مقایسه روش غوطه وری با چکه ای (پُور آوِر) برای دم کردن قهوه

دم کردن و تهیه قهوه یکی از مهمترین موضوعاتی می باشد که یک دوست دار قهوه دنبال آن می باشد، وقتی شما نوشیدن قهوه را در ابتدای کار شروع می کنید بیشتر به سمت استفاده از روش های آسان و آماده کشیده می شوید و از دستگاه هایی مانند اسپرسو ساز استفاده می کنید، اما با گذر زمان شما به سمت تهیه قهوه به روش های دستی و فیلتری کشیده می شوید که ما سعی داریم در اینجا به مقایسه روش غوطه وری با چکه ای که اصلی ترین نوع آن می باشد بپردازیم.

تفاوت اصلی روش غوطه وی با چکه ای در چیست؟

تفاوت غوطه وری با قطره ای

بر خلاف دستگاه های قهوه که به طور خودکار زمان و دما را بر اساس تنظیماتی که سازندگان آنها مشخص کرده اند و شما تنظیم می کنید، فرآیندهای دم کردن دستی قهوه به شما این امکان را می دهد تا با قهوه خود آزمایش کنید و هر بخش از قهوه خود را اصلاح کنید و یا تغییر دهید تا بتوانید فرمول ایده آل فنجان قهوه خود را پیدا کنید!

دو مورد از محبوب ترین روش های دم کردن دستی قهوه، تهیه قهوه به روش غوطه وری (Immersion) و چکه ای یا پُور آوِر (Pour Over) است.

هر دو روش می توانند نتایج بسیار خوبی ارائه دهند، اما هر روش ویژگی ها و نتایج مثبت و منفی خود را دارد. که توصیه م یکنیم اگر شما به دنبال بررسی روشی جدید برای دم کردن قهوه خود می باشید تا پایان این مقاله از مجله کافی مافی باشید.

به طور کلی در روش غوطه وری شما از یک آسیاب درشت تر قهوه استفاده می کنید و همزمان آب را به آن اضافه کرده و مخلوطی از آب و قهوه تهیه می کنید و با تنظیم زمان منتظر دم کشیدن قهوه خود می مانید.

در حالی که در روش چکه ای که به آن قطری ای نیز گفته می شود شما یک آسیاب متوسط از قهوه خود آماده کرده و به آرامی آب را بر روی قهوه خود می ریزید و اجازه می دهید که ترکیب آب و عصاره قهوه شما از طرف دیگر خارج شود.

خرید چای امیننت

معرفی روش دم کردن غوطه وری قهوه

دم کردن قهوه به روش غوطه وری

وقتی صحبت از مقایسه روش غوطه وری با چکه ای می شود شما در ابتدای کار لازم است هر دو روش را به طور کامل بشناسید و با مزایا و نحوه کار کردن آنها آشنا شوید تا بتوانید در مورد انتخاب آنها تصمیم گیری کنید.

به طور کلی هر روشی که در آن قهوه آسیاب شده درون آب غوطه ور می شود را روش غوطه وری می گویند که مهمترین دستگاه هایی که برای تهیه قهوه به این صورت عمل می کنند، فرنچ پرس، ائروپرس و قهوه ساز کلور می باشد.

شما درجه حرارت آب، اندازه فنجان قهوه و مدت زمان لازم برای تعامل و در ارتباط بودن قهوه و آب را کنترل می کنید. پس از گذشت این زمان، مخلوط آب و قهوه خود را از یک فیلتر عبور می دهید و یک فنجان قهوه به روش غوطه وری آماده می کنید.

بسیاری از ابزارها و وسایل دم کردن قهوه در زیر مجموعه این روش قرار می گیرند که مهمترین آن قطعا فرنچ پرس می باشد که در پایین نگاه کوتاهی به روش تهیه آن می اندازیم.

نکته مهم: دم کردن قهوه با قهوه ساز کلور به نوعی یک بین روش غوطه وری با چکه ای می باشد که که بخاطر ویژگی طعم قهوه دم شده آن را در قسمت غوطه وری دسته بندی می کنند.

خرید قهوه لاوازا

 غوطه وری با فرنچ پرس

فرنچ پرس

برای تهیه قهوه با فنچ پرس شما به دو مورد احتیجاج دارید، قهوه آسیاب شده و آب جوش. 🙂 در ابتدا قهوه آسیاب شده را درون سیلندر ریخته و آب جوش را به آرامی روی تمام سطح آن به طور یکدست میریزیم.

سپس با استفاده از یک قاشق چوبی آن مخلوط خود را به طور کامل هم بزنید و پس از مخلوط کردن آن درپوش را در حالتی که اهرم فشار در بالاترین نقطه می باشد بر روی آن گذاشته و حدودا 4 دقیقه زمان لازم است تا قهوه شما دم بکشد، می توانید این کار را در اینجا به طور دقیق مشاهده کنید.

فرنچ پرس برای تهیه قهوه های آسیاب شده درشت و متوسط گزینه بسیار مناسبی می باشد زیرا برای قهوه با آسیاب ریز ممکن است طعم قهوه دم شده شما بیش از حد غلیظ و تلخ شود.

شما برای دستیابی به بهترین نتیجه با روش تهیه غوطه وری به چند ابزار نیاز دارید که در پایین باهم بررسی می کنیم:

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

وسایل ضروری دم کردن قهوه به روش غوطه وری

وسایل مورد نیاز تهیه قهوه

مهم است که یک آسیاب قهوه با کیفیت خریداری کنید زیرا اگر در روش دم غوطه وری جدی هستید، کنترل اندازه و یکنواختی قهوه آسیاب شده شما یک امر ضروری است.

موضوعی که در مقایسه روش غوطه وری با چکه ای پیش می آید بررسی دقت به نکات ریز می باشد، شاید در ابتدا تصور کنید که اینقد دقت برای سنجش میزان آسیاب خیلی لازم نباشد.

اما بهتر است بدانید عدم استفاده از محتویات یکدست و یا اندازه نادرست قهوه در روش غوطه وری می تواند بر روی فنجان قهوه تمام شده شما تأثیر بسار منفی بگذارد و طعم آن را خیلی قوی یا ضعیف کند که این اندازه مناسب به روش خاص دم کردنی که استفاده می کنید بستگی دارد.

به طور کلی در روش غوطه وری بسته به زمانی که برای دم کشیدن قهوه شما متناسب با وسیله شما استفاده می شود این آسیاب متفاوت است، اگر از روشی استفاده می کنید که زمان غوطه وی کم است از قهوه با آسیاب ریزتر باید استفاده شود و برای روش های با زمان غوطه وری بالا این موضوع برعکس می باشد.

وسیله بعدی که شما در این روش احتیاج دارید کتری با یک دماسنج خوب می باشد. دمای آبی که استفاده می کنید تفاوت زیادی در قهوه شما ایجاد می کند.

دمای مناسب آب برای دم کردن قهوه به روش غوطه وری بین 90.5 درجه سانتیگراد و 96 درجه سانتیگراد است، اما برخی از روشهای خاص دم غوطه وری این دما متفاوت است.

اما اگر می خواهید خیلی دقیق و حرفه ای عمل کنید خرید یک ترازو دقیق برای وزن قهوه آسیاب شده نیز می تواند کمک زیادی به شما بکند،به طور کلی بسیاری از باریستاهای حرفه ای قهوه توصیه می کنند که برای هر لیتر آب از 60 گرم قهوه استفاده کنید.

خرید قهوه ترک

معرفی روش دم کردن چکه ای قهوه

دم کردن پور آور

برای بررسی و مقایسه روش غوطه وری و چکه ای به سراغ معرفی روش دوم میرویم. دم کردن چکه ای یا قطره ای و یا پور آور  که یکی دیگر از محبوب تری روش های تهیه قهوه می باشد.

بر خلاف دم غوطه وری که به آن اجازه می دهید قبل از فیلتر کردن، قهوه برای مدت زمان مشخصی در آب بماند ، در روش چکه ای تنها آب بر روی قهوه ریخته می شود و از آن عبور می کند.

مهمترین وسیله های دم کردن قهوه به این روش را می توان وی 60 (Hario V60)، کمکس (Chemex) و کالیتا (Kalita) را نام برد.

در مقایسه روش غوطه وری و چکه ای اگر بخواهیم بزرگترین مزیت روش قطره ای را بیان کنیم می توان به سرعت نسبی این روش اشاره کرد، زیرا در روش غوطه وری شما به مدتی زمان نیاز دارید تا قهوه شما کمی ته نشیدن شود در حالی که در روش پور اور یا چکه ای این موضوع اصلا وجود ندارد.

وسایل ضروری دم کردن قهوه به روش قطره ای

روش غوطه وری با چکه ای

تقریبا می توان گفت وسایلی که برای تهیه  با کیفیت قهوه با این روش به آن نیاز دارید در واقع شبیه به روش غوطه وری است: دستگاه آسیاب، کتری و دماسنج و اگر حرفه ای می باشید به یک ترازو نیز نیاز دارید و اندازه قهوه شما باید نسبتاً درشت باشد.

دمای آب شما باید برای رست های سبک تر حدود 210 درجه فارنهایت (99 درجه سانتیگراد) و برای رست های دارک حدود 200 درجه فارنهایت (93 درجه سانتیگراد) باشد. نسبت قهوه به آب نیز باید بین 60 تا 70 گرم قهوه برای هر لیتر آب باشد (1:14 تا 1:16).

اگر شما فرد تازه کار هستید این نسبت های استانداردی که برای شما بیان کردیم گزینه بسیار مناسبی برای شروع کار می باشد، اما لازم است بدانید که این نسبت های تماماً برای لذت بردن شما از نوشیدن قهوه می باشد که آن را باید متناسب با ذائقه خود انتخاب کنید و می توانید آنها را تغییر دهید.

خرید قهوه ساز

نکات مهم در روش چکه ای

وسایل روش چکه ای

اولین مرحله برای تهیه قهوه  خیساندن قهوه است. وقتی قهوه خود را در فیلتر قرار دادید، به اندازه کافی آب می ریزید تا خیس شود بدون اینکه اجازه دهید آب به محفظه زیر آن عبور کند و اجازه دهید قهوه خیس شده حدود 30 ثانیه بماند.

این اجازه می دهد تا قهوه تمام دی اکسید کربن محبوس شده در داخل خود را آزاد کند. اگر این مرحله را انجام ندهید، آب شما نمی تواند به طور کامل در قسمت قهوه نفوذ کند و ممکن است قهوه حاصل از آن طعم ضعیف یا آبکی داشته باشد.

بعد از اینکه لای قهوه خود را خیس کردید و اجازه دادید به مدت 30 ثانیه بماند، می توانید به ریختن آب گرم ادامه دهید. سرعت ریختن آب شما به میزان تفت دانه های قهوه بستگی دارد.

اگر از تفت تیره استفاده می کنید، باید کل زمان دم کشیدن شما بین 90 ثانیه تا سه دقیقه باشد. اگر از یک رست سبک یا متوسط ​​استفاده می کنید، باید کل زمان دم کرده سه تا چهار دقیقه باشد.

توجه داشته باشید که این کل زمان های دم شامل “زمان چکیدن” نیز می باشد، حتی بعد از اینکه دیگر آب نمی ریزید، به مدت 20 تا 60 ثانیه نیز قطره قطره قهوه از فیلتر خارج می شود.

فروشگاه قهوه کافی مافی

منبع: www.craftcoffeeguru.com

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture