ماکیاتو چیست؟ اسپرسو ماکیاتو را سفارش بدهیم یا لاته ماکیاتو؟

در حالی که بسیاری از افراد به راحتی می توانند اسپرسو یا یک فنجان کاپوچینو را تشخیص دهند، اما اغلب ماکیاتو را تشخیص نمی دهند. آیا آن نوشیدنی پر از شیر و شکری که دوست شما سفارش داد یک اسپرسو اصل ایتالیایی است؟ قطعا نه!

اما نگران نباشید، ما می خواهیم به شما بگوییم که دقیقاً کدام یک ماکیاتو است!، تفاوت آن چیست و در صورت سفارش به راحتی آن را تشخیص دهید.

خرید قهوه اسپرسو 

داستان ماکیاتو چیه؟

داستان ماکیاتوماکیاتو بخصوص اسپرسو ماکیاتو گزینه ای دیگر مبتنی بر اسپرسو و کاپوچینو است! اما از کاپوچینو معمولی شما قوی تر است.

کلمه ماکیاتو، مانند اکثر اصطلاحات نوشیدنی های اسپرسو، ایتالیایی است. تقریباً به “علامت گذاری شده” یا “رنگ آمیزی” ترجمه می شود!

اسپرسو ماکیاتو؟!

اسپرسو ماکیاتواسپرسو ماکیاتو، که از آن با عنوان کافه ماکیاتو در ایتالیا یاد می شود، به صورتی است که شیر ​​اسپرسو را لکه دار می کند!

نکته این نوشیدنی این است که یک اسپرسو کمی تعدیل شده یا تحت الشعاع شیر قرار گرفته است. در مقایسه با سایر نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو، این نوع  را بر اساس مقیاس شیر اضافه شده به آن توصیف می کنند!

این نوشیدنی با یک شات اسپرسو، به طور عادی تهیه می شود. سپس حدود 1-2 قاشق چایخوری شیر جوشیده و کمی فوم روی آن ریخته می شود. بهتر است آن را  در فنجان های شیشه ای یا سرامیكی سرو كرد تا زیبایی ظاهری آن را هم از دست ندهید!

خرید قهوه لاوازا

لاته ماکیاتو؟!

لاته ماکیاتولاته ماکیاتو کمی بیشتر از همتای خود یعنی اسپرسو ماکیاتو درگیر است. در این حالت، شیر جوشیده توسط یک شات اسپرسو آغشته می شود.

لاته ماکیاتو نسبت به لاته شیر بیشتری دارد، اسپرسو کمتری دارد و نوشیدنی لایه ای است. اما در مدل  اسپرسو متفاوت است زیرا تأکید بر شیر بیشتر از میزان اسپرسو است.

باریستا با یک لیوان بزرگ و 2 قاشق چایخوری شروع می شود (بهتره شیشه باشد تا بتوانید لایه بندی را ببینید). دو سوم و یا نصف لیوان توسط شیر جوشیده پر می شود.

در مرحله بعد، اسپرسو ریخته می شود. یک شات اسپرسو (گاهی اوقات کمتر) بسیار آهسته روی شیر ریخته می شود. بعضی از باریستاها از قاشق استفاده می کنند تا ریخت و پاش را کمتر کنند، اما بیشتر آنها فقط در مرکز می ریزند تا نقطه مشخص (“لکه”) در شیر ایجاد شود.

در صورت ریختن صحیح، باید یک لایه شفاف از شیر جوشیده غلیظ تر در انتهای فنجان، تا لایه اسپرسو در وسط و در آخر یه لایه کف شیر یا فوم در بالای آن داشته باشید.

خرید قهوه ساز

چه موقع اسپرسو ماکیاتو را سفارش دهیم؟

سفارش قهوهاگر می خواهید چیزی با عطر و طعم اسپرسو بسیار قوی و غنی باشد و یا مثل کاپوچینو برای شما خیلی شیرین باشد، یک ماکیاتو اسپرسو سفارش دهید.

این نوشیدنی برای افرادی مناسب است که عطر و طعم اسپرسو رو خیلی دوست دارند، اما قدرت کامل شات اسپرسو  را نمی خواهند!

با این حال، بخاطر داشته باشید که فنجان هایی اسپرسوهای ماکیاتو معمولاً خیلی بزرگ نیستند، مگر اینکه درخواست دو برابر کنید

چه موقع سفارش لاته ماکیاتو بدهیم؟

سفارش قهوهاگر بیشتر طرفدار طعم شیر در اسپرسو هستید بهتره که این بار لاته ماکیاتو را سفارش دهید زیرا در آن طعم شیر غالب تر می باشد.

در واقع در این مدل، فقط اشاره ای به عطر و طعم اسپرسو می شود و شیر جوشیده در آن نقش اصلی را بازی می کند!  همچنین، این نوشیدنی ها اغلب توسط سیروپ ها طعم دار هم می شوند (گاهی اوقات بدون اینکه حتی سفارش داده باشید!).

اگر ماکیاتو لاته هنوز برای شما خیلی قوی است، دیگه باید شیرخشک گرم را پیشنهاد کنیم! اگر خیلی ضعیف است یا طرفدار عطر و طعم بیشتری هستید می تونید یک لاته را امتحان کنید.

فروشگاه قهوه کافی مافی

نحوه سفارش ماکیاتو!

نحوه سفارش ماکیاتونحوه سفارش این نوشیدنی ها به شدت به جایی بستگی دارد که آن را سفارش داده اید. اگر شما در یک کافی شاپ معمولی هستید، با گفتن “ماکیاتو” احتمالاً شما را به یک اسپرسو اسپانیایی دعوت  می کنند ولی اگر به کافی شاپی تخصصی رفته باشید موفق به خوردن لاته و یا اسپرسو ماکیاتو می شوید!

اغلب اوقات، ماکیاتو حتی در فهرست کافه ها ظاهر نمی شود. اما در کافی شاپ های معتبر و حرفه ایی به احتمال خیلی زیاد انواع قهوه ها از جمله ماکیاتو را می تونید ببینید!

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture