صنعت قهوه و بررسی آن در یک نگاه در سال 2021

صنعت قهوه شاید واژه ای باشد که خیلی از دوست داران قهوه با آن آشنا نباشند، اما باید پذیرفت در قرن 21 دیگر نام بردن از قهوه به عنوان تنها تفریح و نوشیدنی کمی دور از انصاف می باشد. لازمه به وجود آمدن یک صنعت دو عامل بسیار تاثیرگذار می باشد: اولین مورد تقاضا می باشد و گزینه دوم سوددهی تجارت مورد نظر می باشد، در مورد قهوه به طور قطع می توان گفت هر دو این عوامل به وضوح قابل مشاهده می باشد

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم به یک معرفی کلی از صنعت قهوه پرداخته و آمارهایی را در مورد این تجارت برای شما معرفی کنیم که دانستن آن برای شما دوست داران قهوه بسیار جذاب می باشد.

صنعت قهوه و شناخت کلی آن

تجارت قهوه

در مورد صنعت قهوه باید در ابتدا به این موضوع اشاره کرد که به صور قطع قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان می باشد که طبق یک نظر سنجی جهانی که در سال 2021 انجام شد، نشان داد که قهوه بعد از آب محبوب ترین نوشیدنی در جهان به حساب می آید.

اگر دوست دار قهوه باشید احتمالاً با ما در این موضوع هم عقیده هستید که قهوه بیش تر از یک نوشیدنی می باشد، قهوه را شاید بتوان نمادی از خاطره ها، یک انتظر طولانی و یک تسلی دهنده لحظه ها به حساب آورد.

می توان گفت یکی از مهمترین عوامل موفقیت صنعت قهوه به عنوان یک نوشیدنی، بدون شک کافئین موجود در آن و لذت حسی آن می باشد.

قهوه از دانه های یک میوه کوچک قرمز (گاهی زرد) تولید می شود که روی گیاه قهوه به شکل پراکنده و زیبایی رشد می کند و از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به میوه گیلاس می باشد.

اگر دقت کرده باشیند اصولاً چیزهای جذاب و با کیفیت اصولاً خیلی سخت به دست می آیند، صنعت قهوه و فرایند فرآوری قهوه که دانه ها را به نوشیدنی تبدیل می کند نیز یک فرایند طولانی و پیچیده است و شاید بتوان گفت در بین تمام نوشیدنی های بزرگ جهان دارای پیچیده ترین فرآیند می باشد.

بزرگترین تولیدکنندگان صنعت قهوه

صنعت قهوه

همانطور که بیان کردیم صنعت قهوه و فرآیند تولید آن بسیار پر زحمت است که شامل یک همکاری گسترده بین قاره ای است که با تولیدکنندگان قهوه شروع می شود و بعد از چیدن و خشک کردن برای آسیاب و رست دانه ها اقدام می شود.

کشورهای بسیار بزرگی در بین برترین تولیدکنندگان قهوه قرار دارند که احتمالاً با شاید نام برزیل به عنوان معروفترین و بزرگترین تولیدکننده را شنیده باشید.

  • قهوه برزیل: طبق آمار جهانی که سازمان USDA آمریکا در مورد تولیدکنندگان قهوه ارائه داده است در این بین کشور برزیل با اختلاف نسب به سایر رقبا در رتبه اول می باشد و تقریباً  بیش از نیمی از تولید قهوه جهان مربوط به این کشور می باشد.
  • صنعت قهوه ویتنام: شاید بتوان گفت با سیاست ترین تولید کننده قهوه جهان را بتوان کشور ویتنام معرفی کرد که توانسته با سرعت بسیار بالایی تبدیل به دومین کشور پرورش دهنده قهوه تبدیل شود. تمرکز اصلی این کشور در تولید دانه های روبوستا می باشد که دارای قیمت پایین ترین نسبت به عربیکا می باشد و به نوعی یک قهوه اقتصادی به حساب می آید.
  • کلمبیا: در این کشور تمرکز اصلی بر روی کیفیت قهوه تولید شده می باشد، به همین خاطر تولید دانه های با کیفیت عربیکا عمده ترین تولید این کشور در زمینه قهوه می باشد.

بزرگترین شرکت های صنعت قهوه

استارباکس

اما بعد از آنکه قهوه تولید شد و فرآوری های اولیه بر روی آن انجام شد، شرکت ها و برندهای در جهان وجود دارند که با خرید این دانه ها، انواع مختلف پودر و قهوه های آماده و… را تولید و به بازار عرض می کنند که در بین این مارک های قهوه می توان به موارد زیر اشاره کرد که بزرگترین و برترین ها در صنعت قهوه به حساب می آیند:

استارباکسدر بین تمام دوست داران و تاجران قهوه موضوعی که هیچ اختلاف نظری در مورد آن وجود ندارد این مورد می باشد که استارباکس بزرگترین و به نوعی قول صنعت قهوه به حساب می آید که دارای آمارهای عجیب قریبی می باشد.

87000 تنوع تولید در تولید نوشیدنی های مختلف، بیش از 29 میلیارد دلار درآمد در سال و تقریباً 291000 کارمند مشغول به کار، همه و همه نشان دهنده عظمت و بزرگی این کمپانی بزرگ آمریکایی می باشد.

کاستا: این شرکت بزرگ در صنعت قهوه را شاید خیلی از ما ایرانی ها نشنیده باشیم ولی این شرکت انگلیسی یکی از رقیبان سرسخت استارباکس می باشد که بیش از 5 هزار فروشگاه فعال دارد و در بیش از 31 کشور جهان مشغول به کار می باشد.

دانکین دونات: احتمالاً همه ما نام دونات را شنیده ایم، یک نوع شیرینی بسیار خوشمزه که نه تنها در بین مردم ایران بلکه در بین تمام مردم جهان استفاده از آن به عنوان یک میان وعده بسیار محبوب می باشد.

اما جالب است بدانید که ویلیام روزنبرگ که مالک شرکت دانکین دونات می باشد به سرعت به این موضوع پی برد که دونات تولید این شرکت به همراه قهوه و نوشیدنی های بر پایه قهوه می تواند بسیار دلچسب باشد، به همین خاطر تصمیم گرفت که در زمینه تولید نوشیدنی های قهوه شروع به فعالیت کند و امروزه نزدیک به 8 درصد بازار صنعت قهوه جهان را در اختیار دارد.

برترین کافی شاپ های جهان

صنعت قهوه

قهوه یکی از نوشیدنی هایی می باشد که در مورد اعتیاد آور بودن بسیار بحث و گفتگو می باشد ما قبلاً در مورد اعتیاد به قهوه بسیار صحبت کرده ایم و چه بخواهیم و چه نخواهیم اینقدر این نوشیدنی فوق العاده و جذاب می باشد که خیلی از ما به طور ناخودآگاه به آن وابسته می شویم.

طبق تحقیقی که در کشور آمریکا در سال 2020 انجام شد آمارها نشان می دهد بیش از 70 درصد افرادی که از نوشیدنی قهوه استفاده می کنند روزی بیش از 2 فنجان استفاده می کنند که همین موضوع کاملاً مشخص می کند که وجود کافی شاپ ها برای عاشقان قهوه چقدر حائذ اهمیت می باشد.

به طور کلی کافی شاپ ها و باریستاها دو عنصر جدایی ناپذیر از صنعت قهوه می باشند که وجود آنها برای ادامه بقای این صنعت بسیار مهم می باشد.

شاید تا قبل از آنکه بیماری کرونا در جهان همه گیر شود بیان این موضوع خیلی قابل درک نبود، اما با فراگیری این بیماری و تنها بسته شدن کافی شاپ ها، صنعت قهوه با رکوود عجیبی همراه شد و بسیاری از بزرگترین کارخانجات این عرصه نیز تا مرز ورشکستگی پیش رفتند.

به همین خاطر ما در لازم دانستیم که در اینجا دوتا از برترین کافی شاپ های جهان را که در صنعت قهوه سهیم بوده اند را برای شما معرفی کنیم:

 کافی شاپ ورکشاپ

قهوه فوری و پودری

ویژگی اصلی این کافی شاپ که در لندن کشور انگلستان می باشد زیبایی و مجلل بودن آن می باشد که چشم همه بازدید کنندگان را به خود جلب می کند.

در این کافی شاپ باریستاها تمام تلاش خود را می کنند که یک نوشیدنی باب میل مشتریان خود را تهیه و عرض کنند.

کافی شاپ گوود فیل

کافی شاپی با نام گوود فیل یا “احساس خوب” در شهر پنوم پن پایتخت کشوری آسیایی به نام کامبوج قرار دارد که این شهر به دلیل جاذبه های گردشگری اش به شهر افسانه ای معروف است!

این کافی شاپ یکی دیگر از نمادهای یک کافی شاپ فوق العاده در صنعت قهوه می باشد که با حضور در آن مفهوم نوشیدنی یک قهوه عالی را حس خواهید کرد.

و در پایان باید بگوویم که ما تمام تلاش خود را کردیم که به وجه های مختلف صنعت قهوه پرداخته و تمام جوانب اصلی آن را برای شما بازگو کنیم، اما اگر شما نیز نکته ای را مشاهده کردید که می توانیم در مورد این صنعت و تجارت بپردازیم آن را در قسمت نظرات با ما در میان قرار دهید.

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture