قهوه و خواب آلودگی | چرا با خوردن قهوه خوابم میگیره؟!

قهوه و خواب آلودگی یک مشکل رایج! قهوه به طور قطع جز محبوب ترین نوشیدنی های جهان به حساب میاد که همه ما آن را با نام یک نوشیدنی ضد خواب میشناسیم. اما شاید جالب باشد بدانید که یک سوال بسیار رایجی که بسیاری از دوست داران قهوه از ما میپرسن این است که چرا با خوردن قهوه خوابم میگیره؟

ما یک نظرسنجی در پیج اینستگرام کافی مافی انجام دادیم و جالب بود بدانید بیش از 60 درصد از دنبال کنندگان ما با این مشکل رو به رو بودن که در خیلی از موارد بعد از نوشیدن قهوه خوابشان میگیرد!!

ما در این مقاله قصد داریم برای شما به طور دقیق بررسی کنیم که چرا نوشیدن قهوه بر روی بعضی افراد تاثیر کمی دارد و یا بالعکس به جای آنکه بعد از نوشیدن قهوه هوشیاری آنها بالا برود، دچار خواب آلودگی و کسلی می شوند.

تاثیر قهوه بر خواب افراد

قهوه و خواب آلودگی

از لحاظ علمی قهوه به خاطر وجود کافئین یک نوشیدنی ضد خواب و خستگی می باشد که باعث ایجاد شادابی و سرحالی در فرد می شود که خیلی از عاشقان قهوه به خاطر همین دلیل برای اولین بار روی به نوشیدن قهوه آورده اند.

اگر بخواهیم فرایند خواب انسان را به طور ساده بررسی کنیم باید گفت؛ آدنوزین یک فرارسان مغزی در بدن انسان می باشد که پس از اتصال به گیرنده های مغزی باعث ایجاد خستگی و خواب آلودگی در ما می شود. حالا نقش کافئین این وسط چیست؟

کافئین در واقع ما بین آدنوزین و سلول های مغزی ما قرار می گیرد و همین امر باعث می شود که حس بی حالی و خواب آلودگی در ما به شکل چشم گیری کاهش پیدا کند.

اما میدونید مشکل کجاست؟ کافئین تنها از چسبیدن آدنوزین به سلول های مغزی جلوگیری می کند و به هیچ وجه جلوی تولید آنها را نمیگیرد. پس کاملاً طبیعی می باشد که پس از بین رفتن اثرات کافئین شما با خستگی و بی حالی شدید مواجه شوید. در واقع قهوه خواب آلودگی و خستگی شما را تنها به تاخیر می اندازد و از بین نمی برد.

البته یادمان باشد این موضوع جز خواص قهوه به حساب می آید که برخلاف باور نادرستی که بعضی از افراد دارند، قهوه به هیچ وجه خواب را کم نمی کند و یا از بین نمی برد، بلکه تنها زمان آن را به تاخیر می اندازد.

اما بریم سراغ بحث اصلی خود یعنی بررسی قهوه و خواب آلودگی و پاسخ به این سوال که چرا بعضی از ما دقیقاً بعد از خوردن قهوه خوابمان میگیرد؟

10 دلیل اصلی قهوه و خواب آلودگی

چرا با خوردن قهوه خوابم میگیره

قهوه یک نوشیدنی تلخ می باشد که شاید خیلی از افراد طعم و مزه آن را دوست نداشته باشند و تنها دلیل که باعث شده آنها به خوردن قهوه روی بیاورند تاثیر آن بر سرحالی و ایجاد هوشیاری باشد.

دو حالت کلی وجود دارد. یا اینکه شما جز مصرف کنندگان قهوه می باشید که پس از مدتی مشاهده می کنید که دیگر قهوه اون تاثیر اولیه که در ایجاد هوشیاری و رفع خواب آلودگی شما داشته است، ندارد و یا اینکه شما تنها یکبار پس از نوشیدن قهوه با خواب آلودگی رو به رو شده اید و قید نوشیدن قهوه رو زده اید 🙂

بریم باهم دلایل رو برای هر دو این دو گروه بررسی کنیم:

1. استفاده تکراری از یک نوع قهوه

اولین موردی که خیلی رایج بین کسایی که قهوه زیاد میخورن اینه که به طور متمادی از یک نوع قهوه استفاده میکنن و همین مورد باعث میشه که سیستم بدن در مقابل واکنش هایی که از طرف قهوه ایجاد میشه مقاوم بشود و دیگر قهوه نتواند تاثیر اولیه را بر روی فرد داشته باشد.

منظور از تکراری شدن قهوه حتماً نوع تهیه قهوه نیست و اینکه لازم نیست به طور مثال قهوه خود را از اسپرسو به فرانسه تغییر دهید، بلکه نوع دانه قهوه و میکسی که سفارش می دهید می باشد.

2. استفاده زیاد از شکر در قهوه

قهوه و خواب آلودگی

شکر اصلی ترین افزودنی می باشد که در زمان نوشیدن قهوه به آن اضافه میشود. شکر، قدرت جذب و اثرش نسبت به کافئین بسیار بالاتره و زمانی که شما قهوه خود را با میزان زیادی شکر مصرف کنید، به نوعی کافئین رو بی اثر می کنید.

پس اگر جز افرادی می باشید که با قهوه و خواب آلودگی همزمان دست و پنجه نرم می کنید، اولین کاری که لازمه انجام بدید اینه که شکر را از درون قهوه خود حذف کنید و چک کنید که آیا بازهم میزان اثرگذاری قهوه کم می باشد؟

3. کم مصرف کردن قهوه

قهوه و میزان استفاده درست

کسایی که شاید خیلی با اصول نوشیدن قهوه آشنا نباشند همه قهوه ها را با اسپرسو می سنجند، در حالی که حجم نوشیدن قهوه ها با هم فرق دارند.

در واقع شما نباید این فکر را کنید که همه قهوه ها را به اندازه اسپرسو و یک ته فنجان مصرف کنید به طور مثال وقتی شما قهوه فرانسه میخورید باید یک فنجان پر مصرف کنید تا بتواند قهوه اثر اصلی خود را ایفا کند و بتواند خواب آلودگی و خستگی شما را رفع کند.

4. اشتباه انتخاب کردن نوع قهوه

خیلی از ما به سراغ قهوه میرویم و انتظار داریم که کسلی و خواب آلودگی ما را رفع کند و اصلا نمی دانیم که چه چیزی سفارش دهیم و با خود میگوییم قهوه روی من اثر ندارد و یا چرا با خوردن قهوه خوابم میگیره؟!

گفتیم برای رفع موضوع قهوه و خواب آلودگی باید به سراغ کافیین برویم. ما دو نوع اصلی دانه های قهوه داریم؛ عربیکا و روبوستا.

بیشترین میزان کافیین درون قهوه ها مختص روبوستا می باشد و اگر شما برای بیدار ماندن قهوه را انتخاب می کنید بهتر است که از میکس های قهوه بالای روبوستا استفاده کنید، که توصیه ما قهوه میکس 70 درصد روبوستا و 30 درصد عربیکا می باشد. (برای خرید بزن روی اینجا)

5. کافیین خیلی بالا

قهوه و خواب آلودگی

شاید با خودتون بگید چی شد؟!! در بخش قبلی گفتیم که قهوه باید کافیین بالایی داشته باشه ولی الان میگید که قهوه با کافیین خیلی بالا باعث خواب آلودگی می شود؟!!

بررسی ها نشان می دهد که درصدی از افراد بدنشان نسبت به کافیین خیلی بالا واکنش نشان می دهد و با آن سازگار نیست و به همین خاطر بعد از خوردن قهوه دچار استرس می شوند. با بالا رفت استرس، مغز این افراد اعلام خطر میکنه و بدن سست و به نوعی خواب آلود می شود.

پس اگر جز افرادی می باشید که با خوردن قهوه خوابتان میگیرد حتماً این مورد را چک کنید. در بخش قبلی هم به همین خاطر من توصیه نکردم که قهوه 100 درصد روبوستا سفارش دهید، زیرا میزان کافیین آن خیلی بالاست. 🙂

6. افت قند بعد خوردن قهوه

بعضی از افراد بعد از نوشیدنی قهوه به شدت قند خونشون افت میکنه و همین افت قند در بعضی موارد باعث خواب آلودگی در شخص می شود و به همین خاطر لازم است این افراد قبل از نوشیدن قهوه این کمبود قند را با خوردن شکلات و یک چیز شیرین جبران کنند.

7. استفاده از داروهای خاص

چرا با خوردن قهوه خوابم میگیره؟

کسانی که مبتلا به بیماری های خاص می باشند و از داروهایی مثل داروهای افسردگی یا قرص های متادون و ترامادول و موارد این چنینی استفاده می کنند، نسبت به اثرگذاری قهوه مقاوم شده و گاهاً دچار خواب آلودگی بعد از نوشیدن قهوه میشوند.

8. کمبود آب با نوشیدن قهوه

قهوه یک نوشیدنی مُدر (ادرا آور) به حساب می آید که باعث میشه میزان دفع آب در بدن بالا بره و کمبود آب در بدن باعث میشه که شما حس خستگی، کسلی و خواب آلودگی کنید. به همین خاطر توصیه میشه که قبل از نوشیدن قهوه یک لیوان آب بخورید.

البته یادتان باشد که نوشیدن آب بعد از قهوه نیز باعث میشه میزان اثرگذاری کافیین قهوه پایین بیاید و به همین خاطر اگر جز افرادی می باشید که با خوردن قهوه خوابتان میگیره، حتماً قبل از نوشیدن قهوه آب بخورید نه بعد از آن.

9. زیاد خوردن قهوه

زیاد خوردن قهوه و خواب آلودگی و کسلی

اگر به نوشیدن یک فنجان قهوه بسنده نکنید و چند فنجان را پشت سر هم بخورید ممکن است برعکس حالت معمولی، احساس خواب آلودگی کنید و آن حالت سرحالی که انتظار داشتید به حالت شلی و بی حالی تبدیل شود.

جالب است بدانید که این اتفاق مخصوصا در فصل های زمستان و بهار بیشتر اتفاق افتاده و نوشیدن قهوه احساس خواب آلودگی را در شخص بیشتر ایجاد می کند.

10. تاثیر ژنتیک افراد

بخوایم یا نخوایم ژنتیک افراد تاثیر مستقیمی بر روی میزان اثرگذاری قهوه و هر ماده غذایی دیگر دارد. بدن بعضی از افراد در مقابل تاثیرات کافئین مقاوم است و اگر عوامل قبل را رفع کردید و نتیجه ای نگرفتید موضوع به ژنتیک شما برمیگردد.

ما در این مقاله تلاش کردیم که تمام عواملی که برای قهوه و خواب آلودگی لازم است بدانید را به طور دقیق بررسی کنیم که شما نیز بتوانید با رفع این موارد جز عاشقان قهوه باشید و از نوشیدن آن لذت ببرید و پاسخ دقیقی به این سوال رایج چرا با خوردن قهوه خوابم میگیره ، بدهیم.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 نظر
 1. علیرضا می‌گوید

  سلام.
  من با یک چیز عجیب روبه رو شدم
  قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو ۵۰٪۵۰٪ وقتی میخورم خواب آلودگی شدید میگیرم.
  ولی وقتی نسکافه (حتما مارک نسکافه باید باشه) و قهوه دله عربی میخورم کافئین روم اثر میکنه و سرحال میشم.
  نمیدونید دلیلش چیه و چه نوع قهوه هایی به من میسازه؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   عجیبه!! چون کافئین نسکافه کمتر از قهوست ولی شاید با بدن شما سازگاریش بیشتره

 2. کرامت برداره می‌گوید

  اصل مهم برای خواب الودگی بر اثردکافین بدن حتی مغز باعث جنبجوش ریاد میشود در هر عضو کارایی بیشتر انجام میگیرد وهمین امر باعث میشود وقتی به حالت اولیه برگردیم توان 2ک انرژی به هدر دادیم احساس خستگی کنیم
  جسم همان جسم اولیه هست.انرژی اضافه هدر دادتاده نزبنیاز ب خواب دارد تا جبران کند.وکند.وحالت طبیعی برگردد

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از توضیحات خوبتون

 3. امیر می‌گوید

  جالبه من قهوه میخورم 10دقیقه بعدش خوابم میگیره 30دقیقه بعد کامل اوکی میشم و سرحال

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام، جالب بود نظرتون

 4. So(w)gand-H می‌گوید

  سلام ممنون از زحماتتون. من چون بدنم ضعیف شده و از نظر روحی اوکی نیستم قهوه مخصوصا قهوه خالص حال بد من رو تشدید هم میکنه اما چیزی که متوجه شدم اینکه بدنم نسبت به قهوه ریلکس میکنه و عملا هر حالتی داشته باشم همون رو تقویت میکنه برای همین هم حتما با با قهوه چیز هایی که اثرش رو به حداقل میرسونه بخورم یت بخوابم اگر حالم بد شد

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از لطف شما و نظر دقیقتون

 5. So(w)gand-H می‌گوید

  سلام ممنون از زحماتتون. من چون بدنم ضعیف شده و از نظر روحی اوکی نیستم قهوه مخصوصا قهوه خالص حال بد من رو تشدید هم میکنه اما چیزی که متوجه شدم اینکه بدنم نسبت به قهوه ریلکس میکنه و عملا هر حالتی داشته باشم همون رو تقویت میکنه برای همین هم حتما با با قهوه چیز هایی که اثرش رو به حداقل میرسونه بخورم یت بخوابم اگر حالم بد شد ..

 6. سروش می‌گوید

  سلام
  بنده هم گاها بعد خوردن قهوه خواب آلودگی را احساس میکنم که بسیار هم شدید است
  اما در اکثر مواقع اینطور نیست پس هر بار قبل و بعد خرما خوردم و متوجه شدم گاهی میتواند از کاهش قند باشد
  اما در برخی موارد خرما هم تاثیر گذار نبود
  پس در دفعات بعد ادویه های طبع گرم را با قهوه نوش جان کردم
  مانند زعفران که بسیار تاثیر مثبتی در فعال کردن کافئین داشت
  این تجربه بنده بود امیدوارم با کمی زعفران و یک قند طبیعی مانند طبیعی نوشیدنی خاصی را نوش جان کنید.

 7. Saeide می‌گوید

  قهوه کافئین متوسط تلخی متوسط استفاده میکنم ولی بعدش شدید خوابم میگیره روزی دو یا سه بار استفاده میکنم ولی اصلا حس شادابی ندارم که هیچ خوابمم میگیره. قند خونم رو‌ هم میگیرم اصلأ پایین نیست. نمی‌دونم چرا این جور میشه

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   یکبار به طور امتحانی قهوه فول کافئین (100درصد روبوستا) مصرف کنید و نتیجه رو ببینید چی میشه

 8. مریم قیاسوند می‌گوید

  منم وقتی قهوه میخورم خوابم میگیره

 9. نیلوفر راد می‌گوید

  سلام
  خواستم بگم من قهوه های زیادی رو تست کردم با شیر و شکر بدون اونا میکس شده ها از هربرندی حتی کاپوچینو و … قشنگ باعث میشه به یه حالت ریلکسی برسم و اگه شب باشه خوب بخوابم. حتی شبهای امتحان که استرس میگرفتم قبل خواب میخوردم وراحت میخوابیدم.
  اینا رو گفتم که بگم بدن ادما باهم متفاوته . بهتره اول بدن خودمون رو بشناسیم

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   موافقم باهاتون ژنتیک واقعا مهمه

 10. نمیداند چه می‌گوید

  بدون شیرین کننده بخوردید حتما .من شیرین کننده که میزنم شدیدا اون روز بی حال و خوابم .

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از اشتراک گذاشتن تجربتون با ما

 11. شیدا می‌گوید

  شاید تجربه من براتون جالب باشه.
  من وقتی 70 روبوستا و 30 عربیکا می خورم خوابم می گیره یا دست کم تاثیر نداره !! ولی وقتی 50-50 میشه یعنی عربیکا زیاد میشه خوابم می پره و سر حال می شم!

  باید تست کنید ببینید چی با بدن شما سازگارتره. همونو مصرف کنید.

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام سرکار خانوم، بله پیدا کردن قهوه مناسب برای هر شخص میتونه تاثیر مستقیم روی این موضوع داشته باشه

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture