ماکیاتو چیست؟ طرز تهیه لاته ماکیاتو در منزل (ویدیو آموزشی)

ماکیاتو یکی از نوشیدنی های محبوب در منو کافه های جهان به شمار میرود که این قهوه دارای روش تهیه خاص و ویژه ای می باشد. در حالی که بسیاری از افراد به راحتی می توانند اسپرسو یا یک فنجان کاپوچینو را تشخیص دهند، اما اغلب ماکیاتو را تشخیص نمی دهند.

ماکیاتو در دو نوع اصلی در سرتاسر دنیا سرو میشه؛ اسپرسو ماکیاتو و لاته ماکیاتو  که ما در این مقاله قصد داریم طرز تهیه هر دو این نوشیدنی ها را با آموزش ویدیویی به شما آموزش دهیم. پس نگران نباشید، ما می خواهیم به شما بگوییم که دقیقاً کدام یک ماکیاتو است!، تفاوت آن چیست و در صورت سفارش به راحتی آن را تشخیص دهید.

خرید قهوه اسپرسو 

شناخت قهوه ماکیاتو

داستان ماکیاتوبه طور کلی نوشیدنی هایی که با قهوه درست میشوند در دو دسته کلی قرار میگیرند؛ 1.  قهوه های بدون شیر 2. قهوه های ترکیب شده با شیر

1. قهوه های بدون شیر: اسپرسو، قهوه فرانسه، قهوه ترک، قهوه موکاپات از جمله مهمترین این نوشیدنی ها میباشد که در تمام کافه ها سرو میشود و خیلی از ما نام آنها را شنیده ایم و ما روش تهیه آنها را قبلا آموزش دادیم.

2. قهوه های با شیر: قهوه به طور کلی دارای مزه تلخی می باشد و خیلی از افراد با این تلخی مشکل دارند و به همین خاطر ترجیح میدهند آن را به نوعی شیرین کنند. شیر و شکر دوتا از مهمترین افزودنی هایی به شمار میرود که برای اینکار استفاده میشود. زمانی که شما قهوه اسپرسو را با شیر ترکیب میکنید؛ بسته به میزان شیر و نحوه ترکیب کردن آن؛ نوشیدنی شما طعم و مزه متفاوتی پیدا میکند.

کاپوچینو، لاته، کورتادو و… از جمله نوشیدنی هایی می باشد که از ترکیب قهوه و شیر درست میشود. قهوه ماکیاتو نیز که امروز قصد داریم روش تهیه آن را بررسی کنیم، یکی دیگر از این نوشیدنی ها می باشد که خیلی از افراد ممکن است آن را با کاپوچینو اشتباه بگیرند.

قهوه ماکیاتو در کشور ایتالیا برای اولین بار آماده و سرو شد پس واژه ماکیاتو مانند اکثر اصطلاحات نوشیدنی های قهوه، ایتالیایی است. معنی این واژه به زبان فارسی “علامت گذاری شده” ، “رنگ آمیزی” و “لکه دار” می باشد و در واقع منظور اضافه کردن شیر به اسپرسو به اندازه کم و در حد یک لکه میباشد.

انواع قهوه ماکیاتو + فیلم آموزشی

در این ویدیو و فیلم آموزشی توسط یکی از برترین باریستاهای جهان روش درست کردن اسپرسو ماکیاتو و لاته آن را آموزش  دادیم.

نکته مهم: اگر ویدیو برای شما نمایش داده نشد، صفحه خود را یکبار رفرش کنید. (صفحه گوشی را از بالا به پایین بکشید)

 

در این فیلم آموزشی شما لازم است که اسپرسو و شیر فوم دار تهیه کنید که ما قبلاً آموزش ویدیویی آنها را برای شما قرار دادیم. اگر نیاز به یاد گرفتن دارید در این دو مقاله میتوانید آنها را آموزش ببینید. 1. اسپرسو با اسپرسوساز –  اسپرسو با موکاپات   2. فوم دار کردن شیر

قهوه ماکیاتو به دو روش اصلی در دنیا سرو و تهیه میشود:

1. اسپرسو ماکیاتو : روش سنتی و قدیمی و اصیل برای تهیه ماکیاتو می باشد که در این روش تنها مقداری فوم شیر به اسپرسو اضافه میشود.  از آنجایی که این روش تهیه ماکیاتو خیلی طعمش با اسپرسو معمولی فرقی نمیکند؛ دارای محبوبیت کمی می باشد. مواد لازم: اسپرسو + شیر فوم دار

2. لاته ماکیاتو : در این روش تهیه قهوه شما با یک نوشیدنی خوشمزه با بافت لایه ای میباشد که باعث میشود شما یک نوشیدنی ایده آل با جذابیت بالا داشته باشید که حتی برای مهمانی هایتان نیز بسیار مناسب باشد. مواد لازم: سیروپ وانیل + اسپرسو + شیر فوم دار + سروپ کارامل

اسپرسو ماکیاتو؟!

اسپرسو ماکیاتواسپرسو ماکیاتو، که از آن با عنوان کافه ماکیاتو در ایتالیا یاد می شود، به صورتی است که شیر ​​اسپرسو را لکه دار می کند.

اسپرسو ماکیاتو را خیلی از افراد با کاپوچینو اشتباه میگیرند در حالی که ماکیاتو از کاپوچینو معمولی شما قوی تر است و طعم قهوه را بیشتر حس میکنید ولی در کاپوچینو طعم شیر بر قهوه غالب میباشد.

به نوعی این نوشیدنی یک اسپرسو کمی تعدیل شده یا تحت الشعاع شیر قرار گرفته است. در مقایسه با سایر نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو، ماکیاتو بیشترین طعم قهوه را به شما میدهد در حالی که در سایر نوشیدنی ها مثل لاته اینطور نیست.

این نوشیدنی با یک شات اسپرسو، به طور عادی تهیه می شود. سپس حدود 1-2 قاشق چایخوری شیر جوشیده و کمی فوم روی آن ریخته می شود. بهتر است آن را  در فنجان های شیشه ای یا سرامیكی سرو كرد تا زیبایی ظاهری آن را هم از دست ندهید.

خرید قهوه لاوازا

لاته ماکیاتو؟!

لاته ماکیاتولاته ماکیاتو کمی بیشتر از همتای خود یعنی اسپرسو ماکیاتو شناخته شده میباشد. این نوشیدنی، شیر فوم داری می باشد که توسط یک شات اسپرسو طعم آن تغییر کرده و از سیروپ وانیل و کارامل برای طعم دهی آن استفاده میشود.

لاته ماکیاتو نسبت به لاته شیر بیشتری دارد، اسپرسو کمتری دارد و نوشیدنی لایه ای است. اما در مدل  اسپرسو متفاوت است زیرا تأکید بر شیر بیشتر از میزان اسپرسو است.

باریستا با یک لیوان بزرگ و 2 قاشق چایخوری شروع می شود (بهتره شیشه باشد تا بتوانید لایه بندی را ببینید). دو سوم و یا نصف لیوان توسط شیر جوشیده پر می شود.

در مرحله بعد، اسپرسو ریخته می شود. یک شات اسپرسو (گاهی اوقات کمتر) بسیار آهسته روی شیر ریخته می شود. بعضی از باریستاها از قاشق استفاده می کنند تا ریخت و پاش را کمتر کنند، اما بیشتر آنها فقط در مرکز می ریزند تا نقطه مشخص (“لکه”) در شیر ایجاد شود.

در صورت ریختن صحیح، باید یک لایه شفاف از شیر جوشیده غلیظ تر در انتهای فنجان، تا لایه اسپرسو در وسط و در آخر یه لایه کف شیر یا فوم در بالای آن داشته باشید.

خرید قهوه ساز

چه موقع اسپرسو ماکیاتو را سفارش دهیم؟

سفارش قهوهاگر می خواهید چیزی با عطر و طعم اسپرسو بسیار قوی و غنی باشد و یا مثل کاپوچینو برای شما خیلی شیرین باشد، یک ماکیاتو اسپرسو سفارش دهید.

این نوشیدنی برای افرادی مناسب است که عطر و طعم اسپرسو رو خیلی دوست دارند، اما قدرت کامل شات اسپرسو  را نمی خواهند!

با این حال، بخاطر داشته باشید که فنجان هایی اسپرسوهای ماکیاتو معمولاً خیلی بزرگ نیستند، مگر اینکه درخواست دو برابر کنید

چه موقع سفارش لاته ماکیاتو بدهیم؟

سفارش قهوهاگر بیشتر طرفدار طعم شیر در اسپرسو هستید بهتره که این بار لاته ماکیاتو را سفارش دهید زیرا در آن طعم شیر غالب تر می باشد.

در واقع در این مدل، فقط اشاره ای به عطر و طعم اسپرسو می شود و شیر جوشیده در آن نقش اصلی را بازی می کند!  همچنین، این نوشیدنی ها اغلب توسط سیروپ ها طعم دار هم می شوند (گاهی اوقات بدون اینکه حتی سفارش داده باشید!).

اگر ماکیاتو لاته هنوز برای شما خیلی قوی است، دیگه باید شیرخشک گرم را پیشنهاد کنیم! اگر خیلی ضعیف است یا طرفدار عطر و طعم بیشتری هستید می تونید یک لاته را امتحان کنید.

فروشگاه قهوه کافی مافی

نحوه سفارش ماکیاتو!

نحوه سفارش ماکیاتونحوه سفارش این نوشیدنی ها به شدت به جایی بستگی دارد که آن را سفارش داده اید. اگر شما در یک کافی شاپ معمولی هستید، با گفتن “ماکیاتو” احتمالاً شما را به یک اسپرسو اسپانیایی دعوت  می کنند ولی اگر به کافی شاپی تخصصی رفته باشید موفق به خوردن لاته و یا اسپرسو ماکیاتو می شوید!

اغلب اوقات، ماکیاتو حتی در فهرست کافه ها ظاهر نمی شود. اما در کافی شاپ های معتبر و حرفه ایی به احتمال خیلی زیاد انواع قهوه ها از جمله ماکیاتو را می تونید ببینید!

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture