قهوه دمی چیست؟ معرفی و مقایسه آن با اسپرسو، قهوه فرنچ پرس و پور اور

اگر از دوستداران قهوه باشید احتمالا می دانید که دنیای قهوه بسیار وسیع است. از خود دانه های قهوه گرفته تا روش های دم کردن، تهیه و انواع مدل قهوه ها مثل قهوه فوری و قهوه دمی وجود دارند!

قهوه دمی، قهوه ای است که با ریختن آب داغ بر روی قهوه ای که درون یک فیلتر کاغذی قرار گرفته اند درست می شود. سریع آماده شدن، کافئین بیشتر و طعم آن موجب شده است که این قهوه در بین افراد خصوصا آمریکایی ها بسیار محبوب باشد.

در این مطلب قصد بر آشنایی کامل شما با قهوه دمی هست و همینطور تفاوت های آن با انواع دیگر قهوه های مرسوم مانند اسپرسو، قهوه پور اور و فرنچ پرس را توضیح می دهیم! لطفا با ما همراه باشید 🙂

خرید قهوه ساز

 معرفی قهوه دمی

معرفی قهوه دمیقهوه دمی متفاوت از قهوه دم کردنی است!

کلمه “دم کردنی” در واقع شامل تمام  قهوه ها به جزء قهوه فوری (دم نمی کنند) می شود که بسیار متنوع هستند و هر کدام با روش خاصی دم می شوند. ولی کلمه “دمی” آوردنش فقط به دنبال قهوه دمی صحیح است که معنی نوع قهوه دم کردنی با شیوه خاص می باشد.

قهوه دمی، قهوه ای دم کردنی با روشی ساده و سریع می باشد. جزء اصلی آن فیلتر قهوه مرغوب است. با ریختن آب جوشیده داغ بر روی قهوه ای که درون فیلتر کاغذی ریخته شده است آماده می شود!

روش تهیه و دستگاه به صورتی است که شما تا ساعت ها قهوه دمی گرم دارید یعنی آب جوش ریخته شده درون دستگاه و یا لیوان شما (در مورد قهوه دمی های کیسه ای) همچنان در تماس با قهوه است!

معمولاً فنجان و یا دستگاه آن بزرگ است. به طور متوسط آنها می توانند تا 12 فنجان قهوه سرو کنند. در لیوان ها یا ماگ ها، حدود 4 فنجان است. بنابراین حداقل از نظر کمیت، خیلی به صرفه است! و البته از نظر کیفیت هم!

روش های تهیه دستی و با فیلتر کاغذی وجود دارد. روش استفاده از دستگاه مخصوص آن و همچنین جدیدا مدل های کیسه ای آن برای همه جا و همه موقع در دسترس بودن تولید شده اند مانند نورسکا که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است!

خوبی روش دستی نسبت به دستگاهی، در میزان کنترل بیشتر شما بر روند درست کردن می باشد!

خرید اسپرسوساز

تفاوت قهوه دمی با اسپرسو

تفاوت قهوه و اسپرسو
عمده ترین تفاوت های قهوه اسپرسو و قهوه دمی در میزان آسیاب شدن دانه های قهوه و زمان دم کردن است. مدت زمان دم کردن قهوه اسپرسو بسیار کوتاهتر است. چون در نوع دمی قهوه به مدت بیشتری در تماس با آب جوش می ماند!

قهوه دمی با ریختن آب جوش بر روی قهوه آسیاب شده ای، که درشت تر از قهوه اسپرسو است، یعنی اندازه متوسط دانه آسیاب شده، تهیه می شود. آب از طریق فیلتر قهوه عبور کرده و درون ظرف می ریزد.

این روند از روند اسپرسو آهسته تر است و آب داغ خیلی طولانی تر با قهوه در تماس است. با کمال تعجب، یک فنجان قهوه دمی کافئین بیشتر و با همان تلخی نسبت به یک شات اسپرسو دارد! زیرا از اندازه متوسط دانه های آسیاب شده قهوه استفاده می شود و مدت تماس با آب قهوه بیشتر است.

قهوه پور اور و تفاوت با قهوه دمی

قهوه پور اور و تفاوت با قهوه دمیدو مورد از محبوب ترین گزینه های دم کردن قهوه از طریق ریختن آب بر روی قهوه می باشند. هر دو روش یک فنجان سریع  و خوشمزه را ایجاد می کنند.

پور اور های برقی به شما امکان کنترل کامل بر سبک دم کردن را نمی دهند، در حالی که در تهیه  قهوه دمی شما امکان کنترل کامل شرایط را در دست دارید!

مثلا میزان آب ریختن روی قهوه و حتی دمای آب در دست شماست تا بنا بر سلیقه تان آب با دمای مناسب بریزید تا یه این روش میزان تلخی و کافئین قهوه خود را خودتان تعیین کنید!

خرید قهوه استارباکس

قهوه فرنچ پرس 

فرنچ پرس
قهوه دمی معمولاً برای اهداف دم کردن اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد و به گونه ای طراحی شده است که یک بار قهوه بیشتری تولید کرده و آن را برای مدت بیشتری گرم نگه دارد.

از طرف دیگر، روش فرنچ پرس، مقدار کمی قهوه با مزه قوی تر تولید می کند که لازم است تازه تازه قهوه مصرف شده و چیزی برای بعد نماند.

چه مقدار قهوه باید به فیلتر اضافه کنم؟

این موضوع کاملاً به شما بستگی دارد. میزان قهوه مصرفی شما به طعم و مزه مورد پسند شما بستگی دارد. می توانید هم با قهوه و هم با آب آن را کنترل کنید.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. سعید می‌گوید

    بسیار مطلب بیهوده به همراه ترجمه بشدت بدی بود. امیدوارم دیگ گوگل شمارو پیشنهاد نده

  2. هادی می‌گوید

    متشکرم . خیلی خوب بود

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture