قهوه لیبریکا چیست؟ بررسی این قهوه کمیاب در جهان و معرفی کامل آن! (پارت 1)

قهوه لیبریکا از میان انواع شناخته شده دانه های قهوه، یکی از نادرترین و مورد پسندترین بسیاری از ترکیب های قهوه است که مشخصات، عطر و طعم و تاریخچه منحصر به فرد خود را دارد.

لیبریکا به لطف کمیاب بودن کاملاً به یک معما تبدیل شده است. اما امروز سعی داریم با نگاهی به ریشه، مشخصات عطر و طعم و آنچه باعث تفاوت آن با بقیه می شود، این دانه قهوه نادر را کالبد شکافی کنیم.

قهوه لیبریکا چیست؟

قهوه لیبریکا

قهوه لیبریکا Liberica نوعی قهوه است که از لیبریا، کشوری در سواحل غرب آفریقا نشات گرفته است، گیاهان قهوه لیبریکا بسیار بزرگتر از گیاهان عربیکا یا روبوستا هستند و دانه های بزرگ این قهوه به چوب قوی، عطر و طعم دودی معروف هستند.

گونه ای از گیاهان قهوه که در آب و هوای خاص رشد می کند. درست مثل سایر گیاهان قهوه، در واقع از آفریقا نشات گرفته است. در حقیقت، نام آن نیز از کشور لیبری یا لیبریا گرفته شده است ، جایی که این گیاه بومی از آنجا معرفی شده اند.

طی سالیان گذشته این قهوه در سایر نقاط جهان نیز گسترش پیدا کرده و عمدتا در جنوب شرقی آسیا به طور طبیعی در حجم بالایی کشت می شود.

گیاه این قهوه نسبت به سایر دانه های قهوه از اندازه بسیار بزرگتری همراه است و گاها ارتفاع درخت آن به بیش از 20 متر می رسد، همچنین گیلاس های این قهوه نیز نسبت به سایر دانه ها از اندازه بزرگتری همراه است.

دانه های لیبریکا به دلیل کمیاب بودن نیز شناخته می شوند، در حقیقت این دانه های قهوه تنها 2 درصد از کل مصرف قهوه در جهان را تشکیل می دهند که یکی از مهمترین دلایل نادر بودن آن، مشکل کلی برداشت و فرآوری این دانه های قهوه است.

به حدی این سختی بالا بوده است که مردم کاشت گیاهان هیبریدی لیبریکا را شروع کرده اند که البته طعم آنها ضعیف تر است اما برداشت آنها بسیار آسان تر می باشد، گیاهان اصلی لیبریکا به همین دلیل در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند.

دانه های لیبریکا به دلیل عرضه محدود، قیمت بسیار سنگین و بالایی دارند، اما عطر و طعم آن معمولاً ارزش آن را دارد.

خرید دانه قهوه عربیکا

تفاوت قهوه لیبریکا با عربیکا و روبوستا در چیست؟

عربیکا

همانطور که قبلاً بسیار اشاره کرده ایم، انواع مختلفی از دانه های قهوه وجود دارند، که دو نوع آنها اصلی ترین و پرمصرف ترین قهوه های جهان هستند، عربیکا که 75 درصد قهوه مصرفی جهان را تشکیل می دهد و قهوه روبوستا که 20 درصد را شامل می شود.

گذشته از برچسب قیمت بسیار بالاتر و کمیاب بودن ویژگی های زیادی وجود دارد که می توانید قهوه لیبریکا را از دانه های رایج دیگر متمایز کنید.

در مقایسه با عربیکا و روبوستا، دانه های این قهوه اصولا از لحاظ اندازه بسیار بزرگتر می باشند، علاوه بر آن شکل دانه ها نیز نوعی خاص و متفاوت می باشد.

در مقایسه لیبریکا با عربیکا و روبوستا همچنین باید بگوییم دارای مقدار کافئین بسیار کمتری می باشد که باعث می شود آنها نسبت به سایر دانه ها در بیدار نگه داشتن شما تاثیر کمتری داشته باشند، لیبریکا همچنین از مشخصات، عطر و طعم بسیار قوی تری برخوردار است.

خرید دانه قهوه روبوستا

چه مقدار کافئین در قهوه لیبریکا، وجود دارد؟

کافئین

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم دانه های لیبریکا کمترین میزان کافئین را در بین تمام دانه های قهوه شامل می شوند که در اینجا سعی داریم به طور علمی تری آن را بررسی کنیم.

قهوه روبوستا با 2.26 گرم کافئین به ازای هر 100 گرم دانه، بالاترین میزان کافئین را در خود دارد،  عربیکا با داشتن 1.61 گرم کافئین در هر 100 گرم دانه در جایگاه دوم قرار دارد و این موضوع در مورد دانه لیبریکا فقط 1.23 گرم کافئین برای هر 100 گرم دانه می باشد.

با بررسی این آمار به میزان کم کافئین در دانه های لیبریکا پی می برید که باعث می شود برای کسانی که با مشکل کم خوابی همراهند گزینه بسیار مناسبی باشد.

منبع: www.craftcoffeeguru.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture