طعم بد قهوه و دلایلی که باعث آن می شود، نحوه برطرف کردن آن را بدانيد!

طعم بد قهوه و اینکه چه عواملی باعث آن می شود موضوعی است که همه دوست داران قهوه هر چقدر هم که در نحوه دم کردن و تهیه آن حرفه ای باشند حداقل یکبار با آن رو به رو شده اند.

موضوع بسیار سخت و ناراحت کننده ای است که شما بعد از یک روز طولانی نیاز به یک نوشیدن قهوه برای برطرف کردن خستگی ناشی از فعالیت های روزانه باشید و آن وقت بعد از تهیه قهوه متوجه طعم بد قهوه خود شوید! 🙁

ما در این مقاله سعی داریم مهمترین دلایل این موضوع را برای شما تشریح کنیم تا با برطرف کردن آنها از این موضوع ناراحت کننده جلوگیری کنید.

1.دانه های قهوه شما فاسد و در اصطلاح بی رنگ باشند!

طعم بد قهوه

یکی از مهمترین دلایل طعم بد قهوه، قرار گرفتن دانه های قهوه رست داده شده شما در معرض اکسیژن می باشد که باعث می شود طعم و عطر قهوه شما از بین برود.

مهمترین کاری که برای جلوگیری از این اتفاق لازم است این می باشد که بعد از خرید دانه های قهوه (البته از فروشگاه های مطمئن در عرضه قهوه تازه) آن ها را درون ظروف مناسب که تا حد امکان از ورود اکسیژن جلوگیری کند قرار دهید.

بعد از اینکار آن را در یک مکان مناسب، جای خشک و تاریک که نور به آن جا دسترسی نداشته باشد قرار دهید (از قرار دادن قهوه در یخچال به خاطر رطوبت آن خودداری کنید).

نکته مهم دیگری که می توان به آن اشاره کرد خرید دانه های قهوه کامل به جا آسیاب شده می باشد، هرچند این کار شاید دردسر بیشتری برای شما داشته باشد ولی در حفظ عطر و طعم واقعی قهوه بسیار مفید می باشد.

2. عدم رست مناسب قهوه

رست بالا

موضوعی دیگری که در ایجاد طعم بد قهوه بسیار موثر می باشد عدم رست مناسب می باشد، که اصولا باعث ایجاد طعم تلخ در قهوه شما می شود.

رست کردن قهوه یک هنر است و هر کسی قادر به انجام این کار نمی باشد، انجام رست بسیار بالا و بیش از حد باعث ایجاد یک طعم تلخ و سوختگی در قهوه شما می شود که بسیار زننده می باشد.

موضوعی که بسیار از مردم به آن دقت نمی کنند که وقتی طعم قهوه شما تلخ یا سوخته می شود انگشت اشاره خود را به سمت شخص تهیه کننده می برند و به موضوع رست قهوه و دانه قهوه استفاده شده دقتی نمی کنند، که این موضوع هم فقط با انجام آزمایش و تست کردن می باشد که رست مورد علاقه خود را پیدا کنید.

3. تجهیزات شما کثیف باشد!

تجهیزات کافه

فرنچ پرس، دستگاه قهوه ساز یا اسپروسو ساز کثیف و یا فرقی نمی کند هر وسیله دیگری که در تهیه قهوه شما کثیف باشد باعث ایجاد طعم بد و زننده ای در قهوه تهیه شده شما دارد.

فرض کنید یک سیب قرمز و خوش عطر را با یک چاقوی کثیف پوست بگیرید، قهوه هم مانند هر خوراکی دیگری از این قضیه مستثنی نیست، پس در تمیز کردن وسایل خود حداکثر دقت را داشته باشید.

4. مدت زمان دم کردن قهوه ( باعث ایجاد طعم سوختگی قهوه )

طعم سوختگی قهوه

یکی از عوامل مهمی که باعث ایجاد طعم سوختگی و طعم بد در قهوه شما می شود مدت زمان دم کردن قهوه شما می باشد.

دانستن این موضوع بسیار مهم می باشد که وقتی قهوه شما در مجاورت با آب داغ قرار می کیرد ابتدا عناصر عطری و طعمی قهوه آزاد می شود و سپس ترکیبات تلخ که باعث ایجاد طعم سوختگی در قهوه شما می شود.

نمی توان در یک جمله گفت که مدت زمان مناسب برای این کار چقدر می باشد چون به درجه سرت قهوه شما و سیله تهیه قهوه شما بسیار وابسته است.

ولی نکته کلی این می باشد که در قهوه هایی با رست کمتر این مدت زمان مناسب کمتر می باشد به قهوه هایی با درجه رست بالاتر!

5. کیفیت آب مورد استفاده و دمای آن

آب قهوه

موضوعی که خیلی از مواقع به آن اشاره نمی شود کیفیت آب استفاده شده در تهیه قهوه می باشد.

هر چند که همه ما می دانیم که کیفیت آب شهری خیلی بالا نمی باشد و استفاده بالا از کلر در آن باعث ایجاد طعم بدی در قهوه شما می باشد و بهتر است از آبی که دارای کیفیت بالایی می باشد و آب های آشامیدنی شرکتی برای این کار استفاده شود.

موضوع دیگری که عدم رعایت آن باعث ایجاد طعم سوختگی و نامناسب در قهوه شما می باشد استفاده از آب جوش در دم کردن قهوه می باشد که اصلا کار درستی نمی باشد و دمای مناسب برای اینکار دمای زیر 96 درجه می باشد.

منبع: www.thekitchn.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture