تفاوت کاپوچینو با لاته در چیست و مقایسه آنها با قهوه موکا

اگر از دوست داران قهوه باشید یکی از مواردی که شاید به دنبال آن باشید این است که مدل ها و انواع نوشیدنی های قهوه چه فرق هایی باهم دارند؟ تفاوت کاپوچینو با لاته که هر دو از نوشیدنی های محبوب به حساب می آیند می تواند موردی باشد که دانستن آن خالی از لطف نباشد.

ما در این مقاله از مجله تخصصی کافی مافی در ابتدا سعی می کنیم نگاه مختصری به ویژگی های اختصاصی کاپوچینو و لاته بپردازیم و پس از آنها قهوه موکا را نیز بررسی خواهیم کرد و در پایان به بررسی و مقایسه این سه نوشیدنی محبوب می پردازیم.

کاپوچینو چیست؟ “Cappuccino”

کاپوچینو

شاید اگر بخواهیم مشهورترین نوشیدنی اسپرسو را معرفی کنیم اولین گزینه ای که به ذهن ما بیاید کاپوچینو باشد و تنها نوشیدنی که شاید بتواند با آن در این مورد رقابت کند لاته می باشد.

کاپوچینو یک نوشیدنی سنتی قهوه به حساب می آید که از یک لایه اسپرسو به همراه دو لایه شیر تهیه می شود، البته این نسب ممکن است در کافی شاپ های مختلف متفاوت است.

ممکن است یک کافی شاپ در تهیه کاپوچینو از یک لایه اسپرسو به همراه یک لایه شیر جوشیده شده و یک لایه فوم شیر استفاده کند یا شاید از یک بخش اسپرسو به همراه 4 قسمت شیر به علاوه یک قسمت فوم شیر استفاده کند که همه این موارد به سلیقه باریستا و شما بر میگیردد که شما چه چیزی را می پسندید.

اما رایج ترین روش تهیه کاپوچینو نسبت آخری بود که بیان کردیم که اصولا آن را درون یک فنجان 150 میلی لیتری میریزند که دقیقا مانند لاته نیز از هنر لاته آرت برای تزیین سطح نوشیدنی استفاده می شود.

لاته یا لته چیست؟ “Latte”

لاته

لاته نوشیدنی می باشد که خیلی از افراد آن را همان کاپوچینوی بزرگ صدا می کنند. که البته اگر بخواهیم واقعیت را نگاه کنیم خیلی هم این افراد اشتباه نمی کنند، البته تاکید می کنم خیلی اشتباه نیست!! 🙂

شاید اگر بگوییم که اولین و مهمترین تفاوت کاپوچینو و لاته در نوع فوم شیر استفاده شده است در ابتدا خیلی برای شما قابل درک نباشد که چرا باید این موضوع اینقدر مهم باشد؟

به طور کلی همانطور که گفتیم درون کاپوچینو ما از شیر جوشیده و فوم شیر استفاده می کنیم در حالی که این موضوع در مورد لاته متفاوت است و میکروفوم جایگزین فوم می شود.

تفاوت در اینجا این است که میکرو فوم نسخه ظریف و متراکم کف شیر است. شیر بسیار خوب هوادهی شده و حباب های هوا بسیار ریز، آن را به نوعی مایع خامه ای تبدیل می کند که بالای شیر جوشیده قرار می گیرد.

این امر همچنین باعث می شود کرما حاصل از اسپرسو با شیر بهتر ترکیب شود و لاته آرت حاصل بسیار بهتر و دقیق تر شود.

تفاوت کاپوچینو و لاته تنها همین موضوع نمی باشد، نسبت معمول اسپرسو به شیر برای لاته 1به 7 است، در نتیجه یک شات اسپرسو و بقیه نسبت نصف شیر جوشیده شده و نیمی از آن میکرو فوم است.

ما نسخه اصلی و حرفه ای را برای شما بیان می کنیم که در دنیا رایج است، اما ممکن است باریستاهای مختلف متناسب با سلیقه خود این موضوع را تغییر دهند.

موکا چیست؟ “Mocha”

قهوه موکا

موکا نوشیدنی اسپرسویی می باشد که کمتر شناخته شده می باشد، حداقل نسبت به کاپوچینو و لاته اینگونه است.

این نوشیدنی نیز از اسپرسو و شیر جوشیده شده به همراه فوم شیر برای آماده شدن استفاده می کند اما با روشی متفاوت و همچنین سس شکلات نیز یکی از ماده های اصلی تشکیل دهنده آن می باشد.

در اصل این قهوه (با قدمت صدها ساله) با دانه هایی تهیه می شد که از طریق بندر موچا یمن تجارت می شد. که محل اصلی تجارت عربها بود و قهوه یکی از صادرات اصلی آنها بود.

و همچنین گفته شده که قهوه ای که در آنجا سرو می شد، طعم شکلات مشخصی داشته، در واقع دانه های قهوه آنجا یک نوع خاص عربیکا بوده اند که از نظر عطر و طعم شبیه دانه های کاکائو بودند.

نسبت ایده آل برای موکا 1 قسمت اسپرسو ، 1 قسمت سس شکلات و 1 قسمت شیر جوشیده است، که یک لایه بسیار نازک از کف شیر در بالای آن قرار دارد.

وقتی در مورد تفاوت کاپوچینو و لاته با موکا صحبت می کنیم یکی از موارد این می باشد که شما در دو نوشیدنی قبلی قابلیت انعطاف بیشتری داشتید ولی در مورد موکا بهتر است نسبتی که بالا برای شما بازگو کردیم را رعایت کنید تا بتوانید بهترین قهوه شکلاتی را آماده کنید.

در این نوشیدنی به خاطر استفاده کمتر شیر نسبت به کاپوچینو و لاته؛ عطر و طعم اسپرسو بیشتر خود را نمایش می دهد که بخاطر سازگاری طعم شکلات با آن باعث می شود شما یک قهوه با طعمی متفاوت و جذاب تجربه کنید.

قهوه موکا یک نوشیدنی کوچک است، حتی اگر نسبت به طور کامل رعایت نشود به طور معمول این نوشیدنی از 150 میلی لیتر بزرگتر نمی شود.

بررسی تفاوت کاپوچینو و لاته و قهوه موکا با یکدیگر

تفاوت کاپوچینو با لاته

ما در ادامه سعی داریم نکاتی را در مورد تفاوت کاپوچینو و لاته بیان کنیم که متناسب با سلایق افراد مختلف متفاوت است، اینکه می بگوییم برای نوشیدنی شما کدام یک از 3 مورد بالا مناسب تر است به طور قطع موضوع اشتباهی می باشد.

ما تلاش داریم نکاتی را بازگو کنیم که شما بتوانید با بررسی آنها بهترین گزینه را متناسب با سلیقه خود و آن چیزی که دوست دارید و از نوشیدن آن لذت می برید را انتخاب کنید.

لذت بردن از طعم و مزه شیر و حالت خامه ای

شیر قهوه

اگر طعم و مزه شیری و خامه ای بیشتر مورد علاقه شما می باشد، قطعاً لاته گزینه مناسب و مورد علاقه شما می باشد و همان چیزی می باشد که باید دنبال آن باشید.

در واقع در بین تفاوت کاپوچینو و لاته وقتی گزینه دوم را انتخاب کنید شما بیشتر به دنبال آرامش و لذت بردن هستید، اما اگر شما دنبال موردی مثل بیدار ماندن می باشید خیلی نباید سراغ نوشیدن لاته بروید.

البته شما همیشه می توانید اسپرسوی بیشتری به لاته خود اضافه کنید، اما این امر نسبت صحیح این نوشیدنی را بسیار تغییر می دهد و چیزی نیست که ما در اینجا آن را دنبال می کنیم.

این موضوع به این دلیل است که لاته ها حاوی میکرو فوم هستند که باعث خامه ای تر شدن و قطعاً لذت بردن بیشتر از قهوه شما می شود.

و برای این مورد به طور قطع گزینه دوم شما باید کاپوچینو باشد، هرچند که خیلی طعم خامه ای در خود ندارد، گزینه آخر شما هم قهوه موکا می باشد که تنها 30 درصد از نوشیدنی آن را شیر در بر می گیرد.

اگر دنبال عطر و طعم بهتر هستید کدام گزینه را انتخاب کنید؟

عطر و طعم

قسمت عطر و طعم ممکن است جایی باشد که هیچ کس نمی تواند در مورد آن تصمیم بگیرد زیرا نقش سلیقه در آن بسیار بالا می باشد، اینکه شما شیر گرم و خامه ای با مقداری قهوه انتخاب کنید یا قهوه ای که با یک لایه نازک شیر پوشیده شود و یا از همه وسوسه برانگیز تر ترکیبی از شکلات و قهوه را انتخاب کنید؟

موضوعی که خیلی از افراد را در این مورد تحت تاثیر قرار می دهد به طور قطع طعم فوق العاده شکلات می باشد و تقریبا می توان گفت در این رقابت اصولا قهوه موکا پیروز می باشد.

اضافه شدن شیر به ترکیب شکلات و قهوه نه تنها از جذابیت آن نمی کاهد بلکه باعث می شود طعم خاکی و تلخی قهوه نیز کمی کاهش پیدا کند و نوشیدنی شما تبدیل به نوشیدنی داغ کاکائویی تبدیل شود که بسیار مورد استقبال می باشد.

اگر در تفاوت کاپوچینو با لاته و موکا دنبال کافئین بیشتر هستید؟

تفاوت کاپوچینو با لاته و موکا

کافئین اگر نگوییم که دلیل اصلی بوده که بیشتر دوست داران قهوه به سمت نوشیدن آن رفته اند یا حداقل دلیلی بوده که آن را دوست داشته باشند بی راه نگفته ایم.

حال اگر در مقایسه و بررسی تفاوت کاپوچینو با لاته و موکا به دنبال میزان کافئین در بین آنها می باشید باید گفت که در این رقابت و مقایسه هیچ کدام برنده نخواهند شد، این به این دلیل است که همه آنها با یک شات اسپرسو استاندارد تهیه و آماده می شوند که به این معنیست که کافئین تقریباً یکسان است.

اما اگر گاها پیش می آید که افرادی فکر می کنند که کافئین موکا بیشتر از دو مورد دیگر است، باید گفت یا بخاطر کم بودن شیر شما همچین حسی دارید و یا اینکه ممکن است باریستایی متناسب با سلیقه خود این نسبت را دستکاری کرده باشد، که این موضوع کاملا سلیقه ای می باشد و بحث ما در مورد اصول جهانی و ثابت می باشد.

اگر ملاک شما برا انتخاب اندازه نوشیدنی می باشد؟

لاته

اگر شما فردی اقتصادی تر می باشد که به فکر اندازه نوشیدنی و بزرگ بودن آن می باشید برای انتخاب در این مورد لاته برنده رقابت خواهد شد.

لاته بزرگترین نوشیدنی قهوه ای است که می توانید تهیه کنید، در حالی که کاپوچینو و موکا معمولاً در فنجان های 5 اونس / 150 میلی لیتر سرو می شود، لاته به طور معمول در 8 اونس / 230 میلی لیتر است، در بعضی موارد حتی می تواند 10 اونس / 300 میلی لیتر نیز باشد.

این قائده به طور کلی اصولا در همه جهان برپا می باشد و این لاته می باشد که نسبت به کاپوچینو و موکا بزرگتر و بیشتر است.

نتیجه گیری کلی

همانطور که چندین بار این موضوع را بیان کردیم این به شما بستگی دارد که متناسب به ویژگی های خود نوشیدنی مورد نظر خورد را انتخاب کنید.

بیشتر افراد به دنبال کاپوچینو می روند و انتخاب می کنند، بنابراین می توانید استدلال کنید که مورد علاقه ترین نوشیدنی در بین این سه قهوه می باشد اما به یاد داشته باشیم که بسیاری از مردم چیزهای جدید را امتحان نمی کنند زیرا ترس از این دارند که آن را دوست نداشته باشند و شاید و تاکید میکنیم شاید دلیل محبوبیت بالاتر کاپوچینو این موضوع باشد.

من خودم به شخصه موکا را بخاطر طعم فوق العاده ای که قهوه با شکلات پیدا می کند انتخاب می کنم، شما ممکن است با من موافق باشید، یا نه اما در پایان این شما هستید که می توانید مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.

 

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 نظر
 1. سعید می‌گوید

  ممنون بابت توضیحات کاملتون ..

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از همراهی شما

 2. کمال می‌گوید

  عالی بود بود ممنون بابت کمک و راهنمایی تون من یک تازه باریستا خیلی خوب همه چی قانع شدم و الان اطلاع خوبی دارم مرسی😎👍

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از همراهی شما، خوشحالیم که باعث رضایت شما شدیم.

 3. امیر می‌گوید

  موکا کافئین بیشتری دارد چون خود شکلات و کاکائو دارای کافئین هست، و در موکا نسبت یک به یک شکلات و اسپرسو رو داریم که در لاته یا کاپوچینو فقط یه شات اسپرسو داریم، پس نسبتا موکا دارای کافئین بیشتری هست

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture