آب و قهوه و بررسی میزان مناسب این نسبت و راهنمای لازم برای آن! (بخش اول)

آیا دقایقی برای گفتگو درباره این نسبت ویژه زمان دارید؟ دقیقاً نسبت قهوه و آب چیست و چگونه می تواند در درک بهتر قهوه به ما کمک کند؟

دقیقاً فهمیدن این نسبت چگونه می تواند به ما کمک کند؟ ما در این مقاله این موضوع را توضیح خواهیم داد و ترفندهای مفیدی در مورد چگونگی تنظیم یک دستور قهوه مناسب برای شما را بیان خواهیم کرد.

نسبت آب و قهوه، چیست؟

نسبت قهوه به آب

این عمل در واقع تعادل بین دو ماده است، که در این مورد دو ماده ما  آب و قهوه آسیاب شده می باشد، این بدان معنی است که برای هر گرم قهوه مقدار کافی و مشخصی آب، برای دم کردن وجود دارد.

امروزه روشهای زیادی برای تهیه قهوه وجود دارد و برای هر روش تعادل مناسب برای این نسبت وجود دارد.

طبق اعلام انجمن تخصصی قهوه، بهترین نسبت قهوه به آب برای روش های دم کردن بین 1 به 15 و 1 به 20 است، یعنی استفاده از 1 گرم قهوه در 15 الی 20 گرم آب می باشد.

اما ما در اینجا سعی داریم بفهمیم که چگونه می توان این نسبت را برای هر روش دم کردن تنظیم کرد، و برای تعدادی از روش های تهیه قهوه این موضوع را بررسی می کنیم.

نسبت قهوه به آب ایده آل برای فرنچ پرس

فرنچ پرس

از سال 1852 سیستم فیلتر پرس که معمولاً با نام ملیور شناخته می شود، تحت عنوان “فرنچ پرس” مورد استفاده قرار گرفته است.

این روش انعطاف بالایی دارد و می توان تغییرات مختلفی مثل، میزان آسیاب را تغییر داد، زمان مراحل افزایش یا کاهش داد، مقدار آب یا قهوه قابل تغییر است و همچنین نوشیدنی را می توان رقیق کرد.

ولی در حالت کلی نسبت ایده آل قهوه به آب برای این روش قهوه به آب 1 به 20 می باشد که برای تهیه یک قهوه متعادل مناسب است.

 

نسبت آب و قهوه، ایده آل برای فیلتر قطره ای (روش پور آور)

پور آور

در اینجا می توانیم در مورد هر نوع روش و هر نوع فیلتر صحبت کنیم، و دستگاه های بسیاری مانند V60 ،Chemex یا فیلتر قطره ای نیز شامل آن می شود.

همچنین انواع فیلترها مانند فیلتر کاغذ، فیلتر پارچه، فیلتر پلاستیکی، فیلتر فلزی و غیره نیز شامل این نسبت می شود و می توانید برای هر فیلتر از نسبت 1 به 18 استفاده کنید که این نسبت توسط انجمن تخصصی قهوه بدست آمده است.

در روش های فیلتر قطره ای تفاوت در میزان آسیاب قهوه ها می باشد و نوع فیلتری که استفاده می شود ولی میزان آب مناسب برای آنها تفاوت چندانی نمی کند و همین نسبت مناسب ما می باشد.

نسبت قهوه به آب ایده آل برای آئروپرس Aeropress

آئروپرس

آئروپرس یک دستگاه چشمگیر است که به منظور تهیه قهوه سرخ شده طراحی شده است، که می توان برای تهیه یک قهوه بسیار غلیظ که دارای طعم قوی می باشد از آن استفاده کرد.

در تهیه قهوه به این روش یک نسبت ویژه وجود دارد که به نسبت طلایی معروف است تا بتوان یک قهوه مناسب و ایده آل تهیه کرد که این نسبت به این گونه است:

برای 16 گرم (0.56  اونس قهوه) ما به 290 میلی لیتر (9.8 اونس آب) در دمای 199 درجه سلسیوس (93 درجه فارنهایت) نیاز داریم، که کافی است آن را در آئروپرس مخلوط کنید، 20 ثانیه صبر کنید و پس از آن 40 ثانیه فشار دهید.

نسبت قهوه، به آب ایده آل برای قهوه ترک

نسبت قهوه به آب

این روش یکی از رایج ترین روش های تولید قهوه در خانه در اروپای شرقی و شبه جزیره عربستان است، و اصطلاحا به این روش قهوه ترک می گویند.

این روش که یک ویژگی خیلی خاصی دارد و آن هم این است که بعد از تهیه آن در انتهای لیوان شما قهوه خواهد داشت.

نسبت در این روش کمی متفاوت است که دلیل آن هم این است که معمولاً طعم این قهوه قوی و شدید باید باشد و به همین خاطر نسبت کمتری از آب در حدود 1 به 10 یا 1 به 12 می باشد.

به خاطر تعداد روش های بالای تهیه قهوه ادامه این موضوع و مقدار استفاده شده و نسبت مناسب آب به قهوه را در مقاله بعدی می توانید با ما همراه باشید و با هم آن را بررسی کنیم. 🙂

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture