قهوه پر کافئین | راهنمای خرید برای غیر حرفه ای ها

قهوه پر کافئین یا کافئین بالا یکی از محبوب ترین نوع های قهوه می باشد که خیلی از مردم به دنبال خرید آن می باشند. اما شاید موضوعی که باعث شده خیلی از افراد برای دسترسی به این قهوه با مشکل مواجه شوند عدم وجود یک راهنمای دقیق و شفاف می باشد که برای داشتن یک همچین قهوه ای باید چکار کنند؟؟

سوالات بسیار زیادی در مورد قهوه پر کافئین وجود دارد که ما در این مقاله قصد ندارید به صورت خیلی حرفه ای این موضوع را بررسی کنیم و دوست داریم یک مقاله با زبان بسیار ساده برای شما آماده کنیم که در آن بتوانید بدون هیچ گونه سردرگمی و به صورت کاملاً صریح به خواسته خودتون برسید.

وقتی شما به دنبال قهوه با کافیئن بالا هستید باید دو کار اصلی انجام دهید؛ اول اینکه یک قهوه پر کافئین خریداری کنید و دوم اینکه بتوانید آن را به درستی دم کنید. پس یادتان باشد این دو کار به صورت همزمان است که به شما یک نتیجه عالی می دهد و در غیر این صورت به اون چیزی که به دنبالش هستید نخواهید رسید.

قهوه پر کافئین چیست؟

قهوه پرکافئین و نحوه خرید و دم کردن

کافئین یکی از مواد تشکیل دهنده قهوست که نه تنها در قهوه بلکه در بسیاری از مواد غذایی دیگر مثل چای، شکلات، نوشابه و… نیز وجود دارد اما پس چرا وقتی نام کافئین برده میشود ما ناخودآگاه به یاد قهوه می افتیم؟

به طور کلی در بین مواد غذایی طبیعی؛ قهوه بیشترین میزان کافئین را در خود گنجانده است که میزان آن به اندازه مجاز و لازم برای بدن انسان می باشد و به همین خاطر است که میتوان بهترین و مهمترین منبع رسیدن کافئین به بدن ما را قهوه معرفی کرد.

کافئین چیست؟ یک محرک است، به این معنی که فعالیت مغز و سیستم عصبی شما را افزایش می دهد و به طور کلی باعث افزایش انرژی و حال خوب در طول روز برای بدن انسان میشود و به همین خاطر است که دارای محبوبیت بسیار بالایی می باشد و خیلی از افراد به دنبال خرید قهوه های پرکافئین میروند؛ شاید برای شما این سوال پیش بیاید پر کافئین بودن قهوه به چه معناست؟

1. خرید قهوه پر کافئین

خرید قهوه کافئین بالا

اول یک موضوع را برای شما بیان کنیم که شاید خیلی به مذاق همکاران ما خوش نیاید و آن این است که بسیاری از فروشنده های قهوه برای آنکه بتوانند سود بیشتری از فروش محصول خود داشته باشند شروع به استفاده از واژه های عجیب غریب برای قهوه های خود مثل “سوپر کافئین” و… می کنند.

اما من میخوام رک و شفاف بهتون بگم این ها چیزی جز تبلیغات نیست و موضوع خیلی ساده تر از این حرفا می باشد و شما با داشتن یک اطلاعات ساده می توانید یک قهوه پر کافئین خریداری کنید. 🙂

قهوه های دنیا از نظر نژاد به دو نوع اصلی عربیکا و روبوستا تقسیم بندی میشوند. یعنی شما هر قهوه ای بخواهید بخرید یا عربیکاست یا روبوستا و یا اینکه ترکیبی (میکس) از این دوتاست. حالا اگه شما بخواهید قهوتون با کافئین بالا باشه باید قهوه روبوستا را انتخاب کنید، همین!!!

به طور کلی قهوه ها تفاوت اصلی که با هم دارند یا اینکه کافئین بالایی دارند (قهوه های روبوستا) و یا اینکه عطر و طعم بالایی (قهوه های عربیکا). یعنی شما قهوه ای را نمی توانید پیدا کنید که هم عطر خیلی بالایی داشته و هم کافئین آن خیلی بالا باشد.

پس فهمیدید اگر دنبال خرید قهوه پر کافئین باشیم باید قهوه های 100 درصد روبوستا را انتخاب کنیم، حالا قهوه های روبوستا در کشورهای و مناطق مختلف کشت می شوند مثل برزیل، اندونزی، ویتنام و… که از لحاظ خصوصیات کلی باهم کمی متفاوت می باشند ولی در بین آنها قهوه جاوا و قهوه اندونزی به عنوان پر کافئین ترین قهوه ها شناخته می شود.

چند نکته مهم در خرید قهوه با کافئین بالا

قهوه پر کافئین

نکته 1: جالبه بدونید قهوه های پر کافئین از لحاظ قیمتی جز ارزان ترین دانه های قهوه می باشند و نسبت به قهوه های عربیکا قیمت پایین ترین دارند، به همین خاطر به هیچ وجه قبول نکنید که فروشگاهی قیمت های بالایی برای این نوع قهوه ها از شما بگیرد.

نکته 2: گفتیم قهوه روبوستا برای کشورهای مختلف می باشد که از طعمی و کافئینی باهم متفاوتند، به همین خاطر ما در کافی مافی برای اینکه شما بتوانید در موقع خرید خود با انتخاب های بیشتری همراه باشید، چند نمونه میکس از قهوه های مناطق مختلف آماده کرده ایم که شما بتوانید قهوه مناسب با ذائقه خود را انتخاب کنید.

یادتان باشد این ترکیب ها همگی کافئین بسیار بالایی دارند و فقط از لحاظ طعمی باهم متفاوت می باشند و ما آنها را با نام های میلان، رم و فلورانس برای شما در دسترس قرار داده ایم.

نکته 3: حالا شاید این رو بپرسید که نمیشه یک قهوه با کافئین بالا داشته باشیم ولی عطر و طعم آن نیز بالا باشد؟ شما برای اینکار مجبور هستید که از ترکیب قهوه روبوستا و عربیکا استفاده کنید. یعنی به طور مثل 70 درصد قهوه را روبوستا انتخاب کنید و 30 درصد آن را عربیکا، ولی یادتان باشد قطعاً میزان کافئین آنها از 100 درصد روبوستا کم تر می باشد ولی در مجموع بازم قهوه پر کافئین به حساب می آیند.

رست قهوه پر کافئین + ویدیو آموزشی

قبل از شروع توضیحات این بخش توصیه میکنیم که ویدیو بررسی تاثیر رست و برشته کردن قهوه بر میزان کافئین آن که توسط یکی از بهترین کارشناسان شناخت قهوه در جهان آماده شده است را مشاهده کنید. برای ترجمه و آماده کردن این ویدیو کلیپ ساعت ها زمان گذاشته شده است برای رضایت شما؛ ممنون میشم اگر براتون مفید بود در قسمت نظرات با ما آن را به اشتراک قرار بدید. 🙂

نکته مهم: اگر ویدیو برای شما نمایش داده نشد، کافیه فقط صفحه خود را یکبار رفرش کنید. (صفحه گوشی را از بالا به سمت پایین بکشید)

خب ما تا اینجای کار نوع قهوه ای که شما باید بخرید را مشخص کردیم، ولی اگه شما برای خرید این قهوه ها اقدام کنید یک سوال از شما میپرسند که چه رُستی را انتخاب می کنید؟! شما هم احتمالاً جواب میدید رست چیه دیگه؟!! 🙂

قهوه در حالت معمولی دونه های سبز رنگه، ولی برای اینکه عطر و طعم خودش رو آزاد کنند آنها رو برشته می کنند که به این برشته کردن میگن رست قهوه. حالا اگه کم برشته بشه قهوه بهش میگن رست لایت، اگه متوسط برشته بشه میگن رست مدیوم و اگه زیاد برشته بشه میگن رست دارک.

حالا ما برای سفارش قهوه پر کافئین باید کدوم یک از رست ها را انتخاب کنیم؟ اگه ساده بخوای بشنوی اگر با قاشق  و پیمونه قهوه میریزی باید بگم رست لایت ولی اگه قهوه رو وزن میکنی و دم میکنی باید بگم رست دارک!! بیشتر میخوای بدونی چن خط بعد رو بخون وگرنه برو بخش بعدی!

قهوه وقتی برشته میشود طبیعیه که آب آن بخار شود، به همین خاطر وزن قهوه رست دارک از رست مدیوم و لایت کمتره میشه و از طرفی حجم آن نیز زیاد می شود. پس قهوه با رست دارک یک حالت پفکی تر پیدا میکند.

پس قطعا وقتی یک قاشق از قهوه رست دارک استفاده کنید وزن کمتری از قهوه دم کرده اید پس طبیعیه که کافئینش کمتر باشه.

اما اگه وزنی استفاده کنیم چرا رست دارک بیشتر کافئین داره؟ ما گفتیم در رست دارک میزان تبخیر آب بیشتره، پس قطعاً 100 گرم قهوه با آب کمتر دارای کافئین بیشتری از 100 گرم قهوه با آب بیشتر می باشد. چون آب که کافئین نداره 🙂

راستی یک نکته ای یادتون باشه که شما هرچی درجه رست رو بالاتر ببرید قهوتون تلخ تر میشه، یعنی اگه قهوه پر کافئین تلخ دوست دارید باید قهوه با رست دارک انتخاب کنید.

2. دم کردن قهوه برای کافئین بالا

قهوه پر کافئین

خب وقتی قهوه پر کافئین رو طبق مطالبی که تا اینجا گفته شد خریدیم این سوال پیش میاد که چگونه قهوه رو دم کنیم که بیشترین کافئین رو برای ما داشته باشه؟

اینجا دوتا موضوع پیش میاد که بخواهیم به صورت استاندارد و عرف به روش دم کردن قهوه نگاه کنیم یا از لحاظ علمی و محاسباتی!

از لحاظ علمی و محساباتی؛ قهوه اسپرسو در رتبه اول بیشترین میزان کافئین می باشد و بعد از آن، قهوه ترک، قهوه موکاپات، قهوه جوشیده، قهوه فوری و… قرار دارند. و شکل بالا نشان دهنده میزان کافئین در هر 100 میلی گرم انواع قهوه می باشد.

اما از لحاظ استانداردی بخواهیم حساب کنیم، درسته که قهوه اسپرسو بیشترین میزان کافئین رو داره، ولی حجمی که از قهوه اسپرسو گرفته میشود خیلی کمتر از یک قهوه ترک است. شما اسپرسو را به اندازه یک ته استکان (یک شات) میل می کنید در حالی که قهوه ترک را یک فنجون پر!! پس طبیعیه کافئین اسپرسو کمتر باشد.

کافئین انواع قهوه

پس واقعیت با روش محاسباتی متفاوت است و روش دم کردن قهوه با کافئین بالا به این شکل تقسیم بندی می شوند:

اما اگر جز افرادی هستید که خیلی با روش های دم کردن قهوه آشنایی ندارید باید بگم در بین این روش ها درست کردن اسپرسو، قهوه با موکاپات و قهوه ترک که بیشترین میزان کافئین رو میدن که ما قبلاً روش های دم کردن آنها را کاملاً آموزش داده ایم.

ما در این مقاله تلاش کردیم که قهوه پر کافئین را به طور دقیق بررسی کرده و تمام نکاتی که لازم است شما برای خرید و دم کردن یک قهوه با کافئین بالا بدانید را برای شما بیان کنیم، اما در صورتی که در مورد مطالب گفته شده باز هم با سوال و یا ابهامی همراه بودید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید. ممنون از شما 🙂

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر
 1. مریم می‌گوید

  درود! اول بابت مطالبتون ممنونم! بسیار جامع! یک راهنمایی میخواستم از شما! من به دلیل موقعیت کارم میتونم از قهوه هی فوری استفاده کنم! اما واقعا نمیدونم که کدوم قهوه فوری بالاترین میزان کافئین رو داره! الان قهوه فوری کلاسیک مولتی کافه استفاده میکنم! آیا قهوه فوری هست که کافئین بیشتری نسبت به این نوع داشته باشه؟ پیشنهاد شما چیه؟ با سپاس

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام سرکار خانوم، ممنون از لطفتون نسبت به ما. قهوه های فوری جاکوبز و دیویدوف جز بهترین و پر کافئین ترین قهوه های فوری هستند که میتونید خرید کنید.

 2. فرشاد آهنگری می‌گوید

  سلام ممنون از مطلبتون، ولی این نمودار آخری که یه نمودار عجیب و سرکاریه. چونکه در دو ردیف سمت چپ و راست که شامل مقدار مصرف در هر وعده و میزان کافئین ان هست ، در ستون سمت راست دائما همان اندازه های مصرف تکرار میشه ولی در ستون سمت چپ مقابل ، اندازه و میزان کافئین آن تفاوت بوجود میاد، آخه دوست عزیز اینجا باید ستون سومی هم باشه که نشون بده اون اندازه مربوط به کدام روش دم کردن قهوه هست.. وگرنه با دو اندازه برابر چرا باید کافئین فرق بکنه اینجوریه که مضحکه. لطفا اصلاح بفرمایید.

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز، بله فراموش شده که داخل تصویر ذکر کنیم که چهار ردیف اول میزان کافئین اسپرسو و 4 ردیف بعدی برای قهوه ترک می باشد. ممنون از دقتتون

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture