آنتی اکسیدان های قهوه از آسیب دیدگی چشم شما جلوگیری می کند!

نوشیدن قهوه از آسیب دیدگی چشم جلوگیری می کند، زیرا آنتی اکسیدان های موجود در آن شبکیه های چشم شما را سالم نگه می دارند! همه ما می دانیم که قهوه می تواند انرژی لازم را برای شما فراهم کند و آنتی اکسیدان های آن از طرق مختلف برای شما مفید هستند.

اما یک مطالعه جدید در دانشگاه کرنل که یک موسسه تحقیقاتی خصوصی در نیویورک آمریکا است، نشان داد که آنتی اکسیدان قوی قهوه، کلروژنیک اسید (CLA)، در واقع برای چشم ما درمانی است، از شبکیه محافظت می کند و از تخریب شبکیه در موش ها جلوگیری می کند.

قهوه یک نوشیدنی معمول و روزانه در بین غربی و آمریکایی ها است مثل چای در میان ما ایرانی ها که البته این روزها شاهد رشد بالای طرفداران این نوشیدنی پرخاصیت و انرژی بخش در کشورمان هستیم که این امر خوشایند است تا بتوان این نوشیدنی پر خاصیت و انرژی بخش را به سبد تغذیه روزانه مان اضافه کنیم!

مطالعات علمی بر روی تاثیر نوشیدن قهوه بر سلامت چشم ما!

چشم و قهوهمحققان چشم موش ها را با اکسید نیتریک درمان کردند که با ایجاد رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو منجر به تخریب شبکیه چشم می شود. موش هایی که به آنتی اکسیدان قهوه، اسید کلروژنیک قهوه نفوذ کرده بودند، در واقع هیچ آسیبی به شبکیه  آنها نرسیده بود.

چانگ یی لی، استاد علوم مواد غذایی و نویسنده ارشد این مطالعه، در بیانیه مطبوعاتی گفت: “این مساله مهم است که تاثیر غذاهای طبیعی روزانه بر سلامتی را درک و کشف کنیم، چون آنها تأثیرات مفیدی بر سلامتی دارند و قهوه محبوب ترین نوشیدنی در جهان است، و ما می دانیم که چه فایده ای می توان از این امر برای بهبود برنامه تغذیه افراد برد.

طبق نتایج این مطالعه کرنل که در ژورنال شیمی و مواد غذایی در دسامبر 2013 میلادی منتشر شد، قهوه خام به طور متوسط فقط 1 درصد کافئین است، اما حاوی 7 تا 9 درصد اسید کلروژنیک (CLA)، یک آنتی اکسیدان قوی است که مانع از تخریب شبکیه چشم در موش ها می شود.

مطالعات دیگر نشان داده اند که قهوه می تواند به پیشگیری از بیماری دیابت، پارکینسون، سرطان پروستات و حتی آلزایمر و سایر بیماری های مزمن کمک کند. تحقیقات همچنین نشان داده است که به طور کلی، قهوه حتی می تواند میزان مرگ و میر را کاهش دهد.

عوامل زیادی در چگونگی تأثیر قهوه بر سلامتی نقش دارند!

تاثیر قهوه بر سلامتیبه عنوان مثال، چگونگی سوخت و ساز بدن شما بر کافئین تأثیر می گذارد که آیا این برای شما مفید است یا خیر. در همین حال، افرادی که ژنتیکی خاصی در مورد شرایط قلب شان دارند، در صورت نوشیدن قهوه ممکن است در معرض خطر بیماری قلبی عروقی قرار بگیرند!

یک مطالعه خارج از دانشگاه هاروارد نشان داد که نوشیدن حداکثر شش فنجان قهوه در روز (که بسیار زیاد است) هیچ عوارض جانبی برای سلامتی افراد و چشم آنها در دهه پنجاه و شصت نداشته است و آنها در معرض خطر مرگ بالاتر نبوده اند.

دکتر راب ون دام، استادیار گروه تغذیه هاروارد، می نویسد که قهوه در واقع یک چیز نسبتاً پیچیده برای مطالعه است: اغلب مردم قهوه را فقط وسیله ای برای مصرف کافئین می دانند، اما در واقع نوشیدنی بسیار پیچیده ای است که صدها و صدها ترکیب مختلف در آن وجود دارد.

از آنجا که قهوه حاوی ترکیبات بسیار مختلفی است، نوشیدن قهوه می تواند منجر به پیامدهای بهداشتی بسیار متنوعی شود. این ممکن است برای برخی از موارد خوب و برای برخی از موارد بد باشد، و این لزوماً به شکلی تلنگر یا متناقض نیست چون تعداد کمی از غذاها برای همه چیز مفید هستند.

قهوه را بدون افزودنی های مضر مثل شکر بنوشید!

قهوه را بدون شکر بخورید!با این حال، اکثر تحقیقات به این واقعیت اشاره دارند که قهوه علی رغم فرض های قبلی مبنی بر اینکه عادت بدی است ولی مانند سیگار کشیدن برای شما بد نیست. دکتر ون دام خاطرنشان ساخت: برای جمعیت عمومی، شواهد حاکی از آن است که نوشیدن قهوه هیچ اثر بهداشتی جدی ندارد.

اما یادآوری این نکته حائز اهمیت است که بیشتر این تحقیق براساس قهوه ای است که سیاه یا فقط کمی شیر یا شکر در آن وجود دارد. قهوه پر از شکر، یا نوشیدنی های قهوه فانتزی مانند موکا فراپاچینو، یک داستان کاملاً متفاوت هستند و احتمالاً به همان میزان بد هستند.

نتیجه تاثیر قهوه بر چشم

فواید قهوه برای سلامتی چشممحققان چشم امیدوارند که با تحقیقات بیشتر،  بتوانند دریابند که آیا اسید کلروژنیک از سد شبکیه خون عبور می کند یا خیر.

اگر مصرف قهوه بتواند CLA را به طور مستقیم به شبکیه منتقل کند، دانشمندان ممکن است روزی بتوانند قهوه های مخصوص خاصی را به عنوان روش های درمانی ایجاد کنند که در واقع می تواند از آسیب دیدگی چشم جلوگیری کند!

این موضوع باعث می شود که نوشیدن فنجان قهوه شما بیش از یک لذت روزانه، تبدیل به یک فنجان سلامتی برای شما شود، البته با مصرف به موقع و به اندازه اون!

منابع:
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture