تفاوت اسپرسوساز و موکاپات ، کدام‌یک انتخاب بهتری برای خرید است؟

چشمتان به یک اسپرسوساز برقی جذاب جدید افتاده است و بین خرید آن و موکاپات ارزان‌تر مردد هستید؟ این دو قهوه ساز هنگام تصمیم به خرید رقیب جدی یکدیگر هستند. اما درواقع تفاوت‌های زیادی دارند.

قطعاً هر دو آن‌ها قهوه‌های فوق‌العاده غلیظی درست می‌کنند ولی به‌غیراز این هیچ‌وجه مشترک دیگری ندارند.

در این مطلب قصد داریم تفاوت‌ها (و شباهت‌ها) این دو را مطرح کنیم تا بتوانید با دانستن تفاوت اسپرسوساز و موکاپات یک تصمیم آگاهانه بگیرید کدام‌یک مناسب سبک زندگی و سلیقه شما هست.

فروشگاه قهوه کافی مافی

اشتباهات رایج در مورد تفاوت اسپرسوساز و موکاپات

اسپرسوساز و موکاپات

پیش از ادامه مطلب باید موضوعی را مطرح کنیم:

باوجوداینکه از موکاپات به‌عنوان «دستگاه اسپرسوساز رو گازی» یاد می‌شود ولی در حقیقت اسپرسو واقعی دم نمی‌کنند.

درست است که موکاپات با استفاده از فشار زیاد قهوه دم می‌کنند، ولی این فشار تنها در حد 1 تا 2 بار است. این مقدار فشار بیشتر از چیزی است که اکثر افراد به‌صورت دستی بتوانند ایجاد کنند ولی در حد یک دستگاه اسپرسو نیست.

همچنین برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مطلب موکاپات چیست مراجعه کنید.

دستگاه‌های مدرن اسپرسو از فشارهای 8 تا 10 بار استفاده می‌کنند. بسته به نوع دستگاه این مقدار 5 تا 10 برابر فشار یک موکاپات است.

شما می‌توانید تمام آنچه در مورد اسپرسوسازها نیاز دارید در مطلب اسپرسوساز چیست سایت کافی مافی مطالعه کنید.

قبول دارم، قهوه‌ای که موکاپات‌ها دم می‌کنند غلیظ است و بدون استفاده از یک دستگاه واقعی اسپرسو می‌توانید تقریباً یک اسپرسو درست کنید، ولی در حقیقت اسپرسو واقعی نیست.

خرید قهوه لاوازا

طعم قهوه

اسپرسوساز و موکاپات

قهوه حاصل از موکاپات معمولی 2 تا 3 برابر غلیظ‌تر ازقهوه تهیه شده در  قهوه ساز برقی است. این قهوه شدیداً تأثیرگذار و قوی است و غلظت بالایی دارد. متأسفانه، این نوع فرآیند دم باعث تلخ‌تر شدن قهوه می‌شود ولی البته راه‌هایی برای جلوگیری از آن وجود دارد.

قهوه با موکاپات می‌تواند متعادل، کامل و شیرین باشد، گرچه معمولاً این قهوه طعم تلخ‌تر و غلیظ‌تری از حد طبیعی دارد.

شات‌های اسپرسو اغلب اوقات 5 تا 8 مرتبه غلیظ‌تر از یک قهوه چکه‌ای معمولی است. این شات‌ها بسیار قوی، غلیظ و بسیار طعم دار هستند. آن‌ها اگر مراقب نباشید شبیه به موکاپات‌ها می‌توانند راحت تلخ‌تر شوند.

اسپرسو می‌تواند متعادل، شیرین، روشن، غنی و خوب باشد.

تنوع دم کردن قهوه

اسپرسوساز و موکاپات

قهوه‌هایی که با اسپرسوساز و موکاپات درست می‌کنیم به‌اندازه کافی دارای غلظت هستند که بتوان آن‌ها با سایر مواد برای نوشیدنی‌های جالب دیگر ترکیب کرد.

همچنین شات‌های اسپرسو غلیظ‌تر از قهوه‌ای که با موکاپات درست‌شده درنتیجه طعم قهوه بیشتری به نوشیدنی‌های ترکیب‌شده با این قهوه می‌دهد.

به‌عنوان‌مثال، یک کاپوچینو که با 60 میلی‌گرم قهوه موکاپات ساخته‌شده باشد ممکن است بسیار غلیظ نباشد ولی درست کردن آن با 60 میلی‌گرم اسپرسو یک کاپوچینو خوب و غلیظ به ما می‌دهد.

بنابراین هر دو تطبیق‌پذیر هستند ولی طعم اسپرسو در نوشیدنی‌های پیچیده‌تر و بزرگ‌تر بیشتر نفوذ می‌کند.

خرید قهوه ساز

طول عمر اسپرسوساز و موکاپات

اسپرسوساز و موکاپات

زمانی که این دو قهوه ساز را در کنار یکدیگر قرار می‌دهید، مشخص است کدام‌یکی دردسر بیشتری دارد بدون اینکه اشتباه کنید.

موکاپات‌ها قهوه سازهای ساده‌ای هستند که فقط از چند بخش تشکیل شدند و خبری از سیم، قطعات برقی و قطعات ظریف که به‌سادگی خراب شوند نیست. یک موکاپات خراب تنها به معنای از بین رفتن 100 تا 300 هزار تومان است. هرچند موضوع خوشایندی نیست ولی جایگزینی آن سخت نخواهد بود.

از طرف دیگر، اسپرسوسازهای برقی کاملاً پیچیده هستند که قطعات الکتریکی و قطعات مکانیکی زیاد و به‌مراتب پیچیده‌ای دارند و به‌سادگی باید بگوییم قطعات زیادی ممکن است خراب شوند.

هزینه اصلاح یک ایراد فنی در اسپرسوساز می‌تواند تا چند صد هزار تومان باشد و باید متخصصی را برای تعمیر آن پیدا کنید.

اسپرسوسازهای خانگی معمولاً اگر به‌درستی نگهداری شوند چندین سال دوام می‌آورند و نگرانی نخواهید داشت. همچنین، موکوپاتی که به‌خوبی نگهداری شود تا چند دهه قابل‌استفاده خواهد بود.

یکی از عوامل مهم در طول عمر اسپرسو ساز اب استفاده شده در آن است که برای بیشتر دانستن در این پیشنهاد ما مقاله ( آب مناسب قهوه کدام است؟ اهمیت آب در تهیه قهوه و طعم قهوه تا چه اندازه است؟ ) میباشد

استفاده از اسپرسوساز ساده‌تر است یا موکاپات؟

اسپرسوساز و موکاپات

برخلاف باور عمومی تهیه یک اسپرسو واقعی بسیار سخت و مشکلی بزرگ است. ازآنجایی‌که این قهوه بسیار غلیظ است، هر اشتباه کوچکی روی طعم شات تأثیر بزرگی می‌گذارد.

قصد ندارم شمارا بترسانم و از اسپرسو دور کنم ولی به‌عنوان کسی که یک باریستا تعلیم‌دیده است و شات‌های اسپرسو با تجهیزات تجاری گران‌قیمت درست می‌کند، با چالش این کار آشنا هستم و همین ابتدا می‌خواهم درباره آن صحبت کنم.

متغیرهای زیادی در اینجا تأثیرگذار هستند و باید سعی کنید هرکدام را کنترل کنید. کار سختی است ولی زمانی که شات‌های طعم دار و عالی درست می‌کنید، پاداش آن را خواهید دید.

البته باید بگویم کار با موکاپات‌ها نیز به همین سادگی نیست ولی در مقایسه با اسپرسوساز برقی، تهیه کردن قهوه با آن‌ها به‌مراتب ساده‌تر است. نحوه انجام کار و آشنایی با چیزهایی که باید حواستان به آن‌ها باشد کمی طول می‌کشد ولی زمانی که چند قهوه خوب درست کنید، همه‌چیز ساده‌تر می‌شود.

اگر می‌خواهید واقعاً یک اسپرسو تأثیرگذار تهیه کنید، یک چالش روزانه خواهد داشت. تفاوت در محتوای دی‌اکسید کربن دانه‌های قهوه در یک روز با روز دیگر می‌تواند روی کیفیت اسپرسو شما تأثیر بگذارد..

هرچند این مشکل هم راه‌حلی دارد. می‌توانید نحوه دم کردن شات‌های عالی در هرروز را بیاموزید، اما این یادگیری به کمی زمان، تلاش واقعی، تجربه و بدون شک مطالعه نیاز دارد.

آیا آماده این چالش هستید درست کردن قهوه با اسپرسوساز و موکاپات رو تجربه کنید یا این‌که انرژی خود را برای سایر کارهای زندگی‌تان نگه‌دارید؟

خرید اسپرسوساز

اسپرسوساز و موکاپات، کدام‌یک را باید بخرم؟

اسپرسوساز و موکاپات

من نمی‌توانم به‌جای شما تصمیم بگیرم ولی سعی کردم با مطالبی که گفتم تا جای ممکن به شما کمک کنم.

آیا برای درست کردن قهوه غلیظ و تلخ می‌خواهید یک موکاپات ساده بخرید؟ یا با چالش اسپرسوساز برقی برای شات‌های شیرین و روشن روبه‌رو می‌شوید؟

می‌دانم تصمیمی که مناسب خودتان باشد می‌گیرید و همیشه به یاد داشته باشید مهم نیست از بین اسپرسوساز و موکاپات کدام را انتخاب کنید چون اگر از دانه‌های بدون کیفیت، مانده و بیش‌ازحد روست شده استفاده کنید وقت و انرژی خود را هدر دادید.

با قهوه باکیفیت و تازه روست شده شروع کنید تا یادگیری نحوه کار با هرکدام از این قهوه سال‌ها به‌مراتب برایتان ساده‌تر و به‌مراتب لذت‌بخش ترشود.

0/5 (0 نظر)
منبع stovetop-brewing/moka-pot-vs-espresso-machine

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture