اسپرسوساز چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است

قهوه نوشیدنی محبوب و دلنشین بسیاری از افراد است. نحوه تهیه این نوشیدنی خوش طعم با اختراع و ساخت دستگاهی به نام اسپرسوساز کاملا متحول شد. از وقتی که این دستگاه برای اولین بار عرضه شد تا به امروز تغییرات زیادی کرده است اما همچنان بسیاری از افراد از نوشیدن محصول نهایی این دستگاه که اسپرسو نام دارد، لذت می‌برند.

اگر شما هم مانند من یکی از عاشقان این نوشیدنی پرطرفدار هستید در ادامه مطلب با من همراه شوید تا درباره این دستگاه جالب، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهم.

فروشگاه قهوه کافی مافی

تاریخچه اسپرسوساز

مخترع اسپرسوساز
آنجلو موریوندو مخترع اسپرسوساز

اولین بار که دستگاه اسپرسوساز به دنیا معرفی شد در سال 1884 میلادی در یک نمایشگاه عمومی در کشور ایتالیا بود. فردی به نام آنجلو موریوندو (Angelo Moriondo) این دستگاه را ساخته بود. خانواده آنجلو یک خانواده کارآفرین بودند و کارخانه‌های بسیاری از جمله کارخانه شکلات‌سازی احداث کرده بودند. دستگاهی که آنجلو اختراع کرده بود در 23 اکتبر 1885 در شهر پاریس ثبت اختراع شد.

چند سال بعد از این اتفاق، فردی به نام بترزا با اصلاح دستگاه و افزودن برخی بخش‌های جدید به آن دستگاهی جالب‌تر ساخت که تحول عظیمی در صنعت دستگاه‌های اسپرسوساز ایجاد کرد و از همان سال یعنی 1901 میلادی استقبال عمومی به این دستگاه بیشتر شد. با این که بترزا یک مکانیک بود توانست تغییری اساسی در صنعت قهوه ایجاد کند.

اولین اسپرسوساز
نمونه ای از اولین اسپرسو ساز بتزرا

اکثر دستگاه‌های اسپرسو ساز امروزی مدیون بترزا هستند و نحوه ساخت آن‌ها از مدل بترزا تبعیت می‌کند.

جالب است بدانید از سال 1901 تا کنون برندی ایتالیایی با نام بتزرا در حال تولید دستگاه های اسپرسور ساز حرفه ای است که طرفداران بسیار زیادی دارد.

اسپرسوساز بتزرا

نحوه کار اسپرسوساز

محصول نهایی این دستگاه اسپرسو نام دارد. اسپرسو از گذراندن آب نزدیک به نقطه جوش از پودر قهوه فشرده شده در سبد و از یک فیلتر به دست می‌آید. قهوه تهیه شده در این دستگاه غلیظ و بعضا همراه با یک کِرم روی سطح آن خواهد بود.

خرید اسپرسوساز

لازم به ذکر است که اسپرسوساز یک دستگاه قهوه ساز پایه است و فقط برای ساخت اسپرسو از آن استفاده نمی‌شود. بسته به میزان حرارت آب و موارد دیگر می‌توان برای ساخت قهوه‌های دیگری مانند دوپیو نیز از آن استفاده کرد.

اجزا اسپرسوساز
اجزای مختلف یک اسپرسوساز نیمه اتوماتیک با پمپ دستی

پمپ آب در اسپرسو ساز

اسپرسو حاصل گذراندن آب نزدیک به نقطه جوش از پودر قهوه‌ فشرده است. برای این کار باید آب با فشار زیاد به محفظه قهوه وارد شود. بنابراین وجود یک پمپ آب قدرتمند در اسپرسو ساز ضروری است. در اکثر دستگاه‌ها برای ایجاد چنین فشار زیادی از پمپ الکترونیکی استفاده می‌شود. البته در برخی از دستگاه‌ها، پمپ‌هایی از نوع دیگر مانند پمپ‌های دستی دیده می‌شود. اما کار کردن با دستگاهی که از پمپ الکترونیکی بهره می‌برد آسان‌تر است.

بویلر

دمای آبی که با فشار وارد قهوه می‌شود از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین خاطر همه دستگاه‌های اسپرسو ساز دارای قسمتی به نام بویلر یا همان دیگ بخار هستند. ممکن است در جاهای دیگر به این قطعه جوشاننده هم گفته شود. بویلر در این نوع دستگاه قهوه ساز اهمیت بسیاری دارد. وظیفه بویلر افزایش دمای آب است و نباید به هیچ عنوان بخار اضافی تولید کند.

بیشتر بخوانید : قهوه ساز چیست

هد گروپ

همانطور که گفته شد، آب با دمای مناسب و فشار زیاد وارد قهوه فشرده می‌شود تا اسپرسوی ما حاضر شود. به محفظه‌ای که  آب با فشار وارد آن می‌شود و پرتافیلتر درون آن قرار میگیرد هد گروپ گویند. دستگاه‌های مختلف تعداد هدگروپ متفاوتی دارند. معمولا دستگاه‌های خانگی دارای یک هد گروپ هستند اما دستگاه‌های پیشرفته‌تر از یک تا هفت هد گروپ می‌توانند داشته باشند.

هد گروپ‌ها دو دسته هستند:

دسته اول هدگروپ‌هایی هستند که به بویلر متصل هستند. وجود این اتصال مستقیم باعث حذف دمای آب حرارت دیده در بویلر می‌شود.

دسته دوم هدگروپ نیمه متصل نامیده می‌شوند که از بویلر جدا هستند. قطعا هرکدام از انواع هدگروپ‌ها نسبت به دیگری مزیت و معایبی دارند. مثلا با این که هدگروپ متصل از اتلاف دمای آب جلوگیری می‌کند اما هزینه تعمیر آن به خاطر متصل بودن به بویلر بیشتر از هدگروپ نیمه متصل است.

خرید قهوه اسپرسو 

پرتافیلتر

پرتافیلتر اسپرسو ساز

یکی از قسمت‌های مهم دستگاه اسپرسو ساز پُرتافیلتر است. پرتافیلتر قسمت متحرک دستگاه است که  درون آن سبد پودر قهوه قرار می‌گیرد و پودر قهوه درون آن ریخته می‌شود ، معمولا پرتافیلترها دارای یک دسته پلاستیکی یا چوبی می‌باشند.

همچنین برای کنترل اسپرسوساز، معمولا بر روی آن یک صفحه کنترل قرار داده می‌شود. این صفحه کنترل شامل سوئیچ روشن خاموش، نشانگر فشار ، کنترل کننده حرارت و … است.

بیشتر بدانید: موکاپات چیست

نگهداری از اسپرسوساز (ویدیو آموزشی)

خیلی از ما بعد از خرید اسپرسوساز و قهوه ساز روش اینکه بتوانیم سلامت دستگاه خود را حفظ کنیم و آن را نظافت کنیم را بلد نیستم و با انجام اقدامات اشتباه باعث فشار آمدن و خراب شدن دستگاه میشویم.

شما با یکسری از اقدامات ساده مثل بک واش و تمیز کردن پرتافیلتر میتوانید هم کیفیت اسپرسو خروجی و هم طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید. بعد از مدتی تفاله های قهوه در قسمت هدگروپ و بسکت دستگاه رسوب میکند و باعث فشار بسیار زیاد به دستگاه میشود.

پس به این موضوع دقت کنید که شاید اقداماتی که در ویدیو کلیپ زیر برای شما آموزش دادیم شاید در نگاه اول پیش پا افتاده به نظر بیفتد ولی برای حفظ سلامت دستگاه شما نتایج فوق العاده ای به همراه خواهد داشت. این مواردی که در اینجا به شما آموزش دادیم تقریباً در همه دستگاه ها یکسان است و فرقی نمیکند مدل اسپرسوساز شما چیست.

 

نکته مهم: اگر ویدیو برای شما نمایش داده نشد، کافیه فقط صفحه خود را یکبار رفرش کنید. (صفحه گوشی را از بالا به سمت پایین بکشید)

مورد مهمی که لازمه به آن نیز اشاره کنیم این است که اگر روش درست کردن قهوه با اسپرسوساز را به طور دقیق بلد نیستید ما قبلا آن را در یک مطلب جداگانه بررسی کردیم که میتوانید روی آن کلیک کنید و آموزش آن را مشاهده کنید.  “طرز تهیه قهوه با اسپرسوساز برقی

بالا بردن عمر دستگاه اسپرسوساز

دستگاه اسپرسوساز

متاسفانه با تورمی که در داخل کشور ما وجود دارد روز به روز قیمت دستگاه های اسپرسوساز رو به افزایش می باشد و به همین خاطر لازم است که شما حتماً بعد از خرید دستگاه با رعایت چند نکته ساده تلاش کنید تا طول عمر مفید آن را افزایش دهید:

 • قبل از هرچیزی حتماً دفترچه راهنما و مطالب مختلف در مورد دستگاه اسپرسوساز خود را به طور دقیق مطالعه کنید تا بتوانید هنگام بروز مشکل در دستگاهتان، اقدامات لازم را انجام دهید.
 • در صورت بروز مشکلات و خرابی به هیچ وجه تلاش نکنید که آن را خودتان تعمیر کنید، مگر در موارد جزیی که نیاز به تعمیرکار متخصص نباشد.
 • به هیچ وجه از آب معدنی برای استفاده در دستگاه و درست کردن قهوه استفاده نکنید. آب های معدنی به دلیل تملاح زیادی که در خود دارند باعث می شوند که خیلی زود دستگاه شما دچار رسوب و خرابی شود. بهترین آب برای استفاده، آب های آشامیدنی شرکتی می باشد که برند آکوافینا جز بهترین گزینه ها می باشد.
 • نوسانات برقی می تواند به راحتی باعث خراب شدن دستگاه شما شود. استفاده از محافظ برق مناسب می تواند از سوختن دستگاه شما جلوگیری کند.
 • پورتافیلتر را بعد از عصاره گیری حتماً از هدگروپ دستگاه جدا کنید. عدم رعایت این نکته ساده باعث می شود که پس از مدتی واشر هدگروپ شماخراب شده و از کنارهای پروتافیلتر قهوه به بیرون بریزد.
 • بعد از استفاده از نازل بخار به هیچ وجه فراموش نکنید که شما اجازه گرفتن قهوه از دستگاه را ندارید، مگر اینکه هم بخار دستگاه اسپرسوساز را به طور کامل خارج کرده باشید و هم آن را خنک کرده باشید.

اگر در زمینه استفاده از اسپرسو ساز ها برایتان سوالی وجود دارد آن را با ما و سایر همراهان کافی مافی مگ به اشتراک بگذارید و اگر تجربه جالبی در زمینه استفاده از این دستگاه دوست داشتنی دارید تجربه خود را با ما در میان بگذارید .

5/5 (2 نظر)
منبع howstuffworks wikipedia coffee.org espressomachinecritic

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 نظر
 1. عبدی می‌گوید

  سلام
  سال نو مبارک

  بنده قصد دارم یک دستگاه اسپرسوساز برای منزل تهیه کنم. برای این موضوع تعدادی از برندها و مدل های موجود در بازار رو بررسی کردم و تا حدودی با ویژگی ها و قابلیت های این دستگاه ها آشنا شدم.

  حالا دو سئوال از خدمت شما داشتم

  اول اینکه وجود نمایشگر فشار روی دستگاه چقدر برای تهیه قهوه مهمه؟ یعنی اگر این نشانگر نباشه تهیه قهوه چقدر برای یک فرد مبتدی سخت میشه؟ و اگر اون نشانگر نباشه به چه شکل باید فهمید چه زمانی فشار به نقطه مناسب رسیده؟ و آیا این فشار برای انواع نوشیدنی هایی که با این دستگاه ها تهیه میشه متفاوته؟

  و سئوال دوم اینکه بنده با بررسی هایی که انجام دادم تقریبا به این نتیجه رسیدم که دستگاه های زیر سه میلیون تومان خیلی دستگاه های قوی و با کیفیتی چه از نظر ساختار و متریال و چه از نظر کیفیت اسپرسوی خروجی نمیباشند و فکر میکنم برای تهیه یک دستگاه با طول عمر مناسب و با کیفیت باید چیزی بین سه تا پنج میلیون هزینه کنم. آیا این برداشت درست است؟ به نظر شما کدام برند و کدام مدل دستگاه برای منزلی که در روز یک بار قهوه استفاده میکنند ( و نه همه روزها) و همچنین در برخی مواقع نیز برای مهمانان تا حدود ۱۰ نفر نیاز به تهیه قهوه دارند چه دستگاهی مناسب است؟

  شاید ذکر این نکته بد نباشد که عرض کنم بنده سالهاست یک موکاپات روگازی دارم و طعم اسپرسو غلیظ بدون شیر و شکر را از باقی اقسام نوشیدنی های قهوه بیشتر دوست دارم ولی مدتی است که دوست دارم اسپرسویی با کیفیت بالاتر و همراه با کرم را در منزل داشته باشم (بدون ته مزه ی جوشیدن یا طعم سوختگی)

  پیشاپیش از بذل محبت و زمانی که اختصاص میدهید کمال تشکر را دارم

 2. Allisha Ross می‌گوید

  We stumbled over here different web address and thought I might as
  well check things out. I like what I see so i am just following you.
  Regards

  Ross Alisha

 3. کامران می‌گوید

  سلام، من با دستگاه موکاپات قهوه درست می کنم، می خواستم بفهمم که بعد از اینکه یکبار از مقداری قهوه ای که داخل محفظه وسطی ریختیم استفاده کردیم، دوباره هم می تونیم ازش استفاده کنیم؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   درود دوست عزیز، تونستن که میشه ولی کیفیت کار هم از لحاظ سلامتی و هم طعم و مزه اصلاً خوب نیست

 4. Harold Burton می‌گوید

  I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.
  Harold Burton

 5. Harold Burton می‌گوید

  That is really fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I have joined your feed and look ahead to
  in quest of more of your wonderful post. Also, I’ve shared your website in my social networks
  Harold Burton

 6. Joseph Donahue می‌گوید

  It’s in reality a great and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.|
  Joseph Donahue

 7. Dremammrket می‌گوید

  Valuable information. Fortunate me I discovered your website by chance, and I’m shocked why this twist of fate did not took place earlier! I bookmarked it.
  Regards: Dream market

 8. Joseph Donahue می‌گوید

  It’s going to be end of mine day, except before end I am reading this wonderful article to increase my knowledge

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture