آیس لاته چیست؟ سه ویژگی که آن را متمایز می کند!

 با وارد شدن به فصل گرما آیس لاته هم مانند بقیه قهوه های سرد چیزی است که دوست داران قهوه به سمت آن می آیند، که می توان گفت به خاطر سادگی و طعم دلچسب و شیرین اش، یكی از مهمترین انواع قهوه های سرد بشمار می آید.
حال این سوال پیش می آید که آیس لاته چیست و تفاوت آن با لاته معمولی به جز وجود یخ در چیست؟

آیس لاته چیست؟

آیس لاته چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف آسان از آیس لاته بیان کنیم می توان گفت همان نسخه سرد یک لاته معمولی است که در واقع ترکیبی از اسپرسو گرم با شیر سرد و یخ است و یکی از محبوب ترین انواع آیس کافی به شمار میرود.
هنگام سفارش، آیس لاته چیزی بسیار نزدیک به لاته معمولی خواهد بود، اما کاملاً یکسان نیستند، این امر به این دلیل است که برخی از عناصر لاته گرم به راحتی در نسخه یخی آن قابل استفاده نیست.
یکی از بارزترین تفاوت ها شیر است، گذشته از سرد بودن، به هیچ وجه جوشیده و بخارپز نیست، در واقع ما نمی توانیم میکروفوم را بر روی لاته خود داشته باشیم این امر بخاطر عدم سازگاریه فوم و یخ می باشد.
در آیس لاته همه عناصر هماننند لاته معمولی است، اسپرسو و شیر، تقریباً به همان نسبت هم استفاده می شود با این حال نحوه ترکیب آنها متفاوت است و این موضوع باعث ایجاد نوشیدنی کاملاً جدیدی می شود.
سه ویژگی اصلی که باعث می شود این نوشیدنی با لاته معمولی کاملا متفاوت شود:

1. شیر سرد است، یخ زده نیست!

آیس لته

گذشته از اینکه یخ در نوشیدنی وجود دارد، یکی از مهمترین تفاوت ها نحوه استفاده از شیر است، یا بهتر است بگویم، به هیچ وجه اقدامی روی شیر انجام نمی دهیم.
در یک لاته معمولی شیر جوشیده شده و خنک می شود که نتیجه آن دو چیز است : اول اینکه نوشیدنی ملایم و نسبتاً خامه ای به دلیل وجود میکروفوم و شیر جوشیده شده است.
دوم، مقدار کلی شیر به اندازه ای که دیده می شود نیست! بخش زیادی از آن حباب ها و کف شیر است، باریستا با حجم شیر کار می کند، در واقع خیلی به وزن شیر توجه نمی شود.
در آیس لاته این موضوع متفاوت است، شیر جوشیده شده نیست و بنابراین کف و هر نوع حبابی در آن وجود ندارد، به این معنی که حجم شیر تقریباً برابر با وزن آن است بنابراین، ممکن است این نوشیدنی بسیار شیرین تر از نسخه داغ آن باشد.
اگر از طرفداران این امر نیستید، می توانید از باریستا خود بخواهید که از دبل شات اسپرسو استفاده کند و این امر باعث شود نوشیدنی شما طعمی شبیه به لاته داغ پیدا کند.

2. دارای طعم متفاوتی است!

لاته سرد

تمام مواردی که گفتیم باعث ایجاد طعمی بسیار متفاوت می شود. قهوه سرد است، شیر سرد است و یخ در آن دخیل است، اینها باعث می شود که لاته ما کمتر حالت خامه ای و کاراملی پیدا کند.
طعم شیرینی شیر بخاطر سرد بودن آن طبیعی تر است، اگر تا به حال شیر را سرد خورده باشید این موضوع را درک می کنید. مورد دیگری که باعث ایجاد تفاوت در طعم آن می شود نحوه مخلوط کردن عناصر با هم می باشد!
اگر قهوه، شیر و یخ را داخل فنجان ریخته و با یک چنگال به آرامی مخلوط کنیم نوشیدنی ما دارای طعم دوگانه ای می شود، در قسمتی از نوشیدنی، طعم شیر غالب است و قسمتی دیگر طعم قهوه!

3. آیس لاته دارای اندازه بزرگی است!

قهوه سرد
مورد دیگری که باعث می شود آیس لاته با لاته معمولی واقعاً از هم متمایز شوند، اندازه ظرف سرو آن است!
قسمت مایع این نوشیدنی به اندازه معمولی است و چیزی که باعث تغییر می شود وجود یخ است که فضای زیادی را اشغال می کند و به همین خاطر اصولا از لیوان هایی با حجم 300 میلی لیتر برای تهیه آن ها استفاده می شود.
شما می توانید لاته یخی خود را در منزل درست کنید. این در واقع کمی ساده تر از لاته گرم است، زیرا شما نیازی به جوشاندن شیر ندارید.

طرز تهیه آیس لاته در منزل!

لاوازا

ابتدا مواد مورد نیاز ما، یک دستگاه اسپرسوساز مناسب، شیر سرد، مکعب های یخ، شیکر (برای مخلوط کامل نوشیدنی) اختیاری است، اما توصیه می شود.
ما با تهیه اسپرسو شروع خواهیم کرد، زیرا این کار قبل از مخلوط کردن با سایر نوشیدنی ها باید تا حد ممکن خنک شود، و اینکه در تهیه اسپرسو خیلی به کرما اهمیت ندهید زیرا درون مخلوط شیر و یخ شما ناپدید می شود.
میزان شیر مورد نیاز این نوشیدنی را اندازه بگیرید، نسبت توصیه شده برای اینکار  نسبت 1 به 6 ( قهوه به شیر)، اما در صورت تمایل می توانید میزان بیشتری شیر استفاده کنید.
میزان استفاده از یخ هم به طور معمول نصف فنجان پر از یخ می شود و مابقی آن را با نوشیدنی پر می کنید.
نکته: اگر شیکر در اختیار دارید قبل از اینکه آن را داخل فنجان بریزید، شیر و اسپرسو به همراه 3 قطعه یخ را کاملا در آن مخلوط کنید که دارای طعم یکسان در کل نوشیدنی خود شوید.
از مقداری شربت و یا کمی خامه قنادی نیز می توانید به عنوان طعم دهنده در آن استفاده کنید.
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture