فواید قهوه سیاه و آیا نوشیدن آن گزینه مناسبی برای شما می باشد؟

قهوه سیاه یکی از مواردی می باشد که مخصوصا در دهه اخیر نوشیدن آن بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و امروزه خیلی از افراد ترجیح می دهند با فواید قهوه سیاه و نحوه خرید و طرز تهیه آن آشنا شوند.

اما آیا واقعا نوشیدن و فواید قهوه سیاه نسبت به قهوه شیر بیشتر است؟ آیا خواص این قهوه نسبت به سایر نوشیدنی های قهوه بیشتر است؟ اینها از جمله سوالاتی می باشد که قبل از تهیه قهوه سیاه به ذهن شما می آید و ما سعی داریم در این مقاله از کافی مافی این موضوع را باهم بررسی کنیم.

آیا نوشیدن قهوه سیاه برای شما مفید است؟

نوشیدن قهوه سیاه

قهوه یکی از غنی ترین منابع آنتی اکسیدان است که اکثر افراد در رژیم های غذایی خود دارند، مصرف زیاد میوه سبزیجات برای افراد که حاوی آنتی اکسیدان می باشد یک امر نامتعارف در بین انسان ها می باشد که بسیار کم رعایت می شود، ولی شما می توانید با نوشیدن قهوه و چای نیاز بدن خود را به آن رفع کنید.

اما مشکل و موضوع نگران کننده استفاده و اضافه کردن کربوهیدرات ها و چربی ها به قهوه خود می باشد که با اضافه شدن چاشنی هایی مانند خامه، شکر و… این اتفاق و عادت غذایی پیش می آید.

منظور از قهوه سیاه به طور یعنی قهوه دم کرده ای که قند یا شیر یا هر چیز دیگری به آن اضافه نشده باشد، فقط قهوه خالص را مستقیم، تازه و گرم تهیه و مصرف کنید.

خرید قهوه اسپرسو 

آیا قهوه سیاه از قهوه شیر بهتر است؟

قهوه سیاه و قهوه شیر

وقتی در مورد بهتر بودن یک موضوع می رویم دو موضوع پیش می آید، اول اینکه کدام یک خوشمزه تر است که این دقیقه به سلیقه افراد بر می گردد که نوشیدن قهوه سیا یا قهوه شیر را ترجیح بدهند.

اما به طور کلی اصولا برای افراد با سن کمتر، نوجوان ها و جوان ها ترجیح می دهند که قهوه خود را شیرین بنوشند، چون کمی انرژی بیشتر برای شما به همراه دارد و خیلی از افراد طعم آن را بیشتر می پسندند.

دومین مورد برای بررسی بهتر بودن بررسی فواید قهوه سیاه نسبت به موارد دیگر می باشد، حال آیا واقعا نوشیدن آن مفیدتر است؟ اگر بخواهیم به طور ساده جواب دهیم باید بگوییم بله، این قهوه بهترین از هر جهت نسبت به قهوه شیر بهتر است که با ما همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم:

قند کم از مهمترین خواص قهوه سیاه

قند کم قهوه

یکی از مهمترین مشکلات و آسیب هایی که در هنگام نوشیدن قهوه به انسان وارد می شود استفاده زیاد از شکر و شیرین کننده ها می باشد که به خودی خود برای سلامت ما مضر است.

وقتی شما شکر و قند به نوشیدنی خود اضافه می کنید باعث افزایش میزان کالری در بدن شما می شود که هیچ نتیجه ای جز افزایش رشد باسن و دور کمر شما و از بین بردن لاغری ندارد!! 🙂

به طور قطع همه ما با مضررات استفاده زیاد از قند مانند ابتلا به دیابت، افزایش قند خون، خستگی و سو تغذیه  آشنا هستیم.

بنابراین نوشیدن قهوه بدون قند اضافی (یا هر نوع ماده شیرین کننده) به ما کمک می کند تا این مشکلات را به حداقل برسانیم. یا حداقل تا آنجا که ممکن است آنها را به تعویق بیندازید که این موضوع جز مهمترین فواید قهوه سیاه به حساب می آید.

خرید دانه قهوه

کاهش میزان چربی با حذف خامه و شیر

فواید قهوه سیاه

به طور طبیعی شیر دارای میزان مشخصی چربی می باشد مخصوصا اگر شیر پرچرب استفاده کنید، این موضوع در مورد خامه بیشتر است و تنها کافیست که پشت بسته بندی آنها را نگاه کنید تا به میزان چربی پی ببرید.

البته افزودن نوع خاصی از چربی های سالم به رژیم غذایی ما بد نیست. منابع چربی امگا 3 مانند روغن ماهی، آووکادو، زیتون، مغزها و دانه ها همه عالی هستند.

اما چربی موجود در شیر متفاوت است و تقریبا هیچ خاصیتی برای سلامت بدن ما ندارد، دقیقا مانند چربی موجود در خامه، البته اضافه کردن شیر تا میزان 30 میلی لیتر به نوشیدن قهوه شما به خودی خود ضرری نخواهد داشت اما اگر این مقدرا افزایش پیدا کند و به طور مداوم هر روز تکرار شود به طور قطع برای شما نتایج خوبی به همراه ندارد.

اگر می خواستید ضرر کمتری را انتخاب کنید، من توصیه می کنم اگر واقعاً به چیزی برای برطرف کردن تلخی نیاز دارید، فقط شکر را کنار بگذارید و یکم شیر خشک اضافه کنید.

چربی موجود در شیر مشکل است، اما وقتی آن را با شکر مخلوط می کنیم مشکل بزرگتری است زیرا بدن ما بسیار کندتر آنها را پردازش می کند، اما در هر صورت نوشیدن قهوه سیاه بهترین حالت ممکن است در این مورد!

وقتی قهوه ساده است کافئین بهتر عمل می کند

 

در واقع این مور وابسته به دو مورد بالا می باشد که کافئین و سایر مواد مغذی و آنتی اکسیدانی آن وقتی که قهوه ساده و سیاه است، عملکرد بهتری دارند.

این به این دلیل است که قند، کربوهیدرات و چربی اضافه می شود بر روی میزان جذب شما رابطه مستقیم دارد و با جذب این مواد به بدن شما میزان جذب در مواد مغذی و ترکیبات مفید بسیار کاهش پیدا می کند.

به همین خاطر شما با اضافه کردن چاشنی به نوشیدنی قهوه خود نه تنها میزان جذب کافئین را کاهش می دهید بلکه تاثیرات آنتی اکسیدان موجود در قهوه سیاه را نیز خنثی می کنید.

اینها مواردی میباشد که باعث می شود ما توصیه کنیم که خرید و طرز تهیه قهوه سیاه به طور جد در دستور کار خود قرار دهید.

دقیقا آنتی اکسیدان چیست؟

آنتی اکسیدان قهوه

در یک توضیح بسیار کوتاه و مختصر، آنتی اکسیدان ها نوعی از مواد مغذی هستند که عمدتا ویتامین ها و مواد معدنی می باشند و به بدن کمک می کند سلامت مطلوب خود را حفظ کند.

برای درک این موضوع، باید بدانیم که آنتی اکسیدان ها با چه مواردی در بدن ما مبارزه می کنند. به آنها رادیکال های آزاد گفته می شود و وقتی برای اولین بار به آن ها فکر می کنید خیلی نمی توان از نام آنها به نتیجه خاصی رسید و نیاز است که آنها را کمی بشناسید تا حس کنید.

ما به تعریف مشخصی که سازمان جهانی بهداشت در مورد رادیکال های آزاد بازگو می کنند می پردازیم:

“بدن مدام تحت فشار استرس اکسیداتیو قرار دارد. اکسیژن موجود در بدن به اتمهای منفرد(تنها) با الکترونهای جفت نشده تقسیم می شود. الکترون ها دوست دارند جفت باشند، بنابراین این اتم ها که رادیکال های آزاد نامیده می شوند ، بدن را برای جستجوی الکترون های دیگر جستجو می کنند تا بتوانند به یک جفت تبدیل شوند.

که این موضوع باعث آسیب مستقیم به سلول ها، پروتئین ها و DNA می شود که گاها باعث ایجاد سرطان در بدن می شود.”

رابطه آنتی اکسیدان ها و قهوه سیاه

فواید قهوه سیاه

با توجه به بررسی قسمت بالا ما متوجه شدیم که آنتی اکسیدان های موجود در قهوه یاده در بدن ما بسیار موثر می باشند و بهترین نحوه تهیه قهوه، قهوه سیاه می باشد.

رادیکال های آزاد در صورت داشتن یک سبک زندگی ناسالم در تعداد بیشتری تولید می شوند، مصرف زیاد کربوهیدرات و چربی منجر به سو تغذیه می شود که منجر به تولید تعداد بیشتری رادیکال آزاد می شود.

با افزودن شکر و شیر (کربوهیدرات و چربی) به قهوه که نوشیدنی مملو از آنتی اکسیدان است، اثرات آنها را خنثی می کنید.

هر خیری که آنتی اکسیدان ها می توانند انجام دهند با رادیکال های آزاد که قند و شیر به تولید آن کمک می کنند، خنثی می شود.

به طور خلاصه، اگر به معنای واقعی کلمه همه فواید سلامتی مرتبط با قهوه را می خواهیم، باید قند و شیر را حذف کنیم. اینکار به طور قطع آسان نیست، اما اینکار توسط خیلی از افراد انجام شده است و مردم از نوشیدن قهوه سیاه جان سالم به در بردند! 🙂

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

چگونه سبک نوشیدن قهوه خود را تغییر دهیم؟

چگونه قهوه بنوشیم

با فهمیدن و پی بردن به فواید قهوه سیاه خیلی از افراد به دنبال طرز تهیه و نحوه مصرف قهوه سیاه می افتند ولی سوال اصلی آنها این است مایی که خیلی وقت می باشد که قهوه با شیر یا شکر مصرف می کنیم چطور می توانیم سبک نوشیدن و نحوه استفاده از قهوه خود را به قهوه سیاه تغییر دهیم؟

در ابتدا باید گفت که آیا مجبورید که شکر و شیر را کنار بگذارید و فقط به سراغ نوشیدن قهوه سیاه بروید یا خیر؟

در جواب این سوال باید گفت خیر! با وجود صحبت هایی که در مورد آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد انجام شد اما اگر سبک زندگی شما متعادل باشد و غذای خوبی بخورید سیستم ایمنی بدن شما به خودی خود در مقابل رادیکالهای آزاد مقاوم می باشد.

اما اگر از نظر بهداشتی در رژیم غذایی در شراط بدی هستید اینکار بسیار ضروری می باشد، و نوشیدن قهوه سیاه در کل رژیم شما تاثیر گذار خواهد بود و به مرور متوجه می شود که در خیلی از موارد نیاز است که شکر و افزودنی ها را از غذا و نوشیدنی خود حذف کنید، از مصرف شکر در چای گرفته تا استفاده از شکلات های خیلی شیرین!

اینکار نیز خیلی سخت نمی باشد و تنها کافی است که یک هفته به طور مداوم روی به مصرف نوشیدن قهوه سیاه بیاورید و بدن و ذائقه شما به آن عادت می کند و از فواید قهوه سیاه و نحوه تهیه آن لذت می برید.

فروشگاه قهوه کافی مافی

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر
 1. حسن می‌گوید

  ایا می‌شود قهوه را با کاکائو تلخ مصرف کرد

 2. پیچ آلن می‌گوید

  چرت ترین مقاله رو دارین با عناوین چرت

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   هرکسی یک دیدگاه داره و ممنون از ابراز نظرتون 🙂

 3. مرضیه فراهانی می‌گوید

  بله قطعا شکلات تلخ یکی از بهترین ترکیباتی هست که میشه با قهوه سرو کرد

 4. سعید شیرنگی می‌گوید

  سلام یک سوال دارم قهوه سیاه همون قهوه عربیکا میشه یا فرق داره ؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست گرامی، ببینید قهوه سیاه در اصطلاح به قهوه ای گفته میشه که هیچ افزودنی مثل، شکر یا شیر بهش اضافه نشه. حالا این قهوه ما میتونه هم از دانه های عربیکا درست شده باشه و هم از دانه های روبوستا. توصیه می کنم این مقاله رو هم مطالعه کنید. https://cafimafi.com/mag/arabica-versus-robusta/

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture