انواع فیلتر قهوه کاغذی و تاثیر آن بر کیفیت و طعم قهوه

شاید از نظر خیلی از افراد انتخاب فیلتر قهوه کار بسیار بی‌اهمیتی به نظر برسد اما موضوع کمی پیچیده‌تر از آن چیزیه که فکرش را می‌کنید و دقت به همین تفاوت های ریز و جزئیات می باشد که قهوه یک فرد حرفه ای را با بقیه متمایز میکنه.

امروزه مدل ها و انواع مختلفی برای فیلتر قهوه در بازار موجود می باشد. از فیلترهای کاغذی تا پارچه ای و فلزی که هر کدام هم دارای تنوع محصولی بالا، کیفیت،کارایی و ویژگی های مخصوص به خود می باشند. یادتان باشد انتخاب فیتر قهوه مناسب است که باعث می شود قهوه دم شده شفافیت و وضوح زیبایی ه خود بگیرد.

فیلترهای فلزی و پارچه ای نسبت به کاغذی بسیار کم مصرف می باشند و به همین خاطر ما در در این مقاله به سارغ فیلترهای کاغذی رفته و توصیه‌هایی درباره خرید در اختیار شما قرار می‌دهیم که حاصل تجربه‌های افراد حرفه ای در درست کردن قهوه می باشد..

در زمان های قبل پیدا کردن بهترین نوع فیلتر کاغذی قهوه برای قهوه جوش کار بسیار آسانی بود، چون کلا یک نوع تولید میشد و شاید بعضی از  سوپرمارکت ها هم آنها را برای فروش می آوردند و یک بسته صدتایی را با قیمت کم می فروختند. اما امروزه اکثر تجهیزات مربوط به تهیه قهوه بسیار متنوع هستند و فیلترهای کاغذی نیز از این امر مستثنی نیستند.

شناخت انواع فیلتر قهوه کاغذی

اولین چیزی که لازم است شما قبل از خرید فیلتر قهوه به آن دقت کنید این موضوع است که اصلا فیلتر را برای درست کردن با چه وسیله و دستگاهی می خواهید. یعنی فیلتری وسیله ای مثل کمکس، وی60، آیروپرس و… با هم متفاوت می باشند.

1. فیلتر قهوه مخروطی

فیلتر قهوه مخروطی کاغذی

فیلترهای مخروطی را میشه گفت مهمترین نوع فیلترهای کاغذی هستند که برای تمام روش های دم آوری قطره ای مناسب می باشند. یعنی شما فرقی نمی کند از کمکس استفاده کنید یا وی 60 یا کالیتا، شما می توانید از این فیلترهای کاغذی استفاده کنید.

ولی دو نکته ای که باید دقت کنید این است که برای انتخاب فیلتر مخروطی برای کمکس بهتر است به دنبال گزینه هایی کمی زخیم تر باشید. و همچنین اگر برای کالیتا می خواهید فیلتر کاغذی انتخاب کنید ترجیحا فیلتر مخروطی کف صاف انتخاب کنید.

از طرفی یادتان باشد که فیلترهای کاغذی دارای عددهایی (بین 1 تا 10) می باشند که هر عدد نشان دهنده تعداد فنجان قهوه ای می باشد که با این فیلترها می شود درست کرد، یعنی فیلتر کاغذی شما 3 برای درست کردن 3 فنجان قهوه مناسب است.

2. فیلتر قهوه مسطح

فیلتر قهوه کاغذی موکاپات

فیلترهای قهوه کاغذی مسطح دومین گزینه پرمصرف میان فیلترهای قهوه به حساب می آیند که برای تعداد خاصی از وسایل استفاده می شوند.

فیلترهای مسطح که به آنها صفحه ای نیز گفته می شوند؛ برخلاف فیلترهای مخروطی که برای قهوه های دمی استفاده می شوند، برای درست کرده قهوه اسپرسو با موکاپات و همچنین قهوه فیلتری با ایروپروس استفاده می شوند.

این فیلترهای بر روی پودر قهوه درون موکاپات و آیروپرس قرار داده می شوند و بسته به نوع وسیله اندازه آنها متفاوت می باشند. اما در کل این فیلترها دارای اندازه و قیمت کمتری نسبت فیلترهای مخروطی می باشند.

3. فیلتر قهوه سبدی

فیلتر قهوه سبدی کالیتا ویو

این نوع فیلترها همانطور که از شکل ظاهری آنها مشخص است تنها برای وسایل خاصی استفاده می شوند. قهوه ساز کلیتا گفتیم که از فیلترهای مخروطی استفاده می کنند ولی اگر فیلتر تخصصی این وسیله را خریداری کنید باید به سراغ فیلترهای قهوه سبدی بروید.

کف این فیلتر‌ها تخت و پهن است و دهانهٔ آن هم گشاد است. این فیلتر شبیه یک کاغذ کیک فنجانی بزرگ است که درون قهوه ساز شما قرار میگیرند .یادتان باشد زمانی که شما از فیلترهای اختصاصی استفاده می کنید، فیلتر شما اجازه نمی‌دهد که بسیاری از چربی‌های و لرد قهوه وارد فنجان شوند.

اگر می‌خواهید زیر و بم اطلاعات خرید فیلتر کاغذی قهوه را بدانید پس در ادامه با ما همراه باشید.

فیلتر قهوه کاغذی سفید شده در مقابل فیلتر کاغذی سفید نشده

وقتی شما برای خرید فیلتر می روید مطمئنا با دو مدل فیلتر سفید شده و سفید نشده رو به رو می شوید.

برای سال‌های طولانی واکنش همه افرادی که اندک آگاهی درباره محیط زیست داشتند این بود که فیلترهای سفید‌ مضر و فیلترهای قهوه‌ای‌ طبیعی‌تر هستند. با این حال بحث سیاه، سفید یا قهوه‌ای بودن نیست.

فیلتر سفید شده در اثر اکسیژن بهتر است

از دهه‌های 80 و 90 میلادی تا به امروز بجای کلر به دلیل آن که برای سلامت انسان و محیط زیست مضرر است بیشتر کاغذها با استفاده از سفید کننده‌ای که به اصطلاح به آن سفید کننده اکسیژن گفته می‌شود، سفید می‌شوند.

مارک‌های معتبری که در قسمت زیر آورده‌ایم هیچ کدامشان از کلر استفاده نمی‌کنند و شما می‌توانید بدون نگرانی و با خیال راحت خرید فیلتر قهوه خود را از آن‌ها انجام دهید.

 • Hario
 • Kalita
 • Chemex
 • Melitta

برای اطمینان نگاهی به بسته بندی فیلترها بیاندازید؛ شرکت تولید کننده موظف است که بگوید از کدام روش برای سفید کردن فیلتر استفاده کرده است البته حقیقت این است که اکثر شرکت‌ها این روزها به روش سفید کردن با استفاده از اکسیژن تکیه می‌کنند.

مزه فیلترهای سفید در مقابل قهوه‌ای

فیلتر قهوه

به طور کلی فیلترهای قهوه‌ای رنگ، طعم کاغذی زیادی به قهوه می‌دهند؛ این تجربه همیشگی من بوده است و بیشتر همکاران من در صنعت قهوه نیز با این نظر موافق هستند. از طرف دیگر یک فیلتر سفید شده با کیفیت، در صورتی که از قبل آب شویه شده باشد هیچ طعم و مزه قابل تشخیصی از خود بر جای در قهوه نمی‌گذارد.

من همیشه توصیه می‌کنم که ابتدا فیلتر را با آب معمولی خیس کنید و سپس آن را با آب داغ بشویید و آب را دور بریزید.

برخی افراد ادعا می‌کنند که می‌توان با استفاده از فیلترهای مارک‌های ژاپنی مانند Kalita و Kono از مرحله شستشو رد شد اما من دلیلی نمی‌بینم که با توجه به سادگی نسبی این کار آن را انجام ندهم.

خلاصه این که:

 • همیشه یک فیلتر سفید شده بخرید.
 • همیشه پیش از دم کردن، آن را آب شویه کنید.

مواد سازنده فیلترهای قهوه کاغذی

فیلتر قهوه

در طول چند سال اخیر شاهد نوآوری‌هایی در بین فیلترهای قهوه کاغذی بوده‌ایم که در این جا به معرفی تفاوت آن‌ها می‌پردازیم.

 • فیلترهای بامبو: یکی از رایج‌ترین فیلترهایی هستند که ممکن است هنگام خرید فیلتر قهوه توجهتان را به خود جلب کنند.
 • فیلترهای کاغذی تولید شده از این چوب باید قهوه صاف‌تری ایجاد کنند. با این حال به نظر می‌رسد که این مورد بیشتر یک کلک بازاریابی باشد.
 • پالپ: بیشتر کاغذها از درخت ساخته می‌شوند. پالپ معمولا ساخته شده از درختان مخروطی مانند کاج و صنوبر است.
 • پالپ ویرجین: این نوع فیلترها از کاغذهای بازیافت نشده استفاده شده است.
 • مشتریان فکر می‌کنند که بازیافت از نظر دوست بودن با محیط زیست خوب است اما در کاغذ، این کار می‌تواند به معنای کاهش قوام و باکتری‌های بیشتر باشد.
 • از آن جایی که شما به دنبال مصرف قهوه با تعداد باکتری‌های کمتر هستید استفاده از این فیلتر ایده خوبی است.
 • Abaca: این مورد که به عنوان کنف مانیلا نیز شناخته شده است عضوی از خانواده درختان موز به حساب می‌آید.
 • این گیاه تنومند در فیلیپین رشد می‌کند و از آن برای نساجی، تولید کاغذ بادوام، اسکناس‌های بانکی و موارد مشابه بسیاری استفاده می‌شود.
 • اکنون تعدادی از برندهای تولید کننده فیلتر قهوه نیز شروع به امتحان کردن این ماده کرده‌اند.

اندازه فیلتر قهوه کاغذی : 2 یا 4؟

فیلتر قهوه

وقتی صحبت از فیلترهای نوع ملیتا باشد معمولا در اندازه‌های 2، 4 و 6 تولید می‌شوند. 4 اندازه استانداردی است که معمولا در قهوه جوش‌های سنتی استفاده می‌شود.

اگر قصد خرید فیلتر قهوه را دارید به احتمال زیاد این فیلتر برای دستگاه شما مناسب باشد. حتی اگر بیش از اندازه بزرگ باشد می‌توانید آن را تا کنید تا به اندازه دستگاه دربیاید.

شماره 2 نیز معمولا برای قهوه سازهای دستی و کوچک قابل استفاده است. اما اگر درباره اندازه دقیق دستگاه شک دارید اندازه 4 می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

نتیجه گیری: بهترین فیلتر قهوه

همان طور که در مقدمه هم اشاره کردیم امروزه فیلتر قهوه می‌توانند پیچیده‌تر از آن چیزی باشند که در گذشته بودند. به عنوان یک اصل اساسی باید همیشه به دنبال فیلترهای سفید شده با استفاده از اکسیژن از برندهای تولید کننده معتبر باشید.

فیلتر قهوه تقریبا به اندازه آبی که برای درست کردن قهوه استفاده می‌کنید اهمیت دارد.

تمام آنچه در مورد آب مناسب قهوه باید را بدانید در کافی مافی مطالعه کنید.
منبع /filters/

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. محمدرضا ذوالقدر می‌گوید

  سلام فیلتر مخروطی شماره ۴ دارید ؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام نه متاسفانه

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture