کمکس چیست و بررسی همه جوانب قهوه تهیه شده با آن!

قهوه ساز کمکس Chemex را می توان یکی از محبوب ترین در بین سایر رقبای آن شناخت، این وسیله دم کردن قهوه دارای ظاهری بسیار زیباست که می تواند به طور همزمان برای چند نفر قهوه آمده کند.

کمکس بخاطر ظاهر و نحوه دم آوری جذاب خود توانسته به یکی از متداول ترین وسیله های دم کردن قهوه در منازل و کافی شاپ ها به حساب بیاید و جایگاه ویژه ای در بین دوست داران قهوه پیدا کند.

کمکس Chemex چیست؟!

قهوه

در ابتدا بهتر است بدانیم در سال 1941 بود که یک شیمی دان آلمانی به نام Peter J. Schlumbohm این دستگاه دم را اختراع کرد.

او یک وسیله آزمایشگاهی که شبیه به قیف بود را با یک وسیله شیشه ای به نام ارلن مایر را که هنوز هم به طور گسترده در آزمایشگاه ها استفاده می شود را به هم چسباند و در واقع وسیله ای از ترکیب این دو ساخت!

این وسیله ساخته شده برای تهیه قهوه یک قیف بزرگتر نیاز داشت تا در هنگام ریختن آب بر روی قهوه، سطح تماس قهوه، آب و هوا به حد کافی باشد.

نقص دیگر نیز این بود که وقتی آب جوش اضافه می شد وسیله های شیشه ای دمای بالایی پیدا می کردند، به همین خاطر نیاز بود که برای نگه داشتن کمک و جا به جا کردن آن به فکر اصلاح آن بیفتند، که اضافه شدن کمربند چوبی راه حل مناسبی بود.

 بررسی دم کردن قهوه با کمکس

کمکس

کمکس یکی از دستگاههایی است که از روش دم آوری به نام “خیساندن” استفاده می کند، که گاهی اوقات به آن روش “قطره ای” یا “جاذبه دم” نیز می گویند.

دم آوری قهوه به روش خیساندن شامل جریان ثابتی از آب است که از طریق بستر قهوه آسیاب شده و از فیلتر عبور می‌‌کند.

روش های دیگر دم کردن، غوطه وری (به عنوان مثال در فرنچ پرس) و فشار (به عنوان مثال اسپرسو) و ترکیب این دو (به عنوان مثال ائروپرس) می باشد.

اصول نحوه تهیه قهوه با کمکس،

نحوه تهیه قهوه

یک باریستا باید اصول دم کشیدن قهوه، روش و دستگاه مورد نظر را به خاطر بسپارد تا بتواند یک قهوه متفاوت و ویژه به عمل بیاورد، والا هر فردی می تواند قهوه را ریخته و آب جوش بر روی آن بریزد!! 🙂

ما نکات اصلی که لازم است شما رعایت کنید تا بتوانید قهوه خود را به وسیله کمکس به نحو عالی دم کنید را بازگو می کنیم:

1. آسیاب قهوه و زمان دم کردن

آسیاب کافی

شاید به راحتی می توان گفت که این دو مورد دست در دست هم دارند و کاملا با هم مرتبط می باشند، و مدت زمان معمولی تهیه این قهوه حدودا 4 دقیقه می باشد که بسته به نوع آسیاب قهوه شما این زمان متغیر خواهد بود.

آسیاب مناسب برای دم کردن شما باید متوسط و تقریبا کمی درشت باشد، البته آسیاب خیلی درشت نیز مناسب کار شما نمی باشد چون آب به راحتی از بین قهوه شما عبور می کند و نمی تواند غلظت و قدرت کافی را برای قهوه شما به همراه بیاورد.

از طرفی استفاده از آسیاب خیلی ریز نیز به گونه ای راه عبور آب از فیلتر شما را بسته و باعث می شود اصلا قهوه ای آماده نشود که شما بخواهید آن را سرو کنید!! ولی تا جایی که می توانید آسیاب خود را ریزتر انتخاب کنید چون هرچه آسیاب شما ریزتر باشد استخراج بیشتر پس عطر و طعم شما بیشتر خواهد شد.

2. آماده کردن فیلتر 

فیلتر کافی

ما مدل های مختلفی از کاغذ های فیلتر در اختیار داریم ولی لازم است بگوییم اینجا نوع کاغذ برای کمکس خیلی اهمیتی ندارد و نحوه استفاده آن بسیار واجب می باشد.

انگشت خود را بین لایه 3 و 4 قرار دهید و به سمت داخل قیف باز کنید، قیف را در قسمت بالایی قهوه ساز کمکس قرار دهید، 3 لایه در سمت شیار باشد، این شیار یک منفذ هوا (و همچنین منفذ خروجی) است و اجازه می دهد هوا از قسمت پایین قهوه ساز خارج شود، قرار دادن فیلتر طبق دستورالعمل از گرفتگی دریچه جلوگیری کرده و فیلتراسیون را تسهیل می کند.

3. میزان و دمای آب مصرفی نحوه کار با آن

کمکس

قهوه دم شده توسط کمکس را می توان تقریبا یک قهوه سبک به حساب آورد، اما میزان آب مصرفی شما روی آن بسیار تاثیر گذار است و شما می توانید با تنظیم آن قهوه خود را غلیظ تر کنید.

دمای آب مورد نیاز شما 93 درجه سانتیگراد می باشد که باید دقت کنید بعد از رسیدن به این دما حتما 20 ثانیه صبر کنید و سپس آب را اضافه کنید.

برای شکوفا شدن قهوه شما لازم است از قاعده تحریک پذیری قهوه استفاده کنید و در واقع باید آب را به صورت منقطع استفاده کنید و چند ثانیه زمان بدهید که قهوه شما با گذشت زمان طعم مناسب خود را آزاد کند.

منبع: www.baristainstitute.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture