کافه یا کافی شاپ و بررسی تاریخچه و فرهنگ آن!

تعریف قهوه خانه، کافه یا کافی شاپ در فرهنگ جهانی (برخلاف ایران) یکسان است و در واقع تأسیساتی است که در درجه اول قهوه سرو می کند.

تاریخچه و فرهنگ کافی شاپ ها و قهوه خانه ها را می توان از سال 1500 میلادی در خاور میانه جستجو کرد، در ابتدا  آنها به عنوان مکانی برای ملاقات و نوشیدن چیزی مورد استفاده قرار می گرفتند که در آن زمان بسیار غیر معمول بود.

در این مقاله نگاهی گذرا به تاریخچه قهوه خانه ها یا همان مافی شاپ ها و نحوه شکل گیری آنها و تغییرات آنها می اندازیم.

خرید قهوه ساز

کافه (کافی شاپ) محلی

کافی شاپ

در صورت ایجاد صمیمیت همه ما عاشق رفتن به کافی شاپ های محلی خود هستیم، همیشه دیدن باریستای معمولی، درخواست سفارش همیشگی و نشستن با یک فنجان قهوه و شاید یک تکه کیک، قبل از شروع روز بسیار لذت بخش است.

در مناطق مختلف جهان ممکن است کافه هایی با منوی مختلف پیدا کنید، به عنوان مثال، در برخی کافی شاپ ها نوشیدنی های سرد مانند چای سرد سرو می شود، در برخی دیگر شیرینی و تنقلات سرو می شود و برخی از کافی شاپ های قاره اروپا حتی برخی از نوشیدنی های الکلی را سرو می کنند.

با این حال چیزی که در آنها مشترک است این واقعیت است که آنها عمدتا نوشیدنی های گرم و قهوه ارائه می دهند و به شما مکانی برای نشستن و نوشیدن قهوه، استراحت و گفتگوی با دوستان و خانواده ارائه می دهند.

تاریخچه کافه و کافی شاپ

تاریخچه

همانطور که قبلاً گفتیم، قهوه خانه ها از سال 1500 میلادی در خاورمیانه آغاز به کار کردند، با اطمینان صد درصدی نمی توان گفت که مکان اول کجا و چه زمانی افتتاح شده است، اما اسناد نشان می دهد که این مراکز برای اولین بار در اواخر سال 1400 یا اوایل سال 1500 میلادی در مکه افتتاح شده اند.

پس از گذشت چندین سال و حدودا از سال 1512 میلادی کافه ها و قهوه خانه ها به اندازه کافی رایج شدند، اما قهوه خانه ها و قهوه ها توسط خلیفه های وقت ممنوع شدند!!

که دلیل اصلی ممنوع شدن آنها این موضوع بود که قهوه خانه ها و کافه ها معمولاً محلی برای نشستن و بحث در مورد سیاست بودند و این مکالمات همیشه از افراد قدرتمند تعریف نمی کرد و در واقع اقتدار آنها را زیر سوال می برد.

از مکه قهوه خانه ها در سال 1529 به وین، دمشق در سال 1534 و قسطنطنیه در سال 1555 راه یافتند، طولی نکشید که این مکان های رواج گسترده ای یافتند زیرا آنها به عنوان مکانی عالی برای مردم برای بیان افکار مختلف در یک اجتماع مفید بودند.

خرید قهوه اسپرسو 

یک قهوه خانه چگونه بود؟

کافه

یک قهوه خانه یا کافه در مکه در سالهای 1500 مشخصاً با یک کافه در لندن سال 1684 بسیار متفاوت بوده است و همچنین  بسیار متفاوت تر از کافه ای است که شما صبح شنبه قبل از کار به آنجا می روید.

اما در حالیکه زیبایی و جو این موسسات قطعاً دستخوش تغییرات زیادی شده است، اما در واقع کافی شاپ های آن زمان شباهت زیادی به کافه های مدرن امروزی داشته اند!

کافه ها به عنوان محلی برای اخبار توصیف شده بودند، جایی که می توان به آنجا رفت و در آنجا بحث سیاسی کرد و در جریان وقایع روز قرار گرفت، بازی های رایج آن زمان نیز در کافه ها رواج داشت، همانند کافه های برد گیم امروزی!

مصرف مشروبات الکلی در گذشته بسیار بالا بود، دلیل این امر نیز این موضوع بود که در آن زمان آب زیادی قابل آشامیدن نبود، بنابراین فرد مجبور بودند در میخانه ها روی به نوشیدن مشروبات الکلی بیاورند.

قهوه خانه ها در آن زمان برخلاف میخانه ها بودند، جوشاندن آب و تهیه نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای باعث از بین رفتن بسیاری از باکتری ها می شد، بنابراین کسانی که دنبال زندگی بدون الکل که شما را مست کند، و آب قابل شرب می گشتند به سراغ کافه ها می رفتند.

قهوه خانه ها در آن زمان به عنوان مکان های متانت و آرامش شهرت یافته بودند، جایی که مردم می توانستند مکالمه های خردمندانه داشته باشند، در حالی که یک نوشیدنی خوشمزه و بدون الکل نیز می نوشیدند.

منبع: www.craftcoffeeguru.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture