نگهداری قهوه آسیاب شده و دانه های قهوه را چگونه انجام دهیم؟

نگهداری قهوه برای مصرف کنندگان آن بسیار مهم می باشد، همانطور که نگهداری و حفظ مواد غذایی یکی از موضوعات مهم شرکت ها و تولید کننده های و همچنین مصرف کنندگان مواد غذایی می باشد، قهوه نیز از این قائله مستثنی نیست.

اگر بخواهیم به حالت کلی نگهداری قهوه را بررسی کنیم باید بگوییم که بهترین نحوه نگهداری قهوه، قرار دادن آن در یک ظرف و مکان خشک و هوای بدون رطوبت می باشد.

وقتی در منزل خود قهوه مورد علاقه خود را نگهداری می کنید سعی کنید که آن را از 4 عامل مهم هوا، رطوبت، گرما و نور دور نگه دارید. و در این مقاله سعی میکنیم به شما مواردی که لازم است برای تازه و سالم نگه داشتن قهوه های خود انجام دهید را بازگو کنیم.

مکان های مناسب نگهداری قهوه در منزل

نگهداری قهوهدر انتخاب مکان نگهداری قهوه یک مساله ای که مهم است میزان سرعت و راحتی در دسترس قرار گرفتن قهوه شماست که برای استفاده روزانه شما مشکل زا نباشد و اگر هر روز قهوه می نوشید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

با در نظر گرفتن موضوع بالا می توان گفت کابینت های آشپزخانه که خشک، خنک و تاریک هستند بسیار محل مناسبی می باشد.

به این موضوع دقت کنید که یخچال ها و فریزرها اصلا مکان مناسبی برای نگه داری قهوه نیستند، بخاطر رطوبت موجود در آنها که ممکن است از بسته قهوه شما نفوذ کند.

نکته: از مکان های گرم برای اینکار جدا خود داری کنید، مانند کابینت هایی که نزدیک اجاق گاز می باشد یا در معرض تابش نور خورشید قرار دارند.

گاهی بخاطر استفاده زیاد قهوه، آن را بر روی پیشخوان نگهداری می کنید که در این صورت حتما از ظروفی که نفوذ هوا به آن ها وجود ندارد استفاده کرده و به دور از گرما قرار دهید.

انواع ظروف قهوه

نگهداری قهوه چگونه است؟
بسته های قهوه که درون کارخانه تهیه می شوند هوای داخل بسته بندی آنها خالی می شود که با باز کردن بسته بندی قهوه شما با هوای آزاد در ارتباط قرار می گیرد که این امر باعث از بین رفتن سریع قهوه شما و از دست دادن طعم و عطر آن می شود.
برای جلوگیری از این مساله لازم است که بعد از باز شدن بسته قهوه آن را سریعا در یک ظرف دیگر ریخته، که بهتر است برای این کار از ظروف شیشه ای مات، سرامیکی و یا فلزی مناسب استفاده کنید.
نکته: برای استفاده از ظروف شیشه ای یا پلاستیکی شفاف به این امر دقت کنید که باید در مکانی تاریک آنها را نگه داری کنید.

نحوه نگهداری قهوه برای حفظ طعم و تازگی آن

نگهداری قهوه

قهوه ها دارای یک ویژگی مشترک می باشند، و آن این است که طراوت قهوه ها بعد از رست کردن شروع به از دست رفتن می کند.

قهوه هایی که آسیاب شده اند در حدود یک الی دو هفته بعد از رست دادن فقط طراوت و طعم اصلی خود را حفظ می کند، این موضوع برای دانه های قهوه کمی بیشتر است و در حدود یک ماه می باشد، در اینجا چند نکته برای حل این مشکل به شما پیشنهاد می دهیم:

در وهله اول پیشنهاد می شود که سعی کنید از قهوه های تازه رست داده شده خریداری کنید و به نوعی خرید خود را انجام دهید که قهوه شما بعد از یک الی دو هفته تمام شود.

در وهله دوم توصیه می شود بعد از خرید قهوه، مقدار عمده قهوه خود را درون یک ظرف جداگانه قرار دهید و آن را در یک محل خنک و تاریک نگهداری کنید و از باز کردن درب آن خودداری کنید.

از یک ظرف کوچکتر برای استفاده کوتاه مدت خود استفاده کنید و در صورت اتمام، از محتواي قهوه داخل ظرف بزرگ برای پر کردن ظرف کوچک خود استفاده کنید که این کار باعث می شود از رسیدن هوا به بخش عمده قهوه خود جلوگیری کنید.

استفاده از دانه های قهوه به جای قهوه آسیاب شده

آسیاب شده

قهوه آسیاب شده یه خاطر سطح تماس بالای آن از دانه های قهوه بسیار سریع تر طعم و عطر خود را از دست می دهد.

توصیه می شود که اگر وقت و تجهیزات لازم برای آسیاب کردن قهوه خود را دارید، هر روز خودتان این کار را انجام دهید اینکار باعث افزایش بالای کیفیت قهوه شما می شود.

اگر شما در تهیه قهوه در درجه بالایی قرار دارید می توانید حتی با خرید دانه های قهوه سبز تمام کار قهوه را خودتان انجام دهید که می توان گفت بهترین حالت تهیه قهوه از نظر طعم و عطر می باشد.

منبع: www.thespruceeats.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. مهدی می‌گوید

    سلام من الان نزدیک به یک ماه یا بیشتره که قهوه اسپرسو آسیاب شده خریدم و هنوز ۱۰ درصدش رو بیشتر استفاده نکردم. ایا دیگه خراب شده و باید بریزمش دور؟

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      سلام دوست گرامی، نه قطعا خرابی برای قهوه شما درکار نیست، به طور کلی قهوه چون یک ماده غذایی خشک هست در این مدت کوتاه خراب نمیشه، تنها موضوعی که احتمالا برای قهوه شما پیش بیاد کم شدن عطر و طعمشه، همین

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture