موزه قهوه و سند اصیل بودن این نوشیدنی نشاط آور در برزیل و اتریش!

موزه قهوه یکی از جالب ترین و جذاب ترین مکان های دیدنی برای عاشقان قهوه است! در اکثر کشورهای تولید و صادر کننده قهوه و حتی شهر دبی امارات که مقصد برتر گرشگردی در خاورمیانه است نیز، موزه قهوه فعال و پرطرفداری وجود دارد.

ما قصد داریم در این مقاله در مورد 3 موزه جالب قهوه در 3 قاره مختلف بحث کنیم. اولین موزه داخل کشور بزرگترین تولید کننده قهوه جهان یعنی برزیل در قاره آمریکا خواهد بود. و دیگری، یک موزه معتبر در اتریش در قاره اروپا است و آخرین مورد نیز موزه قهوه دبی می باشد که در قاره آسیا قرار دارد.

در ایران که متاسفانه فعلا چیزی به نام موزه قهوه وجود ندارد که البته امیدواریم با رشد این صنعت در کشور عزیزمون، شاهد احداث یک موزه تخصصی قهوه هم باشیم. انسان به امید زنده است. 🙂

لازمه به این موضوع اشاره کنیم که موزه سند اصیل بودن یک محصول است، زیرا تنها می توان با داشتن اطلاعات صحیح از اصالت قهوه که یک نوشیدنی محبوب است، به توسعه آن از جنبه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و گردشگری پرداخت.

خرید دانه قهوه

موزه قهوه دبی امارت

موزه قهوه دبی امارات

موزه قهوه دبی (Coffee Museum Dubai) در سال 2014 توسط تاجر قهوه به نام “خلید ال مولا” تاسیس شده است. دبی امارات همیشه برای ساخت مجتمع ها و مکان های تفریحی و تجاری جز اولین شهرهای جهان بوده است و تعجبی ندارد که یکی از جذاب ترین موزه های قهوه جهان در این شهر باشد.

لازمه بدانید در این موزه بیش از 400 وسیله برای درست کردن قهوه از 24 کشور دنیا وجود دارد. حتی قهوه های کمیاب دنیا که دارای طعم های عجیب و خاص می باشند نیز در این موزه جمع آوری شده است، تا جایی که بعضی از این قهوه ها اینقدر خاص هستند که فقط در این موزه سرو می شوند.

در این موزه میتوانید با انواع مختلف قهوه، نحوه آسیاب و تهیه آن ها آشنا شوید. علاوه بر روش های محلی شما می توانید با روش های جهانی و بین المللی نیز آشنا شوید مانند روش سنتی آسیاب کشور اتیوپی که یکی از کشورهای مهد قهوه می باشد. در قسمتی از موزه قهوه دبی اتاقی به سبک اماراتی و عربی طراحی شده و بادیه نشین های محلی را به نمایش گذاشته است.

یادمان باشد طبق خیلی از مطالعات، قهوه برای اولین بار در کشور یمن که یک کشور عربی می باشد، کشف شده است و داشتن یک موزه حرفه ای در بین کشورهای عربی تقریبا واجب بوده است. اگر قصد داشتید به این موزه سری بزنید؛ آدرسش رو براتون قرار میدم.

آدرس موزه قهوه : Dubai – United Arab Emirates-Al Faheide 69- 69
تلفن موزه قهوه : 97143538777
وبسایت موزه قهوه : www.coffeemuseum.ae

موزه قهوه برزیل در شهر سائوپائولو

موزه قهوه برزیلاین مکانی که داخل عکس میبیند دژ قهوه برزیل است. قهوه عامل مهمی در تاریخ این کشور عظیم آمریکای لاتین است. به نوعی میشه گفت شاخه ای از درختچه قهوه ، جای خود را در آغوش ملی این کشور باز کرده و در کنار درختچه توتون نیز که در این کشور بسیار مهم است، هر دو باعث رشد اقتصادی این کشور شده اند.

گیاه قهوه بیشترین تاثیر را در ایالت سائوپائولو برزیل دارد، قهوه در بنیاد نزدیک به 90  درصد شهرهای این کشور نقش ویژه ای دارد. در برخی از شهرها، مانند سانتوس که موزه قهوه در این شهر واقع شده است، به طور واضح موتور توسعه این شهرها قهوه بوده است.

این نوشیدنی محبوب در جهان و البته شهر سانتوس برزیل از طریق بندر این شهر به سمت نقاط مختلف دنیا فرستاده می شود و مارک تجاری سانتوس بر روی بسته بندی های قهوه با توجه به شماره کیفیت آنها پس از نام شهر بندر درج می شود.

این موزه که به خاطر نمایشگاه هایش معروف است و بنای زیبایی است، در ساختمان بورس قهوه در سال 1922 میلادی با هدف نظارت بر تجارت قهوه، تاسیس شد.

اتاق حراج برای نخبگان قهوه

اتاق حراجیکی از مکان های فوق العاده در موزه قهوه برزیل”اتاق حراج” می باشد. در طبقه همکف موزه برزیل، یک اتاق پر زرق و برق تزئین شده با شیشه های رنگ آمیزی شده و نقاشی های زیبا که محلی برای تصمیم گیری های کلان در مورد قهوه برزیل می باشد و بسیاری از افراد با دیدن این مکان شیفه آن می شوند.

بازدیدکنندگان این موزه می توانند در این اتاق از یک سفر در زمان واقعی لذت ببرند، در آنجا می توان مسیر طولانی قهوه را از ورود اولین بوته قهوه در برزیل تا توسعه مزارع آن را تا به امروز دنبال کنند. به نظرم که یک سیر واقعی در تاریخ بسیار هیجان انگیزه قهوه است.

خرید قهوه اسپرسو 

همینطور میشه در مورد فرآیند قهوه سازی و همچنین عادات مزارع قهوه برزیل و عناصر قومی روستایی بیاموزیم، علاوه بر این، این موزه به تغییرات اجتماعی و اقتصادی ناشی از قهوه مانند تاثیر گسترش شبکه راه آهن روی صنعت قهوه نیز اشاره کرد.

این موزه در آموزش باریستا نقش مهمی ایفا می کند. آنها علاوه بر دوره های شروع ماهانه، کلاس های دیگر، کارگاه های آموزشی و شب های بحث و گفتگو را نیز برگزار می کنند.

کافی شاپ موزه یکی از مهمترین مواردی است که در سائوپائولو وجود دارد. کسانی که علاقه مند هستند می توانند طیف وسیعی از غذاهای قهوه مناطق مختلف برزیل را انتخاب کنند که آنها بصورت محلی آماده شده اند.

نمایشگاه قهوه سائو پائولو برزیل

نمایشگاه قهوهبخشی در موزه قهوه برزیل وجود دارد که به گرامی داشت آقای جیکینتو پرداخته است که خیلی جالب است. این مرد مشهور کارگر بندری با تبار اسپانیایی یا پرتغالی بود که پس از پیروزی در یک تورنمنت قدرتمند، نام “سامسون گرگان” را گرفت.

طبق افسانه، جاکینتو توانست 5 کیسه قهوه یا حدود 300 کیلوگرم را به طور همزمان بر روی شانه های خود حمل کند!

امروز کارگران بندر این مسئله را غیرممکن می دانند، آنها ادعا می کنند که یک نفر می تواند حداکثر دو کیسه (120 کیلوگرم) را طاقت بیاورد. هیچ کس نمی داند حقیقت در داستان های مربوط به جوان قوی چیست و اینکه آیا او فردی واقعی است یا نه!

موزه قهوه در وین اتریش

موزه قهوه اتریشبیایید به اروپا بریم، زیرا اگر بخواهیم درباره یک موزه قهوه قابل توجهی صحبت کنیم، مطمئناً اتریش موضوعاتی کهن و جالب را در تاریخ قهوه اروپا ارائه خواهد داد.

موزه کافه وین توسط کافئین کومپنتز زنتروم اداره می شود ، رویدادها و کارگاههای مختلفی در این موزه برگزار می شود. هدف اصلی در این موضوع تأکید بر جنبه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قهوه است.

جالبه بدونیم که در اتریش، نه ابتکار دولت، بلکه شور و شوق یک شخص مشتاق، نقش مهمی در ایجاد موزه معروف وین اتریش ایفا کرد.

خرید قهوه لاوازا

یک شخص، موسس موزه قهوه وین بود نه دولت!

ادموند مایرادموند مایر، موسس موزه قهوه اتریش اعتقاد دارد که باید به ارزش های فرهنگی درجه یک، توجه کنیم. وی در سال 2003 مجموعه خصوصی 50 ساله خود را در معرض دید عموم قرار داد.

در حالی که شما در حال بازدید از نمایشگاه های موزه قهوه وین هستید و با تاریخ قهوه آشنا می شوید، می توانید قهوه سازهای قهوه را از قرون مختلف و فرهنگ ها، دستگاه های مختلف قهوه و سایر تجهیزات جانبی موجود از گذشته را در آنجا مشاهده و تحسین کنید.

علاوه بر نمایشگاه دائمی، نمایشگاه های موقت ویژه به طور دوره ایی برگزار می شوند، اما این ساختمان حتی به کنسرت، عصرهای مخصوص کتاب خواندن، ارائه محصولات و سمینارهای ویژه را نیز در برنامه های خود انجام می دهد.

ما در این مقاله سعی کردیم 3 تا از بهترین موزه های قهوه جهان را برای شما معرفی کنیم. باز هم بیان میکنم امیدوارم در کشور خودمون نیز روزی شاهد تاسیس یک موزه قهوه باشیم.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture