شناخت قهوه در یک نمای کلی (مخصوص مبتدی ها)

شناخت قهوه برای کسانی که شاید خیلی از آن و اصطلاحات رایج در این صنعت مطلع نباشند کمی سخت و گنگ به نظر برسد. اگر جز افرادی می باشید که در آغاز نوشیدن قهوه می باشید و به نوعی غیر حرفه ای و مبتدی می باشید و دوست دارید که یک شمای کلی از قهوه و مفاهمیم آن پیدا کنید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ما در واقع سعی داریم صفر تا صد آغاز قهوه را برای شما در اینجا بررسی کنیم و به همین خاطر سعی خواهیم کرد تمام موارد را از زمانی که قهوه از زمین های کشاورزی برداشت می شود را تا زمان نوشیدن آن به طور کلی نگاه کنیم.

شناخت قهوه در یک نگاه صفر تا صد

شناخت قهوه برای تازه کار

شناخت قهوه به عنوانیک نوشیدنی که بعد از آب در رتبه دوم پرمصرف ترین نوشیدنی های جهان می باشد، در بین سایر مواد غذایی بسیار مهم می باشد.

جالبه بودنی حتی صنعت قهوه بعد از نفت دومین صنعت بزرگ جهان به حساب میاد و آنقدر محبوبیت دارد که خیلی از افراد پس از مدتی از خوردن آن عاشق قهوه می شوند.

قهوه دارای ویژگی های خاصیه که مهمترین اون رفع خستگی و انرژی بخشیه. کافئین اصل ترین ماده تشکیل دهنده قهوه به حساب میاد که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهیم شد، حال بریم صفر تا صد قهوه را بشناسیم:

1. قهوه سبز چی هست؟

درخت میوه قهوه

در اولین گام برای شناخت قهوه به سراغ قهوه سبزی می رویم که شروع و آغاز این نوشیدنی فوق العاده می باشد.

قهوه از درختی به دست می آید که شرایط رشد آن بسیار خاص و ویژه می باشد. درختی که به رطوبت و آب فراوانی برای رشد نیاز دارد و همین موضوع باعث شده که در بسیاری از نقاط جهان به خصوص در ایران رشد این درخت تقریباً غیر ممکن باشد.

درخت قهوه بر خلاف آن چه تصور می شود یک درخت با ارتفاع زیاد (بین 3 تا 10 متر) می باشد ولی با این تفاوت که پرورش دهنده های آن برای سادگی در برداشت میوه آن سعی می کنند با هرس ارتفاع آن را کم و در حد بوته نگه دارند.

میوه این درخت بسیار شبیه به گیلاس می باشد و دارای رنگ قرمز رنگی می باشد که درون آنها دانه های سبز رنگی رشد می کند. دانه های سبز قهوه دارای مزه گس و بسیار خامی می باشد که خیلی از افراد طعم آن را به خاک تشبیه می کنند.

اما همین دانه سبز آغازی برای شناخت قهوه می باشند و به خاطر وجود خواص فوق العاده برای لاغری بسیار پر استفاده می باشند. برای استفاده از دانه های سبز آنها را باید آسیاب کرد و سپس مثل دمنوش ها دم کرد.

2. شناخت قهوه عربیکا و روبوستا؟؟

شناخت قهوه عربیکا و روبوستا

دانه سبزی که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم بسته به کشور و منطقه رشد خود به نوع های مختلفی تقسیم بندی می شود.

انواع قهوه از نظر نژاد متفاوت می باشند که در این بین 2 نوع عربیکا و روبوستا بسیار شناخته شده می باشند. دانه عربیکا بیشترین میزان تولید قهوه جهان را به خود اختصاص می دهد و بعد از آن روبوستا می باشد.

پس فراموش نکنید تمام دانه های قهوه در جهان بین این دو نوع تقسیم بندی می شوند. در بعضی از کشورها دانه های عربیکا بهتر رشد می کند و بعضی دیگر روبوستا.

ولی لازم است به این نکته دقت کنید که دانه های عربیکا و روبوستا کشورهای مختلفی نیز از لحاظ طعم، مزه و کیفیت، بسته به نوع خاک و شرایط آب و هوایی با هم متفاوت می باشند ولی همگی در یک سری از خصوصیات باهم یکسان می باشند. دانه های روبوستا نیز به همین شکل می باشند.

به طور کلی در شناخت قهوه به این شکل بیان می شود که؛ دانه های عربیکا دارای ته مزه ای ترش با میزان کافئین متعادل رو به کم می باشند، در حالی که دانه های روبوستا دارای ته مزه ای تلخ با میزان کافئین بالا می باشند.

به خاطر همین عطر و طعم بالای دانه های عربیکا، قیمت آنها نسبت به دانه های روبوستا بالاتر می باشد. (نوعی دیگر از قهوه نیز وجود دارند به نام دانه لیبریکا که نسبت به عربیکا و روبوستا در حجم بسیار کمتری تولید می شود).

3. رست قهوه چی هست؟

انواع رست قهوه

اصطلاح و مفهوم بعدی که خیلی از افرادی غیر حرفه ای و تازه کار در آن کمی با مشکل رو به رو هستند و در این بخش شناخت قهوه اون رو برای شما توضیح میدیم رست قهوه است.

همونطور که بخش اول گفتیم قهوه سبز مزه و طعم خیلی خوبی نداره، زمانی قهوه عطر و طعم واقعیش را ظاهر میکنه که بو داده و برشته بشه، به اینکار در اصطلاح رست کردن قهوه میگند.

در واقع دانه قهوه مانند حبوباتی مثل لوبیا، نخود و…  برای آنکه قابل خوردن بشه نیازه که پخته و یا سرخ بشه. به همین کار پخت و تفت دادن دانه های قهوه در اصطلاح Roast گفته میشه.

بسته به شرایط و حراراتی که شما برای سرخ کردن دونه ها انتخاب می کنید رست شما تغییر می کنه. اگه میزان حرارت بالا باشه و قهوه رو زیاد سرخ کنید رست دارک میشه، اگه برعکس عمل کنید و یه رست سبک داشته باشید رست شما تبدیل به لایت میشه، و اگر در حد وسط این دو باشه تبدیل به رست مدیوم میشه.

4. شناخت قهوه آسیاب شده

پودر قهوه اسپرسو

برای شناخت قهوه آسیاب شده لازم است به این موضوع دقت کنید که وقتی شما دانه قهوه سبز را رست میدید برای اینکه بتونیم به خوبی از آن عصاره گیری کنید باید آن را به صورت پودر و آسیاب شده در بیاورید.

در واقع پودر قهوه نیز مانند چای وقتی در مجاورت آب قرار میگیره عصاره ای از اون خارج میشه که همین عصاره دقیقاً قهوه ای هست که ما نوش جان می کنیم.

آسیاب قهوه بسته به دستگاه و وسیله هایی که برای آسیاب انتخاب می کنیم میتونه متفاوت باشه، ولی به طور کلی قهوه آسیاب رو به سه دسته اصلی خیلی ریز یا آردی، متوسط یا معمولی، درشت یا شکری تقسیم بندی میکنند. حالا چه فرقی میکنند؟ بخش بعد رو با دقت بخون 🙂

5. قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو

شناخت قهوه

یه چیزی رو قبل از اینکه بخوایم شناخت قهوه و انواع اون رو شروع کنیم بگیم که؛ خیلی از افراد فکر می کنند اسپرسو همون قهوست! دوستان اسپرسو نوعی از روش تهیه قهوه به حساب میاد که در واقع با اسپرسوساز درست میشه.

ما تفاوت قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو رو قبلاً دقیق بررسی کردیم ولی اگه بخوایم به طور کلی بگیم باید گفت؛ قهوه در روش تهیه خودش به چند نوع تقسیم بندی می شه که در واقع 37 نوع روش تهیه قهوه داریم که در این بین این 3 نوع یعنی اسپرسو، ترک و فرانسه از همه محبوب تر می باشند.

زمانی که شما از پودر قهوه خیلی ریز استفاده می کنید و قهوه تون را با جذوه درست میکنید قهوه ترک آماده می کنید، وقتی که پودر قهوه تون درشت باشه و از فرنچ پرس استفاده کنید قهوه فرانسه درست می کنید، و وقتی پودر قهوه معمولی باشه و با اسپرسوساز قهوه رو درست کنید بهش میگن اسپرسو!

یادتون باشه قهوه از نظر نژاد به دو نوع عربیکا و روبوستا تقسیم شد، اینجا تقسیم بندی بر اساس روش تهیه بود. یعنی شما قهوه عربیکا یا روبوستا رو به روش های ترک، اسپرسو، فرانسه و… درست میکنید، این موضوع رو اشتباه نکنید.

6. میکس قهوه چی هست؟

میکس قهوه

آخرین گزینه ای که در شناخت قهوه به سراغ آن میریم موضوع میکس یا ترکیب کردنه، موضوع مهمیه دقت کنید.

همونطور که گفتیم قهوه کشورهای مختلف طعم و عطرشون با هم فرق دارن و از طرفی بسته به اینکه نوع دانه نیز عربیکا یا روبوستا باشه میزان کافئین، تلخی، عطر، مزه، ترشی و… با هم متفاوتند.

حالا اگه شما بخواید یه قهوه ای بخرید که هم ویژگی های عربیکا رو داشته باشه و هم ویژگی های روبوستا رو مجبورید آونها رو با هم مخلوط کنید که در اصطلاح به اینکار میکس قهوه گفته میشه.

حالا اصول و قواعدی برای میکس وجود داره که ما توصیه می کنیم اگر قصد خرید قهوه رو دارید داخل پیج فروشگاهی ما بشید و بیش از 40 مدل دانه قهوه ما رو مشاهده کنید و اگر میکس مناسب خودتون رو خواستید از ما مشورت بگیرید و همچنین میتونید بهترین برندهای خارجی قهوه رو نیز خرید کنید.

در پایان نیز باید بگیم که ما تلاش کردیم که به زبان کاملاً ساده و قابل فهم، تمام نکاتی که برای شناخت قهوه لازم است را برای شما توضیح بدیم تا اگر جز افرادی غیر حرفه ای و تازه کار می باشید بتوانید یک شمای کلی از قهوه پیدا کنید.

 

5/5 (1 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 نظر
 1. شهریار می‌گوید

  توضیحات خیلی خوب و ساده و قابل فهم بود 👏🏻

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   خوشحالم که باعث رضایتتون شده

 2. محمدعلی می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  برای تهیه یک فنجون قهوه ترک و اسپرسو به یه مقدار (گرم) هم اندازه قهوه نیاز داریم؟

 3. محمدعلی می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  برای تهیه یک فنجون قهوه ترک و اسپرسو به یک مقدار (گرم) هم اندازه قهوه تیاز داریم؟؟؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز، خیر شما برای درست کردن هر فنجون قهوه ترک تقریباً یک قاشق مرباخوری قهوه استفاده می کنید (3.5 گرم) اما برای هر شات اسپرسو تقریباً 7 گرم قهوه.

 4. ..... می‌گوید

  سلام یه قهوه ترک خوب با کافئین کم و با قیمت مناسب چی پیشنهاد میکنید

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   بهترین گزینه برای شما انتخاب یه میکس خوب متناسب با ذائقه شماست، شما تو ساعات اداری زنگ بزنید به شماره داخل سایت تا کامل راهنماییتون کنیم

 5. Hamid می‌گوید

  سلام خسته نباشید خوردن روزانه یک فنجان 150 میلی لیتری قهوه فرانسه کم کافئین برای نوجوانان مشکل بوجود می آورد؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز، اگه سنتون بالای 12 ساله نه مشکلی براتون درست نمیکنه. خیالتون راحت

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture