فرنچ پرس یا قهوه ساز قطره ای و برقی | کدام رو بخریم؟

فرنچ پرس و قهوه ساز قطره ای یا برقی دو وسیله اصلی می باشند که برای تهیه قهوه فرانسه استفاده می شود، در این مقاله قصد داریم این دو وسیله را برای شما بررسی کنیم که کدام یک برای خرید شما گزینه مناسب تری می باشد.

حال اگر شما دنبال خرید یکی از دو نوع فرنچ پرس یا قهوه ساز قطره ای هستید ما به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را با ما دنبال کنید تا یک مقایسه دقیق بین این دو داشته باشیم. تفاوت اصلی فرنچ پرس و قهوه ساز برقی در چیست؟ و کدام یک را باید انتخاب کنید؟ با ما همراه باشید تا جواب این سوالات را برای شما بازگو کنیم:

خرید قهوه ساز

1. فرنچ پرس برای رست های لایت و سبک گزینه بهتریست!

رست لایت

نکته ای که باید به آن دقت کنیم این است که هنگام تهیه قهوه، همه چیز مهم است: اندازه آسیاب، رست دادن، دمای آب، زمان رست و غیره…

از مزایای اصلی فرنچ پرس این است که ما با ریختن قهوه درون فرنچ پرس؛ عصاره گیری آن را خواهید دید، در واقع یک مزیت کلی فرنچ پرس به قهوه ساز قطره ای نیز همین موضوع میباشد که قهوه شما در آن کاملا نمایان است و بعد از ریختن پودر قهوه شما می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که چه مدت می خواهید عصاره گیری از قهوه را ادامه دهید.

از طرف در تهیه قهوه با فرنچ پرس این مزیت وجود دارد که در آن شما کنترل کاملی بر دمای آب دارید، بنابراین می توانید در زمان دم کردن از آب با دمای غیر جوش نیز استفاده کنید که در مقایسه با قهوه ساز قطره ای که نمی تواند چیزی غیر از آب تقریباً در حال جوش استفاده کند، گزینه بهتری می باشد چون توصیه می شود برای عصاره گیری قوه فرانسه از دمای آب در حدود 85 تا 90 درجه استفاده کنید.

بنابراین اگر بخواهید از یک رست یا برشته سبک و لایت قهوه را در قهوه ساز برقی استفاده کنید، برخی از ویژگی های اصلی قهوه خود را به خاطر دمای بالای آب از دست خواهید داد. بعلاوه فیلتر کاغذ آن بسیاری از روغن های قهوه شما را به خود جذب می کند و همین موضوع باعث می شود که فرنچ پرس برای کسانی که دنبال طعم و رایحه های قهوه هستند گزینه مناسب تری برای خرید باشد.

یک فرنچ پرس از آنجا که کاملاً قادر به کنترل همه چیز می باشد، یک فنجان از رست سبک به شما می دهد که اگر علاقه داشته باشید می تواند آن را تبدیل به یک فنجان رست تیره کند و به شما بدهد.

2. راحت تر بودن قهوه ساز قطره ای به خاطر نیمه اتوماتیک بودن آن

قهوه ساز

شاید با توضیحات بخش قبلی شما به این موضوع فکر کرده باشید که برای درست کردن قهوه فرانسه ؛ فرنچ پرس گزینه مناسب تری باشد ولی لازمه بدونیم قهوه ساز برقی نیز مزایای خاصی خود را نسبت به فرنچ پرس داره که یکی از مهمترین این موارد راحتی در نحوه استفاده از آن می باشد.

موضوعی که در قهوه ساز برقی یا قطره ای بسیار جذاب است، این است که آنها نیمه خودکار هستند و بعضی از آنها حتی قابل برنامه ریزی هستند که در یک زمان مشخص به طور خودکار روشن شوند.

برقی بودن قهوه ساز قطره ای از مزیت های بسیار اصلی آنها می باشد که باعث شده این قهوه سازها برای کسانی که وقت زیادی برای درست کردن قهوه صبح ها ندارند گزینه بسیار مناسب‌تری نسبت به فرنچ پرس باشد. پس شما اگر به طور مثال کارمند هستید و وقت زیادی موقع صبح ها برای نوشیدن قهوه ندارید خرید قهوه ساز برقی برای شما بهتر است.

از طرفی در زمان استفاده از قهوه ساز برقی اگر قهوه شما اضافه بیاید می توانید آن را گرم نگه دارید و به طور مثال بعد از یک ساعت آن را بنوشید؛ گزینه ای که در فرنچ پرس اصلا اتفاق نمی افتد و شما باید کاملا آن را مصرف کنید. 🙂

پس اگر بخواهیم نتیجه بگیریم بین فرنچ پرس و قهوه ساز قطره ای یکی را انتخاب کنیم باید بگوییم که اگر شما زمان کمی برای نوشیدن قهوه خود دارید قطره ای گزینه مناسب تری می باشد، در حالی که برای زمان آرامش فرنچ پرس اولویت پیدا می کند.

خرید اسپرسوساز

3. قهوه ساز قطره ای فنجان بیشتری قهوه می دهد

فرنچ پرس یا قهوه ساز قطره ای

اگر خانواده پر جمعیتی هستید که قهوه خور می باشید پیشنهاد ما به شما استفاده از قهوه ساز برقی و قطره ای می باشد. این دستگاه ها می توانند تا 12 فنجان در هر چرخه دم کنن ، بنابراین همه را تحت پوشش قرار می دهید.

همچنین اگر مهمانان زیادی برای شما می آیند و یا در شرکتی کار میکنید که کارمند زیاد دارید و قصد دارید قهوه سازی تهیه کنید که همه کارمندان شما از آن استفاده کنند و هر بار نیاز به نوشیدن قهوه برای همه دارید ، این دستگاه ها نسبت به فرنچ پرس بسیار مفیدتر است.

فرنچ پرس بسته به سایز آن می توانند 2 الی 6 فنجان قهوه به شما بدهند، زیرا هدف آنها بیشتر روی کیفیت می باشد تا حجم قهوه، پس در این مورد نیز اگر بخواهیم مقایسه کنیم نیز قهوه ساز قطره ای برای جمعیت های زیاد گزینه مناسب تری می باشند.

امروزه داشتن اطلاعات برای انتخاب و خرید یک وسیله که بتواند تمام نیاز های ما را رفع کند از اهمیت بالایی برخوردار است، تجهیزات و وسایل قهوه نیز از این موضوع مستثنی نیست و ما در اینجا موضوع انتخاب فرنچ پرس یا قهوه ساز قطره ای را بررسی می کنیم.

4. قهوه در فرنچ پرس غلظت بیشتری دارد و طعم بهتری پیدا می کند

فرنچ پرس

اگر شما عاشق طعم ها و بافت های ظریف قهوه خود هستید و دنبال این هستید که ویژگی های طعمی قهوه خود را به طور کامل درک کنید پیشنهاد ما فرنچ پرس است.

نحوه کار فرنچ پرس به گونه ای می باشد که دم شده ما یکی از خوش طعم ترین ها از نظر رایحه و عطر شود، تقریبا رایحه ای شبیه به قهوه دم شده ترکی به همراه می آورد.

قهوه شما در فرنچ پرس خیلی خوب خیس می خورد یا حداقل همانطور که شما دوست دارید، دمای آب در آن به خود شما بستگی دارد، به این معنی که اگر دوست دارید می توانید با دمای پایین تری کار کنید و اگر قهوه لایت تری دارید می توانید آن را برای مدت طولانی تری اجازه دم کشیدن دهید.

روغن های قهوه نیز در آن بهتر بیرون می آیند، در حالی که در مورد قهوه ساز قطره ای، این سطح از جزئیات در فنجان شما وجود نخواهد داشت، البته این موضوع می تواند هم خوب باشد هم بد، بسته به خواسته شما از قهوه تان دارد.

خرید اسپرسوساز

5. قهوه ساز قطره ای یا برقی هیچ کنترلی بر دمای آب یا زمان خنک شدن ندارد!

قهوه ساز قطره ای

هنگام تهیه قهوه فارغ از نوع رست دمای آب بسیار مهم است، اکثر قهوه ساز های برقی به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که قهوه را به نقطه جوش نمی رسانند، زیرا آنها برای ارائه قهوه خوب ساخته شده اند.

این موضوع نیز بسته به شما می تواند خوب یا بد باشد زیرا در رست های متوسط و دارک خیلی دمای بالای آب در آن تاثیر گذار نمی باشد اما این موضوع برای رست لایت کمی متفاوت است، همانطور که گفتیم این دستگاه گزینه مناسب برای آن نمی باشد.

در مورد زمان دم کشیدن نیز این موضوع در مورد قهوه ساز قطره ای خیلی قابل کنترل نیست، هرچند می شود با تنظیم فیلتر آن کمی این زمان را تغییر داد ولی باز هم مشکلات خود را دارد.

اما فرنچ پرس به شما امکان کنترل همه چیز را می دهد، بله کاملاً همه چیز! در صورت تمایل دمای آب می تواند تا 80 درجه سانتیگراد در 176 درجه فارنهایت باشد و می توانید رست لایت و متوسط ​​خود را به میزان دلخواه خود دم کنید.

6. تمیز کردن کامل فرنچ پرس کمی سخت تر است

فرنچ پرس یا قهوه ساز قطره ای

جنبه دیگری که باید هنگام تهیه یک قهوه ساز جدید به آن فکر کنید، این موضوع است که تمیز کردن آن کار آسانی است؟

در این مورد فرنچ پرس قطعا بازنده رقابت خواهد بود، می بینید که فیلتر فلزی که محلول قهوه را از دم کرده قهوه جدا می کند بسیار بسیار سخت تمیز می شود. حتی اگر مدلی دریافت کنید که دارای یک فیلتر کاملاً ساده باشد، اما موضوعی وجود دارد به نام روغن قهوه که باید به آن توجه زیادی در انجام اینکار کنید.

گوشه ها و منافذی وجود دارد که روغن به آنها نفوذ می کند و شما واقعاً نمی توانید با اسفنج، اسکاج یا گاهی حتی با برس به آنها برسید.

و اگر نتوانید فیلتر را خیلی خوب تمیز کنید، جمع شدن آن وقتی با مرور زمان اتفاق می افتد باعث ایجاد  طعم و مزه ای به قهوه می شود که طعم اصلی قهوه شما را کمی تحت تاثیر قزار می دهند.

خرید قهوه ساز

7. فرنچ پرس به آسیاب های درشت احتیاج دارد

رست دارکاین موضوع که خرید قهوه بیشتر به طور بسته بندی و محصولات آماده از فروشگاه ها می باشد باید به آن دقت کرد که بیشتر شرکت ها و برندها سعی می کنند قهوه های خود را در آسیاب های ریزتر عرضه کنند.

البته وجود دارند مراکز خرید قهوه تخصصی که انواع مدل های کلی از آسیاب قهوه را در اختیار دارند و عرضه می کنند ولی ما حالت کلی آن را بررسی کردیم. ما در فروشگاه کافی مافی قهوه را متناسب با روش دم کردن قهوه و قهوه ساز شما آسیاب می کنیم.

هرچه آسیاب کوچکتر باشد سرعت استخراج آن سریعتر است، مانند اسپرسو. این امر گاهی اوقات منجر به استخراج بیش از حد می شود، برعکس ، هرچه آسیاب بزرگتر باشد ، سرعت استخراج آن کندتر است که باعث می شود طعم آن برجسته تر شود.

آسیاب های بزرگ قهوه باعث می شوند تا کافئین و طعم آنها آزاد شود و طراحی فرنچ پرس به گونه ای است که این آسیاب ها گزینه مناسب تری برای آنها می باشد، زیرا آسیاب های ریزتر درون فرنچ پرس قوطه ور می شوند و طعم خوبی به قهوه شما نمی دهند.

در حالی که این موضوع برای قهوه ساز قطره ای فرق می کند و به گونه ای طراحی شده که آسیاب های ریزتر که خیلی خیلی بیشتر در دسترس می باشند به خوبی در آنها دم کشیده شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture