قهوه ساز کالیتا ویو (Kalita Wave) و نحوه دم کردن گام به گام

امروز قصد داریم در مورد روش تهیه قهوه با قهوه ساز کالیتا ویو که یکی از قهوه جوش های حرفه ای به حساب می آید و در اکثر مسابقات جهانی تهیه قهوه مورد استفاده قرار می گیرد با شما صحبت کنیم، اگر جز افرادی می باشید که هر روز در حال نوشیدن قهوه می باشید پس حتما تا پایان همراه ما باشید.

قهوه ساز کالیتا ویو که ساخت کشور ژاپن می باشد دارای یک کفی صاف و یک فیلتر می باشد که برای تهیه یک فنجان قهوه صاف و تمیز گزینه بسیار ایده آلی به حساب می آید.

دم کردن قهوه با کالیتا ویو

دم کردن قهوه

قبل از هر چیزی باید از خود بپرسیم که ما دنبال تهیه چه نوع قهوه ای می باشیم؟ در واقع سبک تهیه و دم کردن قهوه با کالیتا ویو بیشتر شبیه قهوه ساز وی 60 و کمکس می باشد اما با یک تفاوت اصلی:

در کالیتا ویو Kalita Wave شما به جای یک محل خروج و عصاره گیری که در کمکس و وی 60 اینگونه می باشد، شما دارای 3 سوراخ خروجی و عصاره گیری می باشید و همچنین کفی شما نیز صاف می باشد که این ویژگی هرگونه کانالی شدن آب در بستر قهوه را حذف می‌کند، و یک فنجان بشدت ترد را نتیجه می‌دهد.

تجهیزات لازم برای دم کردن

خرید قهوه ترک

دم کردن با کالیتا ویو  به صورت خلاصه

  1. 15 گرم قهوه را وزن کنید.
  2. قهوه خود را به متوسط آسیاب کنید.
  3. 225 گرم آب را تا دمای بین 90 تا 96 درجه سلسیوس گرم کنید (بعد از جوشیدن آب 30 ثانیه منتظر بمانید).
  4. فیلتر را بشویید.
  5. قهوه خود را درون فیلتر کالیتا ویو بریزید.
  6. 25 گرم آب بریزید.
  7. بعد از گذشته 30 ثانیه 75 گرم آب اضافه کنید.
  8. حال 30 ثانیه منتظر بمانید و سپس دوباره 75 گرم آب بریزید.
  9. و در پایان بعد از 30 ثانیه که در کل فرایند می شود 90 ثانیه، 50 گرم آخر آب را اضافه کنید.
  10. منتظر بمانید تا تمام قطره ها خارج شود و قهوه شما آماده نوشیدن است.

دقیقا تهیه قهوه با کالیتا ویو به همین سادگی است با این وجود، چندین عامل مختلف در کل فرآیند دم کردن ما دخیل هستند، که ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل هر مرحله خواهیم پرداخت.

آموزش مرحله به مرحله تهیه قهوه با کالیتا ویو

قهوه ساز کالیتا ویو

ما در ابتدای کار یک شمای کلی و به طور خلاصه دم کردن قهوه شما را توضیح دادیم اما اگر شما تا بحال با این وسیله کار نکرده باشید نیاز است به طور دقیق تر و کامل با روش تهیه قهوه خود آشنا شوید که ما آن را در اینجا بررسی خواهیم کرد، زیرا دقت به نکات ریز است که باعث ایجاد تفاوت در طعم قهوه یک فرد مبتدی و یک حرفه ای می شود.

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

مرحله 1. آب را گرم کرده و فیلتر قهوه را بشویید

نوشیدن قهوه

شما لازم است در ابتدای کار با قهوه ساز کالیتا ویو فیلتر خود را شستشو دهید تا طعم کاغذی آن از بین برود و همچنین با این کار قهوه ساز خود را گرم خواهید کرد که می تواند در ایجاد دم کشیدن قهوه شما تاثیر مثبت داشته باشد.

دمای مورد نیاز شما برای آب 90 تا 96 درجه می باشد و در صورتی که دما سنج ندارید می توانید از این روش استفاده کنید که ابتدا آب را اجازه دهید شروع به جوشیدن کند و سپس 30 ثانیه منتظر بمانید که با این کار به دمای مورد نظر خواهید رسید.

بعد از ریختن آب روی فیلتر و شسته شدن آن، آب را از درون ظرف خود تخلیه کنید، مراقب باشید آب داغ را روی قهوه ساز خود نریزید زیرا ممکن است با این کار کالیتا ویو در طولانی مدت تغییر حالت دهد و خراب شود.

مرحله 2. قهوه را وزن کنید

قهوه را وزن کنید

ترازوی خود را روی عدد 0 تنظیم کنید و به اندازه کمی بیشتر از 15 گرم از قهوه خود را وزن کنید، منظور از کمی بیشتر یعنی 1 الی 2 گرم، دلیل این موضوع هم این می باشد که ممکن است مقدار کمی از قهوه شما درون گریندر و آسیاب کننده باقی بماند.

ما در تهیه قهوه با قهوه ساز کالیتا ویو Kalita Wave از نسبت 1 به 15 قهوه به آب استفاده می کنیم که این نسبت می تواند بسته به نیاز شما که دنبال قهوه ضعیف تر یا قوی تری می باشید کمی تغییر کند.

خرید قهوه فوری

مرحله 3. قهوه خود را آسیاب کنید

قهوه ساز Kalita wave

دانه های قهوه خود را درون گریند و دستگاه آسیاب خود ریخته و آن را در سایز متوسط آسیاب و خرد کنید و به اندازه 15 گرم قهوه آسیاب شده تهیه کنید و آن را درون کالیتا ویو بریزید.

بعد از اینکار چند ضربه آراوم قهوه قهوه ساز خود بزنید تا قهوه در سطح پایین کالیتا ویو به طور یک دست و هم سطح شود، با این کار آب به طور یکنواخت در تمام سطح قهوه شما پخش می شود و باعث می شود عصاره گیری شما یکنواخت بشود.

مرحله 4. آب بریزید و شروع به دم کردن با قهوه ساز کالیتا ویو کنید

آب قهوه

پس از آنکه آب را بر روی گاز گذاشته و به دمای جوش رسید و تقریبا 30 ثانیه منتظر ماندید تا کمی هم دمای آن پایین بیاید و هم در اصطلاح جا بیفتد، تایمر خود را برداشته و با زدن آن شروع به ریخت آب در حدود 25 گرم کنید و سپس در حدود 30 ثانیه منتظر بمانید تا قهوه شما در اصطلاح شکوفا شود.

دقت کنید که ریختن آب مخصوصا در قسمت های وسطی قهوه باید آرام شود تا قهوه ها به کناره ها نروند و وسط آن خالی شود، زیرا باعث می شود قهوه شما به درستی استخراج نشود.

حال بعد از 30 ثانیه که گذشت برای ریختن 75 گرم آب دیگر لازم است آن را در قسمت مرکزی قهوه ساز کالیتا ویو خود بریزید و از ریخت آب در قسمت های کناری پرهیز کنید.

بعد از گذشت 30 ثانیه دیگر به سراغ ریختن 75 گرم دوباره آب بروید و بعد از ریختن و تمام شده دوباره 30 ثانیه منتظر می مانیم و 25 گرم پایانی آب خود را اضافه کنید، دقت کنید که کل فرایند 90 ثانیه طول می کشدو در بین هر قسمت آب ریخت شما لازم است 30 ثانیه منتظر بمانید.

در پایان و پس از آنکه کل 225 گرم آب را اضافه کردیم کمی قهوه خود را هم بزنید و  سپس باید منتظر بمانیم که تمام قهوه از آن استخراج شود، اگر در انتهای کار خود و ته نشین شدن قهوه آسیاب شده در ته کالیتا ویو به صورت یک دست و صاف باشد یعنی شما کار خود را خوب انجام داده اید.

مرحله 5. درون لیوان مورد علاقه خود را بریزید

فرایند استخراج قهوه شما باید تقریبا 4 دقیقه طول بکشد، اگر این زمان برای شما کمتر بود برای دفعه بعد از قهوه آسیاب شده ریزتر استفاده کنید و بالعکس اگر زمان شما بیشتر شد دفعه بعدی از آسیبا درشت تری استفاده کنید.

و در پایان کار قهوه ساز کالیتا ویو خود را از روی لیوان و ظرف خود ریخته و آن را سرو کنید و از طعم یک قهوه جذاب لذت ببرید.

خرید قهوه استارباکس

نکات تکمیلی برای کار کردن با قهوه ساز کالیتا ویو

قهوه ساز کالیتا ویو

به طور کلی قهوه ساز کالیتا ویو برای این طراحی شده است که بتواند یک نوشیدنی غلیظ تر و سنگین تر نسبت به سایر قهوه سازهایی که با روش چکه ای یا قطره ای کار می کنند مثل قهوه ساز کمکس آماده کند.

این قهوه ساز دارای دو سایز 155 و 185 می باشد که تمام نکاتی که ما بررسی کردیم برای هر دو این مدل صادق است و تنها تفاوت در میزان آب و قهوه مصرفی می باشد که در سایز 185 شما لازم است از 30 گرم قهوه استفاده کنید و میزان آب نیز در حدود 400 گرم باشد اما بقیه موارد یکسان است.

دمای استفاده شده برای آب در این قهوه ساز که ما ارائه کردیم یک دمای استاندارد است اما همیشه لازم است بدانید در تهیه قهوه اولویت سلیقه شخصی شما می باشد، شما می توانید با تغییر دمای آن حالت های مختلف را امتحان کنید و سلیقه شخصی و مناسب خود را انتخاب کنید.

تازه بودن قهوه در این قهوه ساز بسیار تاثیر کذار است و سعی کنید دانه های خریداری شما در تازه ترین حالت ممکن باشد.

استفاده از آب تصفیه شده نیز می تواند طعم بسیار بهتری برای شما به ارمغان بیاورد و توصیه ما استفاده از آب های آشامیدنی شرکتی برای تهیه قهوه با کالیتا وی می باشد.

و در پایان شستن فیلتر کاغذی خود را فراموش نکنید زیرا می تواند نقش بسیار کلیدی در ایجاد طعم قهوه شما داشته باشد.

فروشگاه قهوه کافی مافی

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture