتون هم بستگی داره از تازه بودن قهوه تون مطمئن بشوید

 11. مهرداد می‌گوید

  از قهوه اسپرسو میشه استفاده کرد؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   آسیاب قهوه اسپرسو برای قهوه ترک درشت هست باید ریزتر آسیاب بشه وگرنه مشکلی نداره

 12. عاطفه می‌گوید

  براى شيرين کردنش بجز شکر چيز ديگه اى نميشه استفاده کرد؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   بله از نبات- قند – عسل یا هر چیز شیرین کننده ای که دوست دارید قانون خاصی وجود نداره

 13. مریم می‌گوید

  من دائم هم میزنم و کف زیادی میکنه

 14. مهدی می‌گوید

  سلام..قهوه ترک ویتنام با کلمبیا میکس دارم همراه با قهوه جوش مسی،، مشکل که دارم در درست کردن اینکه: نمیدونم باید قهوه قُل بخوره بیاد بالا، درست؟ یا با چند قُل کافی واسه خوردن؟ اصلا بهم مزه نمیده
  آب کم میدارم اینباره پودر قهوه میاد زیر زبانم،،آب زیاد میذارم ایندفعه مزه نداره.
  اطلا گیج ام کرده

 15. وحید شیخی می‌گوید

  صلیقه؟؟؟؟؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   تشکر از دقت شما ادیت شد

 16. حسن یوسفی می‌گوید

  بادرود برشما واقعا توضیحات شما خوب و جامع بود ممنون از لطف شما

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که رضایت داشتید
   تشکر بابت اشتراک گذاری نظرتون 🙂

 17. سجاد می‌گوید

  سلام ببخشید من قهوه ترک خریدم و توی قهوه ساز دستی ریختم و گذاشتم رو گاز و قهوه اومد بالا…خواستم ببینم این روش درسته؟

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture