تولید کنندگان قهوه و جدیدترین فهرست سال 2022

تولید کنندگان قهوه در جهان به بیش از 70 کشور می رسند که هریک نقش متفاوتی در گسترش و همه گیر شدن این نوشیدنی داشته اند، که باعث شدن قهوه به یکی از محبوبترین و پرمصرف‌ترین نوشیدنی های جهان تبدیل شود.

قهوه نوشیدنی با عطر و طعم خاص که تقریبا 500 سال است که وارد زندگی ما انسانها شده است(1) و یکی از نوشیدنی های تقریبا قدیمی جهان به حساب می آید که دارای این چنین گسترش جهانی است.

هرچند قهوه در کشور ما هنوز هم به عنوان یک نوشیدنی تازه و امروزی از آن یاد می شود و نتوانسته آنگونه که در سراسر جهان گسترش پیدا کرده است در ایران رواج پیدا کند ولی جالبه بدونید تاریخچه قهوه در ایران به سالیان بسیار دور برمیگردد.

اما یه سوالی که خیلی از دوست داران قهوه با آن رو به رو هستند این است که لیست اصلی تولید کنندگان قهوه کدام کشورها می باشد و هرکدام چه میزان قهوه تولید می کنند؟

تولید کنندگان قهوه

بزرگترین تولید کنندگان قهوه جهان

یک نکته ای که لازم است در همین ابتدای کار به شما یادآوری کنیم این است که؛ این تصور اشتباهه که فکر کنیم بزرگترین تولید کنندگان قهوه ، حتما بهترین قهوه ها را نیز تولید می کنند. موضوعی که در مورد کشور برزیل که اصلی ترین تولید کننده قهوه جهان می باشد کاملا صادق می باشد و خیلی از کارشناسان، قهوه ای را که برزیل تولید می کند را جز قهوه های خوب تقسیم بندی نمی کنند.

در تصویر بالا شما تولید کنندگان قهوه را مشاهده می کنید که اگر کمی دقت کنید متوجه خواهید شد که اکثر کشورهای تولید کننده قهوه از نظر منطقه جغرافیایی ویژگی های مشابهی دارند که روی یک خط قرار گرفته اند که در اصطلاح به آن کمربند دانه گفته می شود.

قهوه با توجه به شرایط آب و هوایی خاصی که نیاز دارد، تنها در مکان های گرم تر رشد می کند. بنابراین اگر دقت کنید هر چقدر به  قطب های شمالی و جنوبی نزدیک می شوید، کشوری که جز تولید کننده های قهوه باشد، مشاهده نمی کنید.

لیست بزرگترین تولید کننده های قهوه در سال 2022

به طور کلی نزدیک به 70 کشور در جهان وجود دارند که قهوه تولید می کنند که در این بین نزدیک به 20 کشور، تولیدشان در حد مصرف داخلی خودشان می باشد و 50 کشور هستند که قهوه خود را به سایر کشورها صادر می کنند.

طبق آمارهای جهانی 10 کشوری که در رتبه های اول تولید کنندگان قهوه می باشند به شرح زیر می باشند: (واحد میزان تولید به پوند می باشد و هر پوند معادل 450 گرم یا 0.45 کیلوگرم می باشد)

  • برزیل 5,714,381,000 پوند
  • ویتنام 3,637,627,000 پوند
  • کلمبیا 1,785,744,000 پوند
  • اندونزی 1,455,050,000 پوند
  • اتیوپی 846,575,000 پوند
  • هندوراس 767,208,000 پوند
  • هند 767,208,000 پوند
  • اوگاندا 634,931,000 پوند
  • مکزیک 515,881,000 پوند
  • گواتمالا 449,743,000 پوند

با وجود کشور های مختلفی که در جهان که جز کشورهای تولید کنندگان قهوه به شمار می روند اما اکثر تولید جهانی از 5 تولید کننده برتر حاصل می شود: برزیل، ویتنام، کلمبیا، اندونزی و اتیوپی.

1. برزیل Brazil

تولید کنندگان قهوه
کشوری که می توان به عنوان نماد تولید کنندگان قهوه جهان معرفی کرد قطعاً برزیل می باشد. قهوه نقش مهمی در توسعه کشور برزیل داشته و همچنان به عنوان یک محرک در اقتصاد این کشور محسوب می شود.

طبق آمارها نزدیک به یک سوم قهوه تولیدی در جهان سهم کشور برزیل می باشد؛ یعنی اگه یکدفعه برزیل تصمیم بگیره قهوه تولید نکنه هممون باید شیر و کیک بخوریم :).

نزدیک 76 درصد از قهوه تولیدی برزیل قهوه عربیکا و 24 درصد آن قهوه روبوستا می باشد و به همین خاطر این کشور به عنوان قدرت بالامنازع تولید قهوه عربیکا در جهان می باشد. بازم تاکید میکنم، شاید برزیل بیشترین تولید قهوه عربیکا را داشته باشه ولی قطعا بهترین قهوه عربیکا بین کشورهای کلمبیا و مکزیک می باشد.

قهوه برای اولین بار در اوایل قرن 18 میلادی توسط مهاجران فرانسوی به برزیل آورده شد. با افزایش محبوبیت قهوه در بین اروپایی ها، برزیل در دهه 1840 به بزرگترین تولید کننده قهوه جهان تبدیل شد و از آن زمان تا کنون حدود 300000 مزرعه قهوه در کشور برزیل ایجاد شده است.

2. ویتنام Vietnam

ویتنام کافی
کشور آسيايي ویتنام به سرعت به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قهوه در تجارت بین المللی  تبدیل شد در حالی که در دهه 1980 حزب کمونیست این کشور شرایط بزرگی را برای تولید و گسترش قهوه رقم زد.

این کشور با تمرکز بیشتر روی دانه های روبوستا ارزان قیمت، با ویژگی های خاص این قهوه که می تواند تا دو برابر کافئین نسبت به  قهوه عربیکا Arabica داشته باشد و طعم تلخی بیشتری به قهوه می بخشد، با رشد چشم گیری در تولید و صادرات قهوه رو به رو شد.

ویتنام تولید کننده شماره یک قهوه روبوستا در جهان است که بیش از 40٪ از تولید جهانی در سال 2021-2022 را به خود اختصاص داده است.

3. کلمبیا Colombia

قهوه کلمبیا
شاید جالب باشد بدانید یک تبلیغات معروف جهانی که در آن یک کشاورز خیالی به نام خوان والدز حضور داشت، تاثیر چشمگیری بر روی کشور کلمبیا به عنوان یکی از معروف ترین کشورهای تولید کننده قهوه داشته است.
کلمبیا به دلیل قهوه با کیفیت خود مشهور است و پیش بینی می شود 14 الی 20 میلیون کیسه قهوه در سال 2021-2022 تولید کند.
با اینکه در سال 2008 محصولات قهوه کشور  کلمبیا در اثر بیماری برگ قهوه معروف به زنگ قهوه مواجه شد و در بین کشورهای تولید کنندگان قهوه با کمی رکود همراه شد.
ولی همچنان کلمبیا در تولید قهوه عربیکا در جهان رتبه دوم را در اختیار دارد و میلیون ها نفر در سراسر جهان طعم ملایم و متعادل این قهوه را ترجیح می دهند.

4. اندونزی Indonesia

تولید کننده قهوه
موقعیت و آب و هوای اندونزی به آن کمک کرده است تا سومین تولید کننده دانه های قهوه روبوستا در جهان شود، پیش بینی می شود کل تولید قهوه این کشور 10.7میلیون کیسه در سال 2021-2022 باشد.
اندونزی انواع مختلفی از قهوه های بسیار خاص جهان را تولید می کند که جالب ترین آنها کوپی لواک است، دانه های برداشت شده از مدفوع حیوان زباد که دارای طعمی خاص و ویژه است، روند جمع آوری و برداشت  این دانه ها بسیار سخت است که نتیجه آن یکی از گران ترین دانه های قهوه در جهان است.

5- اتیوپی Ethiopia

بزرگترین کشورهای تولیید کننده قهوه
اتیوپی در سال 2021–2022 جایگاه شماره 5 جهان را در بین تولید کنندگان قهوه به دست آورد و پیش بینی می شود در امسال حدود 7.3 میلیون کیسه قهوه را تولید کند.
براساس اعلام USDA اتیوپی در بین تولید کنندگان قهوه در آفریقا بزرگترین کشور به حساب می آید ولی انتظار می رود در سال 2022-2023 به خاطر شرایط بد افریقا مقداری با رکورد تولید و صادرات قهوه روبه رو شوند.

 

ما در این مقاله لیست بزرگترین تولید کنندگان قهوه را برای شما آماده کردیم و تلاش کردیم کمی طبق آمار اطلاعات شما را در اینباره افزایش دهیم. شما به عنوان یک مصرف کننده قهوه، کدام تولید کننده قهوه را نسبت به سایرین ترجیح می دهید و طعم قهوه آن را بیشتر می پسندین؟ (داخل نظرات برامون بنویسید)

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture